W czwartek 31 marca rozpoczyna się w Warszawie II edycja Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska, Festiwalu, którego credo artystyczne zawarte jest w słowach Davida Krakauera - kompozytora i klarnecisty, jednego z filarów światowej sceny muzyki żydowskiej: "Możesz czerpać z tradycji, ale musisz robić swoje. Musimy iść z duchem czasu i nie zmieniać muzyki żydowskiej w muzeum." Dlatego też Festiwal pulsuje nowymi brzmieniami, gatunkami i trendami muzycznymi, pulsuje nierzadko radykalną estetyką i wrażliwością młodych artystów, omijając szerokim łukiem skansen wtórnych stylizacji.

 

 Dzień pierwszy - 31 marca 

godz. 20.00
Boris Malkovsky i Dafô Quartet
warszawska Synagoga im. Nożyków (ul. Twarda 6)

Boris Malkovsky - urodzony w Odessie, kompozytor poszukujący brzmień żydowskich XXI wieku, wirtuoz akordeonu, obywatel świata.

Dafô Quartet (światowej sławy krakowski kwartet smyczkowy):
Justyna Duda - skrzypce,
Danuta Augustyn - skrzypce,
Aneta Dumasowska - altówka
Anna Armatys - wiolonczela

  Przedstawią program "Time Petah-Tiqva", który powstał na zamówienie nowojorskiej wytwórni płytowej legendarnego Johna Zorna - Tzadik Records i został wydany w ramach serii Radykalna Kultura Żydowska. Stanowi on absolutnie spełnione połączenie żydowskiej tradycji z klasyką, ocierającą się o wręcz jazzowe improwizacje.


godz. 23.00
Klub festiwalowy "Skład butelek" (ul. 11 Listopada 22)

   jam-session, w którym zapowiadają swój udział festiwalowi goście (m.in. Boris Malkovsky, Mikołaj Trzaska, Jorgos Skolias i inni).

 

 Dzień drugi - 1 kwietnia 

godz. 19.00
AutorYno /Francja/

NoveKino Praha (ul. Jagiellońska 26)

   Ich muzykę można określić jako nieokiełznany klezmer-rock-fusion. Pełna jest młodzieńczej gitarowej energii połączonej ze smakiem żydowskiej tradycji. O liderze formacji, gitarzyście i kompozytorze Davidzie Konopnickim John Zorn powiedział: "David jest pionierem nowej żydowskiej muzyki, pełnej rockowej pasji, otwartej na świeże, oryginalne brzmienia".


godz. 21.00
Jorgos Skolias i Oleś Duo - "Sefardix"

NoveKino Praha (ul. Jagiellońska 26)

   Kreatywny charakter Festiwalu podkreślają projekty muzyczne inspirowane Festiwalem i specjalnie dla niego przygotowane. Taki właśnie jest "Sefardix".

Jorgos Skolias - charyzmatyczny wokalista jazzowy. Magia barwy idzie w parze z niebywałą skalą jego głosowych możliwości. Doskonale opanował technikę równoległego prowadzenia trzech głosów. Wszystko to razem sprawia, że niemożliwe staje się możliwe, a przekraczanie granic wokalnych jest czymś oczywistym.

Oleś Duo (Marcin Oleś i Bartłomiej Brat Oleś) to rzadko spotykana w jazzie formacja składająca się z kontrabasu i perkusji. To przełamujące stereotypy udowodnienie, że te dwa instrumenty wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień, gęstą od emocji, a zarazem oszczędną w swoim pięknie.

   Wspólnie przygotowali oni projekt oparty na głęboko osadzonych w śródziemnomorskiej mozaice kulturowej sefardyjskich pieśniach śpiewanych przez greckich Żydów w XIX i na początku XX wieku.

godz. 23.00
koncert młodej, warszawskiej formacji Daktarii.
Klub festiwalowy "Skład butelek" (ul. 11 Listopada 22)

   Ich muzyka to organiczna fuzja noise’owej energii z jazzowymi improwizacjami odwołująca się do muzyki klezmerskiej. Właśnie nagrali swoją debiutancką płytę. Pochodzące z niej, autorskie kompozycje, przedstawią festiwalowej publiczności. Daktarii tworzą: Olgierd Dukalski - trąbka, Mateusz Franczak - saksofon, Miron Gregorkiewicz - gitara, Maciej Szczepański - bas i Robert Alabrudziński - perkusja.

 

 Dzień trzeci - 2 kwietnia 

godz. 19.00
Mikołaj Trzaska i jego kwartet klarnetowy Ircha - "Zikaron Lefanaj"
NoveKino Praha (ul. Jagiellońska 26)

   Drugi specjalny projekt festiwalowy "Zikaron Lefanaj" (hebr. "Pamięć przede mną") - przygotowany przez Mikołaja Trzaskę i jego kwartet klarnetowy Ircha, w którym obok lidera grają: Paweł Szamburski, Michał Górczyński i Wacław Zimpel. Mikołaj Trzaska tak mówi o swoim projekcie: "Będą to specjalnie na Festiwal skomponowane utwory. Chciałbym w nich podjąć zerwaną w czasie wojny nić muzyki żydowskiej. Usłyszeć jak brzmi ona współcześnie. Przygotowany materiał w całości dedykuję bohaterom i ofiarom powstawia w warszawskim gettcie. Chciałbym przez moją muzykę osiągnąć inną optykę widzenia pamięci - pamięć przede mną". Projekt powstał dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich.


godz. 21.00
Daniel Kahn i Psoy Korolenko - "The Unternationale"

NoveKino Praha (ul. Jagiellońska 26)

   Klezmersko-kabaretowo-punkowy projekt jest efektem współpracy rosyjskiego poety-barda Psoya Korolenko z amerykańsko-niemieckim autorem tekstów, punkowcem i klezmerem Danielem Kahnem. "The Unternationale" to kwintesencja estradowej żywiołowości osadzona w ramach post-brechtowskiego kabaretu. Daniel z Psoyem śpiewają piosenki po rosyjsku, angielsku, niemiecku, hebrajsku i w jidysz. Swoistej mieszance językowej towarzyszy mieszanka stylów i gatunków: obok rewolucyjnych pieśni Bundu chasydzkie niguny, obok armijnego folkloru z czasów carskich zagrana na klezmerską nutę "Sympathy for a Devil" Rolingstonsów. Artyści z dużą kulturą i szacunkiem do tradycji łączą elementy parodii, ironii i eklektyzmu. Ich program jest współczesną fantazją o starym i nowym, ojczystym i obcym, lokalnym i wielonarodowym, a na koniec - o sobie i innych. Naprawdę świetna zabawa.


godz. 23.00
Raphael Rogiński

Klub festiwalowy "Skład butelek" (ul. 11 Listopada 22)

   Zamykające Festiwal zdarzenie muzyczne: solowy koncert Raphaela Rogińskiego.
Rogiński - gitarzysta, kompozytor, autor muzyki teatralnej, lider wielu intrygujących artystycznie projektów, badacz tradycji i guru polskiej sceny nowej muzyki żydowskiej. Koncert będzie premierową prezentacją nowego projektu Raphaela - "muzyka jidysz na gitarę". Utwory tradycyjne, niezwykle współcześnie opracowane przez artystę oraz własne, inspirowane tradycją kompozycje.