To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Czeremosz kapela Romana Kumłyka
CZEREMOSZ

CD nakład wyczerpany

  1. Trembity
  2. Legenda o pasterzu, co zgubił owce  
  3. Telenka
  4. Zazula
  5. Karpaty
  6. Arkan
  7. Rachowskie śpiewanki  
  8. Hucułka ślubna
  9. Reszeto
  10. Koza
  11. Polka bukowińska  
  12. Cymbały
  13. Hucułka bukowińska
  14. Weselne śpiewanki
  15. Hucułka kołomyjka
  16. Polka mołdawska
  17. Kolęda plies
  18. Kolęda przed chatą
  19. Kolęda kruhlik

Trembity
  Pierwotne brzmienie pasterskich trembit nawołujących się po połoninach.


Legenda o pasterzu, co zgubił owce 
  Muzyczna opowieść i nieszczęściu, jakie nierzadko przytrafiało się młodym, niedoświadczonym pasterzom na rozległych połoninach. Oczywiście ze szczęśliwym zakończeniem.


Telenka
  Jeden z najprostszych pasterskich instrumentów, na którym gra się jednym palcem, w rękach prawdziwego mistrza potrafi sprostać najbardziej zawiłym huculskim melodiom.


Zazula
  Utwór oparty na motywach muzycznych w Werchowyny. Dominującą rolę odgrywa zazula gliniany instrument przypominający kształtem kukułkę.


Karpaty
  Własna kompozycja Romana Kumłyka wykorzystująca motywy bukowińskie, mołdawskie i galicyjskie. Jest to popisowy numer kapeli "Czeremosz".


Arkan
  Huculi Wierzą, że ten czysto męski taniec zapoczątkowali opryszkowie słynnego Ołeksy Dobosza. W istocie tańczyli go mężczyźni zajmujący się z dala od rodzin wyrębem lasu. Ich narzędziem pracy był topór stąd pewnie skojarzenie z karpackimi rozbójnikami.


Rachowskie śpiewanki 
  Weselna muzyka z Zakarpacia. Przywykliśmy uważać, że Huculszczyzna to tylko północne stoki gór. Miasteczko Rachów u zbiegu Czarnej i Białej Cisy jest nieoficjalną stolicą tej drugiej, zakarpackiej Huculszczyzny.


Hucułka ślubna
  Gra się ją podczas wyprowadzania panny młodej z rodzinnego domu, a przed ceremonią ślubną w cerkwi.


Reszeto
  Taniec ten tańczy się parami w ciasnym kręgu. Figury oraz kroki przypominają rozsiewanie zboża przy pomocy reszta, dużego, okrągłego sita.


Koza
  Muzyka zastolna. W przerwach między tańcami biesiadnicy podśpiewują przy muzyce granej na kozie, czyli dudach, którym towarzyszą skrzypce.


Polka bukowińska 
  Taniec popularny na współczesnych huculskich weselach. Tańczy się go równie żywiołowo jak hucułkę.


Cymbały
  Nie są instrumentem solowym, jedynie częścią troistej muzyki. Czasami jednak, w razie niedyspozycji skrzypka, cymbalista musi ratować honor zespołu, aby zabawa mogła trwać dalej.


Hucułka bukowińska
  Hucułka jest prawdziwie narodowym tańcem huculskim. Gra się ją i tańczy we wszystkich wsiach i osadach Huculszczyzny. Tu w wersji zapożyczonej od bukowińskich Hucułów zza Białego Czeremoszu.


Weselne śpiewanki
  Obrzędom weselnym towarzyszą niezliczone zwrotki śpiewanek, komentujących dobre i złe strony małżeństwa.


Hucułka kołomyjka
  Inna odmiana hucułki, popularna w okolicach Kołomyi. W partiach solowych skrzypce naśladują brzmienie sopiłki, fłojery i kozy.


Polka mołdawska
  Taniec, w którym widoczne są silne wpływy muzyki rumuńskiej. W istocie jest huculską odmianą powolnego tańca rumuńskiego o nazwie hora. Kiedy stary człowiek prosi: "Zagrajcie mi horę", to znaczy, że chce posłuchać spokojnej muzyki.


Kolęda plies
  Jest to pradawny taniec obrzędowy, do dziś wykonywany przez grupy kolędnicze. Zbliżywszy się do chaty, kolędnicy "pląsają", przyśpiewując głośno, aby zbudzić gospodarzy.


Kolęda przed chatą
  Gospodarze, stojąc w progu, wysłuchują kolędy, w której każdy z domowników zostaje wymieniony z imienia z odpowiednimi życzeniami. Główny głos ciągnie bereza przywódca kolędników, pozostali wtórują mu w refrenie.


Kolęda kruhlik
  Dawniej kolędę tę wykonywało się tylko u gazdy, który posiadał pasiekę. Domownicy wraz ze skrzypkiem stoją na podwórzu, a kolędnicy tańczą dookoła, wyśpiewując słowa pieśni.