To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

REBETIKO POLONIKO
Skolias & Bester

For Tune 2019

CD - 42 zł Dodaj do koszyka

  1. Argile mu ghiati svinis
  2. O ponos tu prezakia
  3. Htes to vradhi sto teke mas
  4. Gretziki
  5. Zembekano Spaniolo
  6. Htes to vradhi stu karipi
  7. Kandili
  8. Sura kie masura
  9. O tekedsis
  10. Ime prezakias
  11. Hanumakia
  12. O buffedsis


opis:



Muzycy Skolias & Bester to żywe grające i śpiewające legendy. Jorgos - charyzmatyczny wokalista, który - jak sam o sobie powiada - głos swój zamieścił na co najmniej 50 płytach. Jarosław to nie tylko znany instrumentalista, wydobywający z akordeonu niespotykane możliwości barwowe, ale i bandlider w wielu projektach, w tym we flagowym Bester Quartet (d. The Cracow Klezmer Band). Obaj poszukujący i twórczy, szczególnie zainteresowani "pograniczami" kultur.

Rebetiko Poloniko to eksperymentalny projekt muzyczny, w którym punktem wyjścia dla twórczych poszukiwań oraz interpretacji jest tradycyjna muzyka grecka - określana jako Rebetiko, a także jako grecki... blues. Są to wybrane utwory tego nurtu lat 20. i 30. ub. stulecia, które artyści przetwarzają we właściwy sobie sposób, tworząc mozaikę współczesnych brzmień, szeroko rozumianych improwizacji, a jednocześnie którymi przenoszą słuchacza w inny wymiar czasoprzestrzeni, dając poczuć klimat i charakter tamtych lat.

Rebetiko to muzyka grana i śpiewana przez Rebetes, uchodźców greckiego pochodzenia (mniejszości osiadłych wcześniej na wybrzeżu tureckiej Anatolii) przymusowo przesiedlonych do ubogich przedmieść i dzielnic portowych Aten, Pireusu czy Salonik. Termin ten oznacza nie tylko miejsce zamieszkania, ale przede wszystkim styl życia, typ mentalności i szerzej - wzorzec kulturowy. Słowo rebetis wywodzi się z języka tureckiego: rebet - nieustępliwy, buntowniczy. Rebetis pochodził z najniższej klasy społecznej, to zazwyczaj ubogi, bezrobotny odszczepieniec żyjący - z konieczności - na granicy prawa, negujący programowo tradycyjne wartości oraz instytucję władzy. Rebetes stworzyli szczególną subkulturę, ściśle związaną z przestępczym półświatkiem miast przedwojennej Grecji. Posługiwali się specyficznym żargonem o nazwie mangika, prowokowali dekadenckim zachowaniem i niekonwencjonalnym ubiorem. A ich muzyka odzwierciedlała smutek, żal i gorycz, ale także bunt i afirmację występnego życia. Dlatego przez szereg lat wykonywanie utworów w tym stylu było w Grecji zakazane... W 2017 roku Rebetiko zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.


skład zespołu:


Jorgos Skolias - śpiew
Jarosław Bester - akordeon




Jorgos Skolias & Jarosław Bester - REBETIKO POLONIKO
Jorgos Skolias & Jarosław Bester