To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Leon Lewandowski
LEON LEWANDOWSKI. SKRZYPEK ZNAD PROSNY

Fundacja Dorzecze Prosny i Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona, 2019

CD - 30 zł Dodaj do koszyka

 1. Polka i oberek
 2. Owijak, Inka
 3. Polka, idźcie chłopcy do diabła
 4. Okrągły, jechałem z góreczki
 5. Owijak po Olejniku
 6. Polka, u dziada siwa broda
 7. Marsz do ślubu
 8. Owijak po Janiaku
 9. Strojenie basów 2-strunowych
 10. Okrągły, mamusiu moja
 11. Owijak, kłóciła się matka z córką
 12. Owczarek
 13. Okrągły, jak jo jechał do Kalisza
 14. Polka łobuzerska
 15. Owijak, żebyś była moją
 16. Polka, gdowa dom buduje
 17. Owijak od Kakawy
 18. Polka, jo z wesela jadę
 19. Okrągły, mój koń nieborak
 20. Ober po Adamkach
 21. Basowanie, oberek i polka
 22. Owijak, zawracaj od komina
 23. Okrągły po Olejniku
 24. Oberek
 25. Owijak po Piskule
 26. Powolniak weselny
 27. Okrąglak od Janowa
 28. Polka od Zagórnej
 29. Wiązanka kaliskich owijaków


opis:Stworzenie rzetelnej, bogatej i barwnej monografii tego ostatniego weselnego skrzypka w Kaliskiem było dla nas, badających mikroregion Dorzecza Prosny celem, do którego dążyliśmy od lat. Wymagało to czasu oraz dogłębnego zbadania będącej w dyspozycji tego muzykanta spuścizny pokoleń. Wiemy, że jest on spadkobiercą nuty skrzypków urodzonych nad Prosną w połowie XIX wieku. Operuje archaiczną manierą i zaniechanymi dawno skalami modalnymi. Smyczkowanie, nieoczywiste podziały rytmiczne w ramach melodii trójmiarowych, zbieżność z zapisami Oskara Kolberga i Jarosława Lisakowskiego, to czynniki, które nakazują ostrożne i nacechowane szacunkiem podejście do tej materii.

Wybraliśmy nagrania, które z jednej strony przedstawiają postać wiejskiego muzykanta, z drugiej definiują styl charakteryzujący mikroregion. Nagrania nie powstały jednego dnia, zarejestrowano je w ciągu kilkuletniej pracy nad repertuarem obrzędowym i tanecznym skrzypka i ucznia. Te najlepsze i najbardziej wartościowe powstały w momentach zaistnienia szeregu sprzyjających okoliczności. Potrzebne do tego są osobiste i przyjacielskie relacje, zażyłość, dzięki której stajemy się uczestnikami chwil niedostępnych dla tych "z zewnątrz" i spoza rodziny. Podczas badań udało się ostatecznie skompletować cały repertuar weselny 90-letniego Leona Lewandowskiego.

Nagrania są fascynujące. To efekt wieloletniej pracy, której celem było odtworzenie weselnego sposobu gry Leona Lewandowskiego. Prezentują cały wachlarz umiejętności skrzypka; istnieje zasadnicza różnica pomiędzy skrzypcowym solo, do tak zwanego "posłuchu" a grą z towarzyszeniem sekcji rytmicznej, na której skrzypek może się oprzeć, adresowaną do żywego odbiorcy, jakim jest tancerz. Aby właściwie ocenić wirtuozerię skrzypka, nagrania solo z ciekawymi wariantami są niezbędne. Jednak w tym drugim przypadku zawołany muzykant weselny zaczyna szarżować i odsłaniać rąbek tajemnicy muzykanckiego rzemiosła. Publikujemy takie nagrania po to, aby ukazać coś więcej, niż melodię, żeby pokazać "żywioł gry", siłę frazy i sposób ogrywania tematu muzycznego.
Mateusz Raszewski


muzycy:Leon Lewandowski - skrzypce, śpiew, basy, organki
Mateusz Raszewski - skrzypce, basy, bębenek
Marcin Małecki - basy, baraban
Piotr Rogaliński - bębenek, baraban
Zenon Kucharski - akordeon guzikowy
Jan Kucharski - baraban