To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Percival Schuttenbach
REAKCJA POGAŃSKA

Percival Schuttenbach 2009

CD - 30 zł Dodaj do koszyka

 1. Gdy rozum śpi   5:41
 2. Rosa   3:33
 3. Pani pana   5:18
 4. Pocałunek   5:10
 5. Aziarechka   4:49
 6. Jadą konie   5:52
 7. Lazare   5:05
 8. Reakcja pogańska   4:32
 9. Oj dido   4:11
 10. Satanismus (braniewo song)   7:00
 11. Pasla   5:01

   Pomysł na płytę opiera się na połączeniu pozornie mało podobnych nurtów muzycznych. Z jednej strony muzyka ludowa, oryginalne dawne pieśni, specyficzne zaśpiewy, utwory, które pomimo dość dużej popularności muzyki folkowej w dalszym ciągu są na granicy zapomnienia lub wręcz trzeba je rekonstruować. A z drugiej strony równie niszowy metal i ciężki rock. Większość utworów na płycie to właśnie oryginalne pieśni ludowe w metalowo-rockowej aranżacji. Te dwa pozornie rożne nurty przesiąknięte są tą samą pierwotną, nieujarzmioną energią i tę energię postanowiliśmy w głównej mierze wyeksponować.
   Jednocześnie staraliśmy się zawrzeć na płycie kwintesencję brzmienia naszych wcześniejszych doświadczeń i poszukiwań. Dzięki temu powstał bardzo spójny, ogromnie mocno działający, a jednocześnie świeży i oryginalny album, z którego jesteśmy naprawdę dumni!
   Tytuł okładka i muzyka na płycie odnoszą się wyłącznie do wydarzeń historycznych z lat 1034 - 1037, i mającej za sobą dość mocne argumenty hipotezy o pierworodnym synu Mieszka II - Bolku Zapomnianym - który chciał przywrócić pierwotną słowiańską wiarę.

"Jeden waleczny król wymazany został z rzędu panujących" *

   Reakcja pogańska to historyczna nazwa nawrotu pogaństwa w latach 1034-1037. Legenda głosi, że po śmierci Mieszka II Lamberta w ogarniętym chaosem i nękanym najazdami młodym państwie polskim na tron wstępuje Bolesław Mieszkowic, zwany również Zapomnianym. Bolesław II przywraca odrzuconą słowiańską wiarę ojców, wkrótce jednak zostaje podstępnie zamordowany. Powstanie w latach 40. XI wieku ostatecznie dławi jego młodszy brat Kazimierz Odnowiciel przy pomocy rycerzy niemieckich.

* zdanie to pochodzi z "Tabula regnum Poloniae" z końca XIV w.

skład zespołu:
Katarzyna Bromirska - wiolonczela, śpiew, sopiłka, Kaos Pad II, programowanie
Mikołaj Rybacki - gitara, gitara akustyczna, gitara basowa, mandolina, róg, ligawa, wspomagajki, programowanie, śpiew
Joanna Lacher - śpiew, gitara basowa
Piotr Banaszkiewicz - bębny, instrumenty perkusyjne

gościnnie:
Mariusz "Muzykomaniek" Tryniszewski - gitara basowa (Jadą Konie)