To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Ars Nova
MUZYKA JAGIELLONÓW

CD czasowo niedostępne

  1. Johannes CiconiaRegina gioriosa
  2. Johannes Ciconia Glaria
  3. magister Egardus Gloria (wersja instrumentalna / instrumental)
  4. Estienne Grossin Credo
  5. Estienne Grossin (?) Bez tytułu / Untitied
  6. Anonim / Anonym Maria en mitissima
  7. Antonio Zachara da Teramo Gloria Ad ogni vento (wersja instrumentalna / instrumental)
  8. Mikołaj z Ostroroga / Nicolas of Ostroróg Gloria'
  9. Mikołaj z Ostroroga, text by Stanisław Ciołek (?) Pastor gregis egrrgius
  10. Mikołaj z Radomia / Nicolas of Radom Ballada
  11. Mikołaj z Radomia Gloria
  12. Mikołaj z Radomia Hystorigraphi (wersja instrumentalna / instrumental)
  13. Mikołaj z Radomia Credo
  14. Anonim / Anonym Salve, thronus Trinitatis (wersja instrumentalna / instrumental)
  15. Anonim text by Stanisław Ciołek, translated by Jacek Urbaniak after Tadeusz Sinko Chwała Krakowowi! / Cracovia civitas
  16. Anonim Breve regnum

  Rękopis Biblioteki Krasińskich (Kras 52) będący własnością Biblioteki Narodowej w Warszawie jest najważniejszym źródłem muzyki wielogłosowej w Polsce początku XV wieku. Powstał on przypuszczalnie w Polsce w latach 1426-1450. Zawiera 37 utworów muzycznych zapisanych czarną notacją menzuralną. Kompozytorzy tam zanotowani to: Mikołaj z Radomia, Johannes Ciconia, Estienne Grossin, Mikołaj z Ostroroga, magister Egardus, Antonio Zachara da Teramo, Nicola Zacharias, Peter Sweitzl, Anonimy. Większość utworów to kompozycje trzygłosowe wokalno-instru-mentalne z tekstem łacińskim. Są to utwory liturgiczne: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Alleluja, Magnificat, oraz mniej liczne utwory świeckie: pieśń i ballady.
  Muzyka manuskryptu jest przykładem wysokiej klasy muzyki zachodnioeuropejskiej: włoskiej, francuskiej i burgundzkiej z ważnymi elementami muzyki polskiej przełomu XIV i XV wieku.
  Rodzimy jego element stanowią utwory Mikołaja z Radomia (9 utworów) i Mikołaja z Ostroroga (2 utwory) do tekstów Stanisława Ciołka. Na płycie przedstawiamy znaczną część utworów rękopisu Krasińskich w autorskim opracowaniu i interpretacji zespołu ARS NOVA, który od dwudziestu lat obcuje z tą muzyką widząc w niej niewygasłe źródło piękna i inspiracji. Na płycie (nr 8) znalazła się rekonstrukcja niekompletnie zapisanego utworu kompozytora z Wielkopolski - Mikołaja z Ostroroga, autorstwa Jacka Urbaniaka.