To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Ars Nova
MUZYKA JAGIELLONÓW

CD - 26 zł Dodaj do koszyka

 1. Johannes CiconiaRegina gioriosa
 2. Johannes Ciconia Glaria
 3. magister Egardus Gloria (wersja instrumentalna / instrumental)
 4. Estienne Grossin Credo
 5. Estienne Grossin (?) Bez tytułu / Untitied
 6. Anonim / Anonym Maria en mitissima
 7. Antonio Zachara da Teramo Gloria Ad ogni vento (wersja instrumentalna / instrumental)
 8. Mikołaj z Ostroroga / Nicolas of Ostroróg Gloria'
 9. Mikołaj z Ostroroga, text by Stanisław Ciołek (?) Pastor gregis egrrgius
 10. Mikołaj z Radomia / Nicolas of Radom Ballada
 11. Mikołaj z Radomia Gloria
 12. Mikołaj z Radomia Hystorigraphi (wersja instrumentalna / instrumental)
 13. Mikołaj z Radomia Credo
 14. Anonim / Anonym Salve, thronus Trinitatis (wersja instrumentalna / instrumental)
 15. Anonim text by Stanisław Ciołek, translated by Jacek Urbaniak after Tadeusz Sinko Chwała Krakowowi! / Cracovia civitas
 16. Anonim Breve regnum

  Rękopis Biblioteki Krasińskich (Kras 52) będący własnością Biblioteki Narodowej w Warszawie jest najważniejszym źródłem muzyki wielogłosowej w Polsce początku XV wieku. Powstał on przypuszczalnie w Polsce w latach 1426-1450. Zawiera 37 utworów muzycznych zapisanych czarną notacją menzuralną. Kompozytorzy tam zanotowani to: Mikołaj z Radomia, Johannes Ciconia, Estienne Grossin, Mikołaj z Ostroroga, magister Egardus, Antonio Zachara da Teramo, Nicola Zacharias, Peter Sweitzl, Anonimy. Większość utworów to kompozycje trzygłosowe wokalno-instru-mentalne z tekstem łacińskim. Są to utwory liturgiczne: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Alleluja, Magnificat, oraz mniej liczne utwory świeckie: pieśń i ballady.
  Muzyka manuskryptu jest przykładem wysokiej klasy muzyki zachodnioeuropejskiej: włoskiej, francuskiej i burgundzkiej z ważnymi elementami muzyki polskiej przełomu XIV i XV wieku.
  Rodzimy jego element stanowią utwory Mikołaja z Radomia (9 utworów) i Mikołaja z Ostroroga (2 utwory) do tekstów Stanisława Ciołka. Na płycie przedstawiamy znaczną część utworów rękopisu Krasińskich w autorskim opracowaniu i interpretacji zespołu ARS NOVA, który od dwudziestu lat obcuje z tą muzyką widząc w niej niewygasłe źródło piękna i inspiracji. Na płycie (nr 8) znalazła się rekonstrukcja niekompletnie zapisanego utworu kompozytora z Wielkopolski - Mikołaja z Ostroroga, autorstwa Jacka Urbaniaka.