To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wy¶wietlić cał± stronę

Zespół ¶piewaczy ze Wsi Czeremcha

MC czasowo niedostępne


Oj czyji to woły - pie¶ń liryczna, miłosna
I lid tryszczyt i woda pyszczyt - pie¶ń chrzcinna
Oj tam na ganku wesnianka - pie¶ń wiosenna wykonywana po Niedzieli Przewodniej
Niezamietna wiek prochodit - pie¶ń pogrzebowa, ¶piewana podczas nocnego czuwania przy zmarłym
Boh Natura - kolęda
Kolada ¶wi±teczna - pie¶ń kolędnicza /kol'adka/
Korowaj wianek - pie¶ni ¶piewanych podczas wypieku ciasta weselnego korowaja
Oj oddała mene maty - pie¶ń liryczna
Tam u poli werba - pie¶ń rekrucka


Swiatyj Nikołaj - pie¶ń religijna ku czci ¦w. Mikołaja
Skorbnaja mati - pie¶ń wielkopostna
Dnies' od Diewy - kolęda
Sydyt zajczyczok - ¶wiecka pie¶ń kolędnicza /kol'adka/
Oj prałab ja kudyliciu - pie¶ń liryczna, żartobliwa
Oj posiju ja lionku - żartobliwe przy¶piewki o lnie
Ty dywczynońka, czornobryweńka - pie¶ń liryczna, miłosna
Oj ty mamińka radnaja - pie¶ń liryczna
Kozacze ty mij - pie¶ń kozacka

CD czasowo niedostępne

  Zespół ze wsi Czeremcha to jedna z najstarszych stażem i wiekiem grup ¶piewaczych. Powstał ponad 20 lat temu. Wielokrotnie brał udział w przegl±dach i festiwalach na Podlasiu, jak również w Sopocie i na Ukrainie, zdobywaj±c nagrody za piękne wykonanie starych, miejscowych pie¶ni i odtwarzanie obrzędów. Zespół tworz± obecnie cztery ¶piewaczki, które ¶piewaj± także w chórze cerkiewnym. Wszystkie członkinie zespołu pochodz± ze Wsi Czeremcha, tu się urodziły i tu żyj± do dzi¶. Zespół spotyka się głównie w domu Pani Luby Salińskiej, gdzie samodzielnie przygotowuje zebrane pie¶ni.

  Ulubiony repertuar ¶piewaczek ze Wsi Czeremcha stanowi± pie¶ni liryczne i religijne. Dlatego przeważaj± one w przygotowanym do nagrania repertuarze. S± w¶ród nich pie¶ni kozackie (18), miłosne (l, 16), żartobliwe (14, l5), pie¶ń rekrucka (9), pogrzebowa (4), wielkopostna (11), kolędy (5, 12). Ciekawym i unikalnym elementem repertuaru s± ¶wieckie pie¶ni kolędnicze /kol'adki/ (6, 13), ¶piewane przed ¦więtem Bożego Narodzenia podczas wspólnych wieczornych spotkań np. kiedy dziewczyny przędły, czyli na tzw. "pr'adkach". Oprócz ¶piewów religijnych i lirycznych w wyborze znalazł się wianek pie¶ni korowajowych (7), ¶piewanych podczas ważnego momentu obrzędu weselnego, jakim jest pieczenie obrzędowego ciasta. korowaja. Poza tym pie¶ń wiosenna. wesnianka (3) i chrzcinna (2) ¶piewana dla kumów, czyli rodziców chrzestnych.
  Większo¶ć pie¶ni ¶piewana jest w dwugłosie Wyj±tek stanowi±: jedna z kol'adek oraz obrzędowe ¶piewy weselne (korowajowe), które w tradycji wykonywała grupa kobiet unisono. Te pie¶ni ¶piewane s± niżej, mocniejszym głosem.