To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wy¶wietlić cał± stronę

Zespół ¶piewaczy z Dobrywody

MC czasowo niedostępne


Jak ja buw chłopec' mały pie¶ń liryczna, żartobliwa (solo Antonina Sitoruk)
Swiatyj Jure Ryhore rohulka - wiosenna pie¶ń ¶piewana przez tydzień po Wielkanocy
Za lisom, borom rohulka
Oj rataju, rataju pie¶ń żniwna
Uż leżyt smertiu usplennyj pie¶ń pogrzebowa, ¶piewana podczas nocnego czuwania przy zmarłym
Radujtiesia wsie liudije kolęda
Oj ty chmelu, chmelu pie¶ń liryczna
Oj tam jasno ballada


Oj po brodu pie¶ń żartobliwa (solo Walentyna Klimowicz)
Je w Dobrywody rohulka
Kuje zazula wysnynka - wiosenna pie¶ń ¶piewana po rohulkach
Kosiary kosiat pie¶ń sianoko¶na
Na moru woda lilije wianek pie¶ni weselnych, ¶piewanych przed wyjazdem do ¶lubu
Caryca Niebiesnaja pie¶ń liryczna
O diwnoje narożdżenije kolęda
Sołowijczyk maleńkij liryczna pie¶ń sieroca
Stoit hora wysokaja pie¶ń liryczna (solo Antonina Sidorczuk)

CD czasowo niedostępne

  Zespół ¶piewaczy istnieje w Dobrywodzie od ponad trzydziestu lat. Jest to jeden z najstarszych zespołów działaj±cych na Podlasiu. Na przestrzeni czasu jego skład się zmieniał. Obecnie gromadzi on sze¶ć ¶piewaczek. W nagraniu wzięło udział siedem - niestety Pani Antonina Sidoruk, najstarsza wykonawczyni (solo 1, 17), wspaniała ¶piewaczka, której pamięć stanowiła prawdziw± skarbnicę pie¶ni i dawnych zwyczajów, zmarła 21 lutego 2002, kilka miesięcy po dokonaniu nagrania.
  Zespół z Dobrywody zbiera co roku wiele nagród i wyróżnień za gromadzenie, odtwarzanie i wykonywanie pie¶ni i obrzędów miejscowej tradycji.
  Obok dużej warto¶ci repertuaru, grupę ¶piewacz± cechuje szczególna dbało¶ć o jako¶ć wykonawcz±, piękne głosy i dobre zgranie we wspólnym ¶piewie, które jest wynikiem wył±cznie własnej pracy, gdyż zespół nie ma instruktora. ¦piewaczki z Dobrywody występuj± głównie na Podlasiu, ale były także w Warszawie, Sopocie, Przemy¶lu, Grodnie.

  Pie¶ni znajduj±ce się na kasecie odpowiadaj± chronologii cyklu kalendarza wiejskiego. Rozpoczynaj± go wiosenne rohulki (2, 3, 10), które, jak każe tradycja, ¶piewa się tylko przez jeden tydzień w roku - od Wielkanocy do Niedzieli Przewodniej i wysnynki (11) wykonywane po Niedzieli Przewodniej, po czym następuj± pie¶ni lata sianoko¶ne (12) i żniwne (4). Repertuar zimowy to głównie kolędy (6, 15) i pie¶ni weselne (13), gdyż zima i karnawał to tradycyjna pora wiejskich wesel. Oprócz pie¶ni weselnych ¶piewy cyklu rodzinnego reprezentuje pie¶ń pogrzebowa (5). Jedn± z najpiękniejszych pie¶ni "¶więtych" w repertuarze zespołu ¶piewaczego z Dobrywody jest pie¶ń maryjna "Caryca Niebiesnaja" (14).
  Oprócz ¶piewów obrzędowych na kasecie znalazło się kilka pie¶ni lirycznych i żartobliwych, które nie s± ł±czone z żadnym konkretnym czasem i miejscem wykonania (1, 7, 9, 16, 17) oraz krwawa ballada o zamordowaniu żony (8), wykonywana w wielu wsiach wschodniego Podlasia.