To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Poświęcenie kapliczki z figurą św. Cecylii


Poświęcenie kapliczki z figurą św. Cecylii (23 listopada 2014, Kocudza)

23 listopada 2014 r.


godz. 11:30 - msza św.

po nabożeństwie - poświęcenie kapliczki

godz. 15:00 - spotkanie sąsiedzkie





23 listopada o godz. 11.30 odbędzie się uroczysta Msza św. w Kościele Parafialnym p.w. św. Józefa Robotnika w Kocudzy w intencji muzykantów, śpiewaków i artystów z Kocudzy. Po zakończeniu nabożeństwa, w Kocudzy Trzeciej (Leśniczówka) poświęcona zostanie niezwykła kapliczka z figurą św. Cecylii (patronka muzyki i muzyków).

Postać św. Cecylii trzymająca staropolski instrument ludowy ma przywołać zapomnianą miejscową legendę, o dawnym instrumencie zwanym "suką". Instrument, ten używany był w Kocudzy jeszcze w XIX w. o czym świadczą odnalezione w ostatnim czasie dokumenty i materiały wskazujące na kocudzkie pochodzenie instrumentu. Ostatnią osobą, która słyszała dźwięki tego instrumentu był mieszkaniec Kocudzy Marcin Gilas "Krupiorz".

Aby usłyszeć zapomniane dźwięki oraz przywrócić pamięć o muzykantach i śpiewakach z Kocudzy o godz. 15.00 w budynku starego GOK-u odbędzie się spotkanie sąsiedzkie.

Podczas spotkania mieszkańcy Kocudzy oraz ci którzy pamiętają "stare czasy" wspominać będą dawne wesela, a przede wszystkim muzykantów, śpiewaków, tancerzy, związane z nimi historie, anegdoty, etc. Będzie można również obejrzeć archiwalia i dokumenty mówiące o pochodzeniu suki kocudzkiej. Zapraszamy wszystkich do przyniesienia na spotkanie pamiątek, związanych z tymi sytuacjami i postaciami, mogą to być stare fotografie z wesel, nuty, może jakieś instrumenty. Na spotkanie zapraszamy również młodych. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała lekcja historii naszej małej ojczyzny, chcemy pokazać bowiem jak dawniej wyglądało życie, które nie mogło obyć się bez muzyki.

Nie zabraknie oczywiście śpiewów i muzyki na żywo. Do posłuchu i do tańca zagrają ostatni wiejscy muzykanci m.in. Stanisław Głaz i Bronisław Rawski oraz ich uczniowie - muzykanci młodego pokolenia. Wystąpią zespoły: Jarzębina z Kocudzy, Branwiacy, Roztoczanki, Sami Swoi, Wisienki i Maryjenki – KGW oraz Orkiestra z Kocudzy, rodzinna kapela Butrynów i Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, a także goście i przyjaciele.

Na miejscu będzie przyszykowany niewielki poczęstunek. Gospodynie i gospodarze mogą również przynieść ze sobą własne potrawy i napitki, żeby było weselej, bogaciej i milej.



Organizatorami są Szkoła Suki Biłgorajskiej oraz Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w Kocudzy. Spotkanie odbywa się w ramach projektu Roztoczańska Szkoła Tradycji, prowadzonego w ramach Akademii Kolberga. Projekt jest realizowany wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca i Stowarzyszeniem "Tratwa" w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga.