To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

PODRÓŻNICZE ANDRZEJKI PO INDONEZJI

   PODRÓŻNICZE ANDRZEJKI PO INDONEZJI, odbędą się w ramach 3. Żorskiego Festiwalu Podróży i Nauki OPINIE.

   Indonezja to kraj składający się z kilkunastu tysięcy wysp o niezwykłej różnorodności kulturowej. Najpopularniejsze z nich to Jawa, Bali, Sumatra i Wyspy Flores. Podczas Andrzejek będzie można wybrać się w niesamowitą podróż w miejsca, gdzie do dnia dzisiejszego przetrwała wielowiekowa tradycja.
   Podczas Andrzejek będzie szereg atrakcji i warsztatów dla dzieci, prezentacje multimedialne o Indonezji i finał konkursu fotograficznego, a także muzyczna, taneczna i artystyczna uczta.

PATRONAT HONOROWY: Ambasada Republiki Indonezji w Polsce

PODRÓŻNICZE ANDRZEJKI PO INDONEZJI (29 listopada 2014, Żory)

PODRÓŻNICZE ANDRZEJKI PO INDONEZJI
w ramach: 3. Żorskiego Festiwalu Podróży i Nauki OPINIE

sobota,
29 listopada 2014 r.

godz. 15:00-17:00 - warsztaty rodzinne
godz. 17:00-19:00 - prezentacje multimedialne
godz. 19:00 - finał konkursu geograficznego
godz. 19:30-21:00 - koncerty


Miejski Ośrodek Kultury w Żorach
ul. Dolne Przedmieście 1, Żory

wstęp wolny





Andrzejki będą podzielone na 3 bloki:

:: Od 15:00 do 17:00 dla dzieci i dorosłych przygotowano szereg rodzinnych warsztatów. Dzieci będą mogły odbyć swoją podróż na Bali uczestnicząc w warsztatach tanecznych, muzycznych, teatralnych i artystycznych, które przeprowadzą znawcy kultury indonezyjskiej. Warto zabrać aparat fotograficzny, by uwiecznić swoją pociechę w indonezyjskim stroju.

:: O 17:00 rozpoczną się prezentacje multimedialne (dzieci można będzie pozostawić na Indonezyjskiej Wyspie Kwiatów, by kontynuowały zabawę). O życiu z bogami i demonami opowie mieszkająca przez 2 lata w Indonezji Renata Lesner. Dowiemy się dlaczego nastolatkowie na Bali piłują zęby, a dzieci nie mogą dotykać ziemi. Z kolei Anna Jaklewicz – podróżniczka i autorka książek - przybliży temat piątej płci, pośmiertnego życia Toradżów i innych tajemnic Sulawesi.

:: Po prezentacjach odbędzie się finał konkursu geograficznego "O Indonezji – Opinie gimnazjalistów".

:: Trzecia część Andrzejek to niesamowita wieczorna uczta muzyczna, taneczna i artystyczna. W rytmach tradycyjnej muzyki indonezyjskiej w wykonaniu Warszawskiej Grupy Gamelanowej pokaz tańca wykona Jadwiga Możdżer (aktorka i tancerka) oraz zespół Sendratari Damai.

Do udziału zapraszamy wszystkich miłośników podróży, dalekich kultur, ale także wszystkich chętnych do miłego spędzenia andrzejkowego wieczoru.

W trakcie imprezy dostępne będą stoiska z wyrobami etnicznymi i artystycznymi w formie Jarmarków Kontynentów, a także będzie działać opiniowa kawiarenka Janeczki. Dla miłośników pięknych zdjęć przygotowano wystawę fotograficzną "Piękno Wysp Flores" Leonardusa Nyomana. Planowane są też konkursy z nagrodami.




PROGRAM:

BLOK RODZINNY – od 15:00-17:00, MOK ŻORY
   :: warsztaty taneczne DZIECI Z WYSPY KWIATÓW – prowadzenie Jadwiga Możdżer z zespołem SENDRATARI DAMAI
   :: warsztaty GAMEALANOWE – Muzyka gamelanu (tradycyjnej orkiestry jawajskiej) - prowadzenie Warszawska Grupa Gamelanowa
   :: malowanie twarzy w INDONEZYJSKIE WZORY
   :: tworzenie kukiełek indonezyjskich KOLOROWE WAYANGI
   :: zabawa w TEATR CIENIA
   :: przymiarki INDONEZYJSKICH STROJÓW
   :: KONKURSY DLA DZIECI

FESTIWALOWY FINAŁ – 17:00-21:00, MOK ŻORY

17:00-18:00 - prezentacja Renaty Lesner - ŻYCIE Z BOGAMI I DEMONAMI... CZYLI OPOWIEŚĆ O TYM DLACZEGO NASTOLATKOWIE NA BALI PIŁUJĄ ZĘBY, A DZIECI NIE MOGĄ DOTYKAĆ ZIEMI

18:00-19:00 - prezentacja Anny Jaklewicz - PIĄTA PŁEĆ, POŚMIERTNE ŻYCIE TORADŻÓW I INNE TAJEMNICE INDONEZYJSKIEJ WYSPY SULAWESI

19:00-19:15 - finał konkursu geograficznego - O INDONEZJI – OPINIE GIMNAZJALISTÓW

19:30-21:00 - KONCERT TRADYCYJNEJ MUZYKI I TAŃCA INDONEZYJSKIEGO W WYKONANIU: WARSZAWSKIEJ GRUPY GAMELANOWEJ, JADWIGI MOŻDŻER oraz zespołu SENDRATARI DAMAI


ZAKOŃCZENIE: wyniki konkursu dla uczestników




GOŚCIE:

Renata Lesner - ukończyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierunek: etnologia) i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (kierunek: teoria tańca). W ramach stypendiów Ministerstwa Edukacji i Kultury Republiki Indonezji studiowała w Sekolah Tinggi Seni Indonesia (kierunek: taniec i muzyka tradycyjna wyspy Jawy) i w Universitas Sebelas Maret w Surakarcie (kierunek: bahasa Indonesia) oraz w Universitas Pendidikan Genesha w Singaraji (kierunek: bahasa Indonesia; kultura Bali). Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół współczesnej Nusantary, przeobrażeń tradycji tanecznych Indonezji, polityki kulturowej krajów Nusantary oraz turystyki kulturowej Jawy i Bali. Efekty badań przedstawia między innymi w ramach różnych zajęć na kilku kierunkach UMK, w tym na studiach wschodnich oraz na Toruńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Uniwersytecie Dziecięcym w Toruniu.


Anna Jaklewicz – z zamiłowania podróżniczka, z wykształcenia archeolog. W podróży od piętnastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez niemal dwa lata pracowała jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii i Indonezji, w której spędziła łącznie półtora roku na studiowaniu batiku i realizacji projektu ‘Piąta płeć’ nagrodzonego przez National Geographic Traveler podczas VII edycji Travelerów. Jej debiutancka książka ‘Niebo w Kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta’ była nominowana do nagrody Czwarty Żywioł w kategorii ‘Najlepsza podróżnicza książka 2013’ XI edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie. Fanpage: www.facebook.com/jaklewiczanna , strona: www.annajaklewicz.pl


Warszawska Grupa Gamelanowa - jest jedynym w Polsce zespołem prezentującym tradycyjną muzykę indonezyjską z Jawy Środkowej. Muzyka gamelanu (tradycyjnej orkiestry jawajskiej) towarzyszy Indonezyjczykom w każdej niemal dziedzinie życia. Instrumenty, na których gra WGG zostały sprowadzone przez Ambasadę Republiki Indonezji, a część muzyków z grupy doskonaliła swój warsztat także studiując na wydziałach tradycyjnej muzyki gamelanowej na Jawie. Warsaw Gamelan Group ma w swym repertuarze zarówno uroczyste utwory wykonywane od wielu lat na dworach, w teatrach i podczas różnego rodzaju uroczystości, jak i współczesne kompozycje pisane na ten skład instrumentów.
Strona internetowa: www.gamelan.art.pl


Jadwiga Możdżer - aktorka, tancerka, choreograf - ukończyła klasę fortepianu, fletu poprzecznego i rytmikę w Liceum Muzycznym w Gdańsku, Państwową Wyższą Szkole Teatralną we Wrocławiu oraz Podyplomowe Studium Reżyserii Teatrów dla Dzieci i Młodzieży przy tejże uczelni. Studiowała w największej Akademii Sztuki Indonezyjskiej tradycyjny taniec, choreografię, charakteryzację tradycyjną i historię kostiumu. Jest autorką kolekcji masek, określonych w Indonezji mianem "Nowej Ery Maski Jawajskiej". Współpracuje z artystami, dziećmi, młodzieżą, nauczycielami i animatorami zespołów artystycznych wielu krajów. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu "Globalnej Wioski Twórczości Dziecięcej" - mostu międzyszkolnego Polski i Indonezji. Kochająca i kochana przez dzieci.

Otrzymała nagrodę Centrum Edukacji Dziecięcej Indonezji "Yogya Kids Award - an inspiration for our teachers 2003". Inicjatorka działań charytatywnych na rzecz dzieci indonezyjskich - ofiar tsunami. Jej projekty artystyczne i edukacyjne dwukrotnie nagrodzone zostały stypendiami Ministra Kultury RP.
Wywiad: http://www.indonesia.pun.pl/viewtopic.php?id=11


Sendratari Damai zespół teatru i tańca pod kierunkiem choreograficznym Jadwigi Możdżer wykonuje tradycyjny taniec z różnych części Indonezji w szczególności z Wyspy Jawy, Bali oraz Wysp Flores.




Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA we współpracy z MOK Żory. Wsparcie finansowe - Miasto Żory.