To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Koncert Noworoczny:
kolędowanie i karnawałowa potańcówka w Milanówku


Koncert Noworoczny: kolędowanie i karnawałowa potańcówka w Milanówku - Janusz Prusinowski Kompania oraz Kaja Prusinowska (4 stycznia, Milanówek)
Z koncertu kolędowego w Polskim Radio II, 2013 - fot. G. Śledź.

Janusz Prusinowski Kompania
oraz Kaja Prusinowska


niedziela
4 stycznia 2015 r.
godz. 18:00


Milanówek
Teatr Letni
Milanowskie Centrum Kultury
ul. Kościelna 3

wstęp wolny

Koncert Noworoczny
oraz obchody 125-tej rocznicy urodzin Feliksa Dzierżanowskiego


PROGRAM:


:: godz. 12:30 - Msza Św. w intencji Feliksa Dzierżanowskiego w kościele Św. Jadwigi Śląskiej

:: od godz. 18:00 (w Teatrze Letnim MCK):

      - Janusz Prusinowski Kompania - kolędy i pastorałki

      - Rozmowa z synem i wnukiem Feliksa Dzierżanowskiego (wywiad poprowadzi Janusz Prusinowski)

      - oberki i mazurki w wykonaniu zespołu Janusz Prusinowski Kompania - POTAŃCÓWKA

      - wystawa dotycząca życia i twórczości Feliksa Dzierżanowskiego
      (Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku)
Rok Feliksa Dzierżanowskiego


Styczeń 2015 to rocznica 125-tych Urodzin Feliksa Dzierżanowskiego - kompozytora, dyrygenta, dawnego mieszkańca Milanówka.

Wiele osób z naszego miasta pamięta Pana Feliksa. Jedni byli jego uczniami, inni sąsiadami. Wspominają tego wybitnego kompozytora z ogromną serdecznością, mówią, że był wspaniałym, zawsze uśmiechniętym człowiekiem. Istnieje wiele ciekawych wątków z życia i twórczości Feliksa Dzierżanowskiego był to przecież twórca Polskiej Kapeli Ludowej, zasłużony w popularyzowaniu muzyki ludowej. Nadchodzący rok jest zatem odpowiednim czasem by wszystkim Państwu przybliżyć i przypomnieć o naszym dawnym, wybitnym sąsiedzie.

Pomysł działania promującego twórczość i postać Feliksa Dzierżanowskiego wypłynął od Elżbiety Lesiak - byłej uczennicy szkoły muzycznej założonej przez kompozytora a także mieszkanki Milanówka. Po tygodniu okazało się, że grupa zainteresowanych realizacją takiego projektu liczy już kilkanaście osób. Nie możemy zmarnować zapału mieszkańców. Powstał pomysł na szereg wydarzeń odnoszących się do tradycji lokalnej i międzynarodowej działalności Polskiej Kapeli Ludowej, ale także ukazujących rozwój muzyki ludowej oraz współczesne transformacje tego gatunku. W ramach rocznych obchodów jubileuszu, w Milanówku gdzie żył i tworzył Feliks Dzierżanowski odbędą się działania nawiązujące do kultury tradycyjnej będą to m. in.: koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania, spektakl biograficzny oraz Feliks Festival 2014. Projekt ma na celu integrację mieszkańców.
Janusz Prusinowski Kompania


Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy muzyków wiejskich, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność - z nowoczesnością.

Rozpoznawalny styl zespołu stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki - śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i... człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych melodii i rytmów bez uciekania się do mody na miksowanie sampli? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś - rocka.


Koncert Kolęd z 2013 (Polskie Radio, Dwójka) - Janusz Prusinowski Kompania oraz Kaja Prusinowska
Koncert kolęd w wykonaniu zespołu Janusz Prusinowski Trio, radiowa Dwójka, 2013 r.