To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Spotkania wielkopostne na Podlasiu
26-29 marca 2015


Spotkania wielkopostne na Podlasiu (26-29 marca, Knyszyn, Zabiele, Zofiówka)
Spotkania wielkopostne zainaugurują działalność podlaskiej szkoły tradycji

Istotą działania Szkół Tradycji jest tworzenie w społecznościach wiejskich warunków, w których stara, miejscowa muzyka mogłaby być przekazywana, rozwijana i praktykowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. We wsiach Północnego Podlasia jednym z najznakomitszych przyczynków tego przedsięwzięcia są śpiewy nabożne, których szczególna intensyfikacja przypada na okres Wielkiego Postu. Wyjątkowość Podlasia w tym względzie przejawia się we wciąż żywym zwyczaju śpiewania nabożeństw i pieśni Wielkopostnych w wiejskich kaplicach, pod przydrożnymi krzyżami a nawet w miejscowych świetlicach. Marcowa sesja robocza, której szczegóły znajdziecie poniżej, tworzy możliwość czynnego udziału w tych niecodziennych zgromadzeniach śpiewaczych.
Spotkania wielkopostne na Podlasiu
26-29 marca 2015
Knyszyński Ośrodek Kultury, Zabiele, Zofiówka


Plan spotkań:

26 marca (czwartek)

18:00-21:00 warsztaty w Knyszynie - nauka Drogi Krzyżowej i pieśni wielkopostnych (melodie z Zofiówki i Zabiela)27 marca (piątek)

11:00-14:30 warsztaty w Knyszynie

16:00 uczestnictwo w Drodze Krzyżowej w Zofiówce

18:00 uczestnictwo w Drodze Krzyżowej w Zabielu28 marca (sobota)

11:00-14:30 warsztaty w Knyszynie - nauka Gorzkich Żali (na melodię z Zabiela)

18:00 Otwarty Konwent Wołoczebników (doroczna okazja spotkania przy nie pustym stole nielicznych już rycerzy przybocznej gwardii Świętego Jerzego - czyli Wołokaczy, którzy z dawien dawna o zachodzie słońca Wielkanocnej Niedzieli ruszali, by wyśpiewywać gospodarzom pieśni życzące, wspierając tym samym Gromowładnego w jego dorocznym starciu ze Żmijem. Więcej informacji na miejscu).29 marca (niedziela)

14:00-15:00 – wizyta w Zabielu (wspólne śpiewanie Gorzkich Żali)
Uczestnictwo:
Udział w przedsięwzięciu jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych. Nie jest wymagane doświadczenie śpiewacze. Organizatorzy zapewniają bezpłatne noclegi w skromnych (jak na Wielki Post przystało) warunkach.

Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com


Organizatorzy:

:: Stowarzyszenie Tratwa
:: Knyszyński Ośrodek Kultury
:: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia

   Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia