To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Warsztaty pisanek - Lublin


Warsztaty pisanek (1 kwietnia, Lublin)

Warsztaty pisanek

Lublin


środa, 1 kwietnia
godz. 17:00


ACK UMCS "Chatka Żaka"
ul. Radziszewskiego 16 (hol, partet)


wstęp: wolny
Ludzie malujcie pisanki!


   Jeśli ktoś grzeszny umrze i jego dusza pójdzie do piekła, to Czort zaraz pyta się: Czy ludzie jeszcze piszą pisanki? - Bo wie, że gdyby przestali, to byłby koniec świata. Ale ciągle maluje się jajka i jest i będzie do końca świata Wielkanoc.

("Huculszczyzna" W. Szuchiewicz)Tak Huculi tłumaczą potrzebę pisania pisanek. Jajko w różnych kulturach miało szczególne miejsce. Malowane jajko – pisanka – miała być symbolem urodzaju, płodności, ale także posiadać magiczną moc talizmanu. Tworzeniu pisanek techniką batikową będzie poświęcone spotkanie organizowane przez Orkiestrę św. Mikołaja.

W zależności od regionu istnieje wiele tradycyjnych sposobów zdobienia jaj. Jajka mogą wydrapywane, wyklejane kolorowym papierem, barwionym sitowiem, wytrawiane octem. Na Lubelszczyźnie najczęściej stosowana jest technika batikowa - polegająca na "pisaniu" wzoru na powierzchni jajka za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko barwi się w przygotowanym barwniku.

Organizatorzy zapewniają w zasadzie wszystkie materiały: pisaki, wosk, barwniki. Można zabrać ze sobą, najlepiej białe, jajka, choć organizatorzy będą mieli kilka w zapasie.
Kontakt do organizatorów: Agnieszka Matecka – 601732249, Bogdan Bracha - 601732249