To jest tylko fragment strony. |
Mazurkowy Poniedziałek na Bielanach
Drugiego dnia Wielkanocy, tradycyjnie już, wokół kościoła Pokamedulskiego przy ul. Dewajtis 3 odbędzie się Mazurkowy Poniedziałek - otwarta impreza organizowana przez fundację Wszystkie Mazurki Świata.
:: Podczas mszy św. o godz. 11 zespół Dziczka zaśpiewa pieśni wielkanocne z tradycji prawosławnej oraz ludowej, wschodniosłowiańskiej.
:: Po mszy, na placu przed kościołem, mazurki, polki, kujawiaki do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania. Nie zabraknie też poczęstunku - będzie można skosztować mazurkowych wypieków przygotowanych przez ochotników.![]()
:: Po tańcach, w podziemiach kościoła, dalszy ciąg pieśni wielkanocnych - do wspólnego śpiewania zaproszą Kaja i Janusz Prusinowscy oraz zespół Dziczka.Zespół Dziczka powstał w 2006 roku w Warszawie w grupie przyjaciół-miłośników muzyki tradycyjnej z inicjatywy Tetiany Sopiłki - śpiewaczki legendarnej grupy Drewo z Kijowa. Repertuar zespołu stanowią tradycyjne wiejskie pieśni - obrzędowe, liryczne i religijne z różnych regionów Ukrainy oraz Podlasia. W swoich interpretacjach uczestniczki zespołu pragną zachować oryginalne dialekty oraz charakter i sposób wykonania.
Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność - z nowoczesnością.
Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki - śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i... człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych a w rzeczywistości wyrafinowanych melodii i rytmów? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś - rocka.
Od roku 2008 zespół zagrał wiele koncertów, zarówno na wielkich festiwalach (jak Open'er Festiwal World Stage) jak i w mniejszych salach koncertowych . Do 2012 Trio koncertowało w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i - przede wszystkim - w Polsce.
Skład:
Janusz Prusinowski - skrzypce, harmonia polska, cymbały, śpiew
Piotr Piszczatowski - bębenek, baraban, basy
Michał Żak - flet drewniany, szałamaja, klarnet
Piotr Zgorzelski - basy
Szczepan Pospieszalski - trąbka