To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Warsztaty pieśni lirniczych oraz gry na lirze korbowej

   Na program warsztatów złożą się ukraińskie pieśni (m.in. z repertuaru Iwana Własiuka - jednego z ostatnich lirników Polesia (zm. 1991 r.) oraz polskie pieśni lirnicze. Osobny czas zostanie poświęcony na praktyczną naukę gry na lirze korbowej i utworom instrumentalnym. Materiał warsztatów będzie dostosowany do zapotrzebowania i zainteresowań uczestników.
   Mile widziane własne instrumenty !!!
   Na warsztaty zaprasza Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.

      TERMIN: 17-19 kwietnia 2015 r.
      MIEJSCE: Koźliki n/Narwią, skansen
      PROWADZI: Serhij Petryczenko
      KOSZT: 170 zł / osoba


:: Początek zajęć: 17 kwietnia (piątek) o godz. 18.00.
:: Koszt noclegu w skansenie: 12 zł/os.
:: Liczba miejsc ograniczona.
:: Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com


Serhij Petryczenko (warsztaty lirnicze, 17-19 kwietnia 2015, Koźliki n/Narwią)

Serhij Petryczenko - pochodzi z Kijowa, gdzie przez 14 lat śpiewał w chórach, m. in. Państwowym Męskim Chórze Ukrainy. W latach 1988-1991 aktor kijowskiego Teatru Studio "Wydybaj" i uczestnik polsko - ukraińskich wypraw etnomuzykologicznych na Huculszczyznę, Pokucie i Bukowinę. Od 1992 aktor Teatru Węgajty i śpiewak Scholi Teatru Węgajty. Śpiewa w chórze parafii prawosławnej w Olsztynie i w Chórze Belcanto.

Od 2001 roku prowadzi w ramach Scholi program autorski "Kanty i psalmy" poświęcony polsko – ukraińskim związkom kulturowym XVII w. Zajmuje się ukraińską tradycją lirniczą.





Koncert:

Skansen, 19 kwietnia (niedziela), godz. 14:00 - koncert w wykonaniu uczestników warsztatów



Do lat 30-tych XX wieku wędrownych lirników śpiewających nabożne pieśni można było spotkać w czasie rozmaitych świąt, odpustów czy po prostu na ulicy. Lira korbowa była instrumentem rozpowszechnionym w całej Europie. Na zachodzie - w Hiszpanii, Francji, Niemczech, na Węgrzech - pełniła rolę instrumentu akompaniującego do tańca, zaś w Polsce, a przede wszystkim na Białorusi i Ukrainie, lira towarzyszyła śpiewowi. Specyficzne brzmienie instrumentu - "ciągnący" dźwięk wydobywany za pomocą drewnianego koła pocierającego struny, swoistego niekończącego się smyczka - współgra z charakterem wykonywanych utworów. Repertuar lirników to głównie pieśni nabożne: pokutne, moralitety, pieśni o życiu Jezusa i świętych, ale także pieśni świeckie, a nawet frywolne. Wiele z nich powstało w środowisku uczonych, związanych z Akademią Kijowsko-Mohylańską. Inne zostały stworzone przez samych lirników, bądź zaadaptowane z tradycji ludowej.




Organizator:

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia