To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

promocja 116-117 numeru Pisma Folkowego

ACK UMCS "Chatka Żaka" zaprasza na promocję 116/117 numeru Pisma Folkowego, któremu będzie towarzyszył koncert lubelskiego Deutu Kipikasza. Na spotkaniu oprócz muzyki na żywo będzie też można otrzymać ezgemplarz czasopisma i zapoznać się bliżej z Karoliną Balmas i Aleksandrą Członką tworzącymi kapelę.
promocja 116-117 numeru Pisma Folkowego (15 maja 2015, Lublin)

Spotkanie promocyjne
116/117 numeru Pisma Folkowego

poniedziałek
18 maja 2015 r.
godz. 19:00


Lublin
ACK UMCS "Chatka Żaka"
ul. Radziszewskiego 16
sala widowiskowa
Inkubatora Medialno - Artystycznego UMCS


wstęp wolny

spotkaniu będzie towarzyszył koncert zespołu
Kipikasza

Pracująca w ACK redakcja pisma zaprezentuje 116/117 jego numer, w którym oprócz wywiadu z Duetem Kipikasza znajdzie się obszerny artykuł o zmarłym niedawno muzykologu prof. Antonim Zole z KUL. W dziale Z teorii został zamieszczony tekst dr Anny Nacher (UJ, Karpaty Magiczne) Efekt Fonografu, a w dziale Z tradycji artykuł o nazwach ludowych demonów pod intrygującym tytułem Bobo, macek, bizia bizia dr. Joanny Szadury (UMCS). W 116/117 numerze ukazał się wywiad z twórcami portalu Lemko Archive, opowieść o podroży do Boliwii Pawła Golemana, recenzje płyt i wydarzeń muzycznych.
Promocji 116-117 numeru Pisma Folkowego towarzyszyć będzie koncert Duetu Kipikasza.

Grupa powstała w 2013 roku, czerpie inspirację z polskiej muzyki tradycyjnej i pieśni dziadowskiej w pełnym tego słowa znaczeniu. Na wykonywaną muzykę składają się instrumenty z różnych stron świata, nieco elektroniki, białe śpiewy oraz po prostu śpiewy. Przez surowe brzmienia duet dąży do psychodelicznego efektu. Dziewczyny nie określają się profesjonalistkami, ale grajkami. Ich utwory przybierają formę bajek i opowiastek. W tekstach poruszają tematy dotyczące wierzeń ludowych (takich jak wiara w południce czy zmory) oraz problemów ówczesnych ludzi, jak np. spanie pod za gorącą pierzyną lub losy chłopa niesłuchającego swojej baby. W ludowych historiach jest wiele tajemnic i niewytłumaczalnych zjawisk. Jedno jest pewne: za złe uczynki każdego spotyka kara. W 2013 r. Duet otrzymał III nagrodę "za pomysłowość i odwagę, oraz poszukiwanie i świeżość eksperymentowania" oraz wyróżnienie "za niekonwencjonalność i ekspresję" podczas 23. Festiwalu "Mikołajki Folkowe 2013". W tym roku zespół został zakwalifikowany do konkursu Festiwalu Polskiego Radio "Nowa Tradycja", a Karolina Balmas została nominowana do lubelskiej nagrody "Żurawie".


Kipikasza (18 maja 2015, Lublin)
Pismo Folkowe ukazuje się już prawie od 20 lat, powstało w 1996 roku. Do 115 numeru nosiło nazwę Pismo Folkowe "Gadki z Chatki". Najnowszy numer ukazuje się pod nowym, bardziej uniwersalnym tytułem "Pismo Folkowe". Redakcja nie planuje jednak rewolucyjnych zmian, tylko metodą "małych kroków" stale je doskonali. Pismo Folkowe jest jedynym w kraju periodykiem poświęconym muzyce folkowej i jej źródłom wraz z całym kontekstem kulturowym. Jest wydawane przez UMCS i Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego przy wsparciu Miasta Lublin, MKiDN i UMCS.