To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Pieśni Suwalszczyzny i Podlasia
warsztaty pieśni tradycyjnych cz. I

   Uczestnicy zajęć poznają pieśni z Sejneńszczyzny, okolic Suwałk, ale także północnego i środkowego Podlasia. Będą to utwory obrzędowe i liryczne (tzw. powszechne), na wesołą i smutną nutę, po polsku oraz w gwarze "dawniejszej". Spotkania warsztatowe wzbogacą opowieści o śpiewakach i śpiewaczkach, od których pieśni zostały nagrane, a także o obrzędach podczas których je dawniej wykonywano. Zajęcia bazują na ćwiczeniach z emisji głosu (praca nad tembrem, artykulacją, wydobyciem, wzmocnieniem i nośnością głosu) ruchowych i oddechowych oraz nad współbrzmieniem w grupie.

   Zajęcia skierowane są zarówno do osób początkujących jak i tych, które mają doświadczenie w śpiewie tradycyjnym.

   Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


      TERMIN: 30-31 maja 2015 r.
      MIEJSCE: Białystok, Galeria Sleńdzińskich
      PROWADZI: Julita Charytoniuk
      KOSZT: bezpłatne (zapisy)


:: Sobota, 30 maja, zajęcia w godz. 11:00-17:00 (ul. Legionowa 2)
:: Niedziela, 31 maja, zajęcia w godz. 14:30-17:00 (ul. Waryńskiego 24a)
:: Liczba miejsc ograniczona.
:: Informacje i zapisy: jcharytoniuk@gmail.com


Pieśni Suwalszczyzny i Podlasia - warsztaty pieśni tradycyjnych cz. I (30-31 maja 2015, Białystok)

Julita Charytoniuk - kulturoznawca, śpiewaczka, etnografka. Realizuje projekty edukacyjne i badawcze, m.in. ze Stowarzyszeniem Dziedzictwo Podlasia oraz Stowarzyszeniem Krusznia. Dokumentuje pieśni podlaskie, jednocześnie ucząc się ich bezpośrednio od wiejskich wykonawców, których również zaprasza do współpracy przy warsztatach i nagrywaniu płyt (np. "Pieśni z Kożyna", "Ludowe pieśni religijne z Podlasia"). Liderka białostockiej grupy Południce. Śpiewa w spektaklu "Olmany Interludium" opartym na pieśniach z Polesia oraz w suwalskim zespole Otako. Tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w dziedzinie twórczości ludowej) oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.






:: Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
:: Projekt nosi tytuł "Pieśni Suwalszczyzny i Podlasia". Jego głównym celem jest gromadzenie, badanie a przede wszystkim umieszczenie w obszarze żywej praktyki wykonawczej pieśni z Podlasia i Suwalszczyzny.