To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

MODY I KODY - do 24 lipca
Mikołaje zbierają na nagranie nowej płyty


Mikołaje zbierają na nagranie nowej płyty (do 24 lipca, polakpotrafi.pl)

Agnieszka Kołczewska | Weronika Kijewska | Marcin Skrzypek | Anna Kołodziej | Bogdan Bracha

polakpotrafi.pl/projekt/orkiestra-sw-mikolaja-plyta
Orkiestra św. Mikołaja już ponad 25 lat działa w ACK UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie, ma w dorobku kilkanaście albumów i 2000 koncertów, a głowach mnóstwo pomysłów, jak pokazać dawne piosenki w nowym świetle, udowodnić, że treści w nich zawarte są wciąż aktualne. Formacja wykonuje muzykę akustyczną używając ludowych instrumentów z całego świata, ale wspomaga się też gitarami, niezbyt klasycznym zestawem perkusyjnym czy całkiem sporą ilością zabawek muzycznych. Od początku istnienia fascynowała muzyków słowiańska i polska muzyka ludowa. Urodzili się jednak u schyłku XX wieku i nasiąkli muzyką naszych czasów, więc zaczęli grać ją po swojemu.Na najnowszy projekt muzyczny, nad którym zespół zaczął pracować już w 2013 roku składa się 12 rozbudowanych aranżacyjnie utworów inspirowanych polską muzyką tradycyjną. Są one skonstruowane z pozornie odległych modeli podejścia do tradycji - od często krytykowanej i zdawałoby się przebrzmiałej formuły zespołów pieśni i tańca, które ciągle są obecne i wychowały znawców folkloru stylizowanego - po najnowsze poszukiwania artystyczne zwolenników world music. Dodatkowo znajdują się w nim elementy współczesnych trendów i stylów muzycznych takich jak hip-hop, blues czy rock.

Za pośrednictwem tej muzyki kapela chce pokazać równouprawnienie wszystkich artystów do czerpania z tzw. muzyki tradycji i udowodnić, że każda epoka uprawiania folkloryzmu pozostawiła swój specyficzny i odmienny ślad (kod) w zbiorowej świadomości obecnych. Chce również podkreślić związki współczesnych popularnych form i gatunków muzycznych z tymi, które wywodzą się z tradycji. Pomysł ten stanowi kwintesencję i podsumowanie misji Orkiestry św. Mikołaja, która zawsze poszukiwała nowych aktualnych kontekstów fascynacji kulturą tradycyjną.

Orkiestrze bardzo zależy na tej płycie, której poświęciła dwa lata pracy. Zależy na jej brzmieniu, na dobrym studiu. Część funduszy ma już zgromadzone, a Polskie Radio - Program II ufundowało kilka sesji w Studiu S4. Realizatorem albumu będzie Tadeusz Mieczkowski. Do pełnego sfinansowanie nagrań brakuje jeszcze 11000 zł. Płyta ukaże się do końca 2015 roku. Czy Polak Potrafi pomóc Orkiestrze św. Mikołaja?

Orkiestra św. Mikołaja - fot. Andrzej Polakowski
Orkiestra św. Mikołaja,
fot. Andrzej Polakowski
Orkiestra św. Mikołaja - fot. Andrzej Polakowski
Orkiestra św. Mikołaja,
fot. Andrzej Polakowski