To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Kody i Mody - Orkiestra św. Mikołaja i ZPiT Lublin


Kody i Mody, wspólny koncert Orkiestry św. Mikołaja i ZPiT Lublin (19 czerwca, Lublin)

Orkiestra św. Mikołaja
oraz
ZPiT 'Lublin' im. W. Kaniorowej


piątek
19 czerwca 2015 r.
godz. 19:00


Lublin
Chatka Żaka
ul. Radziszewskiego 16

wstęp wolny



zbiórka na nagranie płyty MODY I KODY:

polakpotrafi.pl/projekt/orkiestra-sw-mikolaja-plyta





Kody i Mody to najnowszy program muzyczny Orkiestry, nad którym zespół zaczął pracować już w 2013 roku. Składa się na niego 12 rozbudowanych aranżacyjnie utworów inspirowanych polską muzyką tradycyjną. Są one skonstruowane z pozornie odległych modeli podejścia do tradycji - od często krytykowanej i zdawałoby się przebrzmiałej formuły zespołów pieśni i tańca, które ciągle są obecne i wychowały znawców folkloru stylizowanego - po najnowsze poszukiwania artystyczne zwolenników world music. Dodatkowo znajdują się w nim elementy współczesnych trendów i stylów muzycznych takich jak hip-hop, blues czy rock.

- Pokusiliśmy się o rozszerzenie brzmienia zespołu, tym bardziej, że najnowszy repertuar daje takie możliwości. W tych piosenkach jest dużo popularnych refrenów w sam raz do wspólnego śpiewania - mówi Bogdan Bracha, lider Orkiestry św. Mikołaja. - Doszliśmy do wniosku, że współpraca z ZPiT "Lublin" będzie idealnym rozwiązaniem. Nie musimy ich uczyć folkloru, bo przecież te utwory znają nie od dziś.

Za pośrednictwem nowego repertuaru Orkiestra św. Mikołaja chce pokazać równouprawnienie do czerpania wszystkich artystów z tzw. muzyki tradycji i udowodnić, że każda epoka uprawiania folkloryzmu pozostawiła swój specyficzny i odmienny ślad (kod) w zbiorowej świadomości obecnych. Pokażemy także związki współczesnych popularnych form i gatunków muzycznych z tymi, które wywodzą się z tradycji. Pomysł stanowi kwintesencję i podsumowanie misji Orkiestry św. Mikołaja, która zawsze poszukiwała nowych aktualnych kontekstów fascynacji kulturą tradycyjną.

- Początkowo rodzący się w kraju ruch folkowy powstawał w opozycji do stylizacji muzyki tradycyjnej proponowanej przez zespoły folklorystyczne. - kontynuuje Bogdan Bracha - Z biegiem lat zdaliśmy sobie sprawę z bezsensu takich działań. Dziś scena muzyki inspirowanej folklorem jest tak różnorodna i bogata, że z pewnością pomieści różne stylistyki. I właśnie to chcemy pokazać.




Kody i Mody - Orkiestra św. Mikołaja i ZPiT Lublin
wspólny koncert Orkiestry św Mikołaja i ZPiT LUBLIN
fot. G. Michalec




Koncert jest realizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.