To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

warsztaty: Obrzędowe pieśni podlaskie
Cz. II - Pieśni ze wsi Dasze

   Warsztaty skierowane są do wszystkich - mniej i bardziej śpiewających. Poprowadzą je Eudokia Markiewicz oraz Zofia Kirdylewicz z Dasz (gm. Kleszczele).
   Warsztaty "Obrzędowe pieśni podlaskie" odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła Mistrzów Tradycji".
   Na warsztaty zaprasza Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.

      TERMIN: 5-7 maja 2015 r.
      MIEJSCE: wieś Dasze, gm. Kleszczele
      W PROGRAMIE: kolędy życzące, pieśni nabożne, wiosenne, weselne, chrzcinne, powszechne
      PROWADZĄ: Eudokia Markiewicz i Zofia Kierdylewicz
      KOSZT: bezpłatne


:: Warsztaty są bezpłatne.
:: Liczba miejsc ograniczona.
:: Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com


warsztaty: Obrzędowe pieśni podlaskie; Cz. II - Pieśni ze wsi Dasze (5-7 maja 2015, Dzasze, gm. Kleszczele)

Eudokia Markiewicz (ur. 1933) i Zofia Kierdylewicz (ur. 1943) to mieszkanki wsi Dasze.
Pani Eudokia obecnie śpiewa tylko w cerkwi. Dawniej udzielała się w miejscowym zespole "Kalina" (założonym w 1978 roku), który niemalże cały swój repertuar zaczerpnął właśnie od niej. Panią Eudokię można usłyszeć na płycie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia "Ludowe pieśni religijne z Podlasia".
Zofia Kierdylewicz prowadzi zespół "Kalina", który obecnie składa się z trzech śpiewających pań. "Kalina" występuje na lokalnych imprezach kulturalnych śpiewając pieśni w lokalnym dialekcie (przez językoznawców zaliczanych do gwar języka ukraińskiego). Są to: tzw. wesnuszki (pieśni wiosenne), kolędy, pieśni weselne, chrzcinne, wielkopostne, liryczne, żartobliwe. Zespół niejednokrotnie brał udział w odtwarzaniu obrzędów, np. w ramach projektu "Tradycja (po)łączy pokolenia" prezentował elementy dawnego, wiejskiego wesela.

Warsztaty "Obrzędowe pieśni podlaskie" odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła Mistrzów Tradycji".

"Program skierowany jest do polskich instytucji zajmujących się kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz do artystów muzyków ludowych. Program nawiązuje do, rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniętej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych związanych z grą i ze śpiewem.

Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje społeczne warsztatów w trakcie których artyści muzycy ludowi przekazują umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i śpiewu".
Organizator:

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia   logo Instytutu Muzyki i Tańca