To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

FUENTE w ramach cyklu 'Energia źródeł - folkowe OKO'


Fuente w ramach cyklu 'Energia źródeł - folkowe OKO' (5 grudnia, Warszawa)

Fuente

w ramach cyklu:
Energia źródeł - folkowe OKO

sobota
5 grudnia
godz. 19:00


Warszawa

sala widowiskowa OKO
ul. ul. Radomska 13/21 wejście C



bilety: 15 zł / 10 zł (z kartą warszawiaka)




Muzyka "Fuente" to powrót do muzycznych korzeni. Jahiar Azim Irani, pochodzący z Iranu wirtuoz perskiego instrumentu santur, wnosi do zespołu muzykę orientalną, która w niebanalny sposób łączy się na scenie z inną muzyczną tradycją - flamenco.

Inspiracja flamenco, to zaś zasługa drugiego filaru zespołu - Jakuba Niedoborka, mistrza gitary klasycznej. Lidia Anna Biały poszerza inspiracje zespołu o kulturę ludową Rzeszowszczyzny. Odwołanie się do tak biegunowo różnych muzycznych stylów przyniosło świeży i oryginalny efekt oraz unikalne brzmienie. Aktualny skład zespołu Fuente uzupełnia Julita Fajks (śpiew). Tym razem koncert zespołu wesprze Krzysztof Guzewicz - instrumenty perkusyjne.




JAHIAR AZIM IRANI - santur, śpiew

Charyzmatyczny perski muzyk, kompozytor, autor tekstów, aranżer; lider międzynarodowej formacji etnicznej Jahiar Group, która zagrała wiele koncertów w kraju oraz zagranicą i była laureatem wielu festiwali (m.in. 1999 r.: 1. miejsce Mikołajki Folkowe). W 2000 r. ukazała się płyta "Teheran" - do tej pory ciesząca się dużym uznaniem wśród słuchaczy muzyki etnicznej. Jahiar Azim Irani współpracował m.in. z Kayah, Andrzejem Smolikiem, VooVoo, Emamem (wirtuozem tabli), Khaledem Fuadem Heidarem (wirtuozem arabskiej lutni - ud), z Teatrem Lalki i Aktora im. J.CH. Andersena w Lublinie, przy Konfrontacjach Teatralnych, z Filharmonią Słupską, z Film Festiwal Cottbus w Niemczech, Filmowym Festiwalem w Uherskich Hradiszczach w Czechach, z festiwalem filmowym Rozstaje Europy i in. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. W wieku 9 lat rozpoczął naukę gry na santurze - jednym z klasycznych instrumentów perskich (cymbały)- pod okiem mistrza: Ali Asgar Zajadzand.




JAKUB NIEDOBOREK - gitara flamenco, oud, saz, lutnia arabska

Wyjątkowo wszechstronny gitarzysta obdarzony czarującym brzmieniem. Niezwykły talent w połączeniu z dbałością o szczegóły oraz kompletną edukacją muzyczną sprawiają, że spod jego rąk wypływają urzekające melodie. Pochodzi z Lublina. Muzyki "klasycznej" uczył się w Katowickiej Akademii Muzycznej. Brał także udział w lekcjach mistrzowskich u m.in. M. Barrueco, H. Käppela, H. Hope’a, D. Tanenbauma, J. Morela. Równolegle do edukacji klasycznej, samodzielnie poznawał tajniki muzyki flamenco. Jako jeden z pierwszych polskich gitarzystów dawał recitale gitarowe poświęcone tej sztuce. Posiada w swoim dorobku artystycznym laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. Warszawie, Przemyślu, Lublinie i Tychach. Jakub Niedoborek koncertuje w kraju i za granicą. Jako solista występował na większości festiwali gitarowych w Polsce. Jako kameralista współtworzy wiele zespołów muzycznych m.in.: Por Fiesta, Soniquete (flamenco), Aires De Los Andes (muzyka latynoamerykańska), Fuente (Word muzyk), Tanguillo (tango argentyńskie), El Duende (muzyka współczesna), Borys Somerschaf band (romanse rosyjskie), Marek Ravski band.




LIDIA ANNA BIAŁY - skrzypce, śpiew

Ukończyła OSM II st w Rzeszowie w klasie skrzypiec, obecnie studentka Etnomuzykologii KUL. Ma wiele osiągnięć w dziedzinie folkloru polskiego. Jest laureatką wielu prestiżowych festiwali, otrzymała m.in, Srebrny Fonogram Źródeł PR 2013 w ramach festiwalu Nowa Tradycja, wielokrotna laureatka Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą, Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat itp. Wielokrotnie prezentowała się na antenie ogólnopolskiej i regionalnej Polskiego Radia oraz TVP. Folklorem zajmuje się także pod kątem naukowym prowadząc badania mające na celu ocalenie rodzimej kultury.




KRZYSZTOF GUZEWICZ - instrumenty perkusyjne

Perkusjonista i animator kulturalny, specjalizuje się w bliskowschodnich instrumentach perkusyjnych. Pobierał nauki między innymi od Zohara Fresco, Bijana Chemiraniego czy Muthu Kumara. Inicjator powstania takich zespołów jak: Tygiel Folk Banda, Dobroto, Art Machina. Twórca wielu projektów kulturalnych dla dzieci i młodzieży propagujących tradycje muzyczne świata. Współzałożyciel i działacz kulturalnego stowarzyszenia "Niech Będzie".




JULITA FAJKS - śpiew

Studentka Etnomuzykologii KUL, wokalistka zespołu Fuente oraz założycielka projektu Poświata. Zajmuje się badaniem folkloru okolic Włodawy, współpracuje z Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Festiwalem Trzech Kultur.