To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Podhalańska pastorałka Jana Karpiela-Bułecki


Podhalańska pastorałka Jana Karpiela-Bułecki (5 stycznia, Warszawa)

koncert kolędowy

Jan Karpiel-Bułecka
z zespołem


wtorek
5 stycznia 2015 r.
godz. 19:30


Warszawa
Studio im. W. Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59

bilety: 35 zł





Będzie to spotkanie z tradycjami świątecznymi i noworocznymi Podhala i innych regionów Podtatrza, które przybliży nam znakomity góralski muzyk, uznawany za najbardziej wszechstronnego artystę współczesnego Podhala - Jan Karpiel-Bułecka.

Zabrzmią kolędy, pastorałki i oracje kolędnicze, usłyszymy także opowieści o tym, jak dawniej i dziś kolęduje się na Podhalu - od podłazów po Święto Trzech Króli - i jak górale bawią się w mięsopuście.


Wystąpią:

Jan Karpiel-Bułecka
- skrzypce, śpiew, dudy

Bartosz Łukaszczyk-Zbójnik - basy

Bartłomiej Łowisz - skrzypce sekund

Andrzej Ziach - skrzypce sekund

Marcin Kowalczyk - skrzypce sekund

Barbara Stoch - śpiew

Karolina Kowalczyk - śpiew

koncert poprowadzi - Piotr Kędziorek





Jan Karpiel-Bułecka - muzyk, tancerz, gawędziarz, animator i popularyzator folkloru góralskiego, architekt - orędownik zachowania i kontynuacji regionalnego stylu podhalańskiego.

Urodził się w 1956 roku. Jest uznawany za najbardziej wszechstronnego artystę współczesnego Podhala, wybitnego znawcę góralskiej i karpackiej muzyki i tradycji. Pochodzi ze znanej i zasłużonej rodziny zakopiańskich artystów i budowniczych. Jego ojciec - Bolesław to słynny skrzypek prymista i zbieracz nut podhalańskich, laureat Nagrody im. Oskara Kolberga w 1997; matka Zofia występowała w zakopiańskim zespole Klimka Bachledy. Jego pierwszym nauczycielem gry na skrzypcach był ojciec. Obecnie Jan Karpiel-Bułecka jest uważany za jednego z najlepszych podhalańskich prymistów. Jest również multiinstrumentalistą, wirtuozem gry na instrumentach pasterskich regionu Podhala: dudach, piszczałkach pojedynczych, podwójnych, trombitach. Jest budowniczym tych instrumentów, przywracał je podhalańskiej tradycji, rekonstruując na podstawie egzemplarzy zachowanych w Muzeum Tatrzańskim i w zbiorach własnych.

Jan Karpiel-Bułecka to doskonały śpiewak i tancerz, znawca wielu tanecznych i śpiewanych nut z Podhala i z innych obszarów Karpat. Jest doskonałym gawędziarzem, w pięknym stylu popularyzującym góralską gwarę i kulturę słowa.

Z zawodu jest architektem. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej, początkowo znalazł zatrudnienie w Pracowni Regionalnej Politechniki Krakowskiej w Zakopanem, gdzie zajmował się inwentaryzacją i ratowaniem zabytków budownictwa podhalańskiego (m.in. opracował dokumentację i nadzorował remont starego kościółka w Zakopanem), obecnie prowadzi własną pracownię projektową.

Muzyka i tradycja góralska zawsze były obecne w życiu artysty. Od najmłodszych lat grał w rodzinnej kapeli, ponad trzydzieści lat działał w Regionalnym Zespole im. Klimka Bachledy w Zakopanem (jako wybitny tancerz, śpiewak, muzykant i odtwórca ról teatralnych). W czasie studiów w Krakowie występował w Studenckim Zespole Góralskim "Skalni". Jest założycielem i prymistą kapeli "Zakopiany" (uhonorowanej w 2000 r. Nagrodą im. Oskara Kolberga), uznawanej przez muzyków, fachowców i wielbicieli folkloru za jedną z najwybitniejszych formacji kultywujących i prezentujących na najwyższym poziomie muzykę ludową Karpat. Repertuar kapeli to autentyczne nuty podhalańskie, niejednokrotnie ocalone przez zespół od zapomnienia, oraz wirtuozerskie opracowania muzyki innych grup etnicznych (cygańskiej, żydowskiej, słowackiej, czy łemkowskiej) niepozostawiające jednak wątpliwości, skąd pochodzą ich autorzy.

Karpiel-Bułecka prezentował i promował swoją góralską muzykę podczas wielu koncertów w Polsce i Europie. Współpracował przy organizacji najważniejszych imprez folklorystycznych m.in. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Festiwalu w Nitrze na Słowacji (był prezenterem koncertów oraz jurorem w konkursach). Jest inicjatorem i organizatorem znanych imprez muzycznych "Muzykanckie Zaduski", "Dudarskie Ostatki", "Muzyka Karpat".

Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, m.in. Filharmonią Narodową, Filharmonią w Bydgoszczy i Katowicach. Szczególne znaczenie dla promocji kultury i popularyzacji muzyki góralskiej miała współpraca artystyczna Jana Karpiela Bułecki z wybitnymi twórcami spoza kręgu muzyki ludowej, m. in. ze Zbigniewem Preisnerem, prof. Mieczysławem Nowakowskim (prawykonanie "Harnasi" K. Szymanowskiego z udziałem zespołu góralskiego), tournee po Hiszpanii wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod dyr. Mirosława Błaszczyka z programem "Korzenie". Najszerzej znaną, owocującą nagraniami i licznymi koncertami była współpraca Kapeli Jana Karpiela Bułecki z kwartetem jazzowym Zbigniewa Namysłowskiego (jazzowa płyta roku '95, nagroda "Fryderyk 96").

Wielkie uznanie budzi działalność muzyka na rzecz utrwalenia i zachowania kultury góralskiej, przede wszystkim poprzez jego własną twórczość, ale także poprzez udział w projektach ją popularyzujących (posiady, seminaria, filmy, audycje radiowe i telewizyjne). Karpiel-Bułecka reprezentował Polskę podczas XVI Festiwalu Folkowego Europejskiej Unii Radiowej w Zakopanem (1995). Polskie Radio zarejestrowało także bogaty repertuar artysty i kapeli w archiwum fonograficznym Radiowego Centrum Kultury Ludowej, prezentując go w audycjach, na płytach i kasetach, tworzących wzorzec wykonawczy dla młodych muzyków.

Źródło: www.studianagran.com.pl za www.nagrodakolberg.pl