To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Festiwal MIĘTY POLE w Grodzisku Mazowieckim

IDEA:

"MIĘTY POLE" to festiwal prezentujący różne, niekiedy odległe od siebie sposoby zarówno trzymania, jak i używania instrumentów. Głównym łącznikiem stanowiącym o spójności wydarzenia będą wymykające się klasycznym podziałom środki wyrazu stosowane przez wykonawców, a nie konkretne nurty muzyczne. Punktem ciężkości będzie jednak szczególne zjawisko - duch ze swoją atmosferą i tradycją, stanowiący wyjątkowe połączenie intensywności brzmienia ze świeżością przekazu. Znakiem rozpoznawczym dla odbiorców festiwalu będą jego awangardowe konotacje. Formuła ta może zza kurtyny codzienności wskakiwać wprost w sam środek igliwia wyniesionego z lasu. Przypomnijmy raz jeszcze - duch unosi się nad mięty polem.

Wystąpią:
KAPELA ZE WSI WARSZAWA | ALAMEDA 5 | THE KURWS




Festiwal MIĘTY POLE w Grodzisku Mazowieckim (27 lutego, Grodzisk Mazowiecki)

Festiwal MIĘTY POLE
27 lutego 2016 r. | godz. 19:00 | bilety: 15 zł

Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki, ul. Spółdzielcza 9



27 lutego 2016 to data pierwszej edycji festiwalu "MIĘTY POLE". Na koneserów muzyki czeka porządna porcja progresywnego oraz eksperymentalnego grania. Możemy się spodziewać, że duch, który tego dnia opanuje scenę festiwalową, będzie wdzięcznie brykał, psychodelicznie pogwizdując pod nosem. Chcąc podążać jego tropem, trafimy na ślady jednoznacznie kojarzące się z szeroko pojętą alternatywą. Owa ściółka dźwiękowa nie daje nam jednak pełnego obrazu tego, co nas czeka. Otóż ów duch przesączony przez gąbczaste śmigiełka takich sformułowań jak: rock, trans, folk czy elektro dopiero zaczyna nabierać właściwych kształtów. Staje się wesoły, skoczny, szybki i przyjemny bądź przeciwnie - groźny czy też chłodem wiejący; innymi słowy - rozkołysany w hipnotycznym letargu orzeźwiającego pola mięty, po którym przed państwem stąpać będą: KAPELA ZE WSI WARSZAWA, ALAMEDA 5 oraz THE KURWS.



ARTYŚCI:

Kapela ze Wsi Warszawa

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj'ami.

Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. "Scena Otwarta" Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia "Nowa tradycja" - 1998 r. - II nagroda i nagroda publiczności. W 2003 roku płyta Kapeli "Wiosna Ludu" otrzymała nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową zaś w roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer". W 2006 roku KzWW otrzymała "Fryderyka" w kategorii najlepszy album folk/etno za płytę "Wykorzenienie" oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego - Grammy.

Zespół współpracował z Jackiem Wallem - kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej "Myst IV" - światowego bestselleru. Obok Kapeli można usłyszeć utwory samego Petera Gabriela - mentora sceny World. KzWW brała również udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do jednej z popularnych w Japonii mang.

Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem... Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Taipej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze.

Kapela ze Wsi Warszawa, fot. CollodionStreetArt - Michał Sitkiewicz, Paweł Sokołowski
Kapela ze Wsi Warszawa, fot. CollodionStreetArt - Michał Sitkiewicz, Paweł Sokołowski




Alameda 5

Kwintet Alameda to młodszy brat Alameda Trio (skład znany z dobrze przyjętego albumu "Późne królestwo", 2013). Grupa Alameda 5 jest mniej zakochana w muzyce rockowej, bardziej ceni sobie improwizację i eksperyment, a jednocześnie cechuje go upodobanie do transowych, wręcz tropikalnych rytmów. Rytmiczne fundamenty stanowią tu perkusista Jacek Buhl (Jachna/Buhl, Trzy Tony, Glabulator, ex-Variete, ex-Trytony) i perkusjonista Rafał Iwański (HATI, X-Navi:Et, Innercity Ensemble, Kapital). Tonalny trzon kwintetu, podobnie jak w Alameda 3, stanowią gitarzyści Mikołaj Zieliński (T'ien Lai, Rara) oraz Kuba Ziołek (Stara Rzeka, Innercity Ensemble, Kapital, Ed Wood, T'ien Lai). Skład uzupełnia obsługujący instrumenty elektroniczne oraz syntezatory Łukasz Jędrzejczak (T'ien Lai, So Slow, Duży Jack). W ciągu kilku miesięcy od wydania podwójny album "Duch tornada" (Instant Classic, maj 2015) zebrał garść entuzjastycznych recenzji. Zespół Alameda 5 przez rok od zaistnienia pod koniec 2014 r. zagrał szereg koncertów w klubach oraz festiwalach jak m.in. na Unsound Festival, Avant Art Festival, Mózg Festival, PiotrkOff Art Festival, za każdym razem spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności.




The Kurws

(the) Kurws powstało w maju 2008 roku, jako nieoczekiwana konsekwencja sesji ping pongowej. Od tamtego czasu wspólnie poszukują, nie tyle w obszarach konkretnego gatunku, co u podstaw rockowego "tworzywa", ekspresji i brzmień. To warsztat pracy gdzie improwizacje przenikają się z kompozycjami, które są zastygłym w formie zapisem procesu ich powstawania. Za pomocą repetycji, rekombinacji, wariacji i kontrastów igrają z pamięcią i oczekiwaniami. Post punk, krautrock, rock in opposition, funk, no wave - sposoby grania, motywy, riffy, które słyszeliśmy nie jeden raz, zaprezentowane są w zupełnie innych kontekstach - tutaj są wypreparowane z oryginalnego otoczenia, umieszczone obok siebie, użyte na nowy sposób, poddane dekonstrukcji i swoistej destylacji.

Zadebiutowali w 2011 roku albumem "Dziura w getcie" (Qulturap, Oficyna Biedota, Trująca Fala, Blinded), który doczekał się swojej amerykańskiej edycji nakładem Bat Shit Records. W 2014 roku nakładem Gusstaff Records ukazała się ich druga płyta "Wszystko co stałe rozpływa się w powietrzu", a rok później jej winylowa edycja pod szyldem holenderskiego Red Wig i francuskiego Gaffer Records. Mają za sobą niespełna dwieście koncertów w całej Europie.

"Pod prostą i wulgarną nazwą Kurws kryje się jeden z bardziej inteligentnych i przemyślanych projektów ostatnich kilku lat".