To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Odpust Zupełny - folkowe OKO


Odpust Zupełny (12 stycznia, Warszawa)

ODPUST ZUPEŁNY
sobota | 12 stycznia |
koncert: godz. 19:00 | bilety: 20 zł / 25 zł
w ramach cyklu: ENERGIA ŹRÓDEŁ - FOLKOWE OKO
sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21, Warszawa
ODPUST ZUPEŁNY

Odpust Zupełny - zespół muzyki dawnej inaczej... Zgłębia dziwną czasoprzestrzeń rozciągającą się od średniowiecza do wiejskiego odpustu. Nawiązuje do średniowiecznych dworskich tradycji Zachodu – twórczości trubadurów i truwerów piszących ku uciesze rycerzy i dworu pieśni będące echem wypraw krzyżowych i bitew, wydarzeń politycznych, uniesień i przygód miłosnych. Źródeł inspiracji można szukać również wśród skomorochów – wędrownych muzykantów dawnej Rusi będących odpowiednikami zachodnioeuropejskich żonglerów. Ci artyści zwani też rybałtami zabawiali panów na ucztach i lud na jarmarkach, brali udział w weselach i pogrzebach muzykowali na kościelnych świętach. Na repertuar Odpustu składają się pieśni rycerskie, patetyczne, satyryczne i wręcz frywolne, dawna "piosenka biesiadna" oraz średniowieczne i renesansowe tańce. Oprócz tego zespół gra również piosenki i melodie, które można jeszcze czasem usłyszeć na wyprawach krzyżowych. A wszystko to dostosowane do gustów wymagającej publiczności odpustowej.

Odpust Zupełny tworzą muzycy związani z Orkiestrą św. Mikołaja. Sami o sobie mówią: "W odróżnieniu od innych zespołów muzyki dawnej nie dążymy do rekonstrukcji tej muzyki. Staramy się zachować jej ducha, odgadnąć jak kiedyś bywało. Zazwyczaj zaczynamy od źródła, a później każdy z nas wnosi do utworu coś od siebie. Zdarza się w muzyce np. współczesnej, że kompozytor czasami podaje tylko tonację czy zarys utworu, a resztę muzyk musi wymyślić sam. My pracujemy podobnie. Ważna jest atmosfera, budowanie w wyobraźni".

Grupa zdobyła nagrodę GRAND PRIX na VI Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "NOWA TRADYCJA" w Warszawie. Ma też na swoim koncie album "Renesans Średniowiecza" nagrany studiu im. Agnieszki Osieckiej III Pr. Polskiego Radia.

Po koncercie moderowane spotkanie z zespołem poprowadzi dziennikarz muzyczny Adam Dobrzyński.Odpust Zupełny (12 stycznia 2019, Warszawa)