To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

W maju na Bemowie: Sarakina oraz laureat Nowej Tradycji


Sarakina oraz laureat Nowej Tradycji, Folkowo Bemowo (25 maja, Warszawa)

SARAKINA oraz laureat Nowej Tradycji
sobota | 25 maja |
koncert: godz. 19:00 | bilety: 20 zł / 15 zł
warsztaty: godz. 12:00 | w ramach cyklu: FOLKOWO BEMOWO
Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201, Warszawa
Majowe FOLKOWO/BEMOWO od początku cyklu odbywa się pod hasłem - "laureaci Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja". W sobotę 19 maja wieczorem poznamy zwycięzców tegorocznego Festiwalu, a już po tygodniu jeden z nich pojawi się na scenie BCK.

A będzie to...
PROJEKT SWADA

Twórcą zespołu jest Wiktor Szczygieł, podlaski producent i promotor muzyki z pogranicza basowej elektroniki i hip hopu. Towarzyszą mu, śpiewaczka Nika Jurczak oraz raper Maciej Dzikowski.

Istotą Projektu Swada jest próba odczytania wielokulturowej, podlaskiej muzyki ludowej jako rdzenia utworu o undergroundowo-basowym charakterze. Nowoczesne instrumentarium oparte o samplery i syntezatory w intrygujący sposób łączy się z tradycyjnym śpiewem prosto z podlaskiej zagrody tworząc wyjątkową przestrzeń dla równie tradycyjnego, ale już dla kultury klubowej, rapu.

Jury 22. Festiwalu doceniło Projekt Swada "za śmiałe zderzenie odległych zjawisk muzycznych i kulturowych" przyznając mu wyróżnienie.


Wiktor Szczygieł, Projekt Swada, fot. Agata Awruk
Wiktor Szczygieł, Projekt Swada, fot. Agata Awruk, źródło: Festiwal Nowa Tradycja
SARAKINA

Po świeżo upieczonym laureacie Nowej Tradycji, w drugiej części koncertu wystąpi formacja Sarakina, która wygrała Festiwal w 2001 roku.

To jedna z najoryginalniejszych polskich grup folkowych. Odważnie, stylowo i z dużym wyczuciem łączą muzykę bałkańską w jej niesłychanie korzennych odmianach z nieortodoksyjnie i szeroko pojmowanym jazzem. Ich autorskie kompozycje jak i aranżacje tematów tradycyjnych przenoszą wątki etniczne w świat nieoczywistej, wysmakowanej muzyki artystycznej. Sarakina tworzy folk ambitny, a zarazem pełen niezwykłej energii i witalności.

W dorobku mają 6 albumów, w tym dwa Sarakina i Junctions przyniosły im prestiżowe nagrody Radiowego Fonogramu Roku, oraz dziesiątki znakomicie odbieranych koncertów w Polsce i wielu krajach Europy.


Sarakina zagra w składzie:
Jacek Grekow - akordeon, kaval, gajda
Anna Klebus - śpiew
Jan Mlejnek - klarnet, tambura
Mateusz Bielski - kontrabasSarakina, fot. Jarosław Wiśniewski
Sarakina, fot. Jarosław Wiśniewski
SARAKINA - warsztaty wokalne oraz gry na flecie kaval
sobota, 25 maja, godz. 12:00

zapisy: formularz zapisu


Formacja Sarakina zaprasza na niezwykłe, dwuczęściowe warsztaty, podczas których zaproponuje wspólną wyprawę w świat bałkańskich tradycji muzycznych.

Część pierwsza to warsztaty wokalne. Naukę śpiewu poprzedzą opowieści o barwnej wielokulturowości tego regionu i wyjątkowych ludowych tradycjach. Warsztatowicze będą się uczyć, na podstawie wybranych piosenek z repertuaru zespołu, typowych bałkańskich technik wokalnych oraz charakterystycznych dla tej muzyki środków ekspresji. Utwory przygotowane na warsztatach pojawią się, oczywiście we wspólnym wykonaniu, na wieczornym koncercie zespołu Sarakina.

Drugą część warsztatów wypełni nauka gry na tradycyjnym bałkańskim flecie drewnianym - KAVAL.


Sarakina, fot. J. Grekow
Sarakina, fot. J. Grekow