To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Tołhaje - magiczny świat bieszczadzkich dźwięków


Tołhaje, Folkowo Bemowo (16 listopada, Warszawa)

TOŁHAJE
sobota | 16 listopada |
koncert: godz. 19:00 | bilety: 20 zł / 15 zł
warsztaty: godz. 12:00 | w ramach cyklu: FOLKOWO BEMOWO
Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201, Warszawa
TOŁHAJE

Formacja powstała w 2000 roku i od tej pory, tak jak legendarni beskidzcy zbójnicy, od których wzięli nazwę, Tołhaje grasują po ludowej muzyce Bieszczad i okolic łowiąc w niej to, co najlepsze i najciekawsze. Inspiracje czerpią Tołhaje głównie z bogatej, choć nieco zapomnianej, tradycji Bojków i Łemków, którą odważnie splatają ze współczesnymi brzmieniami i dojrzałą improwizacją. Grają muzykę żywą i wysmakowaną, intrygująco zawieszoną między folkiem a jazzem. Łącząc tradycyjne melodie z nowatorską improwizacją zespół wykreował magiczny świat dźwięków pełen uroku i bieszczadzkich sekretów.

W bogatym dorobku maja setki bardzo udanych koncertów w Polsce i niemal całej Europie. Ich dyskografia zawiera cztery doskonale przyjęte albumy, z których debiutancki "A w niedzielę rano" zdobył zaszczytny laur Folkowego Fonogramu Roku i był nominowany do "Fryderyka". Najnowszy album Tołhajów "Mama Warhola", także nominowany do "Fryderyka", odkrywa tajemnicę słowiańskiego pochodzenia wielkiego Andy’ego Warhola. U jego źródeł leżą archiwalne nagrania ludowych pieśni z Beskidów śpiewane przez Julię Warcholę - matkę słynnego artysty. Posłużyły one Tołhajom jako niezwykła inspiracja do stworzenia absolutnie nowej, unikalnej wartości muzycznej.Tołhaje
Tołhaje
TOŁHAJE - warsztaty śpiewu
sobota, 19 października, godz. 12:00

prowadzenie: Maria Jurszczyszyn, Piotr Rychlec
zapisy: formularz zapisu


Na niezwykłe spotkanie z beskidzką muzyką ludową zapraszają: Marysia Jurszczyszyn, wokalistka Tołhajów oraz Piotr Rychlec, akordeonista i klawiszowiec zespołu. Opowiedzą oni kilka barwnych historii na temat słowiańskiego rodowodu Andy’ego Warhola: razem posłuchamy archiwalnych nagrań ludowych utworów z Beskidów śpiewanych przez mamę artysty Julię Warcholę. A następnie wspólnie będziemy się uczyć ludowych pieśni śpiewanych w domu Warcholów zwracając szczególną uwagę na wymowę i znaczenie tekstu. Kilka z nich zostanie, wspólnie z zespołem Tołhaje, wykonanych na wieczornym koncercie.


Tołhaje
Tołhaje