To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Zgłoszenia do Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł

trwają do 20 lutego 2023 r.Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł 2022
RADIOWE KONKURSY NA NAJLEPSZE PŁYTY 2022 ROKU


Radiowe Centrum Kultury Ludowej zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w 2022 roku. Lista finalistów Folkowego Fonogramu zostanie ogłoszona 13 marca.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 20 lutego 2023 roku (decyduje data stempla pocztowego) pod adresem: Polskie Radio S.A., al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa - z dopiskiem: "Folkowy Fonogram Roku" lub "Fonogram Źródeł". W przypadku wydawnictw cyfrowych pliki z nagraniem należy wysłać na adres: nowatradycja@polskieradio.pl.

:: formularze zgłoszeniowe, regulaminy itp. - nowatradycja.polskieradio.pl
FOLKOWY FONOGRAM ROKU

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku, organizowany od 1998 roku w ramach festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie, od 2002 roku towarzyszy Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" i jest ważną pozycją dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły działające w Polsce i wykonujące muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata. Wśród laureatów tej nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Tęgie Chłopy, Wernyhora oraz Karolina Cicha.

Organizatorzy konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2022 ocenią ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej na fonogramie muzyki. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.


Laureaci Folkowego Fonogramu Roku 2021:
1 miejsce - Tęgie Chłopy za album "Rakieta"
2 miejsce - Bastarda & Chór SWPS "Kołowrót" ex aequo Wernyhora "Bojkowski głos Bieszczadu"
3 miejsce - Karolina Cicha "Karaimska Mapa Muzyczna" ex aequo Niewte "Osmętnica Electronica".

laureaci konkursu na Folkowy Fonogram Roku za 2021 rok
FONOGRAM ŹRÓDEŁ

Z kolei konkurs na Fonogram Źródeł to obowiązkowa pozycja dla miłośników, twórców i badaczy popularyzujących repertuar tradycyjny. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem od powstania jest motywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów.


W ramach Fonogramu Źródeł 2021 przyznano:
1 nagrodę - Instytutowi Sztuki PAN za album CD i DVD "Tradycje pogrzebowe na Kurpiach. Gmina Kadzidło cz. 1" ex aequo Mateuszowi Niwińskiemu za album "Stefan Nowaczek. Skrzypek z Podłęża",
2 nagrodę - Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Bielsku-Białej za album "Polana, polana" ex aequo Bukowiańskiemu Centrum Kultury "Dom Ludowy" w Bukowinie Tatrzańskiej za płytę "Adam Kuchta",
3 nagrodę - Wydawnictwu Muzyka Odnaleziona za płytę "Muzykanci od Rzeczycy".

Instytut Sztuki PAN 'Tradycje pogrzebowe na Kurpiach. Gmina Kadzidło cz. 1'  Mateusz Niwiński 'Stefan Nowaczek. Skrzypek z Podłęża'  Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej - Józefa i Zofia Sordyl 'Polana, polana'  Bukowiańskie Centrum Kultury 'Dom Ludowy' w Bukowinie Tatrzańskiej 'Adam Kuchta'  Wydawnictwo Muzyka OdnalezionaNagrodę specjalną przyznano Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi i Wydawnictwu In Crudo za 5 albumów opublikowanych w formie cyfrowej:
:: Kapela od Łowicza "Z kapelusza, nie z pisma",
:: Kapela Piotra Gacy "To ja bym tak powiedział, żeby tę rękę w górze trzymać trzy godziny, tylko trzymać, wcale nie grać",
:: Kapela Stasia Niewidomego "Oj moi drodzy goście jak ja was szanuję, oj że się z wami spotkam to was pocałuję",
:: Kapela z Krzemienia "Proszę państwa, teroz odegromy dla pana... naszego przełożonego poleczkę kulawą",
:: Kapela z Marzysza "Pan Wincenty Jamioł mógłby zagrać na każdej estradzie".

Fonogram Źródeł za 2021 rok, nagroda specjalna dla Remigiusza Mazura-Hanaja i Wydawnictwa In Crudo