To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

FAREED AYAZ, ABU MUHAMMAD & BROS

   Fareed Ayaz Qawwal & Bros to obecnie jeden z najbardziej popularnych i uznanych na świecie wykonawców muzyki qawwali. Grupę tworzy skupiona wokół głównego wokalisty - Ghulama Fariduddina Ayaza, rodzina muzyków od wieków specjalizujących się w stylu qawwali.
   Ghulam Fariduddin Ayaz al-Hussaini należy do jednego z najstarszych gharana (domów) qawwali na subkontynencie, założonego przed ponad siedmiuset laty przez Saamat bin Ibrahima, głównego ucznia Amira Khusro - twórcy qawwali. Fareed Ayaz, oprócz tego, iż jest charyzmatycznym kantorem, jest również wykształconym muzykiem klasycznym, biegle wykorzystującym swą gruntowną wiedzę muzyczną, zarówno w kompozycji, jak i improwizacji.
   Na scenie Fareed Ayaz jest obecny już od ponad 30 lat. Wraz ze swoją dziewięcioosobową grupą występował na niezliczonych festiwalach na całym świecie, między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Austrii, Chorwacji, Bułgarii, Belgii, Holandii, Portugalii, Grecji, Turcji, Indii, Nepalu, Bangladeszu, Iranie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Maroku, Tunezji, Egipcie, Kenii i Zimbabwe.
   Zespół występuje w składzie: Fariduddin Ayaz, Abu Muhammad, Ghulam Akram, Ali Akbar, Gayoor Ahmed Al-Hassani, Moiz Uddin Haydar, Mubarak Hassan Haris, Zarrar Ahmed, Baleegh Uddin, Muhammad Ashfaq.

SOUL OF THE SUFI
  

CD czasowo niedostępne



QAWWALI

   Qawwali to gatunek muzyki charakterystyczny dla Pakistanu i północnych Indii, związany z mistycznym odłamem islamu - sufizmem. Termin qawwali pochodzi od arabskiego qawl - pewnik. Historia qawwali ma już ponad 700 lat, a jej początek jest związany z perskim świętym Amirem Khusro, który wierzył, iż pewne tajniki wiary są możliwe do zgłębienia jedynie poprzez doświadczenie boskiej miłości. Qawwali łączy elementy perskiej i indyjskiej muzyki klasycznej oraz teksty chwalące Boga, proroka oraz sławiące życie świętych. Do dziś qawwali towarzyszy uroczystościom religijnym sufich - muzułmańskich mistyków. Najważniejszym jej elementem jest donośny śpiew, pełen ozdobników i chóralnie powtarzanych fraz. Główną rolę w zespole odgrywa qawwal - prowadzący kantor, któremu akompaniują inni śpiewacy pełniący rolę chórzystów oraz instrumentaliści na tabli (indyjskich bębnach), harmonium i nierzadko innych instrumentach. Znawcy qawwali dowodzą, iż nie konieczne jest rozumienie słów dla osiągnięcia swoistego oświecenia, czyli, jak mówią sufi, ‘fana’- rozpłynięcia się w Bogu. Do tego wystarczy muzyka, rytm i głos kantora. Poprzez globalizację muzyka ta zyskała również funkcję świecką, a do jej popularyzacji przyczynił się wielce, nieżyjący już, Nusrat Fateh Ali Khan - mistrz gatunku, znany dzięki współpracy z wieloma europejskimi i amerykańskimi muzykami.