To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

ŁASTIWOCZKA

   Łastiwoczka powstała w 2000 roku przy działającym w Przemkowie kole Stowarzyszenia Łemków. Założycielem i pomysłodawcą była Małgorzata Herbut, która wraz z grupą młodzieży uczęszczającej na lekcje nauki języka łemkowskiego postanowiła ratować od zapomnienia szeroko pojętą łemkowską kulturę. Pomysł trafił na bardzo podatny grunt i wkrótce zdobył sympatię wielu młodych Łemków z Przemkowa i okolic. Umiejętności wokalne młodzieży szybko zostały zauważone przez władze koła Stowarzyszenia, które od tego momentu rozpoczęły działania na rzecz wsparcia działalności Zespołu i jego promocji.
   Nieocenioną osobą w początkowym okresie działalności Zespołu był ówczesny przewodniczący koła Stowarzyszenia Łemków – Adam Boczniewicz. Ukształtował on w Zespole specyficzny charakter śpiewu, dokonał właściwego przygotowania scenicznego, opracował akompaniament i stworzył aranżacje muzyczne. W 2005 roku prowadzenie Zespołu powierzono Olehowi Smolejowi, który poszerzył repertuar muzyczny grupy śpiewającej. W tamtym okresie zespół liczył ponad 30 osób.
   W maju 2006 roku kierownikiem artystycznym Zespołu został Andrzej Peregrym. Z jego inicjatywy przemkowskie koło Stowarzyszenia Łemków podjęło decyzję o utworzeniu grupy tanecznej. Od tego momentu Łastiwoczka staje się zespołem pieśni i tańca. Grupą taneczną opiekują się Anna Peregrym i Anna Syniawa. Pomocy w opracowaniu łemkowskich tańców udzielili choreografowie ze Słowacji Miroslav Morochovič oraz Milan Vañuga. Efektem intensywnej pracy i wzmożonego wysiłku są cztery tańce: "Polana" - wiązanka tańców łemkowskich (cupkanyj, walc, polka, czardasz), "Lemkiwskij werbung", "Kariczka" oraz "Zbijnyckij".
   Łastiwoczka miała okazję zaprezentować swoją twórczość podczas takich imprez, jak: Biennale Kultury Łemkowskiej w Krynicy, Europejskie Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych "Pod Kyczerą", "Łemkowska Watra" w Ługach, "Łemkowska Watra" w Zdyni, "Łemkowska Watra" w Michałowie, Łemkowski Kermesz w Zamienicach, "Święto Miodu i Wina" w Przemkowie, "Spotkania z kulturą łemkowską" w Gorzowie Wielkopolskim. Latem 2008 roku Zespół koncertował na festiwalu "Szent Istvan" w Cluj-Napoca w Rumunii. Jesienią 2006 na Ogólnopolskim Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie Łastiwoczka otrzymała wyróżnienie w postaci możliwości nagrania płyty.

ŁASTIWOCZKA
  

CD czasowo niedostępne