To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

7. Festiwal NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA

7. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska - 14-17 kwietnia 2016

festiwal   |   program   |   ARTYŚCI   |   bilety



7. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska

MARCIN OLAK QUARTET

JACASZEK - VOCAL VARSHE

BUM BUM ORKESTAR

KLEZMAFOUR

ROTFRONT

DJ LENAR - CZERNIEWICZ - PAŁOSZ


ARTYŚCI:

MARCIN OLAK QUARTET

Jedna z najciekawszych obecnie polskich formacji jazzowych, wyróżniająca się wyjątkowym, szlachetnym brzmieniem akustycznych instrumentów. Młodzi muzycy, absolwenci akademii muzycznych w Katowicach i Warszawie, z niespotykaną dojrzałością łączą świat jazzu z ulotnością kameralistyki.

Specjalnie na Festiwal przygotowali muzyczny projekt "Droga przez Besarabię". Opowiadają w nim językiem muzyki XXI wieku o swoich fascynacjach światem którego już nie ma - światem muzyki Żydów z Besarabii. Za nimi godziny słuchania archiwalnych płyt, studiowania starych nut z kijowskich archiwów i odkrywania wyjątkowego piękna dawnych, słodko-gorzkich żydowskich melodii.

Muzycy sięgając do zapomnianych źródeł stworzyli ich bardzo współczesne, uniwersalne odniesienie. Powstał projekt intrygujący nowatorstwem muzycznym, pełen energii i subtelnych emocji - po prostu piękny.

Marcin Olak Quartet wystąpi w składzie:
Marcin Olak - gitary
Patryk Zakrocki - skrzypce, altówka, mbira
Maciej Szczyciński - kontrabas
Krzysztof Szmańda - perkusja

Koncert promocyjny płyty "Bessarabian Journey"



Marcin Olak Quartet






JACASZEK - VOCAL VARSHE

Michał Jacaszek to artysta niezwykły - kompozytor i multiinstrumentalista, jeden z najoryginalniejszych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej, autor muzyki teatralnej i filmowej, z powodzeniem koncertujący na całym świecie.

W najnowszej odsłonie jego twórczości towarzyszyć mu będzie formacja Vocal Varshe, którą tworzy troje młodych wokalistów znakomicie interpretujących wokalistykę synagogalną.

"Bramy Nieba" projekt stworzony specjalnie na Festiwal powstał pod wpływem wrażeń jakie u Jacaszka wywołały reliefy autorstwa wybitnego amerykańskiego abstrakcjonisty Franka Stelli oraz przedwojenne zdjęcia i rysunki drewnianych synagog.

Świat który się narodził - muzyczny świat Michała Jacaszka to nowatorskie dzieło, muzyka eteryczna, pełna głębokich mistycznych emocji, obrazów i dźwięków przenikających czas i przestrzeń.

Zjawiskowy elektroakustyczny pejzaż, w którym śpiew Vocal Varshe doskonale splata się z brzmieniami wyczarowywanymi przez Jacaszka tworzy unikalne, wychylające się zza zasłony historii dzieło, gdzie współczesne środki wyrazu w pełni splatają się i korespondują ze światem, który pozostał już tylko na starych fotografiach i w reliefach Franka Stelli. Dopełnieniem całości będzie niezwykła oprawa wizualna przygotowywana przez Sylwestra Łuczaka.

Michał Jacaszek - elektronika
Olga Wądołowska - mezzosopran
Anna Woźnicka - sopran
Jakub Sitarski - tenor
Anna Śmiszek-Wesołowska - wiolonczela
Sylwester Łuczak - wizualizacje

Projekt specjalny powstał dzięki wsparciu Muzeum Polin

Michał Jacaszek






BUM BUM ORKESTAR

Laureaci ubiegłorocznego Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Odważnie łączą muzykę klezmerską, bałkańską i polską. Zaskakują niezwykłą energią szalonych orkiestr ulicznych, którą pamiętamy z filmów Emira Kusturicy. Potrafią rozpalić ogień emocji, by po chwili wzruszyć rzewną piosenką.

Tworzą absolutnie nową, niespotykaną u nas do tej pory jakość zabawy. Każdy ich koncert jest niepowtarzalny i nieobliczalny zarazem, każdy na swój sposób wyjątkowy.

Nazwa formacji ściśle się wiąże z temperaturą ich muzyki i sposobem jej grania. Bombowa - bo fantastycznie zagrana, bombowa - bo niesie ze sobą taka ilość mocy, energii i emocji, że brak na to odpowiedniej skali.

Bum Bum Orkestar:
Olivier Andruszczenko - klarnet, saksofon
Mateusz Wachowiak - akordeon, śpiew, ukulele
Robert Lipka - akordeon, śpiew
Damian Marat - trąbka
Piotr Krukowski - trąbka
Piotr Janiec - tuba
Bartosz Stępień - świńskie ucho (sakshorn tenorowy)
Mateusz Sieradzan - tapan (bęben białoruski), śpiew
Olga Tołwińska - śpiew

Koncert promocyjny płyty "Niesiądz"

Bum Bum Orkestar






KLEZMAFOUR

Klezmafour to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskich tradycji tych regionów czerpie inspiracje swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z rockową energią i bałkańskim szaleństwem.

Ich muzyka to folkowy wehikuł na turbodoładowaniu, którym przemierzają muzyczny świat czerpiąc z niego wszystko co dobre, ciekawe i zaskakujące.

Brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki, co w połączeniu z koncertową energią daje mieszankę zdecydowanie wybuchową.

Nie ma znaczenia czy grają w Stambule, Nowym Jorku, Tel Awiwie czy Białowieży, nieważne w jakim wieku jest publiczność, prędzej czy później każdy daje się porwać żywiołowi bijącemu za sceny.

Klezmafour to coś więcej niż tylko powiew świeżości w muzyce klezmerskiej, to istny huragan.

Klezmafour:
Andrzej Czapliński - skrzypce, śpiew
Wojciech Czapliński - klarnet, saksofon, śpiew
Rafał Grząka - akordeon
Gabriel Tomczuk - kontrabas elektryczny, syntezatory
Tomasz Waldowski - perkusja, syntezatory, bałałajka

Klezmafour






ROTFRONT

RotFront - Emigrantski Raggamuffin Kollektiv

Mieszanka wybuchowa! Ich twórczość to niespotykana fuzja muzyki wymykająca się wszelkim próbom sklasyfikowania. Założony przez Jurija Gurzhyego z Ukrainy i Simona Wahoma z Węgier międzynarodowy kolektyw czerpiący z dorobku muzycznego całej Europy z powodzeniem łączy tak pozornie odległe od siebie gatunki muzyczne jak muzyka klezmerska, reggae, ska, dancehall czy hip-hop, wplatając w to gitarowe riffy czy też śródziemnomorskie brzmienia. Tworzą unikalną, autorską recepturę, którą podbijają publiczność wszędzie gdzie się pojawią.

Wierzą, że muzyka, która jest uniwersalnym medium może łączyć w sobie różne tradycje ze współczesnością i szaloną zabawę z ważnym przesłaniem.

Jak sami mówią o sobie są zespołem zaangażowanym, walczącym o lepszy świat dla wszystkich.
W swojej niezwykłej twórczości kierują się misja przełamywania barier, a każdy ich koncert jest niepowtarzalnym wydarzeniem, wciągającym niczym wir, zwariowanym show którego nie sposób opisać - to trzeba przeżyć samemu!

RotFront :
Yuriy Gurzhy - gitara, bas, wokal
Simon Vahorn - gitara, bas, wokal
Katya Tasheva - wokal
Max Spona - wokal
Max Hacker - klarnet
Bernhard Ullrich - saksofon
Jakob Kierach - perkusja

RotFront - Emigrantski Raggamuffin Kollektiv






DJ LENAR - CZERNIEWICZ - PAŁOSZ

Koncert - misterium - hołd dla polskiej tradycji kantoralnej. Projekt zaskakujący muzycznym nowatorstwem i bogactwem brzmień.

Jego autor - dj Lenar odnalazł w jednym z antykwariatów Tel Awiwu niezwykłą kolekcję starych, szelakowych płyt z nagraniami wielkich przedwojennych kantorów warszawskiej Wielkiej Synagogi na Tłomackiem: Gerszona Siroty, Mosze Kusewickiego, a także chóru Dawida Ajzensztadta. Ta cudowna, mistyczna muzyka zauroczyła go bez reszty. Uzupełnił ją materiałami ze zbiorów ŻIH.
Korzystając z najnowocześniejszych technik dokonał rearanżacji archiwalnych nagrań. Poddał je kreatywnemu montażowi muzycznemu (cut & paste) tworząc unikalną, nowatorska kompozycję, która przybrała kształt jednolitego, dźwiękowego kolażu.

Projekt dojrzewał kilka miesięcy, jako owoc intensywnej współpracy pomiędzy muzykiem a historykami, hebraistami i znawcami judaizmu z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Znaczący jest już sam jego tytuł – "Taw" - to ostatnia litera hebrajskiego alfabetu, symbolizująca pieczęć Boga, którą jest prawda.

Podczas koncertu towarzyszyć mu będzie dwoje wybitnych wiolonczelistów - Edyta Czerniewicz i Mikołaj Pałosz. Ich zjawiskowe, raz subtelnie ulotne, innym razem radykalnie wyrafinowane wiolonczelowe brzmienia znakomicie wpisują się w fakturę stworzoną przez dj Lenara.

Powstał wyjątkowy projekt - fascynująca, magiczna opowieść, pełen emocji muzyczny świat zawieszony gdzieś w czasie i przestrzeni.

Występują:
dj Lenar - gramofon, looper
Edyta Czerniewicz - wiolonczela
Mikołaj Pałosz - wiolonczela

Koncert powstał przy współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.

projekt 'Taw' - dj Lenar, Edyta Czerniewicz, Mikołaj Pałosz