To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

NOWA TRADYCJA
ANTOLOGIA POLSKIEGO FOLKU

   Po raz pierwszy ukazuje się album zawierający nagrania dokonane podczas Festiwalu „Nowa Tradycja”. Wybrane nagrania ukazują – na ile to możliwe w dwupłytowym wydawnictwie – wielobarwne, wielokulturowe i polskie oblicze radiowego festiwalu. O jego programowym kształcie w dużym stopniu decydują przecież uczestnicy Konkursu przeznaczonego dla wykonawców muzyki inspirowanej polską tradycją muzyczną. Wielu artystów biorących udział w zmaganiach konkursowych w różnych edycjach konkursu może poszczycić się już dorobkiem fonograficznym (m.in Chudoba, Lautari, The Cracow Klezmer Band, Joanna Słowińska z zespołem, Swoją Drogą, Tołhaje, Stilo, Kapela Ze Wsi Warszawa, Dikanda, Psio Crew, Klezzmates, Nina Stiller, ...), zapełnionym kalendarzem koncertowym. Jednakże utwory, które zostały wybrane do tego krążka, mają walor szczególny – są jednymi z pierwszych nagrań, rejestracji artystycznego początku drogi tych zespołów. Wiele innych grup, równie interesujących, nie posiada jeszcze swojej muzycznej wizytówki szerzej dostępnej. Ta swoista antologia polskiego folku sprawi, jestem o tym głęboko przekonana, że muzyka wyrastająca z naszych korzeni, przypomniana i odświeżona, zajmie należne jej miejsce w naszym codziennym krajobrazie muzycznym.
   Od 1998 roku na scenie Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego w ramach przesłuchań konkursowych wystąpiło niemal 120 zespołów. Wśród nich są takie, które w przemyślany i konsekwentny sposób budowały swoją artystyczną pozycję - debiutowały podczas konkursu, dokonywały pierwszych studyjnych nagrań, wydawały płytę i do dzisiaj zajmują ważne miejsce w świecie muzyki folkowej. Inne – w pełni ukształtowane artystycznie - koncertem konkursowym potwierdzały jedynie swoją znakomitą kondycję. Były też i takie, których działalność koncertowa kończyła się wraz z wystąpieniem podczas radiowego konkursu. Każdy z zespołów pozostawił po sobie znaczący ślad i niemal każdy z wykonawców może pochwalić się chociaż jednym „przebojem”, nawet jeśli występ konkursowy nie przyniósł wystarczającego dla otrzymania nagrody, uznania jurorów (duet „Zbigniew Nasiadko i Oni” (CD I poz. 3), zespół folkrockowy „Jak wolność to wolność” (CD I poz. 10), zespół „Mitlos” (CD I poz. 21), grupa „Ket Jo Barat” (CD II poz. 2), klezmerski „Jascha Lieberman Trio” (CD II poz. 6), awangardowy „Nell’Ambientes” (CD II poz. 8), w końcu łemkowska pieśniarka Julia Doszna występująca z zespołem „Wereteno” (CD II poz. 15).
   Album „Nowa Tradycja – antologia polskiego folku” jest przede wszystkim piękną muzyczną opowieścią, która prowadzi nas do samych źródeł naszej kultury, albo też otwiera nowy pejzaż dźwiękowy w którym wyraźnie pobrzmiewają echa polskiej, ukraińskiej, żydowskiej, cygańskiej ludowej kultury muzycznej.

Małgorzata Jędruch – Włodarczyk
Dziennikarz, organizator Festiwalu „Nowa Tradycja”

ANTOLOGIA POLSKIEGO FOLKU.
XV LAT FESTIWALU NOWA TRADYCJA

  

CD - 30 zł Dodaj do koszyka

NOWA TRADYCJA - ANTOLOGIA POLSKIEGO FOLKU
  

CD nakład wyczerpany