To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

koncerty SOUNDS LIKE POLAND
10. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur




Czwartek, 25 września 

Muzeum Historii Żydów Polskich,
ul. Anielewicza 6, sala Audytorium

KONFERENCJA

godz. 11:00 - Jak uczynić muzykę etniczną częścią kultury popularnej?
Panel prowadzi Malcolm Haynes (Glastonbury, Wielka Brytania)

godz. 12:30 - Muzyka świata w tradycyjnych i nowych mediach.
Panel prowadzi Lopa Kothari (BBC3, Wielka Brytania)

         


Namiot Festiwalowy, przed PKiN
godz. 19:00

KONCERTY - SOUNDS LIKE POLAND - wstęp wolny
- Dagadana
- Mosaic
- Kapela Maliszów
- Chłopcy Kontra Basia
- Sutari
- Hańba
- Studium Instrumentów Etnicznych

Podczas tego koncertu nastąpi uroczyste wręczenie WIRTU@LNYCH GĘŚLI - nagrody, którą zdobył zespół Chłopcy kontra Basia za swą debiutancką płytę "OJ TAK!".



- DAGADANA - polsko-ukraiński kwartet łączący różne style muzyczne. Swobodnie wplata w kompozycje muzykę źródeł z obu krajów oraz jazz i elektronikę. Ma na swoim koncie EPK-ę "Wygadana" oraz albumy: "Maleńka" (Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk / Muzyka Świata); "Dlaczego nie" (nominacja do Fryderyka 2012 w kategorii Album Roku Folk / Muzyka Świata); "List do Ciebie" (2014) w całości poświęcony poezji Janusza Różewicza. Muzycy pracują nad nowym materiałem, który częściowo powstawał w Pekinie razem z mongolsko - chińskim zespołem North Lab Mongolian Experimental Music.

- MOSAIC - zespół gra muzykę świata na instrumentach historycznych i etnicznych. Łączą polską muzykę dawną i tradycyjną z orientem. Ma już na koncie trzy krążki. Pod koniec roku 2013 ukazał się najnowszy album "Całe szczęście". Utwory Mosaik znalazły się też na kompilacjach brytyjskiej wytwórni World Music Network, prezentującej najciekawsze zjawiska i odkrycia muzyki świata, oraz na albumach promujących najlepszych polskich muzyków folkowych na międzynarodowych targach muzycznych WOMEX. To laureaci konkursów, takich jak Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja i Mikołajki Folkowe.

- KAPELA MALISZÓW - rodzinna kapela założona i prowadzona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza. Inspiruje się tradycyjną muzyką ludów zamieszkujących Karpaty , a w szczególności tradycyjnymi tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie z pewną dozą wolności, radości i improwizacji.
   Kapela jest laureatem m.in. II miejsca na Festiwalu Nowa Tradycja oraz Złotych Gęśli dla Kacpra Malisza w 2014 r., I miejsca oraz nagrody publiczności - Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, I miejsca na Festiwalu Śpiewaków i Kapel w Kazimierzu w 2013 r.

- CHŁOPCY KONTRA BASIA - minimalistyczny skład, który za punkt wyjścia obiera sobie polską twórczość tradycyjną. Autorskie teksty wokalistki zespołu, Barbary Derlak, powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ich pierwsza płyta "Oj tak!" miała premierę 18 października 2013 r. Za debiutancki album zespół otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii Odkrycie roku. W marcu 2012 r. utwór "Jerzy" zwyciężył w szóstej edycji Battle of the Bands – konkursu organizowanego przez World Music Network, a na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zespół odbierze nagrodę Wirtualne Gęśle za najlepszą płytę etniczną wydaną w 2013 r.

- SUTARI - mówią o sobie awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne. Korzystają nie tylko z tradycyjnych instrumentów, ale także z przedmiotów codziennego użytku, jak np. tarka kuchenna, mikser czy klucze. O swojej twórczości mówią: Muzyka, którą gramy, powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie, a także własne kompozycje. Zainspirowało nas brzmienie i charakter litewskich pieśni "Sutartines" – śpiewanych tylko przez kobiety w idealnym współbrzmieniu, bo sutari oznacza właśnie współbrzmieć. Zdobywczynie II nagrody i nagrody publiczności - Burzy Braw na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2012. Zostały uznane przez polskich dziennikarzy specjalizujących się w muzyce świata i folk za Najciekawszy Nowy Zespół Roku 2012 podczas plebiscytu portalu etno.serpent.pl. Zwyciężczynie 10. edycji Battle Of The Bands organizowanej przez World Music Network. We wrześniu 2014 ukaże się ich debiutancki album.

- HAŃBA - męski kwartet, który tak opisuje swoją muzykę: Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji.
   Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej, m.in. banjo, akordeon, tubę i grzebień, grają energiczny, prosty punk, inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi. Są laureatem nagrody im. Czesława Niemena 17. Festiwalu Folkowego Nowa Tradycja za szczególną ekspresję i odwagę sceniczną. Hańba wydała dotychczas trzy płyty krótko grające, najnowsza nosi tytuł "Prosto w serce".

- STUDIUM INSTRUMENTÓW ETNICZNYCH - grupa, której cechą jest, jak sami mówią, nad–kreatywność, niczym nieskrępowana potrzeba tworzenia. "Tu nie ma miejsca na strach" – ich pierwsza płyta, ma przewrotny tytuł. Artyści otaczają się bowiem aurą tajemnicy, a ich koncerty to szamańskie misteria, które zasiewają w publiczności niepokój. Jak podkreśla lider zespołu, trans wpisany jest w tradycje ludowe Gór Świętokrzyskich i to właśnie na nim skoncentrowana jest twórczość Studium Instrumentów Etnicznych. Zespół jest zwycięzcą Skoda Auto Muzyka. Jury w składzie: Fisz, Mela Koteluk, Piotr Metz, Katarzyna Nosowska, Andrzej Smolik i Wojciech Waglewski, zdecydowało się przyznać im nagrodę główną w postaci nagrania wspólnej płyty oraz udziału w koncercie w Studiu Agnieszki Osieckiej w Programie 3 Polskiego Radia.

10. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR, Dagadana (Polska), fot. Kaja Gwincinska
Dagadana,
fot. Kaja Gwincinska

Mosaik (Polska), info i dyskografia
Mosaik


10. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR, Kapela Maliszów
Kapela Maliszów

Chłopcy Kontra Basia (Polska), info i dyskografia
Chłopcy Kontra Basia


Sutari (Polska), info i dyskografia
Sutari


10. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR, Hańba (Polska), fot. V. Karol
Hańba
fot. V. Karol

10. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR, Studium Instrumentów Etnicznych
Studium Instrumentów Etnicznych