To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2018

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata powstał w 2010 roku z okazji roku Chopinowskiego i od tego czasu odbywa się dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Jego celem jest promocja polskiej tradycyjnej muzyki oraz tańca w formach niestylizowanych czyli zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy.

Archiwum:
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2012" 1-13 maja 2012 r.
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2013" 6-12 maja oraz 23-24 listopada 2013 r.
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2014" 21-26 kwietnia oraz 28-30 listopada 2014 r.
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2015" 21-26 kwietnia 2015 r.
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2016" 18-23 kwietnia 2016 r.

JESIEŃ, 23-24 listopada 2018 r.


Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2018

Jesienna edycja Festiwalu, to dwa dni wypełnione koncertami muzyki tradycyjnej, warsztatami, tańcami do rana przy dźwiękach świetnych wiejskich kapel. A także - uroczysta wymiana instrumentów między Polską i Estonią.

Jesienny festiwal rozpocznie się w piątek koncertem "Kanon Trzech". Będzie to kolejny z cyklu koncertów, w których przedstawiamy postaci wybitnych artystów, legendy kultury wiejskiej. Andrzej Bieńkowski, od lat dokumentujący tradycyjną wiejską muzykę, jest pomysłodawcą tego cyklu. Podczas koncertów pokazuje filmy ze swoich spotkań z najciekawszymi muzykantami, najczęściej nieżyjącymi już od wielu lat i zaprasza muzyków, którzy wykonują repertuar mistrzów. W tym roku będą to sylwetki nieżyjących już: skrzypka Józefa Zarasia, harmonisty Stanisława Stępniaka i śpiewaczki Heleny Goliszek, a wśród wykonawców koncertu znajdą się: Kaja Prusinowska, Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski, Mateusz Niwiński, zespół wokalny Retro.ArtBem, Józef Porczek, Józef Kędzierski.

Sobotni wieczór wypełni polsko-estoński koncert "Kannel-Cymbały". Wystąpią w nim mistrzynie gry na kannel z Estonii oraz muzycy z Podkarpacia, wirtuozi cymbałów i ich budowniczowie. Rok 2018 jest dla Polski 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości, dla Estonii zaś jej uzyskania. Jest to okazja do spotkania tradycji obu narodów. W ramach obchodów rocznic władze Estonii postanowiły ofiarować Polsce kannel - instrument uznawany za narodowy symbol Estonii, natomiast władze Polski przekazać Estonii cymbały - opisane w "Koncercie Jankiela" i nadal obecne w tradycji kilku regionów, szczególnie Rzeszowszczyzny. Cymbały są instrumentem silnie związanym z tradycją krajów słowiańskich i bałtyckich, stanowiącym wizytówkę tradycji muzycznych na pograniczach kulturowych. Podczas koncertu nastąpi uroczyste przekazanie instrumentów - będzie to element polsko-estońskiego programu realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W koncercie wystąpią m. in. Marek Kruczek i Jerzy Panek z Futomy oraz goście z Estonii: Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste, Eva Valjaots i zespół dziecięcy z Estonii prowadzony przez Kadri Lepasson i Leanne Barbo.

Po koncercie rozpocznie się Noc tańca - ośmiogodzinna zabawa przy muzyce najlepszych kapel wiejskich i miejskich, a przez całą sobotę można będzie wziąć udział w warsztatach tańca (m. in. tańców estońskich), śpiewu, gry na instrumentach (m. in. na cymbałach i na kannel).

PROGRAM:



piątek, 23 listopada
Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

16:00-18:00 - warsztaty śpiewu prowadzone przez kurpiowskie śpiewaczki z Bandyś (współprowadzi Olga Stopińska)

19:00-21:00 - koncert z cyklu: Kanon Trzech
Andrzej Bieńkowski przedstawi sylwetki trzech wybitnych postaci muzyki tradycyjnej - skrzypka Józefa Zarasia, śpiewaczki Heleny Goliszek, harmonisty Stanisława Stępniaka. Będą wspomnienia i filmy z materiałów archiwalnych. Zagrają ich uczniowie i kontynuatorzy:
:: Zaraś - Józef Porczek, Józef Kędzierski, Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski
:: Goliszek - Kaja Prusinowska i zespół wokalny Retro.ArtBem
:: Stępniak - Tomasz Stachura, Sylwester Gajda, Mateusz Pytkowski, Dawid Kozdrach, Kacper Ciaś

22:00-01:00 - klub festiwalowy (zagrają kapele biorące udział w koncercie)
Między graniem do tańca mini koncert kurpiowskich śpiewaczek z Bandyś z uczennicami i Olgą Stopińską.



sobota, 24 listopada

miejsce: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

10:00-17:00 - warsztaty tańca, śpiewu, gry na instrumentach (m.in. warsztaty tańców estońskich, gry na kannel i cymbałach)



miejsce: Warszawski Dom Technika NOT, Tadeusza Czackiego 3/5

19:00-20:00 - Koncert KANNEL - CYMBAŁY
Wystąpią:
- Marek Kruczek, Fryderyk Kruczek, Jerzy Panek, Andrzej Baran, Szymon Tadla (cymbały)
- Janusz Prusinowski (skrzypce)
- Goście z Estonii: Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste, Eva Valjaots (kannel)
- Zespół dziecięcy z Estonii prowadzony przez Kadri Lepasson i Leanne Barbo

Podczas koncertu, w ramach programu "Kannel - cymbały. Instrumenty tradycyjne na 100-lecie niepodległości. Polska - Estonia" nastąpi uroczyste przekazanie tradycyjnych instrumentów przedstawicielom Polski i Estonii: estońskiego kannel oraz rzeszowskich cymbałów.

20:00-04:00 - Noc Tańca



Bilety:
Koncert, piątek 30 zł/ 20 zł
Koncert i noc tańca, sobota 40 zł/ 30 zł
Każdy warsztat - 10 zł



Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansuje Miasto st. Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego.





WIOSNA - POLSKA TAŃCZĄCA - 24-28 kwietnia 2018 r.


Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2018

PROGRAM | BILETY

Pięć dni koncertów i potańcówek, najlepsze kapele wiejskie, gorące rytmy hiszpańskie, ponad 30 godzin warsztatów, zajęcia dla dzieci, pokazy produkcji instrumentów i spotkania z ich twórcami - ponad 100 wystawców. A na koniec Noc Tańca - 10 godzin świetnej muzyki ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana. Szykuje się gorący, wiosenny karnawał - dziewiąty już festiwal Wszystkie Mazurki Świata, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. Trzeba spróbować!

Wypełniony żywą muzyką i roztańczony festiwal Wszystkie Mazurki Świata w roku 100-lecia odzyskania niepodległości nosi nazwę Polska Tańcząca i na tańcu właśnie skupi więcej uwagi. Tańce w wiejskich karczmach, tańce w polskich salonach i na dworach, wspominane przez średniowiecznych kronikarzy słowiańskie "pląsy" i "skoki", opracowania choreograficzne zwane tańcami narodowymi - wszystkie te gatunki przez stulecia naszej historii przeplatały się i inspirowały wzajemnie. W czwartek 26 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbędzie się koncert "Dialogi na tańce polskie. Ludowe vs narodowe", który dwie grupy tancerzy - uczniowie wiejskich mistrzów i tancerze historyczni - wypełnią dialogiem tańców różnego pochodzenia. Zobaczymy m.in. poloneza i chodzonego, mazura szlacheckiego, wiejskiego oberka i wykonywanego na balach kontredansa. Do tańca zagra zespół muzyki dawnej Sabionetta Quartet oraz zespół muzyki tradycyjnej - Kapela Niwińskich. Takiego zestawienia jeszcze nie było.

Również w pozostałych koncertach festiwalowych, jak co roku, muzyki do tańca będzie mnóstwo. Tradycyjne rytmy hiszpańskie i melodie mazowieckie zabrzmią w koncercie "Pieśni i rytmy od Wschodu do Zachodu" w piątek 27 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej. Zaprezentowany tam zostanie muzyczny projekt polsko-hiszpański, oparty na śpiewie dwóch śpiewaczek - Mari Nieto z El Carpio del Tajo w Kastylii i Marii Siwiec z Gałek Rusinowskich na Mazowszu. Projekt przygotował hiszpański zespół Vigüela razem z kapelą Janusz Prusinowski Kompania.

Na festiwalowych koncertach pojawią się również mało znane muzyczne krajobrazy z różnych regionów Polski - z okolic Przemyśla i ze wschodniej części Wielkopolski. W piątek 27 kwietnia, przed projektem polsko-hiszpańskim, zabrzmi muzyka i śpiew znad Sanu – pieśni wielkanocne ze starych kancjonałów, a także wiosenne "haiłki" Rusinów z tych terenów w wykonaniu zespołu Krajka. Z kolei skrzypkowie starszego pokolenia i ich uczniowie, kapela Gołoborze, przywiozą zanikającą dziś muzykę z Ziemi Kaliskiej, z terenu dorzecza Prosny. Dawniej skrzypkowie grywali tam chętnie z towarzyszeniem basów, co jest charakterystyczną cechą regionu. Jeszcze do dziś w użyciu są archaiczne instrumenty, dłubane z jednego, wielkiego pnia. Takie stuletnie basy pojawią się na koncercie, który odbędzie się we środę 25 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej.

Oddzielny koncert poświęcony będzie konkursowi Stara Tradycja. Jest to konkurs dla młodych kapel organizowany od 2011 roku przez fundację Wszystkie Mazurki Świata, a jego laureaci - 12 najlepszych kapel - wystąpią w koncercie we wtorek 24 kwietnia, w Centrum Promocji Kultury Praga Południe.

Od wtorku do piątku będą trwały warsztaty. W tym roku bogata jest oferta warsztatów gry na skrzypcach, na bębenkach i barabanach oraz tańca, m. in: oberek freestyle, przytupy w tańcu, owijoki z kaliskiego, ale i kontredans, mazur, zajęcia dla instruktorów tańca.
Nie zabraknie zajęć dla dzieci - Małe Mazurki odbędą się 25 i 26 kwietnia w Muzeum dla Dzieci przy Państwowym Muzeum Etnograficznym. Zagospodaruje je dziecięca kapela Wesołe Mazurki z Pragi, którą prowadzi Paula Kinaszewska z zespołu WoWaKin (środa) i hiszpański zespół Vigüela (czwartek).

Wielki finał festiwalu to wielobarwne, trwające całą sobotę Targowisko Instrumentów w Fortecy Kręglickich i gorąca Noc Tańca. Na Targowisku pojawi się ponad stu wystawców z Polski i zagranicy - przywiozą liry korbowe, bębenki, piszczałki, trąbity, gliniane ptaszki i klawesyny, instrumenty rekonstruowane i zaprojektowane według własnego pomysłu. Podczas Targowiska odbywać się będą pokazy pracy i minikoncerty świetnie wprowadzające w klimat Nocy Tańca, zabawy do białego rana, podczas której zagra ponad 30 kapel z różnych stron.



PROGRAM:



wtorek, 24 kwietnia
Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

12:00-18:00 - warsztaty

20:00 - koncert finałowy konkursu dla młodych wykonawców "Stara Tradycja"

22:00-01:00 - klub festiwalowy



środa, 25 kwietnia

miejsce: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2
10:00-18:00 - warsztaty oraz Pracownia Targowiska Instrumentów


miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne, Kredytowa 1
17:00-18:00 - Małe Mazurki - Dzieci dzieciom, Paula Kinaszewska i Wesołe Mazurki z Pragi


miejsce: Centralna Biblioteka Rolnicza, Krakowskie Przedmieście 66
19:00 - koncert "Muzyka dorzecza Prosny"

Wykonawcy: wiejscy muzycy z regionu kaliskiego oraz sieradzkiego: Leon Lewandowski (skrzypce), kapela Antczaków, kapela Tomczyka, Eugeniusz Kaczmarek, śpiewaczki: Janina Plichta, Helena Szych i ich młodzi kontynuatorzy - Kapela Gołoborze i Joanna Szaflik

po koncercie - klub festiwalowy

Paula Kinaszewska   Leon Lewandowski
Paula Kinaszewska   Leon Lewandowski




czwartek, 26 kwietnia

miejsce: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2
10:00-18:00 - warsztaty oraz Pracownia Targowiska Instrumentów


miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne, Kredytowa 1
17:00-18:00 - Małe Mazurki - Sami tworzymy muzykę, Vigüela (Hiszpania)


miejsce: Centralna Biblioteka Rolnicza, Krakowskie Przedmieście 66
19:00 - koncert "Dialogi na tańce polskie. Ludowe vs narodowe"

Wykonawcy: zespół muzyki dawnej Sabionetta, Kapela Niwińskich oraz tancerze pod przewodnictwem Roberta Lubery i Anny Ilczuk - tańce historyczne oraz Bogumiły i Piotra Zgorzelskich - tańce wiejskie/ ludowe

po koncercie - klub festiwalowy

Amatum, tańce historyczne   Kapela Niwińskich
Amatum, tańce historyczne   Kapela Niwińskich




piątek, 27 kwietnia

miejsce: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2
10:00-18:00 - warsztaty oraz Pracownia Targowiska Instrumentów


miejsce: Centralna Biblioteka Rolnicza, Krakowskie Przedmieście 66
19:00 - koncert "Pieśni i rytmy od Wschodu do Zachodu"

Cz. I "Sacrum i profanum śpiewów wiosennych znad Sanu"
Wykonawcy: Śpiewacy z Przemyskiego, zespół Krajka oraz kapela Serhija Ochrymczuka i Taras Kompaniczenko (Ukraina)

Cz. II "Wspólnota pieśni. Mazowsze - Kastylia"
Wykonawcy: Maria Siwiec (śpiewaczka z Gałek Rusinowskich), Janusz Prusinowski Kompania i zespół Vigüela (Hiszpania)

po koncercie - klub festiwalowy

zespół Vigüela (Hiszpania)
zespół Vigüela (Hiszpania)




sobota, 28 kwietnia
Forteca, ul. Zakroczymska 12

10:00-18:00 - Targowisko Instrumentów
pokazy pracy przy budowie instrumentów | warsztaty tańca, wspólne śpiewanie | Małe Mazurki (zajęcia dla dzieci)

19:00-05:00 - NOC TAŃCA
Kulminacja festiwalu, do tańca zagra ponad 30 kapel, wiejskich i miejskich, takich jak: WoWaKin, Tęgie Chłopy, Vigüela, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Kapela Aleksandra Łosia, Kapela Niwińskich, Janusz Prusinowski Kompania, Heniek Małolepszy, Bonanza, Gołoborze i Leon Lewandowski i wiele, wiele innych.

BILETY:

Koncerty:
wtorek i środa - 20 zł
czwartek-piątek - 30/20 zł

Noc Tańca (sobota) - 40/30 zł
Targowisko Instrumentów - 10/5 zł

dzieci do lat 7 - wstęp wolny
młodzież do lat 18 - ulgowy
seniorzy 65+ - ulgowy

karnety (na koncerty i Noc Tańca)
130 zł - cena od 4 kwietnia

warsztaty:
10 zł - za każdy warsztat (nie ma przedsprzedaży)
50 zł - karnet na wszystkie warsztaty

Małe Mazurki: 20 zł dziecko-rodzic, 10 zł drugie dziecko z rodzeństwa, 5 zł trzecie. Dorosły bez dziecka - 20 zł. Bilety do nabycia i rezerwacja: rezerwacje@ethnomuseum.pl