To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

FOLKOWO BEMOWO 2015

   Folkowo Bemowo to cykliczny projekt prezentujący interesujące, różnokulturowe zdarzenia muzyczne, których podstawowym wyznacznikiem jest twórczy dialog między etniczną tradycją, a szeroko rozumianą współczesnością z wielością jej form, gatunków i pomysłów stylistycznych. Poszczególnym zdarzeniom-koncertom towarzyszą tematycznie połączone z nimi działania edukacyjno-poznawcze (warsztaty, debaty, projekcje filmowe, spotkania, degustacje itp.). Prezentowane zdarzenia muzyczne wraz z całym segmentem działań interdyscyplinarnych w sposób szczególny odnoszą się do szeroko pojętej wielokulturowości Warszawy, zarówno tej rozumianej tradycyjnie, jak i tej postrzeganej poprzez pryzmat emigranckiej współczesności.


najbliższy koncert:

HAPPY PLAY DIXIELAND BAND (23 stycznia 2016, Warszawa)

23 stycznia 2016

FOLKOWO BEMOWO 2015

19 grudnia - Orkiestra św. Mikołaja
21 listopada - Saagara
24 października - R.U.T.A.
20 września - Senegambia Collectif
20 czerwca - Balkan Sevdah
23 maja - Dzikie Jabłka i Warszawska Orkiestra Sentymentalna
laureaci konkursu folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja
18 kwietnia - Sztetl Warsze
(wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Nowa Muzyka Żydowska)
21 lutego - Wieloma językami - Karolina Cicha & Bart Pałyga
24 stycznia - Warsaw Afrobeat Orchestra

archiwum koncertów:

FOLKOWO BEMOWO 2016

FOLKOWO BEMOWO 2014


FOLKOWO BEMOWO 2015ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA

19.12.2015 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - warsztaty@artbem.pl)
Folkowo Bemowo, art.bem - Orkiestra św. Mikołaja (19 grudnia, Warszawa)godz. 12:00 - warsztaty śpiewu i gry na instrumentach pasterskich

Warsztaty prowadzić będą muzycy Orkiestry św. Mikołaja. W programie prezentacja i nauka gry na niezwykłych i malowniczych instrumentach pasterskich stosowanych na terenach Polski Południowo-Wschodniej, Ukrainy i Słowacji (czurynga, niutnia oraz drobne instrumenty perkusyjne). Uczestnicy warsztatów opracują z zespołem piosenkę, którą wspólnie zaprezentują publiczności na wieczornym koncercie.


godz. 19:00 - koncert zespołu Orkiestra św. Mikołaja

Orkiestra św. Mikołaja od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie manier wokalnych, m.in. białego śpiewu. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty strunowe: cymbały, smyczkowe - mazanki, skandynawską nyckelharphę i cała gamę tradycyjnych instrumentów dętych i perkusyjnych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu nadając mu mistyczną aurę. Orkiestra jako jedna z pierwszych kapel (zespół powstał w 1988 roku) wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.
Repertuar zespołu ma szczególnie rozbudowaną strukturę melodyczną. Jest to muzyka wielopłaszczyznowa - często poszczególni muzycy snują opowieści jednocześnie i wchodzą w zaskakujące interakcje muzyczne. Frazy nawiązują do muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, jak i do muzyki współczesnej. Utwory tworzą często kolaż zlepiony z tematów piosenek, oparty na transowych, unisonowych riffach. Czasem zaś wątki instrumentalne rozbiegają się w różnych kierunkach i w bardzo samodzielny sposób wypełniają ramy aranżacji.
Orkiestra św. Mikołaja zagrała ponad 2000 koncertów w Polsce, w Europie a także w Azji.

Skład zespołu:
Agnieszka Kołczewska - bębny, instrumenty perkusyjne, śpiew | Anna Kołodziej - skrzypce, nyckelharphę, śpiew | Weronika Kijewska - violonczela, śpiew | Bogdan Bracha - skrzypce, flety, piszczałki, instrumenty pasterskie, śpiew | Marcin Skrzypek - gitara, koboz, mandola, udu, śpiew

SAAGARA

21.11.2015 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - warsztaty@artbem.pl)
Folkowo Bemowo, art.bem - warsztaty na hinduskich instrumentach perkusyjnych (21 listopada, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - SAAGARA (21 listopada, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - SAAGARA (21 listopada, Warszawa)godz. 12:00-14:00 - warsztaty gry na tradycyjnych hinduskich instrumentach perkusyjnych
prowadzą: muzycy zespołu Saagara

Warsztaty prowadzić będą wybitni hinduscy perkusjonaliści: Girdhar Udupa, Bharghawa Halambi i K Raja oraz lider formacji Saagara - Wacław Zimpel. Na warsztatach można będzie poznać i nauczyć się tradycyjnego hinduskiego języka rytmicznego konnakol. Warsztaty rozpoczną się od prezentacji brzmień tradycyjnych instrumentów perkusyjnych m.in. morsing, tavil, ghatan i wielu innych. Po prezentacji wspólna nauka języka rytmicznego konnakol. Muzycy przedstawią i będą uczyć tradycyjnych hinduskich schematów rytmicznych, a następnie zaproszą uczestników do wspólnej zabawy i przygotowania "rytmicznego tła", które zaprezentują na wieczornym koncercie z muzykami z zespołu Saagara.

Bharghava Halambi - wybitny muzyk z Indii, specjalizuje się w grze na khanjirze (bęben ramowy z rodziny tamburynów) i na mridangamie (bęben dwustronny, jeden z najstarszych instrumentów indyjskich).
Ghatam Giridhar Udupa - mistrz ghatamu (gliniany instrument perkusyjny o wyglądzie dzbana).
K Raja - młody mistrz thavilu (dwumembranowy instrument perkusyjny, najczęściej wykorzystywany podczas świąt i rytuałów w hinduskich świątyniach, gra się na nim pałką i specjalnymi naparstkami).
Wacław Zimpel - klasycznie wykształcony klarnecista i kompozytor, nominowany do Paszportu Polityki 2014 w kategorii "Muzyka Popularna". Obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej.godz. 19:00 - koncert zespołu Saagara

   Koncert w Bemowskim Centrum Kultury będzie jedynym koncertem zespołu Saagara w Warszawie, odbywającym się w czasie europejskiej trasy koncertowej. Koncert będzie promował wydaną 12 listopada 2015 roku płytę formacji Saagara, którą muzycy nagrywali w lutym 2015 roku w Bangalore. Wydawcą płyty jest Multikulti Project.
   Saagara to pięciu uznanych wirtuozów i dwa muzyczne światy, które spotykają się na jednej scenie. Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja i Mysore N. Karthik są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego pokolenia. Na co dzień mieszkają w Bangalore, występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney). Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej. W swoich projektach wielokrotnie odwoływał się już do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur.
   Światy, które spotykają się w Saagarze to staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym oraz muzyczna tradycja Europy. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag - skal indyjskich.

muzycy:
Bharghava Halambi, wybitny muzyk z Indii, specjalizuje się w grze na khanjirze (bęben ramowy z rodziny tamburynów) i na mridangamie (bęben dwustronny, jeden z najstarszych instrumentów indyjskich). Kunsztu uczył się u wielkich mistrzów muzyki hinduskiej. Jest jednym z członków słynnego zespołu perkusyjnego Layatharanga. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych. Prowadził warsztaty w Indiach, USA i Francji.
Giridhar Udupa, mistrz ghatamu (gliniany instrument perkusyjny o wyglądzie dzbana). Urodził się w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Naukę gry rozpoczął w wieku czterech lat, prowadzony przez ojca. Jako dwunastolatek miał już za sobą pierwsze występy. Obecnie koncertuje u boku największych mistrzów. Otrzymał wiele prestiżowych nagród. Występuje w USA, Hiszpanii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Omanie i Kuwejcie. Giridhar Udupa jest członkiem zespołu hinduskiej wokalistki Bombay Jayashri, nominowanej do Oscara za najlepszą piosenkę do filmu "Życie Pi". Jest jednym z założycieli zespołu Layatharanga.
Mysore N. Karthik jest wschodzącą gwiazdą muzyki karnatyckiej i jednym z najlepiej zapowiadających się muzyków młodego pokolenia. Naukę gry rozpoczął w wieku 8 latu u boku swojego ojca Mysore Nagaraja - żywej legendy muzyki hinduskiej i najwybitniejszego skrzypka współczesnych Indii. Mysore N. Karthik w szczególny sposób potrafi połączyć tradycje hinduskie z koncepcjami zachodniej muzyki improwizowanej. Koncertuje na terenie całych Indii zdobywając coraz szersze uznanie publiczności.
K Raja, młody mistrz thavilu (dwumembranowy instrument perkusyjny, najczęściej wykorzystywany podczas świąt i rytuałów w hinduskich świątyniach, gra się na nim pałką i specjalnymi naparstkami). K Raja pochodzi z rodziny, w której tradycja gry na thavilu kultywowana jest od czterech pokoleń. Edukację muzyczną rozpoczął w bardzo młodym wieku, zwracając uwagę wielu mistrzów muzyki hinduskiej. Jest jednym z nielicznych wirtuozów thavilu, który potrafi odnaleźć się w różnych stylach muzycznych – od jazzu po fusion.
Wacław Zimpel, klasycznie wykształcony klarnecista i kompozytor, nominowany do Paszportu Polityki 2014 w kategorii "Muzyka Popularna". Obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Inspiracje czerpie przede wszystkim z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. Współtworzy orkiestrę Resonance Kena Vandermarka. Współpracuje także z Hamidem Drakiem, Michaelem Zerangiem, Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem, Gabą Kulką.

R.U.T.A.

24.10.2015 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - warsztaty@artbem.pl)
Folkowo Bemowo, art.bem - R.U.T.A. (24 października, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - R.U.T.A. (24 października, Warszawa)godz. 12:00 - warsztaty muzyczne z Agnieszką Sroczyńską i Nastą Niakrasavą

Podczas warsztatów uczestnicy poznają kilka świetnych zabaw, dzisiaj już zapomnianych, w które bawili się nasi dziadkowie, jak byli mali. Nauczą się kilku krótkich piosenek i zabawią przy dźwiękach skrzypiec. W programie wspólne przygotowanie dwóch piosenek z repertuaru zespołu. Na wieczornym koncercie piosenki te zostaną wykonane wspólnie przez cały zespół R.U.T.A. i adeptów sztuki wokalnej.

Aga Sroczyńska - wielbicielka instrumentów analogowych ożywianych smyczkiem oraz śpiewania przy każdej nadarzającej się okazji. Jej muzyczna droga prowadziła przez wiele gatunków i stylów, od muzyki klasycznej przez folk celtycki i polski aż po rozrywkę i elektronikę. Prowadziła warsztaty ze śpiewu białego w Anglii, Szkocji i Niemczech.
Nasta Niakrasava - wokalistka, ur. w Kazachstanie w rodzinie białorusko-rosyjskich przesiedleńców. Wychowała się na Białorusi, od 2009 r. mieszka w Polsce. Występowała z etno-jazzową grupą NHS, w 2008 r. utworzyła z Pawłem Ryżkowem formację FOLKROLL, która zdobyła Grand Prix i Nagrodę im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2009".godz. 19:00 - koncert zespołu R.U.T.A.

Projekt powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego - założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile przez plejadę osobistości muzyki folk.
R.U.T.A. - Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii / Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska. Radykalny klan muzyczny. Heretycka koalicja banitów, renegatów, kulturowych infamisów. Krzyk buntu z czeluści świata feudalnego, który przeminął, zmienił oblicze, ale się nie skończył. Sprzeciw wobec kasty panów i społeczeństwa niewolników.

SENEGAMBIA COLLECTIF

20.09.2015 (niedziela)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - warsztaty@artbem.pl)
Folkowo Bemowo, art.bem - warsztaty bębniarskie 'Strefa Rytmu' (20 września, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - Buba Kuyateh 'Senegambia Kolektyw' (20 września, Warszawa)godz. 12:00 - międzypokoleniowe warsztaty bębniarskie Strefy Rytmu
obowiązują zapisy - limit miejsc został wyczerpany
prowadzi: Kuba Pogorzelski

Grupa warsztatowa: sekcja afrykańsko-perkusyjna
   Warsztaty bębniarskie Strefy Rytmu to nauka podstaw gry na etnicznym instrumencie perkusyjnym pochodzącym z Afryki Zachodniej – bębnie djembe. Zajęcia bazują na tradycyjnych rytmach, granych powszechnie w Gwinei, Mali, Senegalu, czy Burkina Faso i stanowiących nieodłączny element życia codziennego społeczeństw zachodnioafrykańskich. Podczas wspólnej gry, w atmosferze radosnej zabawy, poznamy jedną z najbardziej pierwotnych form ekspresji kultury Afryki. Warsztatom gry na bębnach afrykańskich będą towarzyszyły opowieści o kulturze Afryki Zachodniej. Poza walorami edukacyjnymi, warsztaty to ogromna dawka energii oraz wspaniała zabawa łącząca pokolenia, gdyż grać można bez względu na wiek.

Kuba Pogorzelski - założyciel szkoły gry na bębnach etnicznych Strefa Rytmu, instruktor, znawca kultury oraz muzyki Afryki Zachodniej i najlepszy polski bębniarz - djembista. Muzyk perkusjonalista, socjolog, nauczyciel, organizator. Jego największą pasją jest muzyka Zachodniej Afryki (Mali, Gwinea, Senegal, Burkina Faso). Obronił pracę magisterską na temat "Społeczna funkcja tradycyjnej muzyki Afryki Zachodniej", w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych, na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat gra na instrumentach perkusyjnych pochodzących z tego regionu, specjalizując się w dwóch: djembe i dundun.godz. 19:00 - koncert Senegambia Kolektyw

   Kolektyw Senegambia to pomysł dwóch przyjaciół z Senegalu Pako Sarra i Mamadou Dioufa, którzy zaprosili swoich przyjaciół i rodaków do wspólnego grania. Pako i Mamadou napisali muzykę do cyklu TVP "Boso przez Świat" - Afryka. W grudniu 2013 r. z inicjatywy fundacji Afryka Inaczej, wyszła płyta "Warszawa da się lubić" z polskimi szlagierami i muzyką napisał Pako Sarr. Podczas koncertu dźwięki migrują, tak jak cały kolektyw nomadów-muzyków, którzy poznali się w Warszawie, gdzie niektórzy z nich mieszkają od lat. Twórczość kolektywu to tradycje zachodnich rejonów Afryki. 7-osobowy zespół łączy bogatą różnorodność muzyczną Senegalu i Gambii, mianowicie tradycje sabar, melodie malinke, prawdziwy blues Sahelu, akustyczna muzyka reggae oraz improwizację. To, co dawne, flirtuje z tym, co nowe.

   Kolektyw ma w swoim składzie miłośnika języków zachodnioafrykańskich, aktora, gitarzystę i improwizatora w jednej osobie. Goo Ba doskonale oddaje poezję senegalskiej grupy etnicznej wolof. Instrument, na którym gra Buba Kuyateh, to kora – zbudowana z tykwy obciągniętej krowią skórą i wyposażony w 21 strun, przypomina harfę. Gdy odezwie się kora w rękach mistrza – słychać wszystko, co najbardziej charakterystyczne w muzyce griotów: kontemplujemy, wracamy do pięknych korzeni i zastanawiamy się nad otaczającym światem.

Skład:
Pako Sarr - gitara, śpiew | Buba Kuyateh - kora, śpiew | Goo Ba - gitara akustyczna, śpiew | Kuba Pogorzelski ze Strefy Rytmu - tykwa, djembe | Amadou Fola Balde - balafon, sabar, djembe | Mouhamed Mbow - śpiew | Mamadou Diouf - djembe, śpiew

BALKAN SEVDAH

20.06.2015 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - warsztaty@artbem.pl)
Folkowo Bemowo, art.bem - Balkan Sevdah (20 czerwca, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - Balkan Sevdah (20 czerwca, Warszawa)godz. 11:00-14:00 - warsztaty muzyczne z Marcinem Zadroneckim
wiek uczestników - 7-10 lat i 17-107 lat (obowiązują zapisy)
prowadzi: Marcin Zadronecki

Wędrująca szkoła muzyczna.
Celem warsztatów jest zainteresowanie uczestników różnymi sposobami muzycznej ekspresji. Rozpoczynamy swoistą podróż do źródeł. Poprzez pracę, zabawę i ćwiczenia z dźwiękami dotrzemy do podstawowego znaczenia takich pojęć jak rytm, melodia i harmonia. Poznajemy tajemnice rytmów prostych i złożonych - nieregularnych, uczymy się układać dźwięki w melodie, tworzymy harmonie głosowe, śpiewamy piosenki polskie i bałkańskie, ćwiczymy proste układy tańców tradycyjnych i wreszcie uczymy się niełatwej sztuki budowania i opowiadania historii. A to wszystko w lekkiej i przystępnej formie, żeby z zajęć wyjść uśmiechniętym, a nie umęczonym monotonnym powtarzaniem.godz. 19:00 - koncert Balkan Sevdah

Balkan Sevdah to zderzenie czterech osobowości, zbiorów doświadczeń i wrażliwości. Muzyka z odległych miejsc i czasów. Aranżując i improwizując muzycy bawią się dźwiękami. Starają się uchwycić esencje melodii i połączyć je z własnym pojmowaniem tej niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji. Efektem tego jest muzyka melodyjna, dynamiczna, czasem refleksyjna, momentami dzika, pełna temperamentu i nastroju charakterystycznego dla południowo-wschodniego krańca naszego kontynentu.

skład:
Marcin Zadronecki - śpiew, tambura | Radek Polakowski - akordeon, śpiew, skrzypce | Mateusz Nagórski - kontrabas | Tomasz Stawiecki - klarnet, saksofon

Dzikie Jabłka i Warszawska Orkiestra Sentymentalna
laureaci konkursu folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja

23.05.2015 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - warsztaty@artbem.pl)
Folkowo Bemowo, art.bem - warsztaty muzyczno-wokalne z zespołem 'Dzikie Jabłka' (23 maja, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - 'Dzikie Jabłka' (23 maja, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - 'Dzikie Jabłka' (23 maja, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - 'Warszawska Orkiestra Sentymentalna' (23 maja, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - 'Warszawska Orkiestra Sentymentalna' (23 maja, Warszawa)godz. 13:00-15:00 - Warsztaty muzyczno-wokalne z zespołem "Dzikie Jabłka"
wiek uczestników - 7-16 lat (obowiązują zapisy)
prowadzą: Maria Stępień, Sylwia Walczak, Małgorzata Ciesielska-Gułaj, Bartosz Gułaj

Grupa warsztatowa: sekcja afrykańsko-perkusyjna
   Bębny są najprostszym i najbardziej naturalnym narzędziem osobistego kontaktu z muzyką. Rytmiczne uderzanie dłonią w drżącą membranę z naturalnej skóry, w skupionym kręgu innych, pozytywnie nastawionych ludzi, budzi niezwykłe emocje i wyzwala ogromną siłę w każdym człowieku.
   Spotkanie z muzyką bębnów afrykańskich to niezapomniane przeżycie, które integruje ludzi. To zastrzyk energii, świetna rozrywka, ale również praca grupowa, ponieważ uczestnicy w krótkim czasie tworzą 'orkiestrę rytmiczną'. Dodatkowo to wspaniała okazja do rozładowania emocji w twórczy sposób.


Grupa warsztatowa: sekcja słowiańsko-wokalna
   Warsztaty śpiewu tradycyjnego są procesem, podczas którego uczestnicy mają możliwość wydobyć z siebie swój naturalny, nieskrępowany głos. Mogą w nich brać udział również osoby bez przygotowania muzycznego, ponieważ ideą śpiewu tradycyjnego (tzw. białego) jest po prostu swobodne otwarcie się i pozwolenie na poczucie śpiewu w całym ciele. Dlatego też podczas takich warsztatów odbywa się dużo zabaw z dźwiękiem, z ciałem, z ruchem. Zabawy takie pozwalają w bezpiecznej atmosferze przełamać wewnętrzne bariery. Przy okazji takich zabaw z dźwiękiem i ciałem uczestnicy uczą się pięknych tradycyjnych polskich i afrykańskich pieśni ludowych, co - niejako przy okazji - daje im możliwość poznania i docenienia bogactwa kultury tradycyjnej.

   Członkowie zespołu Dzikie Jabłka to doświadczeni pedagodzy prowadzący od wielu lat działalność związaną z edukacją muzyczną. Muzycy na co dzień zajmują się promowaniem polskiej kultury ludowej oraz prowadzeniem warsztatów muzycznych i bębniarskich.godz. 19:00 - Koncert Laureatów Radiowego Festiwalu "Nowa Tradycja"

DZIKIE JABŁKA

   Połączyła ich miłość do muzyki i naszych korzeni oraz idea promowania tolerancji i wielokulturowości. Przez muzykę pokazują, że każda kultura, która wyrasta z ziemi, niezależnie od tego, na którym kontynencie, dotyka tych samych miejsc w ludzkich duszach. Że różnice nie są po to, by dzielić, ale żeby ubogacać. Członkowie zespołu odkryli bowiem, że to, co żywe, posiada puls i - o ile kultury różnią się od siebie ogromnie - to puls jest często ten sam. Połączenie Afryki i Polski przychodzi im więc tak naturalnie, jak jabłka łączą się z cynamonem. Dzikie Jabłka to energia źródeł. To wspólnie brzmiące dwa żywioły: słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Ta muzyka ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki.

Skład:
Małgorzata Ciesielska-Gułaj - śpiew, harmonia, Maria Stępień - skrzypce, śpiew, Sylwia Walczak - djembe, perkusjonalia, Bartosz Gułaj - bębny (dunumba, djembe), śpiew, balafon, flet, Dawid Koniecki - bębny (sangban, djembe), przeszkadzajki, Damian Siuta - gitara basowa, bębny (dunumba, kenkeni, cajon)


WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA

   Orkiestra odwołuje się do międzywojennego, warszawskiego folkloru miejskiego starając się przywrócić mu dawny blask, a zarazem poprzez autorskie, często zaskakujące nowatorstwem interpretacje tworzą bardzo oryginalny i udany pomost między muzyczną tradycją a współczesnością.

Skład:
Gabriela Mościcka - akordeon, śpiew, Marcin Żebrowski - mandolina, Lena Nowak - klarnet, Łukasz Owczynnikow - kontrabas, Jakub Fedak - wibrafon

SZTETL WARSZE

18.04.2015 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - warsztaty@artbem.pl)
Folkowo Bemowo, art.bem - międzypokoleniowe warsztaty muzyczne z Pawłem Szamburskim (18 kwietnia, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - Sztetl Warsze - koncert (18 kwietnia, Warszawa)godz. 12:00-14:00 - międzypokoleniowe warsztaty muzyczno-wokalne dla dzieci
z gościnnym udziałem "Retro Art.Bem"
wiek uczestników - 7-12 lat (obowiązują zapisy)
prowadzi: Paweł Szamburski

Organizatorem warsztatów jest Festiwal Nowa Muzyka Żydowska

Warsztaty rozpoczną się od krótkiego przedstawienia charakterystycznych dla muzyki żydowskiej skal, brzmień i melodyki, aby dalej przejść do nauki kilku popularnych międzywojennych piosenek, których autorami byli znani kompozytorzy żydowskiego pochodzenia (H.Wars, J.Petersburski). Wspólnie przygotowane piosenki będą wykonane przez "warsztatowiczów" na scenie podczas wieczornego koncertu.

Paweł Szamburski - wybitny klarnecista i improwizator, muzyk od lat związany z warszawskim środowiskiem Lado ABC. Autor muzyki do wielu spektakli teatralnych i filmów. Jest liderem formacji SzaZa i Horny Trees. Stale współpracuje z kultowym, grającym muzykę inspirowaną żydowską tradycją zespołem Cukunft oraz kwartetem klarnetowym Ircha. Od wielu lat prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży.godz. 19:00 - koncert Sztetl Warsze
wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Nowa Muzyka Żydowska

Premiera interdyscyplinarnego projektu "Sztetl Warsze", który łączy w sobie żywiołową, znakomitą muzykę. Porywająca międzypokoleniowa zabawa i intrygująca plastycznie wizualizacja są niezwykłą podróżą po międzywojennej Warszawie. "Sztetl Warsze" to mix porywającej muzyki osadzonej w żydowskich tradycjach oraz przebojowych, znanych od pokoleń szlagierów takich jak np. "Panie Janie", "Tango milonga" czy "Rebeka", których twórcami byli znakomici kompozytorzy i autorzy tekstów - Polacy pochodzenia żydowskiego.

To muzyczne połączenie brzmi w projekcie "Sztetl Warsze" nad wyraz nowocześnie, z ogromną energią, dynamiką i nieoczywistym potraktowaniem muzycznych tematów.

W projekcie udział biorą muzycy z zespołu Sztetl (Radek Polakowski, Piotr Janiec, Bartek Nazaruk), towarzyszyć im będzie wybitny klarnecista i kompozytor Paweł Szamburski oraz Anna Drobiec – autorka wizualizacji, które stanowią integralny element całego wydarzenia.

WIELOMA JĘZYKAMI - Karolina Cicha & Bart Pałyga

21.02.2015 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - malgorzata.sachryn@artbem.pl)
spotkanie: wstęp wolny
Folkowo Bemowo, art.bem - warsztaty śpiewu i perkusji ciała (21 lutego, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - 'Między Wschodem a Zachodem' - spotkanie z Katarzyną i Pawłem Winiarskimi (21 lutego, Warszawa)


KAROLINA CICHA & Spółka feat. BART PAŁYGA, Wieloma językamigodz. 13:00 - międzypokoleniowe warsztaty śpiewu i perkusji ciała
z gościnnym udziałem "Retro Art.Bem"
wiek uczestników - 7-15 lat (obowiązują zapisy)
prowadzi: Karolina Cicha

   W ramach warsztatów dzieci oraz Zespół wokalny "Retro Art.Bem" nauczą się dwóch pieśni - tradycyjnej i w języku białoruskim. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak nogi mogą pomóc w zapamiętaniu rytmu pieśni - zrobimy aranżację na chór i nogi, a efekty pracy warsztatowej zaprezentujemy podczas koncertu "Wieloma językami". Białoruski to jeden z dziewięciu języków, którymi mówią mniejszości zamieszkujące północno-wschodnią Polskę. Język niezwykle śpiewny, pełen łagodności i wigoru.

   Karolina Cicha - kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka - rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertowania solowego. W 2009 roku założyła zespół i zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Znalazła się na płcie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.godz. 17:30 - "Między Wschodem a Zachodem"
spotkanie z Katarzyną i Pawłem Winiarskimi z Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach

   Po świecie, w którym wszyscy są Inni i wszyscy są miejscowi i po największym pograniczu językowym Europy, czyli po Podlasiu, oprowadzą słuchaczy koncertu Katarzyna i Paweł Winiarscy, animatorzy kultury, którzy 12 lat temu porzucili bezpieczne i oczywiste centrum Polski i zamieszkali na pograniczu - w Teremiskach, w Puszczy Białowieskiej. Opowiedzą, jak uczyli się nowego języka historii, o swoich działaniach edukacyjnych i Teatrze w Teremiskach (prowadzonych w ramach Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia) i o tym, dlaczego rozwój nie jest możliwy bez otwarcia się na innych.godz. 19:00 - Karolina Cicha & Bart Pałyga "Wieloma językami"
koncert na kilkanaście instrumentów i dziewięć języków


   Koncert "Wieloma językami" nawiązuje do tradycji Podlasia - regionu, z którego pochodzi Karolina Cicha. Podczas koncertu usłyszymy piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto. Obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawi się też archaiczny śpiew alikwotowy. Podstawowy skład "Wieloma językami" to multiinstrumentalny duet Karoliny Cichej z Bartem Pałygą, który jest współautorem aranżacji. Niekiedy duet zaprasza gości. "Spółka" poszerza się wówczas o cymbały Mateusza Szemraja, gadułkę Marty Sołek i.in.

"Wieloma językami" czerpie ze skali muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości, ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytych w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.

WARSAW AFROBEAT ORCHESTRA

24.01.2015 (sobota)


BCK art.bem (ul. Górczewska 201
(wejście od ul. Konarskiego))
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł
udział w warsztatach: bezpłatny (wcześniejsze zapisy - natalia.fiedorczuk@artbem.pl)
wykład: wstęp wolny

po warsztatach:
Folkowo Bemowo, art.bem - relacja z warsztatów muzycznych z Warsaw Afrobeat Orchestra (24 stycznia, Warszawa)  Folkowo Bemowo, art.bem - występ warsztatowiczów podczas koncertu Warsaw Afrobeat Orchestra (24 stycznia, Warszawa)

Folkowo Bemowo, art.bem - warsztaty muzyczne z Warsaw Afrobeat Orchestra (24 stycznia, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - 'Co to jest afrobeat? - wprowadzenie do koncertu' (24 stycznia, Warszawa)


Folkowo Bemowo, art.bem - Warsaw Afrobeat Orchestra (24 stycznia, Warszawa)

Folkowo Bemowo, art.bem - Warsaw Afrobeat Orchestra (24 stycznia, Warszawa)godz. 13:00-15:00 - warsztaty wokalne z Warsaw Afrobeat Orchestra
wiek uczestników - 7-12 lat (obowiązują zapisy)
prowadzą: Magdalena Kuś i Anna Piotrowska
terminy: 17 oraz 24 stycznia 2015 r.

   Muzyczne warsztaty afrobeatowe w tanecznych rytmach - finałem będzie występ na scenie z zespołem Warsaw Afrobeat Orchestra. Dwie doświadczone i sympatyczne wokalistki Ania i Madzia przygotują młodych uczestników do wspólnego śpiewania z Warsaw Afrobeat Orchestra. Będzie śpiewająco, klaszcząco i zabawnie.
   Opiekun każdego dziecka, które weźmie udział w warsztatach, dostanie zaproszenie na koncert Warsaw Afrobeat Orchestra.

Prowadzące:
Magdalena Kuś - absolwentka wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje również z zespołami 4i, Shata QS i Stanem Borysem.
Anna Piotrowska - wokalistka, tancerka i autorka tekstów. Przez wiele lat wokalistka zespołu Żywiołak. Koncertowała również z zespołami Village Kollektiv i Goście z Nizin.godz. 17:30 - Co to jest afrobeat? - wprowadzenie do koncertu
prowadzi: Kapitan Sparky

   Co to jest afrobeat? Gdzie się narodził, czym się charakteryzuje, kim jest Fela Kuti i dlaczego uważany jest za jednego z największych muzycznych rewolucjonistów? Przed koncertem warto poznać kontekst tego wywodzącego się z Nigerii lat 60-tych stylu muzyki.
   Kapitan Sparky (Michał Karol Lipka) zainspirowany jazzem i muzyką etniczną na początku lat 90-tych założył formację Primitivo. Następnie powstaje Cpt. Sparky Publications, a Sparky rozpoczyna trwającą do dziś karierę winylowego DJ'a dziennikarza muzycznego. Uważany za eksperta z dziedziny funka, disco i soulu, prowadzi kluby, jest autorem kilku kompilacji płytowych dla EMI i Sony ("Polish Funk", "Why Not Samba", "Off Season"). Od 2006 roku jest częścią kolektywu DJ'skiego Soul Service.godz. 19:00 - koncert Warsaw Afrobeat Orchestra

   Warsaw Afrobeat Orchestra to zespół nietypowy nie tylko dlatego, że swój debiutancki album "Wëndelu" wydają w prestiżowej amerykańskiej wytwórni płytowej, a w BBC gra ich legenda DJ’ów, sam Gilles Peterson. Trudno jest znaleźć orkiestrę, która w tak wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu i już na starcie przykuwa uwagę świata.
   Powstali w 2012 roku w Warszawie. Członkowie grupy występują z wieloma zespołami sceny folk / world / rock jak Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS.
   Warsaw Afrobeat Orchestra (WAO) to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw. WAO są nie tylko przekaźnikiem nigeryjskiej tradycji Fela Kutiego i jego rodziny, proponują też nowatorską i oryginalną formułę tej muzyki, wprowadzając do niej elementy innych stylów. Jak żaden inny afrobeatowy zespół na świecie wykorzystują siłę trzech żeńskich wokali.

Skład: Iza Byra - wokal | Magdalena Kuś - wokal | Anna Piotrowska - wokal | Jan Jędrzejczyk - piano | Wojciech Trusewicz - gitara | Rafał Gańko - trąbka | Adam Kłosiński - puzon | Karol Gołowacz - saksofon | Jakub Bruszewski - bass | Igor Chołda - instrumenty perkusyjne | Dariusz "PepciaQ" Daniszewski - perkusja


FOLKOWO BEMOWO 2014