To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

ZÉ LUÍS

info:Zé Luís to niedawno odkryty skarb Wysp Zielonego Przylądka. Choć niezwykle popularny w ojczyźnie, serca zagranicznej publiczności podbija dopiero od paru lat. Ten sześćdziesięcioletni artysta swoim ciepłym, melancholijnym głosem kreuje na scenie prawdziwą magię.

Urodził się jako José Luís w miejscowości Praia w 1953 roku. Podobnie jak jego rodaczka Cesária Évora, najbardziej komfortowo czuje się w mornie, jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków muzycznych Republiki Zielonego Przylądka. Dla tego artysty jest to najdoskonalszy sposób romantycznej ekspresji Wysp; łączy w sobie smutek, melancholię i zmysłowość, jest zakorzeniona w duszy i tożsamości jego krajan.

Po powrocie do ojczyzny po długiej emigracji w 1969 roku, José Luís w sposób naturalny odnalazł się w muzycznym światku stolicy, przyjmując pseudonim Zé Luis. Jego śpiew stał się rozpoznawalny i powszechnie lubiany. Zapraszano go do udziału w serenadach, zabawach, konkursach muzycznych i imprezach kulturalnych, a on zachwycał publiczność swoim melodyjnym, czarującym talentem wokalnym i nieograniczonym repertuarem, interpretując utwory największych współczesnych kompozytorów, jak i zapomniane pieśni, które z radością przywracał do życia. Przy tym wszystkim prowadził proste życie, pracując jako cieśla.

Muzyka zawsze była jego wielką pasją, odgrywała istotną rolę w jego życiu, ale wykonywał ją jedynie dla własnej przyjemności. Śpiewał amatorsko, z fantazją, jak gdyby było to jedynie jego hobby. Jednak dziś, w wieku, w jakim wielu rozważa przejście na artystyczną emeryturę, Zé Luís postanowił podzielić się sztuką, którą dotąd zachowywał jedynie dla niewielkiej społeczności swojego rodzinnego miasta, z całym światem. Moc, jaka tkwi w jego głosie, zasługuje na to, by usłyszała ją więcej niż garstka osób, jaka do tej pory stanowiła jego publiczność.

Pierwszy album Zé Luísa, Serenata, ukazał się w lutym 2013 nakładem Lusafrica Records.

info - mat. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2014dyskografia:

kliknij płytę aby zobaczyć opis

SERENATA
  

CD - 58 zł Dodaj do koszyka
ZÉ LUÍS:
 Ze Luis, fot. Joe Wuerfel
Ze Luis, fot. Joe Wuerfel


multimedia:Ku Nha Kin Bem
(teledysk)

Ze Luis 'Ku Nha Kin Bem' z płyty SERENATAAmigo
(Album Version)

Ze Luis 'Amigo' z płyty SERENATA


wywiad / opowieść

Zé Luis - Serenata EPK (english subs)


nagrania w Studio Lusafrica 2012 r.

Zé Luis recording at Lusafrica's Studio - 2012


polecamy:

GLIMPSE OF KUTCHI MUSIC

GLIMPSE OF KUTCHI MUSIC


MERCEDES PEÓN

Mercedes Peón - SIHA


DRUM FREAKS

Drum Freaks - SMYRNA


IGNACIO FERNÁNDEZ

Ignacio Fernández - 'BUSCARÉ'


ANYA JAGIELSKA

Anya Jagielska 'LUNAS OLVIDADAS'


BARTOSZ SMORĄGIEWICZ ENSEMBLE

Bartosz Smorągiewicz Ensemble 'HUSTLE & BUSTLE'


BENTE KAHAN

Bente Kahan - YIDDISHKAYT


MAARJA NUUT

Maarja Nuut 'SOOLO'


PARIS TO KYIV

Paris To Kyiv 'FRAGMENTI'-->