To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Festiwal NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA 2015


Archiwum:
4. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, 9-12 maja 2013 r.
3. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, 18-22 kwietnia 2012 r.
2. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, 31 marca-2 kwietnia 2011 r.

6. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska - 18, 23-27 kwietnia 2015


   Festiwal Nowa Muzyka Żydowska to coroczne spotkanie publiczności z artystami, dla których tradycja jest punktem wyjścia i inspiracją - kontekstem twórczym jest muzyczna współczesność. To specjalnie tworzone dla Festiwalu projekty muzyczne. W tym roku, to np. "Modrzycer klan" zainspirowany twórczością chasydzkich kompozytorów z wielopokoleniowej rodziny Taub a przygotowany przez polsko-amerykańskie trio wybitnych improwizatorów Bern-Szamburski-Wójciński. Koncert w czwartek 23 kwietnia w Synagodze im. Nożyków.
   :: W piątek natomiast, w Klubie Palladium francuski Anakronic z amerykańską wokalistką Taron Benson. Ich koncerty to nieokiełznany, sceniczny żywioł, który łączy w sobie hip-hop, elektrojazz, rock i funk z klezmerską tradycją.
   :: W sobotę, nadal w Palladium, niezwykły projekt "Sefardix", inspirowany dawnymi pieśniami greckich Żydów, w którym usłyszymy świetnych jazzmanów Oleś Duo i Jorgosa Skoliasa. Po nich wyjątkowe muzyczne spotkanie: formacja Cukunft Raphaela Rogińskiego oraz buntownik, bard i poeta Zeev Tene z Izraela.
   :: W niedzielę 26 kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich dwa festiwalowe projekty specjalne. Pierwszy to Małe Instrumenty/Schulz - niezwykła formacja eksperymentatorów i poszukiwaczy dźwięków otworzy przestrzeń magicznej muzyki inspirowanej wielką literaturą. Drugi, "Libelid", w którym żydowskie piosenki miłosne z międzywojnia nabrały za sprawą wokalistki i kompozytorki Oli Bilińskiej nowatorskiego, intrygującego minimalizmem brzmienia.
   :: Ostatni dzień Festiwalu - poniedziałek 27 kwietnia to niecodzienne wydarzenie. Olga Tokarczuk przeczyta fragmenty swojej ostatniej powieści "Księgi Jakubowe" a towarzyszyć jej będzie wykonywana na żywo przez kompozytora i gitarzystę Michała Zygmunta oraz wokalistkę Ninę Nu improwizacja muzyczna. Również wyjątkowe będzie samo miejsce tego wydarzenia - Galeria Las otwierająca Wystawę Główną Muzeum Historii Żydów Polskich.

6. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska

18, 23-27 kwietnia 2013 r.

6. Festiwal
NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA

6. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska



PROGRAM:


sobota, 18 kwietnia, godz. 19:00
Bemowskie Centrum Kultury "Art-Bem", ul. Górczewska 201

"SZTETL WARSZE" [PL] - wydarzenie towarzyszące



czwartek, 23 kwietnia, godz. 20:30
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

"MODRZYCER KLAN" [PL+USA] - ALAN BERN - PAWEŁ SZAMBURSKI - KSAWERY WÓJCIŃSKI



piątek, 24 kwietnia, godz. 20:30
Klub Palladium, ul. Złota 7/9

ANAKRONIC ELECTRO ORKESTRA feat. TARON BENSON [FR+USA]



sobota, 25 kwietnia, godz. 19:30
Klub Palladium, ul. Złota 7/9

"SEFARDIX" - JORGOS SKOLIAS & OLEŚ DUO [PL]

CUKUNFT & ZEEV TENE [PL+IL]



niedziela, 26 kwietnia, godz. 19:00
Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

SCHULZ - MAŁE INSTRUMENTY [PL]

"LIBELID" - OLA BILIŃSKA [PL]



poniedziałek, 27 kwietnia, godz. 20:00
Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6

MUZYKA / SŁOWO - OLGA TOKARCZUK CZYTA "KSIĘGI JAKUBOWE", muzyka na żywo: Michał Zygmunt i Nina Nu [PL]




WARSZTATY:


sobota, 18 kwietnia, godz. 12:00-14:00
Bemowskie Centrum Kultury "Art-Bem", ul. Górczewska 201

Międzypokoleniowe warsztaty muzyczno-wokalne poprowadzi znakomity klarnecista i kompozytor Paweł Szamburski. Warsztaty rozpoczną się od krótkiego przedstawienia charakterystycznych dla muzyki żydowskiej skal, brzmień i melodyki, aby dalej przejść do nauki kilku popularnych międzywojennych piosenek, których autorami byli znani kompozytorzy żydowskiego pochodzenia (H. Wars, J. Petersburski). Wspólnie przygotowane piosenki będą wykonane przez "warsztatowiczów" na scenie podczas wieczornego koncertu.



niedziela, 26 kwietnia, godz. 14:30-15:30
JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A

Myśl na nowo. - Denk ojfs naj.
Graj na nowo. - Szpil ojfs naj.


Zapraszamy wszystkich - małych i dużych - do wspólnej zabawy, szukania, odkrywania, do udziału w twórczych warsztatach słowno-dźwiękowych: będziemy słuchać słów, które szepniecie nam do ucha, a potem nadawać im jidyszowe brzmienie i dźwięk. Powstaną unikatowe jidyszowe muzyczne twory – utwory, które wspólnie stworzymy i nagramy. Będziemy nie tylko korzystać z całego bogactwa języka jidysz, ale tworzyć też nowe słowa, nowe piosenki. Będziemy zaskakiwać i przełamywać wyobrażenia o muzyce i piosence jidysz. Tworzyć muzykę z pomocą różnych instrumentów i przedmiotów codziennego użytku. Bawić się. Redefiniować.
Anna Rozenfeld & Patryk Zakrocki