To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata powstał w 2010 roku z okazji roku Chopinowskiego i od tego czasu odbywa się dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Jego celem jest promocja polskiej tradycyjnej muzyki oraz tańca w formach niestylizowanych czyli zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy.

Archiwum:
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2012" 1-13 maja 2012 r.
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2013" 6-12 maja oraz 23-24 listopada 2013 r.
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2014" 21-26 kwietnia oraz 28-30 listopada 2014 r.
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2015" 21-26 kwietnia 2015 r.
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2016" 18-23 kwietnia 2016 r.
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata 2018" 24-28 kwietnia 2018 r. oraz 23-24 listopada 2018 r.


JESIEŃ, 22-23 listopada 2019 r.


Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019

Warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach, opowieści o wybitnych, nieżyjących już skrzypkach, tańce, do których zagrają najlepsze kapele - te doświadczone i te całkiem młode. Wszystko to podczas jesiennego festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Listopad to czas wspominania. Miłośnikom muzyki tradycyjnej wspominanie towarzyszy na co dzień - świat dawnych wiejskich wesel i potańcówek należy już do przeszłości, wielu wspaniałych mistrzów nie ma już wśród nas. Z potrzeby opowiedzenia o wybitnych, nieżyjących skrzypkach, harmonistach, śpiewakach zrodził się cykl koncertów pt. KANON TRZECH. Jego pomysłodawcą i prowadzącym jest Andrzej Bieńkowski, malarz i etnograf, od ponad 30. lat dokumentujący muzykę wiejską i jej wykonawców. W tym roku, w piątek 22 listopada, przypomni on sylwetki znakomitych skrzypków z rejonu sieradzkiego - Władysława Słomińskiego i Władysława Szymczaka, skrzypka z Mazowsza Płockiego Józefa Ciastka oraz skrzypka i śpiewaka z Suwalskiego - Franciszka Racisa. Podczas koncertu, tradycyjnie już zobaczymy fragmenty nagrań filmowych Andrzeja Bieńkowskiego ze wspominanymi muzykantami, a następnie wysłuchamy muzyki z ich repertuaru w wykonaniu młodych kontynuatorów. Wystąpią: kapela Napięcie, kapela Niwińskich i kapela Mateusza Raszewskiego, zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej i Macieja Żurka.

Całą sobotę 23 listopada wypełnią warsztaty - tańca (kurpiowskiego, wielkopolskiego i rzeszowskiego), dla początkujących i dla doświadczonych tancerzy, śpiewu, gry na skrzypcach, na instrumentach dętych drewnianych i bębenku. Kulminacją festiwalu będzie Noc Tańca, podczas której do tańca zagrają najlepsze kapele z różnych regionów Polski. W ich wykonaniu mazurki, oberki, wiwaty, polki na pewno porwą do tańca. Każdy taniec poprzedzony będzie krótką instrukcją, tak, aby każdy obecny na sali mógł bez obaw do niego dołączyć.

PROGRAM:



piątek, 22 listopada
Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

19:00 - koncert z cyklu: Kanon Trzech

Jak co roku jesienią, będziemy wspominać wybitne postaci ze świata muzyki tradycyjnej. Podczas koncertu Andrzej Bieńkowski pokaże krótkie filmy ze swych badań terenowych ukazujące wspominanych artystów. Zabrzmią utwory z ich repertuaru. Zobaczymy i usłyszymy:

:: Film pokazujący wybitnych skrzypków z rejonu sieradzkiego: Władysława Słomińskiego i Władysława Szymczaka.
- Utwory z ich repertuaru zagra kapela Napięcie, w składzie: Łukasz Nizik / skrzypce, Przemysław Bogusławski / bębenek, Jakub Owczarek / basy.

:: Film poświęcony skrzypkowi z Mazowsza Płockiego Józefowi Ciastkowi. Utwory z jego repertuaru zagrają:
- Kapela Niwińskich: Mateusz Niwiński /skrzypce, Agnieszka Niwińska /baraban
oraz
- Mateusza Raszewskiego: Mateusz Raszewski /skrzypce, Marcin Małecki /baraban, Zbigniew Polaczyk /basy kaliskie

:: Film poświęcony skrzypkowi i śpiewakowi z Suwalskiego, Franciszkowi Racisowi, szefowi zespołu śpiewaczego Szeszupa.
- Pieśni z repertuaru Szeszupy zaśpiewa Zespół śpiewaczy w składzie: Ewa Grochowska, Jagna Knittel, Julita Charytoniuk, Maciej Żurek, Robert Burdalski, Marek Szwajkowski. Ewa Grochowska zagra też polkę z repertuaru Racisa.


do godz. 01:00 - klub festiwalowy



sobota, 23 listopada

miejsce: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

10:00-17:00 - warsztaty: śpiew wielkopolski, tańce kurpiowskie, bębenek, śpiewy zaduszne, tańce wielkopolskie, instrumenty dęte, śpiew kurpiowski, skrzypce (repertuar Jana Gacy), tańce rzeszowskie



miejsce: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (dawna Centralna Bibliotek Rolnicza), ul. Krakowskie Przedmieście 66

17:00-18:30 - TANIEC dla początkujących
prowadzenie Emilia Herda

19:00-04:00 - Noc Tańca



Bilety:
Koncert "Kanon Trzech", piątek 30 zł/ 20 zł
Noc tańca, sobota 40 zł/ 30 zł
Każdy warsztat - 10 zł



WYDARZENIE DOFINANSOWANO ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansuje Miasto st. Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego.

PARTNERZY: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Centrum Promocji Kultury Praga Południe.





WIOSNA: RYTMY I SMAKI, 22-27 kwietnia 2019 r.


Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019

PROGRAM | WARSZTATY | BILETY


Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to wiosenny karnawał w sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. To koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów. To warsztaty, zajęcia dla dzieci, Targowisko Instrumentów i spotkania z twórcami z całej Polski. A na koniec Noc Tańca - 10 godzin świetnej muzyki, ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana. To święto ludzi z pasją!

Festiwal rozpocznie się w Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia, zabawą taneczną w lasku bielańskim, przed kościołem na Dewajtis 3 oraz koncertem pieśni wielkanocnych w wykonaniu śpiewaków z Warmii i Podlasia w podziemiach kościoła. Do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania.

W tym roku wzbogacamy nasz festiwal o poszukiwania w sferze tradycji kulinarnych - jedzenie i muzyka, wspomnienia i zabawa, stół i taniec są nierozerwalnie związane ze sobą podczas świętowania. W środę 24 kwietnia, zaprosimy do Centrum Praskiego Koneser w Warszawie, na Ucztę "W tę zieleń! W tę zieleń!", którą wypełnią regionalne potrawy i regionalne dźwięki. Ucztę przygotuje Monika Kucia wspólnie z gospodyniami i producentami żywności tradycyjnej z różnych stron Polski: Podlasia, Mazowsza oraz Podkarpacia. Spożywaniu i prezentacjom kulinarnym towarzyszyć będą rozmowy o obyczajach, przyrodzie i muzyce, historie rodzinne i oczywiście pieśni, przyśpiewki i toasty, a na końcu tańce i zabawa przy muzyce na żywo. W Uczcie wezmą udział śpiewaczki z Podlasia (Dobrowoda), Radomskiego (Gałki) i kapelę z Podkarpacia (Futoma).

Gośćmi zagranicznymi festiwalu 2019 będą Włosi. Na piątek 26 kwietnia przygotowujemy koncert pt. "Taneczne Katharsis. Oberek i Tarantella" (również w Praskim Centrum Koneser). O leczniczych właściwościach tarantelli w południowych Włoszech wiadomo od dawna. Szalony taniec do upadłego ratuje od choroby i od smutku, a muzykanci wchodzą w rolę uzdrowicieli. Podobnie brzmią opowieści o zapamiętałym tańczeniu "do rana" oberków i mazurków z centralnej Polski i o czarodziejskich mocach uznanych skrzypków i harmonistów. Ideą koncertu jest pokazanie włoskiej i polskiej praktyki muzycznej i tanecznej, z ich podobieństwami i różnicami. Południowe Włochy reprezentować będzie zespół Salentrio oraz wybitna tancerka Veronica Calati, zaś stronę polską legendarna Kapela Lipców z Wygnanowa i dwie pary taneczne z sąsiedztwa - Siwców i Cieślaków.

Koncert "Pomerania. Spotkanie Zachodu ze Wschodem" (czwartek, 25 kwietnia), dedykowany będzie tradycjom muzycznym Pomorza Zachodniego, tym historycznym i tym współczesnym. Do udziału w koncercie zostaną zaproszone zespoły, których repertuar jest kontynuacją tradycji "przywiezionych" na Pomorze Zachodnie z Wileńszczyzny, spod Lwowa i z centralnej Polski oraz badacze i wykonawcy zajmujący się tradycjami muzycznymi Pomorza po stronie niemieckiej.

Nie zabraknie stałych elementów festiwalu, takich jak koncert finałowy konkursu Stara Tradycja 2019 oraz wielobarwne, trwające całą sobotę Targowisko Instrumentów w Fortecy Kręglickich (sobota, 27 kwietnia). Ponad 120 wystawców z Polski i zagranicy przywiezie liry korbowe, bębenki, piszczałki, trąbity, gliniane ptaszki i klawesyny, instrumenty rekonstruowane i zaprojektowane według własnego pomysłu. Oprócz stoisk twórców instrumentów targowisko wypełnią dziesiątki warsztatów, animacji i spektakli dla dzieci oraz pokazów pracy przy instrumentach. Kulminacją całego tygodnia będzie jak co roku szalona Noc Tańca, przy muzyce najlepszych kapel.

Oprócz koncertów, codziennie odbywać się będą warsztaty muzyczne i taneczne, w godzinach 10:00-18:00, w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe. W czwartek i piątek w CPK będzie działać Pracownia Targowiska Instrumentów.



PROGRAM:



poniedziałek, 22 kwietnia
Okolice Kościoła Pokamedulskiego, ul. Dewajtis 3

11:00-15:00 - PONIEDZIAŁEK MAZURKOWY - wielkanocna otwarta impreza przy muzyce tradycyjnej:

12:00 - do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania (przed kościołem)

14:00 - koncert w podziemiach kościoła: Warmińskie Towarzystwo Śpiewacze



wtorek, 23 kwietnia
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

19:00 - KONCERT finałowy konkursu dla młodych wykonawców "Stara Tradycja"



22:00-01:00 - klub festiwalowy
Nowy Świat Muzyki, ul. Nowy Świat 63



środa, 24 kwietnia
Centrum Praskie Koneser, Butelkownia, Plac Konesera 2

19:00 - UCZTA "W tę zieleń! W tę zieleń!" – wydarzenie kulinarno-artystyczne

Autorka: Monika Kucia
Kuratorka muzyczna: Jagna Knittel
Scenografia: Julia Pańków
Kulinaria: Joanna Jakubiuk
Wystąpią śpiewaczki z Dobrowody (Podlasie), z Gałek k. Rusinowa (Radomskie) oraz kapela z Futomy (Podkarpackie)



22:00-01:00 - klub festiwalowy



czwartek, 25 kwietnia

miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne, Kredytowa 1
17:00-18:00 - Małe Mazurki - koncerty z animacją dla rodzin z dziećmi

Małe Mazurki 2019





miejsce: Centrum Praskie Koneser, Butelkownia, Plac Konesera 2
18:30 - Więzi - wystawa zdjęć Piotra Baczewskiego i Danuty Naugolnyk



miejsce: Centrum Praskie Koneser, Butelkownia, Plac Konesera 2

19:00 - KONCERT "Pomerania. Spotkanie Zachodu ze Wschodem"

Kuratorka koncertu: Ewa Grochowska

Wystąpią:
Regionalny Zespól Śpiewaczy Kresowianka (z Letnina koło Pyrzyc)
Zespół Graj (z Pyrzyc)
Zespół śpiewaczy "Bujne ziele"
Malbrook (Schwerin, Niemcy)
Stanisław Mazurek (Szczecin)



22:00-01:00 - klub festiwalowy



piątek, 26 kwietnia

miejsce: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

10:30-12:30 - SPOTKANIE pt. "Pamięć wędruje z ludźmi: przemiany tradycji muzycznych"
Prowadzenie spotkania: Ewa Grochowska



miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne, Kredytowa 1
17:00-18:00 - Małe Mazurki - koncerty z animacją dla rodzin z dziećmi

Małe Mazurki 2019





miejsce: Centrum Praskie Koneser, Butelkownia, Plac Konesera 2

19:00 - koncert "Taneczne Katharsis. Oberek i Tarantella"
Kurator koncertu: Janusz Prusinowski

Salentrio w składzie:
Massimiliano De Marco - śpiew, gitara, mandolina, irlandzkie buzuki
Roberto Chiga - bębny
Luca Buccarella - śpiew, harmonica, bębenki, łyżki
Veronica Calati - taniec

oraz

Kapela Lipców:
Tadeusz Lipiec - harmonia
Marian Lipiec - baraban
Michał Kapturski - skrzypce

tancerze:
Marianna i Tadeusz Cieślak (Przystałowice Małe)
Maria i Wacław Siwiec (Gałki k/Rusinowa)



22:00-01:00 - klub festiwalowy
Zagra m. in. Kapela Łysogórska



sobota, 27 kwietnia
Forteca, ul. Zakroczymska 12

11:00-18:00 - Targowisko Instrumentów
120 stoisk twórców | pokazy pracy przy budowie instrumentów | warsztaty tańca, śpiewu, gry na instrumentach | Małe Mazurki (zajęcia dla dzieci)



19:00-05:00 - NOC TAŃCA - kulminacja festiwalu



WARSZTATY:


WARSZTATY MUZYCZNE i TANECZNE odbywać się będą codziennie w godzinach 10:00-18:00 w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe (ul. Podskarbińska 2).

W czwartek i piątek w CPK będzie działać Pracownia Targowiska Instrumentów.


BILETY:


Uczta - 50 zł
Koncerty - 20-30 zł
Noc Tańca - 40/30 zł
Warsztaty - 10 zł

Do kupienia na EBilet i przed wydarzeniami.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019





Organizator festiwalu: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata

:: Festiwal odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

:: Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansuje Miasto st. Warszawa oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Dzielnicy Bielany.

:: Patroni medialni: PR Dwójka, TVP Kultura, RDC, Co Jest Grane24, Kraina Bugu, Muzykatradycyjna.pl

:: Partnerzy: Praskie Centrum Koneser, Centrum Promocji Kultury Warszawa Południe, Instytut Adama Mickiewicza, Mazowiecki Instytut Kultury, Pyrzycki Dom Kultury, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Akademia Kolberga, Pijalnia Ziół Dary Natury, Smolna, Grąbczewscy, J. A. Baczewski, Gastro Magic.