To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

archiwum nowości 2011 r.

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.


Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa na Roztoczu, wyd. In Crudo

Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa na Roztoczu - PORTRET ŚPIEWAKA
   Prezentowany zestaw fonogramów solisty śpiewaka to pierwsza w dyskografii muzycznego folkloru polskiego płyta monograficzna pojedynczego wokalisty ludowego. [...]
   U Fijałkowskiego wyważone są indywidualne i zbiorowe, wewnętrzne i zewnętrzne, religijne i świeckie, skoczne i ciągłe, dyskretne i rozgłośne nurty śpiewu tradycyjnego, co w połączeniu z unikatowymi cechami psychicznymi daje świadectwo nadzwyczajnego artyzmu i uroku.
       prof. Piotr Dahlig, Instytut Muzykologii UW

więcej

At Isak's, Alila Band

Alila Band - AT ISAK'S
   Zespół Alila pochodzi z Izraela, miejsca styku kultur Wschodu i Zachodu. To młody, ale już doświadczony zespół grający muzykę w klimacie ethno fusion.
   Trzon brzmienia formacji stanowią oud (tzw. lutnia arabska), skrzypce, gitara basowa oraz perkusja. Alila korzysta z szerokiego spektrum dźwięków i stylów. Rezultatem tego jest muzyka, która jest jednocześnie ambitna i lekka w odbiorze, będąca dynamicznym połączeniem tradycji Wschodu i Zachodu, muzyki arabskiej i żydowskiej oraz basenu Morza Śródziemnego.
   Miejscowi krytycy brzmienie tego unikalnego zespołu opisują m.in. słowami: od jemeńskich, melodyjnych harmonii, po czarujące, indyjskie partie basu; od bałkańsko-rumuńskich przyjęć, po eksplozję afrykańskich rytmów; od ciężkich egipskich bębnów po pełen uczucia amerykański funk.

więcej

WERCHOWYNA (10 stycznia, Warszawa)

Tradycyjny Werchowynowy koncert w Auli Politechniki Warszawskiej (godz. 20:00).
W programie tradycyjne ukraińskie kolędy i pieśni wielogłosowe.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.

Werchowyna, koncert na Polibudzie 2012

Jest drabina do nieba, cz. 2, wyd. In Crudo

JEST DRABINA DO NIEBA. Część 2 - pieśni żałobne i za dusze zmarłych
   Druga płyta z cyklu "Jest drabina do nieba" poświęcona jest śpiewom żałobnym i za dusze zmarłych. Dlaczego? Bo jest to "żywa tradycja", wciąż kultywowana, wyjątkowo u nas bogata i różnorodna. Uprawianie tych śpiewów, modlenie się w ten sposób jest pięknym gestem (choć w miastach już zanikającym i niełatwym do spełnienia) wobec bliskich, sąsiadów, którzy odchodzą, gestem dopełniającym kościelną liturgię pogrzebu o nasze "cywilne", prywatne pożegnanie, staranie i nadzieję na zbawienie dla duszy. Jest to akt wiary w życie pozagrobowe, towarzyszącej człowiekowi od pradziejów, w tym przypadku akt wiary chrześcijańskiej, od średniowiecza zwany ars bene moriendi. [...]
      Remigiusz Mazur-Hanaj

więcej

ANDRZEJKOWA ZAWIERUCHA (30 listopada, Kraków)

w programie: muzyka żywa i pod nogę, śpiewy, wyszynk, cuda wianki

do tańca zagrają:
- Kapela Słowińskich
- Kapela Świetnej Pamięci
- Anarchia Na Dudy i Skrzypce
- Pan Tadeusz i Klawisze


Szczegółowe informacje dotyczące koncertu w dziale Imprezy.


Żywiołak - GLOBALNA WIOCHA
   W realizacji tego konceptu żywiołakowe, neofolkowe instrumentarium musiało zmierzyć się z mieszaniną inspiracji - folk, muzyka świata, raga, oriental disco, rock and roll, metal, glamrock, psychobilly, ska, twist... W wyniku tego, pomimo poważnego tematu, na płycie znalazło się wiele chwytliwych, rytmicznych czy wręcz tanecznych kompozycji.

więcej

Ars Nova - TABULATURA WARSZAWSKIEGO TOWARZYSTWA MUZYCZNEGO, 1580; RENAISSANCE POLISH MUSIC
   Tabulatura organowa Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (MS I/220) pochodzi z lat 1580-1590, składa się z 98 stron o formacie 32 x 25 cm, zawiera 74 kościelne kompozycje organowe. Znana jest też jako: Tabulatura Łowicka, Mała tabulatura warszawska, Tabulatura Polińskiego, Tabulatura Marcina Leopolity i Tabulatura Zamkowa. [...] Przechowywana była w XX w. w zbiorach WTM (od roku 1912), a jej fragmenty w Bibliotece Narodowej i na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie zaginęły w czasie II wojny światowej. Znamy ją dzięki przedwojennym fotokopiom.
   Utwory zapisane w tabulaturze WTM pochodzą z kręgu polskiego dworu królewskiego po 1550 roku. [...]
   Ranga utworów późnego renesansu, zapisanych w tabulaturze odpowiada królewskiemu zatrudnieniu ich twórców. Cztero i pięciogłosowe, krótkie kompozycje organowe towarzyszą uroczystościom kościelnym, czasem sa przygrywką, przerywnikiem, komentarzem do liturgii, zapewne w kolegiacie warszawskiej lub katedrze wawelskiej. [...]

więcej

Burdon - RE: KARPATIA
Burdon - TAISTRA CHUHAISTRA
   Burdon to lwowska kapela folkowa, wykonująca muzykę inspirowaną wschodnioeuropejskim a szczególnie karpackim folklorem. Jednak źródła inspiracji zespołu znajdują się prawie w całej Europie, od Skandynawii po Bałkany. Aby lepiej odtworzyć dźwięki dawnej muzyki etnicznej, zespół wykorzystuje instrumenty ludowe, takie jak dawny fidel, ukraińska lira korbowa, bałkański tapan i buzuki, wschodnia darabuka i inne. Ale oprócz tego muzycy chcą muzykę tradycyjną traktować w świeży, współczesny sposób, bez udawania, że utwory do końca odpowiadają autentycznemu materiałowi.

więcej

Konkurs   SCENA  OTWARTA  2011
na XXI. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI  FOLKOWE
(8-11 grudnia, Lublin)


   Rusza kolejna, 19. już edycja konkursu Scena Otwarta. Jego celem jest stworzenie szansy zaistnienia przed szerszą publicznością młodym i debiutującym zespołom folkowym. Dobre zespoły zostają zauważone i docenione nie tylko przez publiczność, ale także wydawców płyt i organizatorów innych festiwali. Jaki zespół jest dobry? Kryteria oceny, jakimi posługują się jurorzy przy wyborze najlepszego zespołu, nie są szczegółowo sprecyzowane. Ważna jest oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów. Na przestrzeni lat w konkursie występowały i zdobywały nagrody takie zespoły jak Kapela ze Wsi Warszawa, Żywiołak, Czeremszyna, Matragona, Burdon, Balkan Sevdah czy Lautari.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 27 listopada.


Wirtualne Gęśle

WIRTU@LNE GĘŚLE - uroczyste wręczenie nagrody
(13 listopada, Warszawa, Białołęcki Ośrodek Kultury)


   Laureatem WIRTU@LNYCH GĘŚLI za najlepszą folkową płytę 2010 r. została płyta TRÍÚ zespołu Beltaine.
   13 listopada, podczas koncertu zespołu w Białołęckim Ośrodku Kultury, odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody.

   Szczegółowe informacje dotyczące koncertu w dziale Imprezy.


Kanizsa Csillagai - GYPSIES FROM HUNGARY
   Grupa Kanizsa Csillagai, "Gwiazda Kanizsa" powstała w 1993 roku. Grają typową muzykę Boyash'y, czyli odrębnej grupy Cyganów węgierskich, stanowiącej około ośmiu procent węgierskiej ludności cygańskiej.

więcej

   Z myślą o ułatwieniu poruszania się po sklepiku i znalezienia interesujących tytułów z konkretnych stron świata przygotowaliśmy SPIS TEMATYCZNY. Mamy nadzieję, że spełni swoją funkcję i ułatwi Państwu znalezienie poszukiwanej muzyki.

więcej

Strune - TRADITIONAL MUSIC FROM MACEDONIA; STRAIGHT FROM THE HEART OF MACEDONIA
   Tradycyjne pieśni i utwory instrumentalne z Macedonii.
   Jedną z najbardziej charakterystycznych cech muzyki macedońskiej jest wielka różnorodność rytmiczna.

więcej

WERCHOWYNA (22 października, Poznań).

Jedna z niewielu okazji posłuchania Werchowyny poza corocznym koncertem na Politechnice warszawskiej.
Zespół zaśpiewa w ramach VI Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej "Herezje".
W programie również warsztaty, wystawa, Yurta Jacka Hałasa.

Więcej koncertów w dziale Imprezy.


Paul Brody's Sadawi - FAR FROM MOLDOVA
   Paul Brody to znakomity trębacz, kompozytor i aranżer. Najczęściej koncertuje wraz ze swoim kwintetem Paul Brody's Sadawi, który skompletował z niemieckich i amerykańskich muzyków. Jego muzyka wsparta jest na silnej bazie tradycji klezmerskiej, filozofii Martina Bubera oraz poezji i mądrościach ludowych podań chasydzkich.

więcej

The Transsylvanians - JÓ!
The Transsylvanians - ÖRÖME

   Żywiołowy węgierski "speed-folk" z Berlina. Transylwania - źródło inspiracji zespołu - to miejsce spotkania kultury cygańskiej, węgierskiej i rumuńskiej.

więcej

INVISIBLE FESTIVAL (23 października, Warszawa).

Festiwal dedykowany muzyce oraz tańcom duchowym i ceremonialnym.
Od Tybetu i Indii przez Afrykę do świata gospel.

W programie:
Tohono + Mamadou Diouf (pierwotne Voodoo)
Power Sing (tradycja gospel)
Umdze - tybetascy mistrzowie śpiewu (tradycja buddyjska)
Henry Marshall (tradycja wedyjska)

Więcej koncertów w dziale Imprezy.


Troitsa - ZIMACZKA
   Najnowsza płyta jednego z najbardziej znanych zespołów sceny world music z Białorusi. Starają się spopularyzować rodzimą muzykę ludową, umieścić ją w bardziej uniwersalnym kontekście - do jej powstania przyczyniły się przecież wpływy różnych kultur krzyżujące się na terenie Białorusi przez stulecia.

więcej

Swoją Drogą - SWOJĄ DROGĄ I GOŚCIE
   Swoją Drogą i Goście to międzynarodowy projekt muzyczny łączący europejskie tradycje muzyczne. Członkowie warszawskiego zespołu Swoją Drogą znanego m.in. dzięki występom na festiwalu Nowa Tradycja, zaprosili do współpracy grupę artystów zagranicznych by wspólnie zagrać muzykę inspirowaną folklorem Starego Kontynentu.

więcej

Neurasja - NEURASJA
   O muzyce Neurasji trudno powiedzieć jako o muzyce konkretnego nurtu. To oryginalna, zmierzająca w kierunku rockowej alternatywy twórczość, na którą składają się przede wszystkim piosenki - smutne, kobiece, z tekstami w języku polskim. Brzmieniowo osadzone w latach 60/70, są jedynie pretekstem do otwartej na eksperyment i improwizację formuły muzykowania, w której ważny jest każdy dźwięk i napięcie zbudowane pomiędzy muzykami. Piosenki Neurasji czerpią niekiedy melodykę, skale i podziały rytmiczne z muzyki ludowej. Jednak pierwiastki etniczne są tu jedną z wielu inspiracji, obok czarnego bluesa, rocka, psychodelii czy minimal music.

więcej

XII Międzynarodowy Festiwal NAJSTARSZE PIEŚNI EUROPY.
Tradycja i awangarda (6-12 października, Lublin)


   Podczas festiwalu "Najstarsze Pieśni Europy" prezentowane są najstarsze muzyczne świadectwa kultury tradycyjnej z różnych regionów Europy.
   Archaiczne pieśni, których korzenie nierzadko sięgają czasów przedchrześcijańskich, wykonują zarówno wiekowi strażnicy wiejskiej tradycji, jak młodzi artyści z miasta, którzy podjęli trud rekonstrukcji dawnych technik śpiewania i ocalenia ginących pieśni. Festiwal jest okazją do posłuchania nielicznych żywych lub ożywionych przez etnomuzykologów i artystów pieśni ocalałych na krańcach Europy.
   W programie - koncerty, warsztaty, konferencja, noce tańca oraz pokazy filmowe.

Więcej koncertów w dziale Imprezy.


WSPAK - koncert na rzeźby dźwiękowe (6 października, Warszawa)

   Spotkanie z Andrzejem Królem - artystą, rzeźbiarzem i lutnikiem, oddanym wizji przestrzeni napiętej niczym struna, rezonującej, żywej. Spotkanie będzie się składało z dwóch części, w pierwszej artysta zaprezentuje i opowie o swoich instrumentach - wspakach. W drugiej części zaproszeni goście: Maciej Cierliński, Bart Pałyga i Sebastian Wielądek zagrają koncert na rzeźby dźwiękowe, czyli instrumenty wykonane przez Andrzeja Króla.

Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201, godz. 19:00, wstęp wolny

Program koncertów w dziale Imprezy.


Przegląd filmowy MUZYKA W FILMIE
na 7. Warszawskim Festiwalu SKRZYŻOWANIE KULTUR
(26-30 września)

Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, (wejście od Al. Jerozolimskich)
Bilety: 5 zł, sprzedaż w kasach Kinoteki od 16 września

   26 IX - Fela Kuti. Muzyka jest bronią, Francja 1982
   27 IX - Życie jest muzyką, Turcja 2005
   28 IX - Gucza – pojedynek na trąbki, Serbia 2006
   29 IX - Flamenco, flamenco, Hiszpania 2010
   30 IX - Fado Vadio, Norwegia 2010, [32']; Luzofonia (r)ewolucja, Portugalia 2006, [45']

Program koncertów w dziale Imprezy.


FIESTA ALEGRIA 2011 (5-11 września, Lublin)

   Fiesta Alegría - festiwal kultury iberyjskiej to Święto Radości. To interdyscyplinarne wydarzenie promujące różnorodność i piękno kultur Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej. Fiesta Alegría ukazuje przenikanie się kultury galicyjskiej, baskijskiej, kastylijskiej, latino, hiszpańskiej i portugalskiej oraz nawiązuje do ich korzeni czyli do świata arabskiego i Żydów Sefardyjskich. To niesamowita podróż w świat flamenco, Mariachi, średniowiecznych galicyjskich uliczek, klimatycznych hiszpańskich barów, do Andaluzji Lorki, na hiszpański dwór czy do baskijskiej wsi. [...]
   Tegoroczna edycja ukazuje nie tylko przeplatanie się kultur związanych z Półwyspem Iberyjskim, ale skupia się na dialogu między Iberią a Polską. Będziemy świadkami tego, jak Velazquez zainspirował Kantora, jak teksty Ewy Demarczyk brzmią w aranżacji flamenco, jak kultura polska inspiruje Hiszpanów i jak miłość połączyła Polskę i Hiszpanię. [...]
   Program festiwalu obejmuje: koncerty, spektakle, projekcje wideo, wykład, warsztaty taneczne i językowe, fiestas flamencas i kiermasz książek.

Program koncertów w dziale Imprezy.


KULmixTURA 2011 (4 września, Warszawa, w godz. 12:00-22:00)

   Ząbkowska KULmixTURA to prawdziwy wielokulturowy festiwal.
   W programie:
koncerty, pokazy, parady, degustacje egzotycznych potraw, turniej piłkarski, animacje dla dzieci, jarmark produktów regionalnych, giełda ofert turystycznych
   Imprezy towarzyszące:
Hip Hop Fest. - Kultura Podwóra, Scena Taneczna - CH Warszawa Wileńska

   A wszystko będzie się działo na podwórkach Starej Pragi: Scena Główna, ul. Brzeska 8; Capoeira Angola, ul. Brzeska 8-10; Kultura afrykanska, Bazar Różyckiego, ul. Brzeska 23; Kultura arabska, ul. Brzeska 19; Kultura bałkańska, ul. Brzeska 20, ul. Ząbkowska 6; Kultura czeczeńska, ul. Brzeska 12; Kultura gruzińska, ul. Brzeska 13; Kultura indyjska (Bollywood), ul. Brzeska 16; Kultura rosyjska, ul. Ząbkowska 37; Kultura żydowska, ul. Brzeska 29/31; Tango argentynskie, ul. Brzeska 16, 18;
   a także: Artbarbakan, ul. Ząbkowska 8-10; DeCoteria, ul. Ząbkowska 16; Klitka, ul. Ząbkowska 12; Labirynt (Teatr Remus), ul. Brzeska 17A-Targowa 44; Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Brzeska 14; Otwarta Pracownia Twórcza, ul. Brzeska 17A; Warszawskie cwaniaki, lwowscy batiarzy, ul. Brzeska 14A; Podwórko muzyczne, ul. Ząbkowska 12; PRAGA del ARTE, ul. Ząbkowska 1.

Program koncertów na scenie głównej w dziale Imprezy.


Čači Vorba - TAJNO BIAV - SECRET MARRIAGE
   Tytuł Tajno Biav (sekretne małżeństwo, sekretne wesele), bezpośrednio odnoszący się do przewijającego się przez album motywu potajemnej miłości, jest również wyrazem idei muzyki bez granic. Tajno Biav to wielobarwny misz masz tradycji muzycznych Europy (Bałkany, Karpaty, Cyganie) "ożenionych" z wpływami jazzu, rocka i twista (choć akustycznie i na tradycyjnych instrumentach), minimalizmu, indyjskiej bhangry, nowoczesnej bałkańskiej muzyki rozrywkowej, modalnej muzyki Orientu, francuskiego musette, kontemplacyjnych brzmień Kaukazu, czy muzyki filmowej.

więcej

PIEŚŃ NASZYCH KORZENI. Festiwal Muzyki Dawnej (21-28 sierpnia, Jarosław)

   Istniejący od 1993 roku Festiwal odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień (od niedzieli do niedzieli) sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach historycznego miasta Jarosławia na południowo-wschodnich rubieżach Polski. Jarosławskie świątynie i klasztory są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności; różnorodności wyznań i obrządków.
   Specyficzna formuła festiwalu-święta zakłada równowagę pierwiastka sakralnego i świeckiego, duchowego i intelektualnego, elementu praktyki i teorii, skupienia i zabawy, elementu profesjonalnego i amatorskiego, sztuki akademickiej i ludowej.
   W programie:
- KONCERTY - program koncertów w dziale Imprezy.,
- WARSZTATY: warsztaty polskich i szwedzkich tańców tradycyjnych, warsztat polskich tradycyjnych pieśni religijnych, warsztat gry na historycznych instrumentach dętych, chorał gregoriański dla początkujących;
- KLUB: Janusz Prusinowski Trio - polskie tańce tradycyjne, Sakhioba (Gruzja) - gruzińskie pieśni zastolne, Zespół śpiewaczy ze wsi Stari Koni (Ukraina) - pieśni tradycyjne Polesia, Nyckelharpa Trio (Szwecja) - szwedzkie tańce tradycyjne, Kazaczyj Krug (Rosja) - kozackie pieśni wojenne i historyczne;
- LITURGIE: Inauguracyjna Msza Święta "benedyktyńska", Nieszpory gregoriańskie, Jutrznie, Nieszpory benedyktyńskie, Czuwanie Nocne, Wigilia święta Zaśnięcia Bogarodzicy, Msza Święta na zakończenie festiwalu.


JARMARK JAGIELLOŃSKI 2011 (12-14 sierpnia, Lublin)

   Jarmark Jagielloński kontynuuje tradycje jarmarków organizowanych w XV i XVI wieku w Lublinie. To tutaj, w epoce Jagiellońskiego Złotego Wieku spotykali się kupcy i artyści z wielu ziem Rzeczypospolitej, odległych krańców Europy a także Azji. Jeśli mówimy dziś o jednolitym rynku Europy, to jarmarki lubelskie na pewno są jego prawzorem.
   Współczesny Jarmark to nie tylko kolorowe stragany i subtelne rękodzieło. To również barwne parady, podczas których dwumetrowa złota kura wędruje między kamienicami Starego Miasta w orszaku mieszczan, rycerzy, kuglarzy, rzemieślników i muzyków. Historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka się z zabawą, tradycja z awangardą, gwara z językami obcymi.
   W programie - poza jarmarkiem rękodzielniczym na Starym Mieście - warsztaty, spotkania, wystawy, jarmark jagielloński dla dzieci, zwiedzanie i historia Lublina, kino jarmarkowe, turniej rycerski o liść ze srebrnego drzewa w Lublinie, muzyka - koncerty.
   WARSZTATY:
   Letnia Szkoła Tkactwa Ludowego, warsztaty gry na suce biłgorajskiej, warsztaty robienia lalek motanek, warsztaty robienia pająka, otwarte warsztaty rzemiosła, warsztaty kołysanek, warsztaty tańca z Kwartetem Wiejskim, warsztaty wycinankarskie.

Program koncertów w dziale Imprezy.


Mistrzowskie WARSZTATY
na 7. Warszawskim Festiwalu SKRZYŻOWANIE KULTUR
(25 września - 1 października)


Zapisy na warsztaty ruszają od 16 sierpnia.

W tym roku będzie można uczestniczyć w następujących klasach:
   Klasa ekspresji scenicznej - Mistrz: Kouame Sereba (Wybrzeże Kości Słoniowej/Norwegia)
   Klasa bliskowschodnich instrumentów perkusyjnych - Mistrz: Zohar Fresco (Izrael)
   Klasa tarantelli - Mistrz: Giovanni Amati (Włochy)
   Klasa muzyki szwedzkiej - Mistrzyni: Maria Bojlund (Szwecja)
   Klasa perkusji flamenco - Mistrz: David Cobo Amores (Hiszpania)
   Klasa tradycyjnego śpiewu polskiego - Mistrzyni: Agata Harz (Polska)
   Klasa słowiańskich fletów i piszczałek - Mistrz: Maciej Rychły (Polska)
   Klasa gry na drumli - Mistrz: Áron Szilágyi (Węgry)
   Klasa joiku - Mistrz: Torgeir Vassvig (Norwegia)

Program koncertów w dziale Imprezy.


VIII Festiwal Kultury Żydowskiej WARSZAWA SINGERA (27 sierpnia - 4 września)

   Podczas tegorocznej edycji festiwalu "Warszawa Singera" na obu brzegach Wisły zaplanowane są liczne wydarzenia - uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość spotkania z kulturą jidysz poprzez koncerty, spektakle teatralne, wystawy, wizualizacje, instalacje artystyczne, warsztaty taneczne i kulinarne, spotkania autorskie, pokazy filmów i spacery po Warszawie śladami kultury żydowskiej.
   Festiwal zainauguruje premierowy spektakl na podstawie "Szatana w Goraju" I. B. Singera, w reżyserii Michała Zadary, przygotowany przez Teatr Żydowski w Warszawie, jak również niezwykły koncert zespołu klezmerskiego Groove Headz z Austrii - "Wisła szepcze po żydowsku" na barce "Herbatnik" w Porcie Czerniakowskim.
   Wśród muzycznych projektów festiwalu na szczególną uwagę zasługuje spektakl klezmerski "The Night in The Old Marketplace", będący połączeniem niepowtarzalnej muzyki z awangardową wizualizacją. Twórcą projektu i jednym z wykonawców jest Frank London, nowojorski trębacz, dyrygent i kompozytor, zdobywca nagrody Grammy w kategorii Contemporary World Music za album Wonder Wheel. Towarzyszyć mu będą znakomitości międzynarodowej sceny klezmerskiej, m.in. Aaron Alexander, Lorin Sklamberrg.

   Wkrótce więcej informacji w dziale Imprezy.


GLOBALTICA World Cultures Festival - Gdynia (27-31 lipca)

   Zagrają: Bubliczki (Polska), Svjata Vatra (Ukraina/Estonia), Kel Assouf (Niger/Mali/Algieria/Mauretania), Bonga (Angola), Sedaa (Mongolia/Iran), Kilema (Madagaskar), Besh o Drom (Węgry), Juan de Marcos Afro-Cuban All Stars (Kuba), Perunika Trio (Bułgaria), Dhoad - Gypsies from Rajastan (Indie).

   Poza koncertami w programie również pokazy filmów (Święty Ogień, Przełamując Ciszę - Muzyka Afganistanu, Amrar i Grioci - O Szaleństwach Pewnego Etnografa, Suficka Dusza - Mistyczna Muzyka Islamu), warsztaty (Instrumenty perkusyjne - Rytmy Orientu, Śpiew gardłowy i alikwotowy, Tradycyjne tańce estońskie i ukraińskie), wystawa fotografii (Tuaregowie z Mali i Nigru).

Więcej informacji w dziale Imprezy.


XVI Festiwal Wielu Kultur i Narodów - Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA
Specjalny bezpłatny pociąg festiwalowy Kolei Mazowieckich
- dn. 22.07. odjazd Warszawa Wschodnia godz. 14.46, przyjazd Czeremcha godz. 18.00
- dn. 24.07. odjazd Czeremcha godz. 23.00, przyjazd Warszawa Wschodnia godz. 1.38

Program:
22.07 (piątek) godz. 19.00
   TOMAS KOĆKO ORCHESTR (Czechy)
   SVJATA VATRA (Estonia/Ukraina)
   KWARTET JORGI (Polska) muz. do filmu JANOSIK 1921
   HVARNA (Białoruś/Rosja)
23.07 (sobota) godz. 18.00
   ZMYSŁY - A3Teatr (Polska)/spektakl
   DRYMBA da DZYGA (Ukraina)
   ĆAĆI VORBA (Polska)
   BARA BURA (Słowacja)
   TROITSA (Białoruś)
24.07 (niedziela) godz. 17.00
   BUBLICZKI (Polska)
   BOHEMIAN BETYARS (Węgry)
   CZEREMSZYNA (Polska)
   VOO VOO (Polska)

:: imprezy towarzyszące: filmy, wystawy, kuchnia regionalna, warsztaty muzyczne, rękodzielnicze, taneczne, międzynarodowa konferencja pt. "Twórczość ludowa, niech się pod strzechą nie chowa !!! - szanse i zagrożenia dla przetrwania dorobku naszych przodków w dobie postępującej globalizacji"
:: w dniach 25.07-30.07 odbywać się będą warsztaty śpiewu "białego" - prowadzenie Ludmiła i Serhij Wostrikowie, warsztaty rękodzielnicze, filmy

Khalil Gibran - PROROK oraz LISTY MIŁOSNE PROROKA
Khalil Gibran - SZALENIEC
   Khalil Gibran [ur. 1884 w Bszarre, zm. 1931 w Nowym Jorku] - malarz, poeta, filozof. Urodził się w rodzinie maronickich chrześcijan w płn. Libanie. Studiował malarstwo w Bostonie i Paryżu. Twórczość Gibrana łączy w sobie filozofię Wschodu i Zachodu. Jego nieśmiertelny Prorok [1923] przetłumaczony na kilkadziesiąt języków stał się inspiracją dla kontrkultury dzieci kwiatów i przewodnikiem duchowym dla kolejnych pokoleń. Szaleniec [1918] to pierwsze dzieło, które napisał po angielsku.

więcej

FolkRoll i Nasta Niekrasava - VIR
   Płyta jest panoramą nowoczesnej i pogłębionej interpretacji białoruskiego folkloru muzycznego. Urozmaicony zestaw pieśni: obrzędowych dorocznych, lirycznych, dziecięcych i in. poddany jest innowacyjnej stylizacji, a właściwie jest nową kreacją o zdumiewająco zróżnicowanej ekspresji, kolorystyce i środkach harmonicznych bliższych raczej twórczości kompozytorskiej XX w. niż popularnemu etnicznemu revival (ruchowi folkowemu)...

więcej

21. Festiwal Kultury Żydowskiej - Kraków (24 czerwca - 3 lipca)

Żydowski Woodstock, 2 lipca godz. 18.00, ul. Szeroka
zagrają: Abraham Inc. z Davidem Krakauerem, Yemen Blues, czyli zespół Ravida Kahalani (Izrael) oraz Festival All Stars Orchestra pod wodzą fenomenalnego mistrza ceremonii Franka Londona.

w programie również: filmy, teatr, wystawy, warsztaty, obrzędy religijne, zwiedzanie, wykłady i wiele innych koncertów oraz codzienne Jazz Klez Session w klubie Alchemia.
Więcej o koncertach w dziale "Imprezy".




Idries Shah - FORTELE NIEWIARYGODNEGO HODŻY NASREDDINA
      NAJpsotniejszy z czcigodnych, NAJczcigodniejszy z psotników
Idries Shah - WYCZYNY NIEZRÓWNANEGO HODŻY NASREDDINA
      NAJgłupszy z mędrców, NAJmądrzejszy z głupców
Idries Shah - ŻARTY NIEDOŚCIGNIONEGO HODŻY NASREDDINA
      NAJpoczciwszy z przebiegłych, NAJprzebieglejszy z poczciwców

   Już przy pierwszym spotkaniu z opowieściami o hodży Nasreddinie ulegamy zniewalającemu urokowi tej postaci. Podobno już w wieku szkolnym Nasreddin posiadał tak zdumiewający dar rozbudzania zainteresowania swoimi historiami, że cierpiały na tym postępy w nauce jego kolegów. Nauczyciel, który sam był wielkim mędrcem, nie mógł sobie poradzić z tym żywiołem, więc postanowił rzucić na młodzieńca urok:
   Od tej chwili, choćbyś stał się najmądrzejszym z mędrców, ludzie zawsze będą się z ciebie śmiali.
   Od tej też chwili, kiedy człowiek usłyszy choć jedną historię Nasreddina, nie będzie mógł się wyzwolić spod jej uroku, dopóki nie wysłucha siedmiu kolejnych.

więcej

IX DNI DZIEDZICTWA SŁOWIAŃSKIEGO
w ogrodachSzkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ul. Nowoursynowska 166, sobota 18 czerwca 2011 r., w godz. 11:00-17:00
Impreza stanowi integralną część pikniku “Poznaj Dobrą Żywność”

W PROGRAMIE m.in.:
- Prezentacje wybranych obszarów kultury partnerów projektu: Państwowego Muzeum Archeologicznego, Instytutu Słowackiego, Rosyjskiego Instytutu Kultury i Nauki oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
- Warsztaty i atrakcje dla najmłodszych
- Stoiska twórców ludowych i rzemieślników, ze strojami, biżuterią i rękodziełem
- Pokaz etnomody „MODA SŁOWIAŃSKA”; Katedra Wydziału Wzornictwa Przemysłowego w Rużomberku
- Koncert kapeli góralskiej Podholanie
- Koncert rosyjskich pieśni ludowych


Festiwal TRANSKAUKAZJA 2011 - Warszawa, Bukowina Tatrzańska, Gdynia (23-26 czerwca)
Jedyny na świecie festiwal inspirowany współczesnym Kaukazem.


Koncert główny odbędzie się w sobotę, 25 VI w Warszawie, na Placu Teatralnym:
        godz. 15:00 - Warszawa Kaukaska (w programie: muzyka na żywo, wystawy zdjęć, kąciki kulinarne, warsztaty i inne)
        od godz. 17:30 - koncerty:
        Str!ng (GRUZJA - rock)
        Reincarnation (ARMENIA - reggae/etno)
        Natig's Rhythm Group (AZERBEJDŻAN - drum show)
        Transkaukazja All-Star Band (blues/soul/r&b):
            Natural Born Lovers (GRUZJA)
            Warsaw Horns (POLSKA)
            Jazzel (ARMENIA)
Pozostałe atrakcje Festiwalu - w dziale "Imprezy".


IV FESTIWAL MUZYKI ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ - Katowice
24-26 czerwca 2011, podcienia CKK


PROGRAM FESTIWALU:
   piątek, 24 czerwca
   19.00 Indialucia (Polska/Indie)
   20.45 Zaman Fabriq (Francja/Egipt)
   22.30 Jam Session - Jazz Club Hipnoza
      sobota, 25 czerwca
      15.00-17.00 Tańce Polski Nizinnej - warsztaty tańców polskich - Janusz Prusinowski Trio (Polska)
      19.00 Janusz Prusinowski Trio (Polska)
      20.45 Tymański/Wojtczak/Staruszkiewicz (Polska)
      22.30 Jam Session - Jazz Club Hipnoza
         niedziela, 26 czerwca
         15.00-17.00 Warsztaty Brass Band - Eyal Talmudi (Izrael)
         19.00 Amine & Hamza (Tunezja / Polska)
         20.45 Malox (Izrael)
         22.30 Jam Session - Jazz Club Hipnoza


EUharmonia - trans-kulturowa podróż muzyczna na Rynku Nowego Miasta
Inauguracja Polskiej Prezydencji w Radzie UE 01/07/2011

Warszawa, Rynek Nowego Miasta, godz. 12:00 - 22:00
        godz. 12.00 - Téka
        godz. 13.00 - Drom
        godz. 13.45 - Destroyers & Czessband
        godz. 15.15 - Nefesh
        godz. 16.15 - Hedningarna & Kapela Ze Wsi Warszawa
        godz. 17.50 - Cukunft
        godz. 19.00 - Mahala Rai Banda & Gooral
        godz. 20.40 - El bicho


Międzynarodowy Festiwal ARTPOLE 2011
Festiwal odbywa się nad Dniestrem we wsi Uniż (Iwano-Frankiwska obl.) w dniach 12-16 lipca

   W ramach festiwalu odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne, warsztaty.
   Zagrają m.in.: Wild Marmalade (Australia), Trio VD (Wielka Brytania), Besh'o'Drom (Węgry), Village Kollektiv (Polska), Feloche (Francja), Dva (Czechy), DakhaBrakha+PortMone (Ukraina-Białoruś), oraz z Ukrainy: Zira+Badjan SS, Uliana Horbachevska, Folkners, Haydamaky, Propała Gramota, Perkałaba, Kapela Bay (Karpaty), Cezair (Krym), Peremitka (Pokuttja).

Szczegóły na stronie festiwalu

V MUZYCZNY SPACER ULICAMI STAREJ PRAGI
z zespołem OPA! (russian klezmer - nostalgic kitsch z Petersburga)
Warszawa, sobota 11 czerwca 2011 r., godz. 16:00

Start: godz. 16:00 → Plaża praska przy ZOO (w pobliżu La Playi)
→ Park Praski
→ Pomnik Kapeli Praskiej (ul. Kłopotowskiego/ul. Floriańska)
→ Brama Główna Bazaru Różyckiego (ul. Targowa 54)
→ ul. Ząbkowska
→ ul. Brzeska
Koncert finałowy: godz. 18:00 → Podwórko przy Pawiarni (ul. Brzeska 16). Zespół OPA! + muzyczna niespodzianka + tradycyjnie praskie pyzy.

   Muzyczny Spacer, jak wielka roztańczona parada już po raz piąty przejdzie ulicami Starej Pragi, wskazując na najbardziej urokliwe zakątki dzielnicy, jej żydowskie korzenie i rosyjskie wpływy. Jak co roku, pochód utworzony z gości i spontanicznych uczestników wydarzenia od miejsca startu do imprezy finałowej przeprowadzą klezmerzy z Petersburga. Podczas piątej edycji ten niezwykły „chodzący” koncert zagra zespół OPA! który w swoim repertuarze posiada utwory inspirowane tradycjami klezmerskimi i bałkańskimi, jak również rosyjskie szlagiery w urbanistycznych petersburskich aranżacjach. Czar i kicz a-la Kusturica harmonijnie łączy się tu ze stadionową energią i inteligentnym humorem piterskiego undergroundu.


THEODOR BASTARD - dwa koncerty w Polsce (Warszawa, Poznań)
   10. i 14. czerwca Theodor Bastard zagra w Polsce.
   To rosyjska grupa grająca muzykę z pogranicza world music, psychodelii i trip-hopu. Znakiem firmowym zespołu jest niepowtarzalny głos wokalistki - Yany Vety - który swym brzmieniem zahacza o tradycyjne brzmienia arabskie i indyjskie. Dodatkowo sześcioosobowy zespół bawi się ogromną ilością sprzętu elektronicznego, specyficznych instrumentów muzycznych takich jak różne etniczne instrumenty perkusyjne, kazu, saz i wiele innych, zręcznie tworząc tło lub dominując w utworach.
   Szczegóły koncertów w dziale "Imprezy".


Wołosi i Lasoniowie - WOŁOSI I LASONIOWIE
   Kiedy mówimy o "Wołochach i Lasoniach" pojawia się często pytanie - "co to za muzyka?". Nie ma na nie prostej odpowiedzi.
   Prawie każdy powie, że brzmi ona znajomo, ale przyzna równocześnie, że słyszy coś podobnego pierwszy raz. Jak można nazwać i scharakteryzować ich styl? Może jako erupcję energii, płynącej z nieskończonej radości wspólnego muzykowania. Może jako odkrywanie głębokich pokładów ludzkiej duszy, do których tylko muzyka dotrzeć potrafi. Albo jako poszukiwanie pierwotnej siły, która pchnęła człowieka do tworzenia utworów. W końcu jako dźwiękową zabawę - improwizację na pograniczu muzycznych światów. Niewątpliwie istotą tej muzyki jest spotkanie. Ludzi świata "nut" ze światem muzyki "ze słyszenia".

więcej

Czeremszyna & Todar - CO NA SERCU...
   Projekt Czeremszyna & Todar powstał na okoliczność koncertu "Dla Ludzi i Puszczy" w 2004 roku. Zrodził się szybko, acz nie w pośpiechu, zyskał przychylność serc ludzkich, bo wyszedł z serca. Czeremszyna dodała, sobie tylko znanej "przyprawy", co sprawiło, że pieśni ludowe, oraz kompozycje Zmiciera Wajciuszkiewicza nabrały innego, równie pozytywnego brzmienia.

więcej

OPOWIEŚCI Z LASU DESZCZOWEGO
piątek 3 czerwca, g.19 - Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32, Warszawa

   Opowieść o Pigmejach Baka - rytuały, mity, religia, opowieści i pieśni jednej z najstarszych kultur Afryki! Pigmeje Baka żyją w głębokiej symbiozie z wiecznie zielonym lasem równikowym. Centralne miejsce w ich życiu zajmuje wspólnota, muzyka i śpiew.
   Swą afrykańską opowieść Su Hart połączy z pokazem unikalnych filmów, slajdów, muzyką. Zaśpiewa rdzenne pieśni.
   Pieśniarka Su Hart, która będzie opowiadać i prowadzić warsztat, od 20 lat jeździ do Kamerunu i poznaje rytm życia Pigmejów Baka, ich pieśni i tańce. Została inicjowana przez kobiety Baka do ich rytualnych polifonicznych śpiewów. Baka poprosili ją, aby zaniosła światu ich pieśni.

WARSZTAT PIEŚNI PIGMEJÓW BAKA
sobota 4 czerwca, g.9.30-13.30 - Scena Lubelska 30/32, ul. Lubelska 30/32, Warszawa

   Niezwykłe rytualne pieśni Pigmejów Baka są w niezmienionej formie przekazywane od tysięcy lat! Pieśniami zaklinają oni zwierzęta i leczą choroby. Pieśniami modlą się do ducha lasu Jengi. Głosy Pigmejów, ich zawołania i rytmy przyniesione z lasu deszczowego są fenomenem!
   Dzięki temu spotkaniu nauczysz się poruszających pieśni i rytmów Pigmejów Baka - wejdziesz w mocne doświadczenie głębokiego śpiewu i słuchania. Zaśpiewasz pieśni "likano", "yelli", "abale". Poznasz rytmy przyniesione z Lasu Deszczowego. Zatańczysz rytualny taniec dla ducha lasu "Bwamba" oraz pigmejskie tańce w kręgu.

więcej

Ania Broda - A JA NIE CHCĘ SPAĆ!
   Obrazki muzyczne dla małych i dużych, o dzikiej wróżce, czarnym lwie i gadającym parasolu... Do niespania, bujania w obłokach, do wzruszania i śmiania się.
   Surrealistyczna i liryczna muzyka akustyczna Ani Brody na głos, wiolonczelę, fortepian i wdzięczne bębenki.
   Do wierszy Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Natalii Usenko , Teofila Lenartowicza, Włodzimierza Słobodnika, Witka Brody.

więcej

XVI Festiwal Wielu Kultur i Narodów - Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA
   Festiwal odbywać się będzie od 22 do 30 lipca 2011 r.
   W programie zaplanowano jak zawsze wiele ciekawych wydarzeń, m.in.: spektakl, pokazy i warsztaty rękodzieła ludowego, projekcje filmów, pokaz slajdów, wystawy, kuchnię regionalną oraz oczywiście koncerty.
   Gwiazdą tegorocznego Festiwalu będzie zespół VOO VOO (24 VII).
   W planie również: Czeremszyna (Polska), IMG (Francja), Kwartet Jorgi (Polska), Hvarna (Białoruś), Troitsa (Białoruś), Drymba Da Dzyga (Ukraina), Svjata Vatra (Estonia), Čači Vorba (Polska), Tomasz Kočko i Orchestra (Czechy), Bohemian Betyars (Węgry), Barabura (Słowacja).
   Szczegółowy program już wkrótce.


Anna Riveiro & MAAYAN - DOS AMANTES – PIEŚNI SEFARDYJSKIE
   Program DOS AMANTES odnosi się zarówno do średniowiecznych korzeni muzyki sefardyjskiej jak też ukazuje jej współczesne oblicze jako tradycji wciąż żywej. Pieśni śpiewane w oryginalnym języku ladino, zaś instrumenty i aranżacje nawiązują zarówno do muzyki hiszpańskiej jak i klezmerskiej.
   Opracowania utworów są efektem przenikania się różnych muzycznych światów: od muzyki dawnej, poprzez etno, folk, muzykę klasyczną aż do jazzu. Skład instrumentalny MAAYAN stanowi połączenie instrumentów dawnych, ludowych i klasycznych dzięki czemu brzmienie zespołu jest niepowtarzalne.

więcej

zapowiedź wydawnicza - premiera 1 czerwca 2011

Ania Broda - A JA NIE CHCĘ SPAĆ!
   Obrazki muzyczne dla małych i dużych, o dzikiej wróżce, czarnym lwie i gadającym parasolu... Do niespania, bujania w obłokach, do wzruszania i śmiania się.
   Surrealistyczna i liryczna muzyka akustyczna Ani Brody na głos, wiolonczelę, fortepian i wdzięczne bębenki.
   Do wierszy Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Natalii Usenko , Teofila Lenartowicza, Włodzimierza Słobodnika, Witka Brody.

więcej

XIV Festiwal Folkowy Polskiego Radia - NOWA TRADYCJA 2011
PROGRAM FESTIWALU:
   czwartek, 12 maja, 19.00
   MUZYKA ŹRÓDEŁ: Nasi Mistrzowie
   FRANCISZEK RACIS
   JANUSZ PRUSINOWSKI TRIO
      piątek, 13 maja, 18.00
      KONKURS
      WOŁOSI I LASONIOWIE
         sobota, 14 maja, 18.00
         KONKURS
         ČAČI VORBA & 22°E PROJECT
            niedziela, 15 maja, 19.00
            KONCERT LAUREATÓW
            ELENA LEDDA (Włochy - Sardynia)

więcej

Kapela Brodów - PIEŚNI DO ŚWIĘTYCH PAŃSKICH
   Album zawiera muzykę religijną z terenów XVII i XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Ten unikalny repertuar był wykonywany powszechnie - zarówno przez szlachtę, mieszczaństwo jak i chłopów. Kompozycje anonimowych muzyków - organistów, bakałarzy, żaków, mnichów - przetrwały do naszych czasów, dzięki kultywowaniu ich przez ludność wiejską.

więcej

Wirtualne Gęśle

WIRTU@LNE GĘŚLE - ogłoszenie laureata
   Ósmym laureatem plebiscytu WIRTU@ALE GĘŚLE została płyta TRÍÚ zespołu Beltaine. Ogłoszenie laureata nastąpiło na konferencji prasowej poświęconej XIV Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia NOWA TRADYCJA 2011.
   Serdecznie gratulujemy!
   Na stronie plebiscytu ogłoszona została już pierwsza dziesiątka w kolejności alfabetycznej, szczegółowe wyniki poznamy 12 maja o godz. 19.00.


Gadająca Tykwa - GADAJĄCA TYKWA
    Gadająca Tykwa to muzyczni erudyci: uznani folkowi muzycy, jazzmani oraz filharmonicy. Energię i inspirację czerpią z wszelkich możliwych źródeł. Powstaje zaskakujący collage afrykańskich rytmów, azjatyckich brzmień, pulsu Aborygenów, melodyki bluesa i reggae oraz folkloru warszawskiej ulicy. Ich muzyka pełna jest pozytywnych wibracji, słońca Afryki i nie pozbawiona poczucia humoru. Ciepły, wesoło-melancholijny afrykański klimat, bazujący na harmonii balafonu, perskich fletów i kontrabasu.

więcej

festiwal WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA
   Już w poniedziałek wielkanocny ruszyła trzecia edycja festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata". Program tegorocznego "wiosennego karnawału" zapowiada kolejne fascynujące spotkania i odkrycia muzyczne oraz oczywiście - gorące tańce do muzyki najlepszych wiejskich kapel. Usłyszymy pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego obok oryginalnych pieśni z tego regionu, w wykonaniu kurpiowskich śpiewaczek. Poznamy laureatów konkursu Stara Tradycja. Spotkamy się na konferencji "Muzyka Ocalona", na warsztatach, na Targowisku Instrumentów i na Nocy Tańca.


TARGOWISKO INSTRUMENTÓW na Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata"
   Osoby pragnące uczestniczyć w festiwalowych warsztatach często nie posiadają odpowiednich instrumentów i nie mają możliwości ich zakupienia. Równocześnie jest w Polsce i w Europie grupa osób produkujących i reperujących instrumenty charakterystyczne dla polskiej i szeroko pojętej „mazurkowej” tradycji . Dlatego zapraszamy twórców tych instrumentów na „Targowisko Instrumentów”, by umożliwić młodym adeptom rozpoczęcie przygody z oryginalną barwą i techniką wykonawczą.


Wirtualne Gęśle

Głosowanie w plebiscycie WIRTU@LNE GĘŚLE, w którym internauci wybierają folkową płytę minionego roku
zakończyło się 22 kwietnia.
Wstępne wyniki poznamy 4 maja o godz. 12.00.


Wydawnictwo WERGO
WERGO jest niemiecką wytwórnią, która wydaje głównie współczesną muzykę poważną. Została założona w 1962 roku przez historyka sztuki Wernera Goldschmidta i muzykologa Helmuta Kirchmayera.
Wśród płyt wydanych przez WERGO jest też wiele pozycji z muzyką etniczną.

więcej

MASTERS OF PERCUSSION
   Ośmiu mistrzów perkusji z Egiptu, Japonii, Indii, Mali, Nigerii oraz Iranu.

więcej

Tenore e Cuncordu de Orosei - VOCHES DE SARDINNA II – MISERERE
Tenore e Cuncordu de Orosei - VOCHES DE SARDINNA I – AMORE PROFUNDHU


   Polifoniczne śpiewy z Sardynii.

więcej

Monodia Polska - REQUIEM POLSKIE
   Monodia polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych.
   REQUIEM POLSKIE to płyta wydana w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

więcej

Yat-Kha - RE-COVERS
Yat-Kha - TUVA.ROCK

   Yat-Kha to grupa muzyczna z Republiki Tuwy - maleńkiego kraju leżącego na pograniczu Rosji i Mongolii, znanego z charakterystycznego gardłowego śpiewu zwanego "khoomei". Łączą tradycyjne melodie i śpiew gardłowy z ciężkim punkowym brzmieniem.

więcej

Daniel Kahn & The Painted Bird - LOST CAUSES; - THE BROKEN TONGUE; - PARTISANS & PARASITES
Daniel Kahn to urodzony w Detroit kontrowersyjny muzyk żydowskiego pochodzenia. Jego muzyka tworzona z niemiecką formacją The Painted Bird to bardzo udane połączenie muzyki klezmerskiej i sonngwraiterstwa z okolic szeroko rozumianego dark cabaretu.

więcej

Maja Sikorowska & Kroke - AVRA
   Powstała płyta niezwykła, energetyczna i liryczna zarazem każąca ponieść się przebojowej frazie lub zasłuchać w nostalgiczną kantylenę. Nie znajdziecie w niej śladu komercji ani koniunktury, bowiem powstała w wyniku eksplozji identycznych marzeń artystów. Przejmujący głos Mai, oraz misterne dźwięki altówki, akordeonu, kontrabasu i instrumentów perkusyjnych przeniosą was do świata, który was zaczaruje. Otoczy was swoją tytułową aurą.

więcej

Wirtualne Gęśle

7 marca ruszyło głosowanie w plebiscycie WIRTU@LNE GĘŚLE, w którym internauci wybierają folkową płytę minionego roku.
Głosowanie potrwa do 22 kwietnia. Zapraszamy do udziału.



Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.



Jeśli wiesz o czymś czego my nie wiemy, a warto się tym podzielić, napisz: jani@folk.pl