To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

archiwum aktualności 2015 r.

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.


wietnamski duet etno-jazzowy: Nguyen Le & Ngo Hong Quang (22 grudnia, Warszawa)

miejsce: Hydrozagadka, ul. 11 Listopada 22, Warszawa
z cyklu: Radio Azja
czas: wtorek, 22 grudnia
bilety na koncert: 25 zł / 30 zł

Będzie to niezwykłe spotkanie światowej klasy mistrza jazzowej gitary oraz wokalisty i wirtuoza wietnamskich instrumentów tradycyjnych. Fuzja południowoazjatyckiej muzyki ludowej, klasyki rocka i jazzowej improwizacji. Wyjątkowy koncert duetu, który w poszukiwaniu doskonałości przekracza granice gatunku i łączy tradycje muzyczne świata, tworząc dynamiczne i pełne energii brzmienie.
Nguyen Le, kompozytor, gitarzysta, bywalec europejskich i amerykańskich scen muzycznych jest liderem zespołów, w których pojawiają się największe gwiazdy jazzu i world music.
Ngo Hong Qang pochodzi z niewielkiej wioski na północy Wietnamu. Już jako dziecko rozpoczął naukę gry na lutniach używanych w wietnamskiej muzyce ludowej.

Nguyen Le & Ngo Hong Quang (22 grudnia, Warszawa)

Orkiestra św. Mikołaja (19 grudnia, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 19 grudnia
   :: godz. 12:00-14:00 - warsztaty śpiewu i gry na instrumentach pasterskich
   :: godz. 19:00 - koncert zespołu Orkiestra św. Mikołaja
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Orkiestra św. Mikołaja od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. [...] Jako jedna z pierwszych kapel (zespół powstał w 1988 roku) wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś...

Orkiestra św. Mikołaja (19 grudnia, Warszawa)

INFORMACJE PRZEDŚWIĄTECZNE:

   - W okresie przedświątecznym wszystkie przesyłki wysyłamy priorytetem.

   - Zamówione płyty można odebrać stacjonarnie w Muzycznej Galerii Folkowej (adres powyżej), po uprzednim umówieniu telefonicznym. Przy składaniu zamówienia przez stronę, należy wpisać w komentarzu chęć odbioru osobistego (prosimy podać też nr telefonu).


Grupa Ludzi (10 grudnia, Warszawa)

miejsce: Przestrzeń Prywatna, ul. Emilii Plater 9/11, Warszawa
czas: czwartek, 10 grudnia, godz. 20:30
wstęp: 10 zł

Grupa Ludzi to grupa wolnych elektronów która lubi pobyć i pograć razem od czasu do czasu. 10 grudnia szczególnie zapraszają gdyż Skain May do dźwięków generowanych przez grupę malować będzie obraz, który po koncercie podzieli na kawałki i rozda je w prezencie niczym Święty Mikołaj.

Świąteczne gusła Skaina Maya (10 grudnia, Warszawa)

FUENTE w ramach cyklu 'Energia źródeł - folkowe OKO' (5 grudnia, Warszawa)

miejsce: sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21 wejście C, Warszawa
czas: sobota, 5 grudnia, godz. 19:00
wstęp: 15 zł / 10 zł (z kartą warszawiaka)

Muzyka "Fuente" to powrót do muzycznych korzeni. Jahiar Azim Irani, pochodzący z Iranu wirtuoz perskiego instrumentu santur, wnosi do zespołu muzykę orientalną, która w niebanalny sposób łączy się na scenie z inną muzyczną tradycją - flamenco.
Inspiracja flamenco, to zaś zasługa drugiego filaru zespołu - Jakuba Niedoborka, mistrza gitary klasycznej. Lidia Anna Biały poszerza inspiracje zespołu o kulturę ludową Rzeszowszczyzny. Odwołanie się do tak biegunowo różnych muzycznych stylów przyniosło świeży i oryginalny efekt oraz unikalne brzmienie. Aktualny skład zespołu Fuente uzupełnia Julita Fajks (śpiew). Tym razem koncert zespołu wesprze Krzysztof Guzewicz - instrumenty perkusyjne.

FUENTE w ramach cyklu 'Energia źródeł - folkowe OKO' (5 grudnia, Warszawa)

Dwójkowy koncert Orkiestry św. Mikołaja! (6 grudnia, Warszawa)

miejsce: Studio im. Władysława Szpilmana, al. Niepodległości 77/85
z cyklu: Muzyczna Scena Tradycji
czas: niedziela, 6 grudnia, godz. 16:00
bilety: bezpłatne wejściówki (rezerwacje)

Orkiestra św. Mikołaja wystąpi na "Muzycznej Scenie Tradycji" w przededniu wydania kolejnego albumu "Mody i kody".
Mody można rozumieć dwojako - jako modne style, ale również jako skrót od słowa "modyfikacja", który dobrze znają komputerowi gracze. [...] Tytułowe kody to przede wszystkim dwa bardzo charakterystyczne i osłuchane kody muzyczne: przeboje ludowej estrady i technika melodeklamacji, dziś najbardziej rozpowszechniona w wersji hip-hop czy ragamuffin, ale od zawsze istniejąca w kulturze tradycyjnej na granicy mowy i śpiewu.

Orkiestra św. Mikołaja, fot. Andrzej Polakowski (6 grudnia, Warszawa)


Werchowyna - MĘSKIE GŁOSY. Pieśni kozackie

Werchowyna - MĘSKIE GŁOSY. Pieśni kozackie
   Po (...) latach zrodził się pomysł zebrania repertuaru i stworzenia płyty całkowicie męskiej. Początkowo wydawał się szalony, ale po wielu miesiącach intensywnej pracy udało się go wreszcie zrealizować.
   Płyta "Męskie głosy" zawiera głównie wielogłosowe, stare piosenki kozackie. Nie mogło tu zabraknąć tak lubianych przez kozaków szczedriwek, pieśni wojskowych, o nieszczęśliwej miłości a także piosenek religijnych.

więcej

warsztaty: Pieśni z Polesia (12-13 grudnia, Supraśl)

czas: 12-13 grudnia
miejsce: Supraśl

Tematem warsztatów będą pieśni z ukraińskiego Polesia (dokładniej Polesia Równeńskiego), a przede wszystkim dwu- oraz trzygłosowe kolędy, szczedriwki i utwory liryczne. Warsztaty poprowadzi Ludmiła Wostrikowa - pracownik naukowy Instytutu Kultury w Równem (Katedra Folkloru), kierownik znanego na Ukrainie i w Polsce, a zwłaszcza na Podlasiu, zespołu Horyna.

czytaj więcej...

warsztaty: Pieśni z Polesia (12-13 grudnia, Supraśl)


Andrzejki na ludowo przy Radomskiej (28 listopada, Warszawa)

miejsce: sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21 wejście C, Warszawa
czas: sobota, 28 listopada, godz. 18:00
wstęp: 15 zł / 10 zł (z kartą warszawiaka)

W ten andrzejkowy wieczór wprowadzi państwa zespół Jarzębina z Kocudzy ze swoim autorskim programem "Gadki, śpiewy i hulanki". Przygrywać będzie Kapela Hałasów, a koncert poprowadzi Stanisław Jaskułka.

Andrzejki na ludowo przy Radomskiej (28 listopada, Warszawa)

Kroke - 'TEN'

Kroke - TEN
Kroke - FEELHARMONY


   Od lat to, co proponuje Kroke, nie jest ani muzyką klezmerską, ani world music, ani jazzem. To muzyka scalająca harmonie klezmerskie, brzmienia Bałkanów, dźwięki orientu i autorskie improwizacje. To muzyka ujawniająca osobowości i temperamenty trzech muzyków. Mają talent tworzenia niebanalnych melodii, wzbogacanych finezyjnymi improwizacjami i wirtuozersko granych...

Kroke FEELHARMONY
więcej

SAAGARA (21 listopada, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 21 listopada
   :: godz. 12:00-14:00 - warsztaty gry na tradycyjnych hinduskich instrumentach perkusyjnych
   :: godz. 19:00 - koncert zespołu SAAGARA
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Saagara to pięciu uznanych wirtuozów i dwa muzyczne światy, które spotykają się na jednej scenie. Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja i Mysore N. Karthik są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego pokolenia. [...] Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej...

SAAGARA (21 listopada, Warszawa)

Tęgie Chłopy - DANSING

Tęgie Chłopy - DANSING
   W płycie Tęgich Chłopów zachwyca mnie odkrycie na nowo urody muzyki z remiz strażackich i wesel Kielecczyzny. To oberki i fokstroty, chłopy, nostalgiczne tanga i walce, grane (i śpiewane) w dużych dętych składach. Fantastycznie zagrana muzyka lekceważonej prowincji, grana do tańca poważnie, ale z poczuciem humoru. To pionierskie przedsięwzięcie.
Andrzej Bieńkowski

więcej

InFidelis - PROJEKT.KOLBERG

InFidelis - PROJEKT.KOLBERG
   PROJEKT.KOLBERG to projekt koronkowy, pełen improwizacji - nic tu nie jest dosłowne. To połączenie kilku dziedzin sztuki - muzyki, plastyki i filmu. W fizycznym tego zjawiska znaczeniu, PROJEKT.KOLBERG to dwie płyty - jedna z muzyką (ETNOGRAMY), druga z obrazem (KOLEKCJONER). Obydwie inspirowane są działalnością Oskara Kolberga, który jako najsłynniejszy polski folklorysta, etnograf i etnomuzykolog, całe życie poświęcił na zbieranie i usystematyzowanie kultury ludowej ziem polskich.

więcej

Kapela ze Wsi Warszawa - WIOSNA LUDU (reedycja CD+DVD)

Kapela ze Wsi Warszawa - WIOSNA LUDU (reedycja CD+DVD)
   Reedycja "Wiosny Ludu", jednego z najważniejszych albumów w dyskografii Kapeli ze Wsi Warszawa, który wyznaczył na kolejne lata brzmienie i kierunek zespołu. Pionierskie kompozycje oparte o korzenne melodie; moc, trans i energia. [...] "Wiosnę Ludu" nominowano do prestiżowej nagrody BBC Radio 3, a utwór "U mojej Matecki" zdobył Grand Prix konkursu Svetozár Stračina Europejskiej Unii Nadawców (EBU) dla najlepszego utworu inspirowanego muzyką ludową. [...] "Wiosna Ludu" powraca jako specjalne, dwupłytowe wydawnictwo CD + DVD. Płyta CD to oryginalny materiał audio, nagrany i zmiksowany przez Wojciecha Przybylskiego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia M-1 im. Agnieszki Osieckej. Bonusowa płyta DVD zawiera nagranie specjalnego koncertu z Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (2006 r.) oraz dwa wideoklipy (do utworów "Żurawie" oraz "Kto się zani").

więcej

Kapela ze Wsi Warszawa - ŚWIĘTO SŁOŃCA

Kapela ze Wsi Warszawa - ŚWIĘTO SŁOŃCA
   Święto Słońca to 7. album Kapeli ze Wsi Warszawa i pierwsza podwójna płyta w dyskografii Zespołu. KzWW wyrusza w muzyczną drogę ku słońcu, ponad horyzont, ze Wschodu na Zachód, spotykając niezwykłych artystów z Indii, Persji i hiszpańskiej Galicji. Wspólnym elementem łączącym tak geograficznie odległe tradycje z polską kulturą ludową był kult solarny i to ta duchowa wspólnota stała się główną inspiracją dla koncepcji nowego wydawnictwa. Święto Słońca przedstawia bazujące na najstarszych polskich pieśniach ludowych, uniwersalne opowieści o relacjach międzyludzkich, ważnych momentach przejścia i troskach dnia codziennego. Wszystko w zgodzie z charakterystycznym dla Kapeli stylem transminimalroots, ale w zupełnie nowej skali.

więcej

Kapela Maliszów, laureaci drugiej nagrody festiwalu Nowa Tradycja 2014 (15 listopada, Warszawa)

miejsce: Studio im. Władysława Szpilmana, al. Niepodległości 77/85
z cyklu: Muzyczna Scena Tradycji
czas: niedziela, 15 listopada, godz. 16:00
bilety: bezpłatne wejściówki (rezerwacje)

Kapela Maliszów udowodnia, że tradycja nie jest muzealnym reliktem ale żywą tkanką, która może przybrać najróżniejszy kształt. To przykład muzyków ludowych, którzy przekroczyli granicę pojęć i stworzyli swoją własną sztukę. Malisze swoją grą przypominają także, że młodość może zachwycić dojrzałością a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Kapela Maliszów, laureaci drugiej nagrody festiwalu Nowa Tradycja 2014 (15 listopada, Warszawa)


Laboratorium Pieśni (14 listopada, Warszawa)

miejsce: Przestrzeń Prywatna, ul. Emilii Plater 9/11, Warszawa
czas: sobota, 14 listopada, godz. 19:00
wstęp: 20 zł

Laboratorium Pieśni to trójmiejski zespół pieśniarek śpiewających tradycyjnie, w wielogłosie, pieśni ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i wiele innych. Pieśni świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych...

Laboratorium Pieśni (14 listopada, Warszawa)

Sharena - ZDRAVO!

Sharena - ZDRAVO!
   Muzyka Shareny jest różnorodna jak same Bałkany, pełna radości i humoru, a czasem przełamana nostalgiczną nutą. Każdy utwór na płycie Zdravo! to zupełnie inna, barwna opowieść muzyczna. Żywiołowe, pulsujące dzikim metrum tańce sąsiadują z lekkimi utworami o życiu i zabawie oraz lirycznymi pieśniami miłosnymi. Album zawiera tradycyjne melodie z Macedonii, Serbii i Bułgarii, ujęte w ramy oryginalnych aranżacji zespołu, wzbogaconych improwizacją i technikami rozmaitych gatunków muzycznych.

więcej

Grupa Ludzi - Gra wstępna (28 października, Warszawa)

miejsce: klub Pracovnia, ul. Popiełuszki 16, Warszawa
czas: środa, 28 października, godz. 20:00
wstęp: wolny

Formacja Grupa Ludzi to zbiór wolnych elektronów, które czasami lubią pobyć i pograć razem. Na koncercie Gra Wstępna w optymalnym składzie: DJ Hrabia, czyli Hey Joe, Łukasz Ciepłowski, Gosia Lemańska, Paweł Gawlik, Łukasz Korybalski, Nina Nu, Skain May, Sebastian Orda-Sztark, Adam Słupczyński, formacja zagra psychedelię, etno/folk i ambient. Pojawi się poezja Kabira w tł. Piotra Madeja nienachalnie wplątana w muzykę.

Grupa Ludzi - Gra wstępna (28 października, Warszawa)

zapowiedź wydawnicza

Tęgie Chłopy - DANSING

25 października w Studio PR im. W. Szpilmana, w ramach audycji MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (godz. 16:00) odbędzie się koncert premierowy pierwszej płyty Tęgich Chłopów. Po koncercie, w klubie Solec 44 (godz. 20:30), zespół zaprasza na Dansing.

Tęgie Chłopy to kapela kontynuująca tradycje muzyczne Kielecczyzny. Muzyka tego regionu jest żywiołowa, euforyczna, czasem dojmująca i melancholijna, ale zawsze - nieodparcie taneczna.

Tęgie Chłopy - DANCING
więcej

R.U.T.A. (24 października, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 24 października
   :: godz. 12:00 - warsztaty muzyczne z Agnieszką Sroczyńską i Nastą Niakrasavą
   :: godz. 19:00 - koncert zespołu R.U.T.A.
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Projekt R.U.T.A. powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego - założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile przez plejadę osobistości muzyki folk.

R.U.T.A. (24 października, Warszawa)

V Międzynarodowy Festiwal Zbliżenia Kultur 2015 (24-25 października, Warszawa)

miejsce: RONiK, ul. Belwederska 25, Warszawa
czas: sobota-niedziela, 24-25 października
wstęp: wolny

Misją festiwalu jest zbliżanie Polaków i obcokrajowców, którzy mieszkają w Polsce, wzajemne poznanie i integracja wielonarodowej i wielokulturowej społeczności poprzez prezentację dorobku artystycznego, a także integracja i aktywizacja środowisk twórczych mniejszości narodowych i etnicznych oraz polskich, zapoznawanie i zbliżanie ich kultur ze sobą – budowanie poczucia wspólnoty ludzi mieszkających w Polsce.

V Międzynarodowy Festiwal Zbliżenia Kultur 2015 (24-25 października, Warszawa)

Senegambia Kolektyw (20 września, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: niedziela, 20 września
   :: godz. 12:00 - warsztaty bębniarskie z Kubą Pogorzelskim (limit miejsc został wyczerpany)
   :: godz. 19:00 - koncert zespołu Senegambia Kolektyw
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Kolektyw Senegambia to pomysł dwóch przyjaciół z Senegalu - Pako Sarra i Mamadou Dioufa, którzy zaprosili swoich przyjaciół i rodaków do wspólnego grania. Twórczość kolektywu to tradycje zachodnich rejonów Afryki. 7-osobowy zespół łączy bogatą różnorodność muzyczną Senegalu i Gambii, mianowicie tradycje sabar, melodie malinke, prawdziwy blues Sahelu, akustyczna muzyka reggae oraz improwizację. To, co dawne, flirtuje z tym, co nowe.

Senegambia Kolektyw (20 września, Warszawa)

Karolina Cicha & Spółka - JIDYSZLAND / YIDDISHLAND

Karolina Cicha & Spółka - JIDYSZLAND / YIDDISHLAND
   Płyta "JIDYSZLAND" oparta jest na tekstach żydowskich poetów z północno-wschodniej Polski. Karolina Cicha rozwija tu wątek kultury żydowskiej rozpoczęty na płycie "Wieloma językami" poświęconej językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego. Poetyckie bogactwo języka jidysz oraz etnojazzowe kompozycje, współtworzone z Piotrem Domagalskim, złożyły się na osobną, spójną muzycznie całość.
   Płytę otwiera solowa wersja utworu "Białystok majn hejm". Na krążku znajduje się także jeden z zapomnianych tekstów Rabina Eliezera Szulmana z Tykocina czy fragment pieśni "Simches Tojre Lid" Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej, której przodkowie pochodzili z tego regionu...

więcej

Jarmark Jagielloński 2015 (14-16 sierpnia, Lublin)

Olbrzymia złota kura przemierzająca wąskie uliczki Starego Miasta, kolorowe stragany kuszące rękodziełem, gry, zabawy i spektakle dla najmłodszych, zajęcia warsztatowe, koncerty i wieczorne potańcówki – to tylko niektóre z atrakcji odbywającego się w dniach 14-16 sierpnia Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.
Muzyczną atrakcją Jarmarku będą: Jazgodki, Canzoniere Grecanico Salentino, Jazgot, Grażyna Auguścik Orchestar, Sutari, Ola Bilińska, Jacek Hałas a także cowieczorne jarmarkowe potańcówki oraz muzyka rozbrzmiewająca w przestrzeni miasta.

Jarmark Jagielloński 2015 (14-16 sierpnia, Lublin)


XX. Festiwal 'Z wiejskiego podwórza' (24-26 lipca, Czeremcha)

Od 24 do 26 lipca 2015, Czeremcha (woj. podlaskie) już po raz dwudziesty będzie przeżywała najazd fanów folku z całej Europy. Przez kolejne lata Festiwal "Z wiejskiego podwórza", zdobył uznanie widzów i wykonawców. Jest jedną z najlepszych imprez folkowych w Polsce, a jedyną tego typu na Podlasiu. "Z wiejskiego podwórza", to nie tylko koncerty zespołów i pokazy sztuki ludowej, to także warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, taneczne, kulinarne, wystawy, pokazy filmów.
W tym roku wystąpią: BOBAN & MARKO MARKOVIĆ ORCHESTRA (Serbia), CZEREMSZYNA (Polska), DAAB (Polska), ZAWOŁANY SKŁAD WESELNY (Polska), ADDICTIVE TV (UK), TODAR i WZ ORKIESTRA (Białoruś), JORYJ KŁOC (Ukraina), ŚLIVO VITSĂ (Francja), KRAKÓW STREET BAND (Polska).

XX. Festiwal 'Z wiejskiego podwórza' (24-26 lipca, Czeremcha)


11. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur (21-27 września, Warszawa)

Tegoroczny Festiwal Skrzyżowanie Kultur będzie opowieścią o artystach, dla których muzyka to więcej niż pasja - to treść życia. Do Warszawy przyjadą wielkie gwiazdy etno z Iranu, Nigerii, Mauretanii, Korei Południowej, Pakistanu i Turcji. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "MUZYCZNE ŚWIĄTYNIE".

Najważniejsi będą jak co roku artyści. Zabiorą publiczność w podróż do miejsc, gdzie muzykę traktuje się z niezwykłą nabożnością, gdzie zgodnie z tradycją przodków tworzy się misteria łączące rytm, słowo i taniec.

Po raz pierwszy w historii FSK wystąpią artyści tadżyccy, prezentujący kultywowane od wieków w tradycji rodzinnej i plemiennej, prawie niezmienione przez wieki gatunki muzyki i tańca. W koncertowym menu nie zabraknie kreacji kobiecych, wyjątkowych artystek, często decydujących się na zawód muzyka wbrew woli rodziny czy społeczności. Gościem specjalnym festiwalu będzie Korea. Tradycyjnie też odbywać się będą tygodniowe warsztaty prowadzone przez światowej klasy mistrzów.

11. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur (21-27 września, Warszawa)


Adam Strug - MYSZ

Adam Strug - MYSZ
   Płyta "Mysz" to połączenie liryki, minimalizmu i miejskiego folku. Tematem piosenek są antynomie ludzkiego losu: życie i śmierć, miłość i rozczarowanie, codzienność i kluczowe momenty życia. Teksty wyszły spod pióra poetów polskich, zaś tytułowy wiersz to dzieło amerykańskiego poety Vachela Lindsay’a w tłumaczeniu Roberta Stillera. Kompozytorem wszystkich utworów jest Adam Strug.

więcej

Kapela Maliszów - MAZURKI NIEPOJĘTE

Kapela Maliszów - MAZURKI NIEPOJĘTE
   Kapela Maliszów to Jan Malisz oraz dwójka jego dzieci - Zuzanna i Kacper. W swojej twórczości zespół inspiruje się tradycyjną muzyką regionu, z którego pochodzi czyli Beskidu Niskiego. Oprócz odtwarzania starych melodii, muzycy tworzą własne utwory, w których starannie łączą polski charakter z wypracowanym przez siebie stylem. Klimat ich nagrań to w dużej mierze zasługa własnoręcznie tworzonych, nietypowych instrumentów, jakie wykorzystywane są do ich powstania. Na płycie Kapeli Maliszów usłyszeć można zarówno skrzypce, jak i lirę korbową czy moraharpę.

więcej

Festiwal NA ROZSTAJNYCH DROGACH 2015 (1-5 lipca, Zdziłowice, Janów Lubelski)

Jednym z głównych elementów festiwalu są warsztaty muzyczne "Mistrz-uczeń" podczas, których można nauczyć się tradycyjnego śpiewu, gry na instrumentach oraz tańca od miejscowych wiejskich muzykantów i śpiewaków [...] Odbędą się także zajęcia muzyczne dla dzieci, spotkania i prezentacje, spektakle teatralne w ramach cyklu "teatr pod strzechą", projekcie filmowe, a także zabawy taneczne i koncerty muzyki tradycyjnej oraz tradycją inspirowanej. W trakcie festiwalu stworzony i odsłonięty zostanie wyjątkowy mural autorstwa Karoliny Bajki, nawiązujący do dawnych tradycji muzycznych regionu.

Festiwal NA ROZSTAJNYCH DROGACH 2015 (1-5 lipca, Zdziłowice, Janów Lubelski)


Festiwal EtnoKraków (5-11 lipca, Kraków)

EtnoKraków to superfestiwal stanowiący koalicję dwóch prestiżowych wydarzeń: 36. Euroradio Folk Festival oraz 17. Rozstaje/Crossroads Festival Kraków

W programie - blisko 50 koncertów, warsztaty i noce tańca; ponad 200 muzyków z państw 4 kontynentów.

Podczas Festiwalu zagrają m.in.: Manou Gallo Groove Orchestra (Wybrzeże Kości Słoniowej), Mbongwana Star International (Kongo), Meridian Brothers (Kolumbia), Maria Kalaniemi (Finlandia), Kepa Junkera (Hiszpania), Sayat Nova Ensemble (Armenia), Valetnine Clastrier (Francja), Kroke, Kapela ze Wsi Warszawa z Mercedes Peón (Hiszpania), Joanna Słowińska, Piotr "Pianohooligan" Orzechowski, zespół Kwadrofonik & Adam Strug, Hańba!, Kapela Maliszów, Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk, Muzykanci.

Festiwal EtnoKraków (5-11 lipca, Kraków)


Lautari - VOL. 67

Lautari - VOL. 67
   Inspiracją dla powstania nowego programu Lautari był Oskar Kolberg oraz przekaz, idee i zbiory zawarte w dziele jego życia Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.
   Dziś, tak jak w czasach gdy działał Kolberg, aktualne są pytania o rolę muzyki tradycyjnej w polskiej kulturze narodowej, o możliwość jej funkcjonowania i oddziaływania - niegdyś w europejskich salonach, dziś na światowym rynku world music. Lautari zajmuje się w swej twórczości dziedzictwem tradycyjnej muzyki, a jednocześnie korzysta ze współczesnych brzmień. Vol.67 nawiązuje do idei tomu 67 dzieł zebranych Kolberga, zawierającego opracowania fortepianowe muzyki ludowej.

więcej

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (25-28 czerwca, Kazimierz Dolny n/Wisłą)

Celem Festiwalu jest przegląd, ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie. ::: Festiwal ma charakter konkursu. ::: Seminarium folklorystyczne poświęcone będzie tematowi: "Współczesne formy pracy z wykonawcami ludowymi w kontekście zachowania przekazu kulturowego". ::: W klubie festiwalowym "TYNDYRYNDY" będzie bogaty programem warsztatów, targowisko instrumentów, koncerty i zabawy taneczne. ::: W sobotę, 27 czerwca o godz. 20:00 odbędzie się zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych oraz zespołu Čači Vorba.

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (25-28 czerwca, Kazimierz Dolny n/Wisłą)


Monodia Polska - pieśni religijne ze "Śpiewnika Pelplińskiego" (21 czerwca, Warszawa)

miejsce: Studio im. Władysława Szpilmana, al. Niepodległości 77/85
z cyklu: Muzyczna Scena Tradycji
czas: niedziela, 15 marca, godz. 16:00
bilety: bezpłatne wejściówki (rezerwacje)

Do dzisiaj pieśni pochodzące ze śpiewnika funkcjonują najczęściej jako odpisy w zeszytach na wsi, lub jako skany krążące w internecie. Po raz pierwszy śpiewnik wydany został w 1871 roku...

Monodia Polska - pieśni religijne ze 'Śpiewnika Pelplińskiego' (21 czerwca, Warszawa)


Orkiestra św. Mikołaja oraz ZPiT 'Lublin' (19 czerwca, Lublin)

miejsce: ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, Lublin
czas: piątek, 18 czerwca, godz. 19:00
wstęp: wolny

- Początkowo rodzący się w kraju ruch folkowy powstawał w opozycji do stylizacji muzyki tradycyjnej proponowanej przez zespoły folklorystyczne. - mówi Bogdan Bracha - Z biegiem lat zdaliśmy sobie sprawę z bezsensu takich działań. Dziś scena muzyki inspirowanej folklorem jest tak różnorodna i bogata, że z pewnością pomieści różne stylistyki. I właśnie to chcemy pokazać.

zbiórka na nagranie płyty MODY I KODY:
polakpotrafi.pl/projekt/orkiestra-sw-mikolaja-plyta

wspólny koncert Orkiestry św. Mikołaja oraz ZPiT 'Lublin' (19 czerwca, Lublin)


RODZINNY TABOR w Zawadce Rymanowskiej (5-11 lipca, Zawadka Rymanowska)

Rodzinny Tabor w Zawadce Rymanowskiej to tydzień wypełniony od rana do wieczora tradycyjną muzyką, tańcem i rękodziełem z rejonu Beskidu Niskiego... Dla dzieci specjalna oferta: przedpołudniowy klubik z tradycjami - zajęcia muzyczno-taneczne i plastyczne, mini-teatralne.

RODZINNY TABOR w Zawadce Rymanowskiej (5-11 lipca, Zawadka Rymanowska, Beskid Niski)


folkowa Noc Świętojańska we Wrocławiu (23-24 czerwca, Wrocław)

Z okazji Święta Wrocławia w Starym Klasztorze i na placu Nowy Targ odbędzie się dwudniowa impreza folkowa - NOC ŚWIĘTOJAŃSKA!
Organizatorzy przygotowali na te wyjątkowe dni i wieczory wiele atrakcji: muzyka folkowa na żywo, pokazy i nauka tańców, pokazy i warsztaty hula-hop, warsztaty gry na bębnach afrykańskich, fireshow - teatr ognia z muzyką na żywo, wykłady i prezentacje instrumentów etnicznych; atrakcje dla dzieci: szczudlarze, żonglerzy, pokazy baniek mydlanych + warsztaty, malowanie twarzy; stoiska gastronomiczne: dania regionalne oraz przysmaki dla najmłodszych, Dni Prawdziwego Piwa - ponad 100 gatunków do wyboru!
Na scenach w Starym Klasztorze zagrają najlepsze polskie kapele folkowe: Kapela Ze Wsi Warszawa, Żywiołak, Klezmafour, Ŝanĝo - Zmiana Wibracji Ziemi, Gooral, Percival, Tsigunz Fanfara Avantura, Habakuk & Kalokagathos.

folkowa Noc Świętojańska we Wrocławiu (23-24 czerwca, Wrocław)


Mikołaje zbierają na nagranie nowej płyty (do 24 lipca, polakpotrafi.pl)

Mikołaje zbierają na nagranie nowej płyty (do 24 lipca, polakpotrafi.pl)


Salif Keita (17 czerwca, Wrocław)

miejsce: Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław
z cyklu: Ethno Jazz Festival
czas: środa, 17 czerwca, godz. 20:00
bilety: 100 zł - 35 zł

Jego muzyczne inspiracje sięgają rocka, bluesa, jazzu, funky, tradycyjnej muzyki zachodnioafrykańskiej, a wszystko to wyrażone poprzez niezwykle umiejętne połączenie tradycyjnego instrumentarium ze współczesnym elektronicznym brzmieniem. Koncerty Salifa Keity to prawdziwa feeria cudownych dźwięków, energetyzujących tanecznych rytmów i barw prosto z samego serca afrykańskiego kontynentu.

Salif Keita (17 czerwca, Wrocław)


Balkan Sevdah (20 czerwca, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 20 czerwca
   :: godz. 11:00-14:00 - warsztaty muzyczne z Marcinem Zadroneckim (7-10 lat oraz 17-107 lat; zapisy)
   :: godz. 19:00 - koncert zespołu Balkan Sevdah
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Balkan Sevdah (20 czerwca, Warszawa)

Zgromadzenie czerwcowe - potańcówka na moście (12-13 czerwca, Kruszyn)

Zgromadzenie czerwcowe jest kolejnym spotkaniem w ramach podlaskiej szkoły tradycji.
Zgromadzenie zacznie się od nauki pieśni nabożnych śpiewanych w czerwcu (poświęconych Najświętszemu Sercu Pana Jezusa). W sobotę oprócz nauki pieśni świętych, uczestnicy spotkania poznają pieśni do tańca, przyśpiewki. Zabawa, która odbędzie się w sobotni wieczór nawiązuje do kruszyńskiej tradycji zabaw na moście. Tańce zaczynały się zaraz po wieczornych śpiewach (nabożeństwach czerwcowych).

czytaj więcej...

Zgromadzenie czerwcowe - potańcówka na moście (12-13 czerwca, Kruszyn)

Grodzisk FOLK FEST 2015 (9-13 czerwca, Grodzisk Mazowiecki)
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata


   W programie Festiwalu znajdują się warsztaty ekologiczno-muzyczne, plastyczne, radiowe, które poprowadzą m.in. Witek Broda, Maciej Kierzkowski, Agnieszka Goleniak. W piątkowym koncercie zagrają m.in. Kapela Brodów, ukraiński zespół Luiku i Warsaw Gamelan Group.

czytaj więcej...

Grodzisk FOLK FEST 2015 (9-13 czerwca, Grodzisk Mazowiecki)

Bassekou Kouyate & Ngoni ba (10 czerwca, Wrocław)

miejsce: Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1, Wrocław
z cyklu: Ethno Jazz Festival
czas: środa, 10 czerwca, godz. 20:00
bilety: 60 zł - 35 zł

Koncerty Bassekou Kouyate & Ngoni ba to barwna eksplozja afrykańskich rytmów i melodii wykonywanych przez 7-osobowy zespół występujący w tradycyjnych strojach ludowych. W Wrocławiu zespół będzie promować swój najnowszy album "Jama ko" oraz poprzednie wydawnictwo "I Speak Fula".

Bassekou Kouyate & Ngoni ba (10 czerwca, Wrocław)


warsztaty: Obrzędowe pieśni podlaskie (5-7 czerwca, Dasze, gm. Kleszczele)

czas: 5-7 czerwca
miejsce: Dasze, gm. Kleszczele

Warsztaty skierowane są do wszystkich - mniej i bardziej śpiewających. Poprowadzą je Eudokia Markiewicz oraz Zofia Kirdylewicz z Dasz (gm. Kleszczele). W programie warsztatów znajdą się: kolędy życzące, pieśni nabożne, wiosenne, weselne, chrzcinne, powszechne.

czytaj więcej...

warsztaty: Obrzędowe pieśni podlaskie (5-7 czerwca, Dasze, gm. Kleszczele)


seria Muzyka Źródeł - KAPELA METÓW

seria Muzyka Źródeł - KAPELA METÓW
   Nagrania dokonane w latach 1976-77 zachowały żywiołowość, naturalność i wdzięk muzyki autentycznej, przeznaczonej kiedyś do tańca na zabawach i weselach, granej spontanicznie i zwykle improwizowanej. Kazimierz Meto był mistrzem, od którego uczyło się wielu młodych muzykantów. Płyta daje możliwość poznania jego wyjątkowych, zanurzonych jeszcze w XIX wieku melodii i stylu gry.

więcej

Pieśni Suwalszczyzny i Podlasia (30-31 maja, Białystok)
warsztaty pieśni tradycyjnych cz. I


czas: sobota-niedziela, 30-31 maja
miejsce: Galeria Sleńdzińskich, Białystok

Uczestnicy zajęć poznają pieśni z Sejneńszczyzny, okolic Suwałk, ale także północnego i środkowego Podlasia. Będą to utwory obrzędowe i liryczne (tzw. powszechne), na wesołą i smutną nutę, po polsku oraz w gwarze "dawniejszej". Spotkania warsztatowe wzbogacą opowieści o śpiewakach i śpiewaczkach, od których pieśni zostały nagrane, a także o obrzędach podczas których je dawniej wykonywano.

czytaj więcej...

Pieśni Suwalszczyzny i Podlasia - warsztaty pieśni tradycyjnych cz. I (30-31 maja, Białystok)


Dzikie Jabłka i Warszawska Orkiestra Sentymentalna (23 maja, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
laureaci konkursu folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja
czas: sobota, 23 maja
   :: godz. 13:00-15:00 - warsztaty muzyczno-wokalne z zespołem "Dzikie Jabłka" (dla dzieci 7-16 lat, zapisy)
   :: godz. 19:00 - koncert zespołów: Dzikie Jabłka i Warszawska Orkiestra Sentymentalna
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Dzikie Jabłka i Warszawska Orkiestra Sentymentalna (23 maja, Warszawa)

Vołosi - NOMADISM

Vołosi - NOMADISM
   Nomada to człowiek wolny, a wizja bezkresnej wolności inspiruje. Jest ruchem w stronę przekraczania wszelkich granic, limitów, konwencji, przyzwyczajeń. Nomadyzm jest zatem zbiorem możliwości, swobodnym poruszaniem się pomiędzy miejscami, stylami czy językami. To dążenie do zerwania z szablonowymi sposobami myślenia i działania. Nomadyczna tożsamość powstaje jako efekt ciągłych zwrotów, chwilowych zdarzeń, nie jest podyktowana trwałymi identyfikacjami nakładanymi z góry. Jest zwróceniem się w kierunku różnorodności, zmienności oraz indywidualizmu.

więcej

promocja 116/117 numeru Pisma Folkowego (18 maja, Lublin)
oraz koncert Duetu Kipikasza


miejsce: ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, Lublin
czas: poniedziałek, 18 maja, godz. 19:00
wstęp: wolny

Redakcja pisma zaprezentuje specjalny 116/117 jego numer, w którym oprócz wywiadu z Duetem Kipikasza znajdzie się obszerny artykuł o zmarłym niedawno muzykologu prof. Antonim Zole z KUL. W dziale Z teorii został zamieszczony tekst dr Anny Nacher (UJ, Karpaty Magiczne) Efekt Fonografu, a w dziale Z tradycji artykuł o nazwach ludowych demonów pod intrygującym tytułem Bobo, macek, bizia bizia dr. Joanny Szadury (UMCS). W 116/117 numerze ukazał się wywiad z twórcami portalu Lemko Archive, opowieść o podroży do Boliwii Pawła Golemana, recenzje płyt i wydarzeń muzycznych.
Spotkaniu będzie towarzyszył koncert lubelskiego Duetu Kipikasza (Karolina Balmas i Aleksandra Członka).

promocja 116/117 numeru Pisma Folkowego (18 maja, Lublin) oraz koncert Duetu Kipikasza (18 maja, Lublin)


FOLKOWY FONOGRAM ROKU 2014

   14 maja, podczas pierwszego koncertu Festiwalu Folkowego Polskiego Radia NOWA TRADYCJA 2015 ogłoszono laureatów i wręczono nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2014.
   Jury Folkowego Fonogramu Roku 2014 w składzie: Simon Broughton ("Songlines Magazine"), Lopa Kothari (BBC Radio 3), Bartek Chaciński (tygodnik "Polityka"), Tomasz Janas (kultura.poznan.pl), Jacek Hawryluk (Polskie Radio, Program 2) i Kuba Borysiak (Polskie Radio, Program 2) przyznało następujące nagrody: I nagrodę i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2014 płycie "Berjozkele - kołysanki jidysz" Oli Bilińskiej; II nagrodę płycie "Acatao" Michała Czachowskiego; III nagrodę płycie "Wiano" zespołu Sutari.

Ola Bilińska - BERJOZKELEMichał Czachowski - ACATAOSutari - WIANO

WIRTU@LNE GĘŚLE dla płyty
"SLAVA II: PIEŚNI SŁOWIAN WSCHODNICH"
zespołu PERCIVAL


WIRTU@LNE GĘŚLE czyli folkowa płyta minionego roku wybierana przez słuchaczy-internautów. W tym roku odbyła się dwunasta edycja plebiscytu; uczestniczyło w nim 66 płyt, a zagłosowało prawie 3000 osób. Za folkową płytę roku 2014 uznany został album zespołu Percival "SLAVA II: PIEŚNI SŁOWIAN WSCHODNICH".

W głosowaniu na najciekawszą okładkę wyróżniono okładkę innej płyty zespołu Percival - "SLAVNY TUR - LIVE IN WROCŁAW" autorstwa Zuzanny Chańskiej.

Szczegółowe wyniki (kolejność pierwszej dziesiątki) poznamy 12 maja w samo południe (www.gesle.folk.pl).

czytaj więcej...

WIRTU@LNE GĘŚLE dla płyty 'SLAVA II: PIEŚNI SŁOWIAN WSCHODNICH' zespołu PERCIVAL


18. Festiwal Polskiego Radia NOWA TRADYCJA (13-17 maja, Warszawa)

   Festiwal rozpocznie się 13 maja o godz. 19:30 w Teatrze Powszechnym spektaklem Mistrz Manole - jedną z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych w reżyserii Darka Błaszczyka i Zbyszka Olkiewicza, w opracowaniu muzycznym Jacka Hałasa.
   W kolejnych dniach w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędą się przesłuchania konkursowe oraz koncerty festiwalowe.

czytaj więcej...

18. Festiwal Polskiego Radia NOWA TRADYCJA (13-17 maja, Warszawa)

warsztaty: Obrzędowe pieśni podlaskie (7-22 maja, Łosinka oraz Koźliki n/Narwią)

czas: 7, 14, 21-22 maja
miejsce: Łosinka oraz skansen w Kozlikach n/Narwią

Warsztaty skierowane są do wszystkich - mniej i bardziej śpiewających. Poprowadzi je Maria Dmitruk z Łosinki (gm. Narew). Spotkania będą się odbywać we trzy czwartki, począwszy od 7 maja oraz w piątek 22 maja.

Kolejne spotkania będą poświęcone następującym tematom: I - kolędy, pieśni wiosenne, liryczne; II - pieśni wiosenne, sianokośne, żniwne; III - pieśni weselne, chrzcinne, kołysanki. W piątek 22 maja odbędzie się koncert warsztatowiczów w skansenie w Koźlikach n/Narwią.

czytaj więcej...

warsztaty: Obrzędowe pieśni podlaskie (7-22 maja, Łosinka oraz Koźliki n/Narwią)


Koncert charytatywny dla Wojtka Przybylskiego (12 maja, Warszawa)

miejsce: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59, Warszawa
czas: wtorek, 12 maja, godz. 19:00
bilety: 100 zł

   W koncercie udział wezmą: EWA BEM, TOMASZ STAŃKO, ANDRZEJ JAGODZIŃSKI, ZBIGNIEW WODECKI, JUSTYNA STECZKOWSKA, EDYTA BARTOSIEWICZ, KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI, T.LOVE, KAZIK, KULT, KNŻ, RUTA, FISZ, EMADE TWORZYWO, PERFECT, LADY PANK, ROBERT GAWLIŃSKI, KAPELA ZE WSI WARSZAWA.

czytaj więcej...

Koncert charytatywny dla Wojtka Przybylskiego (12 maja, Warszawa)

Imany na Ethno Jazz Festivalu (21 kwietnia, Wrocław)

miejsce: Sala Audytoryjna WCK, ul. Wystawowa 1, Wrocław
z cyklu: Ethno Jazz Festival
czas: wtorek, 21 kwietnia, godz. 20:00
bilety: 150 zł - 100 zł

   Do Paryża Imany przyjechała z Nowego Jorku gdzie przez siedem lat z powodzeniem kontynuowała karierę modelki. Zmęczona byciem tylko "wieszakiem na ubrania", zrezygnowała z kariery na wybiegu i zajęła się tym, co uważała za swoje prawdziwe powołanie - muzyką.
   Imany oczarowała słuchaczy zjawiskowym, pełnym melancholii głosem. W 2012 r., w towarzystwie wybitnych muzyków Imany nagrała 12 anglojęzycznych utworów na płytę "Shape of a Broken Heart".

Imany na Ethno Jazz Festivalu (21 kwietnia, Wrocław)


Kapela Jazgodki - W MIĘDZYCZASIE

Kapela Jazgodki - W MIĘDZYCZASIE
   Wszystkie piosenki, które znajdziecie na tej płycie powstały właśnie w Międzyczasie... Wyrosły z nocnych rozmów, z podróży, z codziennego pośpiechu, z nagłych zawirowań i chwil spokoju, z brodzenia po kolana w niebie i tym drugim... Nasz czuły dyskurs z rzeczy-oczy-wistością. I z muzyką - mniej i bardziej tradycyjną, która jest zawsze obecna, w każdym kącie...
   Kapela Jazgodki (duet: Iwona Sojka - skrzypce i Katarzyna Jackowska - akordeon, śpiew) powstała zimą 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Powstała w kuchni, tam gdzie piec i ogień...

więcej

Kroke na Ethno Jazz Festivalu (15 kwietnia, Wrocław)

miejsce: Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1, Wrocław
z cyklu: Ethno Jazz Festival
czas: środa, 15 kwietnia, godz. 20:00
bilety: 100 zł - 45 zł

Koncert promujący najnowszą płytę zespołu - TEN
   [...] To muzyka scalająca harmonie klezmerskie, brzmienia Bałkanów, dźwięki orientu i autorskie improwizacje. To muzyka ujawniająca osobowości i temperamenty trzech muzyków. Mają talent tworzenia niebanalnych melodii, wzbogacanych finezyjnymi improwizacjami i wirtuozersko granych [...]
   Kroke: Tomasz Kukurba - altówka, wokal, instrumenty perkusyjne | Jerzy Bawoł - akordeon | Tomasz Lato - kontrabas

Kroke na Ethno Jazz Festivalu (15 kwietnia, Wrocław)


SZTETL WARSZE (18 kwietnia, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
w ramach: Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska
czas: sobota, 18 kwietnia
   :: godz. 12:00 - międzypokoleniowe warsztaty muzyczne (dla dzieci 7-12 lat, zapisy)
   :: godz. 19:00 - koncert Sztetl Warsze
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

Porywająca międzypokoleniowa zabawa i intrygująca plastycznie wizualizacja są niezwykłą podróżą po międzywojennej Warszawie. "Sztetl Warsze" to mix porywającej muzyki osadzonej w żydowskich tradycjach oraz przebojowych, znanych od pokoleń szlagierów takich jak np. "Panie Janie", "Tango milonga" czy "Rebeka", których twórcami byli znakomici kompozytorzy i autorzy tekstów - Polacy pochodzenia żydowskiego.

SZTETL WARSZE (18 kwietnia, Warszawa)

Kwadrofonik i Adam Strug - REQUIEM LUDOWE

Kwadrofonik i Adam Strug - REQUIEM LUDOWE
   Requiem ludowe to na nowo skomponowana muzyka żałobna, zanurzona głęboko w tradycji pieśni mazowieckich i tekstach pochodzących ze Śpiewnika Pelplińskiego z 1871 roku.
   Spotkanie Adama Struga z grupą Kwadrofonik, doprowadziło do stworzenia dzieła na pograniczu muzyki tradycyjnej i współczesnego eksperymentu. Requiem nawiązuje do mszy żałobnej w sposób symboliczny. Wyrafinowana struktura dzieła (kolejne etapy wędrówki człowieka ku śmierci) łączy się z pięknem interpretacji Adama Struga i eksperymentalnymi oraz niezwykle sugestywnymi aranżacjami grupy Kwadrofonik.

więcej

Warszawska Spółdzielnia Muzyczna w Regeneracji (16 kwietnia, Warszawa)

miejsce: Klub Regeneracja, ul. Puławska 61, Warszawa
czas: czwartek, 16 kwietnia, godz. 21:00
wstęp: wolny

   Warszawska Spółdzielnia Muzyczna to zespół, który specjalizuje się w repertuarze 20-lecia międzywojennego, piosenki kabaretowej, rewiowej i filmowej, znanych z wykonań takich artystów jak Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Tadeusz Faliszewski, Mieczysław Fogg. Często sięga po typowe warszawskie szlagiery m.in. niezapomnianego króla szemranej ballady z Czerniakowa, Stanisława Grzesiuka.

czytaj więcej...

Warszawska Spółdzielnia Muzyczna w Regeneracji (16 kwietnia, Warszawa)


seria Muzyka Źródeł - DYNASTIA SOWÓW Z PIĄTKOWEJ

seria Muzyka Źródeł - DYNASTIA SOWÓW Z PIĄTKOWEJ
   30. płyta radiowej serii "Muzyka Źródeł - Portrety" poświęcona jest Dynastii Sowów z Piątkowej. To jeden z najbardziej znanych muzykanckich rodów Pogórza Dynowskiego (region rzeszowski).
   Rodzinne kroniki datują początek osadnictwa tego rodu w Piątkowej na 18. wiek. Wówczas przybył tam Piotr Sowa, protoplasta rodu, skrzypek i cymbalista. Na tych instrumentach grały kolejne pokolenia Sowów [...] byli też budowniczymi instrumentów.

więcej

6. Festiwal NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA (18, 23-27 kwietnia, Warszawa)

Festiwal Nowa Muzyka Żydowska to coroczne spotkanie publiczności z artystami, dla których tradycja jest punktem wyjścia i inspiracją - kontekstem twórczym jest muzyczna współczesność. To specjalnie tworzone dla Festiwalu projekty muzyczne. Zobaczymy zatem: polsko-amerykańskie trio wybitnych improwizatorów Bern-Szamburski-Wójciński, francuski Anakronic z amerykańską wokalistką Taron Benson, świetnych jazzmanów Oleś Duo i Jorgosa Skoliasa. Formacja Cukunft Raphaela Rogińskiego będzie towarzyszyć Zeev Tene'owi - izraelskiemu buntownikowi, bardowi i poecie. Nowe projekty, przygotowane specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska zaprezentują także Małe Instrumenty oraz Ola Bilińska, a na zakończenie Olga Tokarczuk przeczyta fragmenty swojej ostatniej powieści "Księgi Jakubowe".

czytaj więcej...

6. Festiwal NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA (18, 23-27 kwietnia, Warszawa)


Mazurkowy Poniedziałek na Bielanach (6 kwietnia, Warszawa)

   Drugiego dnia Wielkanocy, tradycyjnie już, wokół kościoła Pokamedulskiego przy ul. Dewajtis 3 odbędzie się Mazurkowy Poniedziałek - otwarta impreza organizowana przez fundację Wszystkie Mazurki Świata.
   Podczas mszy św. o godz. 11 zespół Dziczka zaśpiewa pieśni wielkanocne z tradycji prawosławnej oraz ludowej, wschodniosłowiańskiej. Po mszy, na placu przed kościołem, mazurki, polki, kujawiaki do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania.

czytaj więcej...

Mazurkowy Poniedziałek na Bielanach - 6 kwietnia 2015

seria In Crudo - MARIAN BUJAK z Szydłowca. PORTRET SKRZYPKA

seria In Crudo - MARIAN BUJAK z Szydłowca. PORTRET SKRZYPKA.
   Jest to wznowienie płyty z 2002 roku, w formie zmienionej i uzupełnionej o 52-stronicową książkę. Przy tworzeniu płyty pomagali członkowie rodziny skrzypka. Publikacja zawiera 51 nagrań, biogram artysty w języku polskim i angielskim, rozmowę z nim, a także zdjęcia z archiwum rodzinnego oraz archiwum Centrum Kultury w Szydłowcu.
   Marian Bujak był jednym z najwybitniejszych skrzypków ludowych regionu radomskiego. Obdarzony niezwykłym talentem, pamięcią i muzykalnością, imponował precyzją, witalnością gry i szlachetnością stylu.

więcej

Ludzie, malujcie pisanki!
Warsztaty pisankowe (1 kwietnia, Lublin)


W zależności od regionu istnieje wiele tradycyjnych sposobów zdobienia jaj. Jajka mogą wydrapywane, wyklejane kolorowym papierem, barwionym sitowiem, wytrawiane octem. Na Lubelszczyźnie najczęściej stosowana jest technika batikowa - polegająca na "pisaniu" wzoru na powierzchni jajka za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko barwi się w przygotowanym barwniku.

czytaj więcej...

Ludzie, malujcie pisanki! Warsztaty pisankowe (1 kwietnia, Lublin)

FOLKOWY FONOGRAM ROKU 2014
i FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2014


24 marca Polskie Radio przedstawiło płyty zgłoszone do tegorocznych konkursów i jednocześnie ogłosiło finałową jedenastkę konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2014.

   W finałowej jedenastce Folkowego Roku 2014 znalazły się następujące płyty: "Acatao" Michał Czachowski | "Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz" Ola Bilińska | "Ceratitis Capitata" Paweł Szamburski | "Czereda" Tołhaje | "Folk Five" Wojtczak Nyconnection | "Make Music Not War. Z Kolbergiem po Afryce" Multiculti Orkiestra Marii Pomianowskiej | "Neon Fields" Transkapela | "Pokój jej cieniom" Trzy Dni Później | "Sarakina Live In Studio" Sarakina | "Turbo Balkan Groove" Tsigunz Fanfara Avantura | "Wiano" Sutari.
czytaj więcej...

Dwójka, Polskie Radio

Konkursy Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł

Motion Trio - muzyka na trzy akordeony (24 marca, Wrocław)

miejsce: Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1, Wrocław
z cyklu: Ethno Jazz Festival
czas: wtorek, 24 marca, godz. 20:00
bilety: 100 zł - 40 zł

   Motion Trio - ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wykonując własną muzykę Motion Trio zmienia oblicze akordeonu. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię.
   Koncertowi towarzyszyć będą, opracowane przez Jarosława Migonia, wizualizacje obrazów wybitnego krakowskiego malarza i grafika, Jacka Sroki.

Motion Trio - muzyka na trzy akordeony (24 marca, Wrocław)


Spotkania wielkopostne na Podlasiu (26-29 marca, Knyszyn, Zabiele, Zofiówka)

Spotkania wielkopostne zainaugurują działalność podlaskiej szkoły tradycji.
Istotą działania Szkół Tradycji jest tworzenie w społecznościach wiejskich warunków, w których stara, miejscowa muzyka mogłaby być przekazywana, rozwijana i praktykowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. [...] Wyjątkowość Podlasia przejawia się we wciąż żywym zwyczaju śpiewania nabożeństw i pieśni Wielkopostnych w wiejskich kaplicach, pod przydrożnymi krzyżami a nawet w miejscowych świetlicach. [...]
czytaj więcej...

Spotkania wielkopostne na Podlasiu (26-29 marca, Knyszyn, Zabiele, Zofiówka)

Mayra Andrade - wielki głos Wysp Zielonego Przylądka (23 marca, Wrocław)

miejsce: Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław
z cyklu: Ethno Jazz Festival
czas: poniedziałek, 23 marca, godz. 20:00
bilety: 180 zł - 60 zł

   Mayra Andrade - kosmopolitka, co słychać natychmiast w jej muzyce, gdzie przenika się tak wiele wątków.
   Urodzona w Hawanie, w rodzinie o afrykańskich korzeniach, wychowała się w Angoli, Senegalu i na Wyspach Zielonego Przylądka. Mieszka w Paryżu.
   Jej zmysłowy alt w duecie "Alfama" z Pedro Moutinho jest do dziś jednym z najczęściej słyszanych głosów w radiowej Sieście Marcina Kydryńskiego.

Mayra Andrade - wielki głos Wysp Zielonego Przylądka (23 marca, Wrocław)


Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2015 (21-26 kwietnia, Warszawa)

W tym roku podczas Festiwalu czekają nas trzy duże koncerty:
- "Muzyka z Kielecczyzny" (22 kwietnia)
- "Kolej warszawsko-wiedeńska" (23 kwietnia)
- "Mistrzowie i Uczniowie" (22 kwietnia)
Poza tym oczywiście cowieczorny Klub Festiwalowy, finał konkursu "Stara Tradycja", Targowisko Instrumentów, Noc Tańca i Małe Mazurki.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2015 (21-26 kwietnia, Warszawa)

seria Folk Music Collection - GDYBY KOLBERG MIAŁ FONOGRAF...

GDYBY KOLBERG MIAŁ FONOGRAF...
   Nowa płyta z serii Folk Music Collection, zawierająca archiwalne nagrania ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN.
   Płyta prezentuje wybrane przykłady muzyki z niemal wszystkich głównych regionów etnograficznych Polski, korespondując tym samy z regionami opisanymi w tomach Oskara Kolberga. Przedwojenne kolekcje nagrań dźwiękowych muzyki tradycyjnej, sporządzone w granicach II Rzeczypospolitej ok. 40 lat po śmierci Kolberga nie przetrwały wojennej zawieruchy. Dysonujemy jednak dokumentacją powojenną, w której utrwalono jeszcze śpiew i grę tej generacji wykonawców, która przyszła na świat w czasach Kolberga.
   Wydawnictwo bezpłatne, jeśli ktoś wyrazi zainteresowanie, dołączane do zamówienia.

więcej

Polskie ludowe instrumenty muzyczne - internetowe muzeum

Portal "Polskie ludowe instrumenty muzyczne" (www.instrumenty.edu.pl) prezentuje instrumenty muzyczne i narzędzia dźwiękowe wykorzystywane w praktyce na terenie całej Polski od XVIII po XXI wiek. Strona ma charakter popularyzatorski i edukacyjny, spełniając jednocześnie wymagania specjalistów i naukowców.

Portal jako pierwszy pokazuje tak bogaty materiał porównawczy - całkowicie nową dokumentację zdjęciową wraz z profesjonalnymi opisami, wzbogaconą o nagrania dźwiękowe, materiały audiowizualne oraz projekty instrumentów.

czytaj więcej...

Polskie ludowe instrumenty muzyczne - internetowe muzeum

Obierek i Krzywa Grzywa na Folkowym Graniu w Starym Klasztorze (19 marca, Wrocław)

miejsce: Klub Muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, Wrocław
z cyklu: Ethno Jazz Festival - Folkowe Granie w Starym Klasztorze
czas: czwartek, 19 marca, godz. 19:30
bilety: 10 zł / 15 zł

   W gotyckich wnętrzach klubu muzycznego Stary Klasztor zaprezentują się dwa znakomite wrocławskie zespoły folkowe - OBIEREK oraz TRIO KRZYWA GRZYWA.
   Będzie klasycznie i nowocześnie - nastrojowo i tanecznie...

Więcej informacji o koncertach w dziale Kalendarium.

Obierek i Krzywa Grzywa na Folkowym Graniu w Starym Klasztorze (19 marca, Wrocław)


Ania Broda - NAJLEPSZE ŻYCZENIE

Ania Broda - NAJLEPSZE ŻYCZENIE
Ania Broda - 6H


   Po sukcesie i przychylnych recenzjach wydawnictwa "A ja nie chcę spać" (między innymi główna nagroda w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku") nadszedł czas na przekaz bardziej serio. Piosenki o wolności, miłości i galaretce z nóżek, kryminalne ballady i elfickie pieśni. Jazzowo-folkowe instrumentarium, podróżne inspiracje, jednym słowem twórczość pogodna.

Ania Broda '6H'
więcej

WIRTU@LNE GĘŚLE - ostatni moment na zgłoszenie płyty

Jeszcze do piątku, 13 marca organizatorzy Wirtu@lnych Gęśli czekają na zgłoszenia i propozycje płyt do tegorocznego plebiscytu.

WIRTU@LNE GĘŚLE to internetowy plebiscyt, w którym słuchacze wybierają najlepszą folkową płytę minionego roku. W głosowaniu uczestniczą płyty z szeroko rozumianą muzyką etniczną i folkową: od źródeł po bardzo współczesne czy wręcz nowoczesne aranżacje muzyki tradycyjnej; albumy artystów znanych, doświadczonych i cenionych a także debiutantów i wykonawców znanych tylko lokalnie.

Rozpoczęcie głosowania: 16 marca 2015.

WIRTU@LNE GĘŚLE - ostatni moment na zgłoszenie płyty


seria In Crudo - I PO ŚCIANACH. MUZYKA Z REMONTU 1994-96

seria In Crudo - I PO ŚCIANACH. MUZYKA Z REMONTU 1994-96
   Płyta zawiera wybór nagrań muzyki tradycyjnej niestylizowanej, dokonanych w trakcie pierwszych zabaw tanecznych z taką muzyką, które odbywały się w studenckim Klubie Remont w Warszawie w latach 1994-96.
:: Tylko część nakładu w wolnym dostępie. Publikacja niedostępna w sieciach handlowych.
Karol Ejgenberg:
   Scena "Korzenie" w Klubie Remont uchwyciła kontrkulturową jakość muzyki polskiej wsi. Przyciągnęła ludzi niezwykłych i niezwykle rozmaitych, a skutki tego spotkania trwają do dziś. Najsilniejszym i najtrwalszym z nich stało się odkrycie przez miastowych tradycyjnej muzyki polskiej wsi, radości z niej, zauważenie jej niepowtarzalnej wartości artystycznej.

więcej

Michał Czachowski, Indialucía - ACATAO

Michał Czachowski, Indialucía - ACATAO
   Międzynarodowy projekt muzyczny Michała Czachowskiego - Indialucia, to zarazem jeden z najbardziej znanych zespołów z gatunku World Music Fusion. To także pierwszy zespół, który połączył muzykę Indii z andaluzyjskim flamenco, odnosząc sukcesy i występując na całym świecie od 1999 roku. Jego druga płyta pt. Acatáo (w języku Cyganów iberyjskich zwanym Caló oznacza "zjednoczeni"), to kontynuacja tego nowatorskiego przedsięwzięcia, gdzie przenikają się style i instrumenty oraz powstają nowe muzyczne spotkania do tej pory nieznane.

więcej

Dynastia Sowów (15 marca, Warszawa)

miejsce: Studio im. Władysława Szpilmana, al. Niepodległości 77/85
z cyklu: Muzyczna Scena Tradycji
czas: niedziela, 15 marca, godz. 16:00
bilety: bezpłatne wejściówki (rezerwacje)

   W koncercie wezmą udział przedstawiciele rodziny Sowów, a także Kapela Witolda Brody, skrzypka, badacza, od blisko 20 lat dokumentującego muzyczną tradycję regionu rzeszowskiego.

Więcej informacji o koncertach w dziale Kalendarium.

Dynastia Sowów (15 marca, Warszawa)


Warsztaty lirnicze (17-19 kwietnia, Koźliki n/Narwią)

czas: pt.-niedz., 17-19 kwietnia
miejsce: skansen w Kozlikach n/Narwią

Na program warsztatów złożą się ukraińskie pieśni (m.in. z repertuaru Iwana Własiuka - jednego z ostatnich lirników Polesia (zm. 1991 r.) oraz polskie pieśni lirnicze. Osobny czas zostanie poświęcony na praktyczną naukę gry na lirze korbowej i utworom instrumentalnym. Materiał warsztatów będzie dostosowany do zapotrzebowania i zainteresowań uczestników.

Więcej informacji o koncertach w dziale Kalendarium.

Warsztaty lirnicze (17-19 kwietnia, Koźliki n/Narwią)


Chango Spasiuk (11 i 12 marca, Warszawa, Sopot)

czas: środa, 11 marca, godz. 19:30 (35 zł)
miejsce: Studio im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59, Warszawa

czas: czwartek, 12 marca, godz. 19:00 (60 zł)
miejsce: Pick & Roll, ul. Zamkowa Góra 3-5, Sopot

Zapalonemu akordeoniście i kompozytorowi Chango Spasiukowi udało się przekształcić chamamé - do tej pory znany tylko znawcom ludowy styl argentyński - w wysoko rozwiniętą formę sztuki. Jego wpływ na chamamé jest porównywalny z wpływem jego krajana - Astora Piazzolli, który niegdyś połączył tango z jazzem i elementami klasycznymi i dzięki temu na nowo je ożywił. Przy tworzeniu swojej muzyki Spasiuk bardzo lubi eksperymentować: ludowe polki, mocne ranchera, wesołe schotis i szybkie rasguidos dobles.

Więcej informacji o koncertach w dziale Kalendarium.

Chango Spasiuk (11 i 12 marca, Warszawa, Sopot)


Ana Moura - gwiazda fado (2 marca, Wrocław)

miejsce: Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław
z cyklu: Ethno Jazz Festival
czas: poniedziałek, 2 marca, godz. 19:30
bilety: 150 zł - 60 zł

Więcej informacji o koncertach w dziale Kalendarium.

Ana Moura - gwiazda fado (2 marca, Wrocław)


XVIII edycja konkursu "NOWA TRADYCJA" - zgłoszenia do 23 marca

   TRADYCJĄ Konkursu Muzyki Folkowej jest miejsce (Radiowe Studio Koncertowe), czas (wiosna), w którym się odbywa i kształt programowy (przesłuchania konkursowe i koncerty laureatów). NOWA jest za każdym razem, bo o jej charakterze decydują młode zespoły występujące w koncertach konkursowych i ich pomysły muzyczne, czasem zbliżone bardziej do brzmienia tradycyjnego, innym znów razem oddalające w sferę kompozycji własnych inspirowanych tylko motywami lub tematami muzyki tradycyjnej.

Prezentacje konkursowe zakwalifikowanych artystów odbędą się 15 i 16 maja, a koncert laureatów odbędzie się ostatniego dnia Festiwalu Nowa Tradycja - 17 maja.

XVIII edycja konkursu 'NOWA TRADYCJA'


V edycja konkursu "STARA TRADYCJA" - zgłoszenia do 16 marca

   Konkurs adresowany jest do młodych muzyków, śpiewaków oraz kapel i jest okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu wyrosłych na źródłach polskiej muzyki ludowej. Celem konkursu jest promowanie młodych muzyków i śpiewaków - kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie formuł na obecność tej muzyki we współczesnej kulturze.
   10 finalistów konkursu weźmie udział w koncercie finałowym Starej Tradycji podczas festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" w Warszawie, 21 kwietnia 2015.

V edycja konkursu


promocja 115 numeru Pisma Folkowego Gadki z Chatki (26 lutego, Lublin)
oraz koncert Aksak Balkan Trio


miejsce: ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, Lublin
czas: czwartek, 26 lutego, godz. 19:00
wstęp: wolny

Redakcja pisma zaprezentuje specjalny 115 jego numer poświęcony w całości zagadnieniom kultury, a szczególnie muzyki tradycyjnej krajów Grupy Wyszehradzkiej. Każdy z zamieszczonych w numerze artykułów odnosi się do współczesnego funkcjonowania muzyki tradycyjnej i ukazuje aktualne sposoby zachowywania i przekazywania dziedzictwa kulturowego Węgier, Polski, Czech i Słowacji. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert lubelskiego zespołu Aksak Balkan Trio (Maria Natanson, Piotr Majczyna, Robert Brzozowski). Oprócz muzyki na żywo będzie też można otrzymać dołączoną do czasopisma płytę z nagraniami najciekawszych 16 folkowych kapel z krajów V4.

Aksak Balkan Trio, promocja 115 numeru Pisma Folkowego Gadki z Chatki (26 lutego, Lublin)


Maja Kleszcz i Wojtek Krzak wystąpią w Starym Klasztorze (22 lutego, Wrocław)

miejsce: Klub Muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, Wrocław
z cyklu: Ethno Jazz Festival - Muzyka Świata w Starym Klasztorze
czas: niedziela, 22 lutego, godz. 21:00
bilety: 35 zł / 25 zł

   Maja Kleszcz - oszczędna, nie narzucająca się, szczera artystka, która w czasach gdy wszyscy chcą krzyczeć na swój temat, ona mówi szeptem, bo krzyczeć nie chce i nie musi.
   Mimo młodego wieku - tak dojrzała i unikalna, że swoją osobowością zachwyca takich twórców jak John Duigan, reżyser wielu hollywoodzkich filmów, który po usłyszeniu głosu Mai z miejsca zaproponował jej udział w swoim najnowszym filmie "Careless love".

Więcej informacji o koncertach w dziale Kalendarium.

Maja Kleszcz i Wojtek Krzak wystąpią w Starym Klasztorze (22 lutego, Wrocław)


Kapela Brodów - MUZIKAIM

Kapela Brodów - MUZIKAIM
Witek Broda:
   [...] Usłyszałem u wiejskich muzykantów dźwięki żydowskie - żywe, obce, intrygujące. Czasem była to fraza, czasem cały utwór. Podsłuchany pod oknem, nauczony w terminie u żydowskiego skrzypka, potem grany do tańca na zabawach i weselach...

Płyta została nagrana jesienią 2014 r. podczas dwóch koncertów Kapeli Brodów w Warszawie: 12 października w Domu Kultury Śródmieście oraz 13 października w Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

więcej

WIELOMA JĘZYKAMI - Karolina Cicha & Bart Pałyga (21 lutego, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 21 lutego
   :: godz. 13:00 - warsztaty muzyczne (dla dzieci 7-15 lat, zapisy)
   :: godz. 17:30 - Między Wschodem a Zachodem - spotkanie z Katarzyną i Pawłem Winiarskimi
   :: godz. 19:00 - koncert WIELOMA JĘZYKAMI - Karolina Cicha & Bart Pałyga
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

WIELOMA JĘZYKAMI (21 lutego, Warszawa)

Koncert na kilkanaście instrumentów i dziewięć języków
"Wieloma językami" czerpie ze skali muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości, ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytych w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.


Kapela Brodów - MUZIKAIM - muzyczna archeologia (15 lutego, Warszawa)

miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Mordechaja Anielewicza 6
czas: niedziela, 15 lutego
   godz. 11:00-13:00 - warsztaty rodzinne
   godz. 17:00 - pokaz filmu, dyskusja i warsztaty
   godz. 20:00 - koncert
wstęp: 20 zł / 10 zł (koncert)

MUZIKAIM - muzyczna archeologia - 25 lat włóczęgi po wsiach, przysłuchiwania się muzykantom i odkrycie, że na weselach i zabawach grają oni żydowską muzykę, którą przechowali w pamięci. Przedsięwzięcie Witka Brody - skrzypka i badacza muzyki tradycyjnej.

Kapela Brodów - MUZIKAIM - muzyczna archeologia (15 lutego, Warszawa)

Le Bal - ostatkowy "bal francuski z intencją" (10 lutego, Poznań)

miejsce: Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 55/1
czas: wtorek, 10 lutego, godz. 19:00-23:00
wstęp: 15 zł

Bal francuski z intencją
dedykowany przyjaźni, miłości ulotnej, chwilom które na zawsze w pamięci, niezapomnianym spotkaniom,
przerażeniu nagłej śmierci,
skradzionym pocałunkom, tajemnicy skrywanej...

Zagrają: Kapela Hałasów, Przodki, Daorientacja, Ruach, Serhij i Monika Petryczenko, goście z Bal Folk Poznań, goście niespodziewani...

Więcej informacji o koncertach w dziale Kalendarium.

Le Bal - ostatkowy

Werchowyna (10 lutego, Warszawa)

miejsce: Aula Główna Politechniki Warszawskiej, Plac Politechniki 1
czas: wtorek, 10 lutego
wstęp: wolny

Jak co roku Werchowyna zaśpiewa a capella w Auli Politechniki Warszawskiej. W programie wielogłosowe pieśni Wschodnich Słowian.

Więcej informacji o koncertach w dziale Kalendarium.

Werchowyna (10 lutego 2015, Warszawa)

Wojtczak NYConnection - FOLK FIVE

Wojtczak NYConnection - FOLK FIVE
Album Irka Wojtczaka i muzyków amerykańskiego zespołu The Fonda/Stevens Group jawi się w fonografii polskiej jako wydarzenie szczególne. Nagrania ukazują dużą różnorodność muzyczną pod względem charakteru, wyrazu, ekspresji - od lirycznej impresji na temat polki "Pod gazem", melancholijnego kujona "Weselnego" i powściągliwej ballady "Cztery mile za Warszawą", po ożywione i ruchliwe melodie - kowalika, oberka Łęczyckiego i polki "Kiej jo ide w pole". Płytę wyróżnia staranny, świadomy wybór podejmowanych tematów, dzięki czemu polska muzyka tradycyjna jest dobrze wtopiona w nowe opracowanie. Źródłem tradycyjnego repertuaru do jazzowych adaptacji Irka Wojtczaka był głównie Tadeusz Kubiak, wybitny skrzypek z regionu łęczyckiego w środkowej Polsce, którego repertuar, jak się okazało, inspiruje nie tylko muzyków przejmujących tradycję ludową w sposób bezpośredni i wierny, ale również muzyków jazzowych, nawet zza Oceanu, których aranżacje tworzą nową jakość i integrują nieznane dotąd przestrzenie muzycznych światów... (Ewa Sławińska-Dahlig)

więcej

DesOrient - DESORIENT 2

DesOrient - DESORIENT 2
   Zespół powstał w 1998 roku przy okazji nagrań muzyki Michała Lorenca do filmu Janusza Majewskiego "Złoto dezerterów". Utwory tego kompozytora weszły do stałego repertuaru zespołu, któremu Michał Lorenc powierzył wiele innych swoich kompozycji.
   Muzycy grupy korzystają z bogatego instrumentarium, w którego skład wchodzą oryginalne, pochodzące z różnych zakątków świata flety, bębny i rozmaite instrumenty strunowe, a także bliskie naszej kulturze cymbały, skrzypce, akordeon i bas. Ich wykorzystanie nadało muzyce Michała Lorenca bardzo charakterystyczne, cenione i rozpoznawalne brzmienie.

więcej

RZECZPOSPOLITA KURPIOWSKA (14 lutego, Warszawa)
w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika


miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1
czas: sobota, 14 lutego
wstęp: 20 zł (koncert), 10 zł (zabawa)

W programie: warsztaty śpiewu, tańca i instrumentalne; koncert muzyki i pieśni kurpiowskich; ostatkowa zabawa taneczna. Podczas koncertu i zabawy tanecznej wystąpią: Bandysionki, Kurpie na okrągło, Jan Kania i Harmoniści z Lelisa, Witold Kuczyński, Zespół Warszawa Wschodnia, Mateusz Kowalski, Marcin Drabik, Kompania Janusza Prusinowskiego. Warsztaty śpiewu poprowadzą Bandysionki i Adam Strug.

RZECZPOSPOLITA KURPIOWSKA, w 130. rocznicę urodzin Adama Chętnika (14 lutego, Warszawa)

Gdyby Kolberg miał fonograf... - wkrótce nowa płyta z nagraniami archiwalnymi

Inspiracją dla autorów projektu Gdyby Kolebrg miał fonograf..., była niezwykła i symboliczna zbieżność dat śmierci Oskara Kolberga i dokonania pierwszego w historii nagrania dokumentującego tradycje muzyczne z użyciem świeżo wynalezionego fonografu.

Dwupłytowy album przygotowywany przez Instytut Sztuki PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Liber Pro Arte będzie próbą odnalezienia w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN muzyki najstarszej, takiej, jakiej mógł słuchać Oskar Kolberg podczas swych licznych podróży po terenach XIX-wiecznej Rzeczypospolitej.

Gdyby Kolberg miał fonograf...

zapowiedź wydawnicza

Kapela Brodów - MUZIKAIM

15 lutego w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie odbędzie się koncert oraz spotkania związane z promocją najnowszej płyty Kapeli Brodów MUZIKAIM.

Witek Broda:
   Utwory na płycie wzięły się z mojej włóczęgi po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów ISPAN, autorów znanych i nieznanych.
   Usłyszałem u wiejskich muzykantów dźwięki żydowskie - żywe, obce, intrygujące. Czasem była to fraza, czasem cały utwór. Podsłuchany pod oknem, nauczony w terminie u żydowskiego skrzypka, potem grany do tańca na zabawach i weselach...

Kapela Brodów - MUZIKAIM
więcej

Targowisko instrumentów w internecie

Do tej pory Targowisko instrumentów było jednym z punktów programu warszawskiego Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (pojawiało się także w Kazimierzu i Krakowie).

Od tego roku mamy szansę na Targowisko permanentne, ruszyła bowiem - przygotowana przez Piotra Piszczatowskiego, inicjatora całego przedsięwzięcia - strona internetowa przedstawiająca twórców instrumentów oraz ich prace. Najważniejsze jednak, że ułatwia wszystkim chętnym kontakt do twórców poszukiwanych instrumentów.

Targowisko instrumentów w internecie

WARSAW AFROBEAT ORCHESTRA (24 stycznia, Warszawa)

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: sobota, 24 stycznia
   :: godz. 13:00 - warsztaty muzyczne (dla dzieci 7-12 lat, zapisy)
   :: godz. 17:30 - Co to jest afrobeat? - wprowadzenie do koncertu
   :: godz. 19:00 - koncert Warsaw Afrobeat Orchestra
bilety na koncert: 20 zł / 15 zł

WARSAW AFROBEAT ORCHESTRA (24 stycznia, Warszawa)

... Trudno jest znaleźć orkiestrę, która w tak wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu i już na starcie przykuwa uwagę świata ...

Więcej informacji o koncertach w dziale Kalendarium.


FOLKOWY FONOGRAM ROKU 2014
i FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2014
(zgłoszenia do 23 lutego)


Do 23 lutego można zgłaszać płyty do konkursów Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2014 i Fonogram Źródeł 2014.

   Laureatów konkursów poznamy podczas XVIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbędzie się w dniach 14-17 maja 2015 roku.
   Na stronie Festiwalu znajdują się regulaminy i formularze zgłoszeń do obu konkursów.

Zeszłoroczni laureaci:
:: Folkowy Fonogram Roku: "Sefardix" Braci Oleś i Jorgosa Skoliasa
:: Fonogram Źródeł: "Pierwszy Podhalański Popis Konkursowy Ludowych Muzyk Góralskich. Zakopane 18-20 kwietnia 1952"; "Pamiątki przeszłości z archiwum wydobyte. Pieśni i muzyka Kielecczyzny"

Dwójka, Polskie Radio

Konkursy Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł

Potańcówki karnawałowe z kapelą Tęgie Chłopy (23-25 stycznia, Gdańsk, Toruń Warszawa)

GDAŃSK
miejsce: Arthous, ul. Olejarna 2
czas: piątek, 23 stycznia, godz. 19:30
wstęp: 10 zł

TORUŃ
miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
czas: sobota, 24 stycznia, godz. 18:00-21:00
wstęp: 20 zł / 15 zł

WARSZAWA
miejsce: Solec 44, ul. Solec 44
czas: niedziela, 25 stycznia, godz. 19:00-22:00
wstęp: 15 zł

Potańcówki karnawałowe z kapelą Tęgie Chłopy (23-25 stycznia, Gdańsk, Toruń Warszawa)

Bal Spełnionych Postanowień Noworocznych (14 stycznia, Poznań)

miejsce: Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 55/1
czas: środa, 14 stycznia, godz. 19:00-23:00
wstęp: 15 zł / 5 zł (dzieci)

   Nowy rok to nowe nadzieje i przeświadczenie, że można wszystko zacząć od nowa. Dlatego też większość robi postanowienia noworoczne. Niestety, jak wskazują statystyki, jedynie 8% osób osiągnie sukces na tym polu. Dlaczego? Specjaliści z popularnych portali lifestylowych podają dziesiątki przyczyn naszych porażek i tyleż koncepcji, jak poradzić sobie z realizacją noworocznych planów.
   Poznański Dom Tańca postanowił zaproponować Państwu rozwiązanie kompleksowe i wspólną realizację tychże podczas jednego wieczoru Domu Tańca.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Bal Spełnionych Postanowień Noworocznych (14 stycznia, Poznań)

Daniel Kahn & The Painted Bird - BAD OLD SONGS

Daniel Kahn & The Painted Bird - BAD OLD SONGS
   Daniel Kahn to urodzony w Detroit kontrowersyjny muzyk żydowskiego pochodzenia. Jego muzyka tworzona z niemiecką formacją The Painted Bird (nazwa od książki Kosińskiego "Malowany Ptak"), to połączenie muzyki klezmerskiej i sonngwraiterstwa z okolic szeroko rozumianego dark cabaretu.
   Płyta Bad old songs jest bardziej mroczną i kameralną kontynuacją nagradzanego przez krytyków albumu Lost causes.

więcej

Trad.Attack! - TRAD.ATTACK!

Trad.Attack! - TRAD.ATTACK!
   Trad.Attack! jest dynamicznym zespołem, który przywraca estońskiej muzyce folkowej energię, czystość i otwartość. Trio w idealny sposób łączy wolność twórczą, dziedzictwo przeszłości oraz nowoczesne rozwiązania techniczne. Trad.Attack! inspirują wielkie gwiazdy swoich czasów, estońscy śpiewacy i muzycy ludowi, którzy tworzyli muzykę na czas pracy, wypoczynku i uroczystości. Zespół korzysta z archiwalnych nagrań, w ten sposób na scenie obok nich obecni są także oryginalni wykonawcy...

więcej

Čači Vorba (10 stycznia, Warszawa)

miejsce: Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1
czas: sobota, 10 stycznia, godz. 18:00
wstęp: 25 zł / 20 zł

   Čači Vorba odniosła w ciągu ostatnich kilku lat duży europejski sukces. Zachodnioeuropejska prasa gatunku Word - music okrzyknęła grupę mianem jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej ostatniego czasu, zaś berlińska reedycja ich debiutu płytowego Tru Speech (Oriente Musik, 2010) otrzymała m.in. Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych, World Music Charts Europe, szwedzką Lira Gillar.
   Lubelska grupa specjalizuje się w akustycznej fuzji muzyki cygańskiej, karpackiej, bałkańskiej, jazzu oraz innych gatunków. Zaskakują błyskotliwymi połączeniami w stylu "bałkańskiego twista", czy "rumuńskiego rock'n'rolla".

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Čači Vorba (10 stycznia, Warszawa)

Bałkański Sylwester 'U Bazyla' (10 stycznia, Poznań)

miejsce: U Bazyla, ul. św. Wojciech 28
czas: sobota, 10 stycznia, godz. 20:00
wstęp: 20 zł
w programie: Balkan Sevdah, tańce w kręgu, grupa Koło Jana, DJ EMPE

   Stary kalendarz juliański daje okazję do ponownego świętowania nadejścia Nowego Roku. Tym razem w bałkańskim stylu. Będzie hucznie! Muzyka na żywo do pierwszej w nocy, balkan party do rana, korowody, rakija, bałkańska kuchnia, konkursy z nagrodami i inne atrakcje!

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Bałkański Sylwester 'U Bazyla' (10 stycznia, Poznań)

Warsztaty muzyczne dla dzieci z Warsaw Afrobeat Orchestra (17 i 24 stycznia, Warszawa)

prowadzenie: Magdalena Kuś i Anna Piotrowska

miejsce: Bemowskie Centrum Kultury - art.bem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego)
z cyklu: Folkowo Bemowo
czas: soboty, 17 i 24 stycznia, godz. 13:00-15:00
wstęp: wolny (obowiązują zapisy); wiek uczestników: 7-12 lat

   Muzyczne warsztaty afrobeatowe w tanecznych rytmach. Dwie doświadczone i sympatyczne wokalistki - Ania i Madzia - przygotują młodych uczestników do wspólnego śpiewania z Warsaw Afrobeat Orchestra. Będzie śpiewająco, klaszcząco i zabawnie. Opiekun każdego dziecka, które weźmie udział w warsztatach, dostanie zaproszenie na koncert Warsaw Afrobeat Orchestra.

Warsztaty muzyczne dla dzieci z Warsaw Afrobeat Orchestra (17 i 24 stycznia, Warszawa)

Koncert noworoczny - kolędy i pastorałki oraz oberki i mazurki (4 stycznia, Milanówek)
Janusz Prusinowski Kompania oraz Kaja Prusinowska


miejsce: Teatr Letni, Milanowskie Centrum Kultury, ul. Kościelna 3
termin: 4 stycznia, godz. 18:00
wstęp: wolny

   Koncert noworoczny a zarazem obchody 125-tej rocznicy urodzin Feliksa Dzierżanowskiego - kompozytora, dyrygenta, dawnego mieszkańca Milanówka, twórcy Polskiej Kapeli Ludowej. W programie koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Janusz Prusinowski Kompania i Kai Prusinowskiej, rozmowa z synem i wnukiem Feliksa Dzierżanowskiego, potańcówka przy tradycyjnych mazurkach i oberkach.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Janusz Prusinowski Kompania oraz Kaja Prusinowska, kolędy i pastorałki (4 stycznia, Milanówek), fot. G. Śledź

Koncert kolędowy - w cztery strony świata (4 stycznia, Warszawa)
Jacek Hałas i jego goście


miejsce: Studio im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59
termin: 4 stycznia, godz. 19:00
wstęp: 30 zł

   Podczas koncertu "Jacek Hałas i jego GOŚCIE w cztery strony świata" usłyszymy: Alicję Hałas, Joannę i Jana Słowińskich, Monikę i Serhija Petryczenko, Marka Czarnowskiego, Teresę Mirgę, Śpiewaków z Wilamowic oraz Kozę, Bociana, Dziada i Babę.

Więcej informacji o koncertach w dziale Imprezy.

Jacek Hałas i jego goście w cztery strony świata (4 stycznia, Warszawa)

Malerai - Goldstein - Masecki - TSUGREYTNDIK ZIKH TSU TANTSN - NAYE YIDISHE LIDER

Malerai - Goldstein - Masecki - TSUGREYTNDIK ZIKH TSU TANTSN - NAYE YIDISHE LIDER
   Zebrali się specjalnie dla festiwalu Nowa Muzyka Żydowska, harmonijnie łącząc pozornie różne muzycznie światy. Lider i twórca projektu Michał Górczyński w wierszach współczesnego, piszącego w jidysz amerykańskiego poety Ahrona Tauba usłyszał muzykę i odnalazł w nich inspirację. W kompozytorskim zamyśle projekt jawi się jako zbudowany z utworów niemal tanecznych, ale odbiorcy poznając różne oblicza muzyczno-poetyckich obrazów nie będą tańczyć - mają się do tańca przygotować - preparing to dance.
   Ten projekt to muzyka w hołdzie językowi.

więcej

Ola Bilińska - BERJOZKELE

Ola Bilińska - BERJOZKELE
   Berjozkele to płyta prezentująca utwory w języku jidysz: przedwojenne kołysanki i pieśni "wieczorne", nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtego okresu; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz.

więcej

Warszawa Wschodnia - ŁAWECZKA

Warszawa Wschodnia - ŁAWECZKA
   Ławeczka jest opowieścią o wsi Podserednieje, do której podróżowaliśmy w latach 2002-2013, aby słuchać, dokumentować i uczyć się muzyki tradycyjnej od śpiewaków starego pokolenia. Jest to opowieść o niepowtarzalnej muzyce i ludziach, którzy naznaczyli ją swoimi osobowościami, dawnym sposobem słyszenia i doświadczania świata. Opowiadamy o dobiegającej końca epoce w muzyce, której odchodzenie w różnych kręgach kulturowych jest na innym etapie, ale przebiega podobnie. Dzielimy się naszymi pytaniami o sposoby czerpania z tradycji we współczesnym świecie i poszukiwaniem w niej wartości uniwersalnych.

więcej

Pospolite Ruszenie - POSPOLITE RUSZENIE

Pospolite Ruszenie - POSPOLITE RUSZENIE
   Debiutancka płyta zespołu Pospolite Ruszenie to pozycja niezwykle świeża na naszym rynku fonograficznym. Wydawnictwo (zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej) prezentuje współczesne spojrzenie na mniej lub bardziej znane dzieła polskiego średniowiecza, renesansu i wczesnego baroku.
   Oparte m.in. na twórczości Mikołaja Gomółki, Władysława z Gielniowa, Wacława z Szamotuł czy Mikołaja Sępa Szarzyńskiego rockowe hymny Pospolitego Ruszenia tworzą zupełnie nową jakość, malując w wyobraźni słuchacza sceny z zamierzchłych dziejów Państwa Polskiego. Pomagają w tym niezwykle bogate aranżacje. Typowo rockowemu instrumentarium towarzyszą różnorodne wokale, skrzypce, lira korbowa, dudy, flety, bombardy, fidel, lutnia i wiele innych instrumentów dawnych i etnicznych.

więcej

Grażyna Auguścik Orchestar - INSPIRED BY LUTOSŁAWSKI

Grażyna Auguścik Orchestar - INSPIRED BY LUTOSŁAWSKI
Grażyna Auguścik Orchestar - "Inspired by Lutosławski" to płyta nagrana z gronem wybitnych polskich artystów. Pod tajemniczym słowem ORCHESTAR kryją się trzy zespoły - Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio. Na płytę składają się kompozycje napisane przez Jana Smoczyńskiego inspirowane utworami Witolda Lutosławskiego w których wykorzystywał on elementy polskiej muzyki ludowej. [...] Grażyna Auguścik śpiewając z każdym z zespołów, wykorzystuje najróżnorodniejsze techniki wokalne, adekwatne do prezentowanego stylu. Najbardziej intrygującymi momentami są te, gdzie dokonana zostaje synteza i wszyscy muzycy grają wspólnie, tworząc nową, oryginalną muzykę, w której pobrzmiewają jednak echa oryginalnych kompozycji Witolda Lutosławskiego, oraz jego ludowych inspiracji.

więcej

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.