To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

archiwum nowości 2013 r.

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.


Muzyczna Galeria Folkowa 
godziny pracy przed świętami (specjalnie dla zdesperowanych :-))


   - poniedziałek (23 XII): od 14:00 do 21:00
   - wtorek (24 XII): od 10:00 do późnego wieczora

adres: Warszawa, ul. Piękna 11 b, domofon 117 (oficyna, poddasze).


BARDZO WAŻNA INFORMACJA

   - W okresie przedświątecznym wszystkie przesyłki wysyłamy priorytetem.
   - Zamówione płyty można odebrać stacjonarnie w Muzycznej Galerii Folkowej (adres powyżej), po uprzednim umówieniu telefonicznym. Przy składaniu zamówienia należy wpisać w komentarzu chęć odbioru osobistego (prosimy podać też nr telefonu).


Klezzmates - 'THE TEETER'

Klezzmates - THE TEETER
   "Zdumiewające jest, w jaki bogaty w płaszczyzny sposób zespół z Krakowa zbliża się do stylu klezmerskiego: ze swingiem, mussetem, a nawet zapożyczeniami z rocka nadając w ten sposób każdemu z utworów własny nastrój, tak, że słuchając Klezzmates można zapomnieć, co to nuda".

więcej

Oleś Brothers & Jorgos Skolias - 'SEFARDIX'

Oleś Brothers & Jorgos Skolias - SEFARDIX
   Skąd pomysł, aby muzykę Sefardyjczyków zagrać od nowa i zaśpiewać wszystko po grecku? [...] Pomysł narodził się w głowie Mirona Zajferta, szefa warszawskiego festiwalu Nowa Muzyka Żydowska, i to on - w ramach tegoż festiwalu - zamówił projekt SEFARDIX na jego edycję w 2011 roku. Założeniem i jednym z głównych celów, zarówno zamawiającego, jak i artystów, było zagranie muzyki, która będzie raczej opowieścią o niej niż wyłącznie jej reinterpretacją. Na płycie nie mogło zabraknąć improwizacji, która w muzyce sefardyjskiej była spuścizną po 800-letniej obecności Arabów w Hiszpanii, oraz utworów solowych, które w postaci pieśni a capella stanowiły istotną część tej muzyki...

więcej

Mosaik - 'CAŁE SZCZĘŚCIE'

Mosaik - CAŁE SZCZĘŚCIE
   Ich debiutancka płyta "Ludovava" i koncertowa "...a my do Betlejem" ukazały się w 2010 roku. Tego lata muzycy weszli na wielką górę z całym sprzętem na plecach i w samotnej chacie nagrali nowy, trzeci w dorobku zespołu album. Dzięki pomocy przyjaciół powstała płyta wyjątkowa: zapis szczęśliwych chwil na końcu świata. Całe szczęście Mosaik to wysmakowane World Music z orientalno-słowiańskim zacięciem.

więcej

polecamy płyty z kolędami:

Mosaik '...A MY DO BETLEJEM' Zespół Polski 'KOLĘDY POLSKIE' Werchowyna '...HEJ, KOLĘDA, KOLĘDA' Muzyka Źródeł 'KOLĘDY I PASTORAŁKI' Halina Frąckowiak 'KOLĘDY LITANIE' Babooshki 'KOLĘDY I SZCZEDRIWKI' Dziczka 'KOLĘDY Z PODLASIA' Werchowyna 'PIEŚNI ŚWIĘTE I GRZESZNE' Julia Doszna 'PASTORAŁKI'

Bester Quartet - 'KRAKOFF'

Bester Quartet - KRAKOFF
   W styczniu 2013 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się koncert, na którym oprócz materiału z ostatniego albumu "Metamorphoses" zespół wykonał utwory z przygotowanej dopiero płyty z muzyką Mordechaja Gebirtiga (premiera latem 2013 roku), oraz dwie kompozycje z wcześniejszych płyt. Na wydawnictwo składa się płyta DVD (pierwsza w karierze zespołu) zawierająca rejestrację filmową tegoż koncertu, oraz płyta CD z koncertową ścieżką dźwiękową. Zobaczycie Państwo zespół, który wyszedł z knajpek z krakowskiego Kazimierza, po piętnastu latach istnienia zaczarował publiczność zgromadzoną w najbardziej nobliwej polskiej sali koncertowej.

więcej

Premiera teledysku do singla "BIAŁYSTOK MAJN HEJM"

   Już w najbliższy poniedziałek, 16 grudnia 2013 r. odbędzie się premiera teledysku "BIAŁYSTOK MAJN HEJM". Jest to oficjalny wideoklip do singla z albumu WIELOMA JĘZYKAMI, na którym Karolina Cicha śpiewa w językach mniejszości tworzących kulturową tożsamość województwa Podlaskiego.

   "BIAŁYSTOK MAJN HEJM" (Białystok to mój dom) to utwór napisany w języku jidysz, który powstał w Taszkiencie w pierwszych dniach drugiej wojny światowej. Utwór mówi o tęsknocie za rodzinnym miastem, przedwojennym Białymstokiem. W zamyśle twórców, teledysk jest próbą połączenia historii i wspomnień ze współczesnym obrazem miasta, jego dziedzictwem i tożsamością.
   Przedwojenne portrety mieszkańców Białegostoku autorstwa Augustisa przeplatają się z kadrami ukazującymi dzisiejsze oblicze miasta. Premiera teledysku - jak przystało na utwór tak silnie związany z tym miejscem – odbędzie się w Białymstoku.

Oficjalny pokaz odbędzie się 16 grudnia w klubie Zmiana Klimatu, (ul. Warszawska 6) o godz. 19:00.

Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga - 'WIELOMA JĘZYKAMI'
więcej

Kaja i Janusz Prusinowscy - 'KOŁYSAŁA MAMA SMOKA'

Kaja i Janusz Prusinowscy - KOŁYSAŁA MAMA SMOKA
   Ukazała się reedycja jednej z najbardziej znanych płyt z kołysankami dla dzieci.
   Płyta z kołysankami "Kołysała Mama Smoka", to autorska muzyka Janusza Prusinowskiego do wierszy Joanny Papuzińskiej, w wykonaniu Kai i Janusza Prusinowskich.
   To propozycja dla małych dzieci i dla ceniących dzieciństwo dorosłych. Na płycie słychać wiele instrumentów zapomnianych, używanych przez tradycyjne kapele oraz odnalezionych w dziecinnym pokoju naszych własnych dzieci.

więcej

Wręczenie nagrody "Muzyka Źródeł" - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (15 grudnia, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   Nagroda Programu 2 Polskiego Radia "Muzyka Źródeł" zostanie wręczona po raz pierwszy w najbliższą niedzielę, 15 grudnia. Wyróżnienie ma na celu uhonorowanie wybitnych artystów ludowych, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenie radiowej Dwójki. Pierwszymi laureatami zostaną kurpiowska śpiewaczka Marianna Bączek z Bandyś i podlaski skrzypek Zdzisław Marczuk z Zakalinek.
   Nagrody zostaną wręczone podczas koncertu z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" (godz. 16:00) w Studiu im. Władysława Szpilmana w głównej siedzibie Polskiego Radia.

Dwójka, Polskie Radio

Marianna Bączek i Zdzisław Marczuk, wręczenie nagrody 'Muzyka Źródeł' - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (15 grudnia 2013 r.)

zapowiedź wydawnicza

Mosaik - CAŁE SZCZĘŚCIE

   6 grudnia 2013 roku ukaże się trzeci album Mosaik (dawniej Mosaic) pt. "Całe szczęście".

   Ich debiutancka płyta "Ludovava" i koncertowa "...a my do Betlejem" ukazały się w 2010 roku. Tego lata muzycy weszli na wielką górę z całym sprzętem na plecach i w samotnej chacie nagrali nowy, trzeci w dorobku zespołu album. Dzięki pomocy przyjaciół powstała płyta wyjątkowa: zapis szczęśliwych chwil na końcu świata. Całe szczęście Mosaik to wysmakowane World Music z orientalno-słowiańskim zacięciem.

Koncert premierowy: 13 grudnia 2013 r., godz. 20:30 - Skład Butelek, ul. 11 Listopada 22, Warszawa (bilety: 15 zł).

Mosaik - 'CAŁE SZCZĘŚCIE'
więcej

Same Suki - 'NIEWIERNE'

Same Suki - NIEWIERNE
   Festiwal Nowa Tradycja 2012 - pośród muzyki źródeł rodzi się nowy nurt. Ma w sobie dziką silę górskiego strumienia i moc pięciu niezwykłych kobiet. Osobno były tylko postrzelonymi dziewczynami z różnych bajek, z różnymi historiami. Razem stworzyły nową jakość - muzykę ludową grana po miejsku. Nieskrępowana konwencjami i konwenansami.[...]
   Punktem wyjścia są melodie z Mazowsza, Kujaw, Podhala, ale Same Suki nie traktują ich z nabożną czcią. Raczej jako inspirację, iskrę, którą potem zmieniają w żywy ogień. Przearanżowują je, dodają orientalne brzmienia, dziecięce grzechotki i dopisują własne teksty. Stylizują je na ludowe przyśpiewki, ale jednocześnie opowiadają o tym, co dzieje się tu i teraz. O miłości, o poszukiwaniu siebie, o seksie. Zero skansenu, samo życie [...]

więcej

GADKI Z CHATKI nr 107

W najnowszym numerze folkowego pisma GADKI Z CHATKI, jak zawsze znajdziemy wiele ciekawych tematów:
- Nowości płytowe: Janusz Prusinowski Trio "Po kolana w niebie", Jazgot "Muzyko, siłę daj", Tatvamasi "Parts of the Entirety"
- Sonda: Jestem ze wsi (Sylwia i Piotr Zdunkiewiczowie, Magdalena Kuśmierczyk, Beata Wójcik, Marta Białkowska, Maciej Piotrowski, Grzegorz Misztal)
- Z teorii: Festiwale, Folklorystyczne style bycia i życia festiwalowego (Joanna Dziadowiec)
- Rozmowa Gadek: Nie szukałem nowości, szukałem muzyki - rozmowa z Joszkiem Brodą
- Festiwale (Joanna Zarzecka): 47. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych Jak zwykle w czerwcu nad Wisłą; Z Wiejskiego Podwórza Wielki festiwal na prowincji
- Z tradycji: Dziad wędrowny W kręgu mędrca i żebraka (Marcin Skrzypek)
- Wykonawcy: Czas dobrego wina... - Lesja; Susanna - Susanna Jara-Małecka
- Felieton: Tomasz Janas - "Analog" czy "digital"?
- Folk i okolice: Nowy cyrk Carnaval w Lublinie (Marta Iwańczuk)
- Podróże: Azja Środkowa 4x4x4 czyli cztery stany na czterech kołach we czwórkę (Paweł Goleman); Podróże z dzieckiem Podróż małymi krokami (Agnieszka, Michał i Hania Jastrzębscy)
- Pożegnania: Jan Gaca (1933-2013); ...lubię sobie słuchać moich melodii. Bronisław Bida (1927-1913)
- oraz relacje z koncertów, recenzje oraz prezentacje płyt i książek.

Najnowszy numer Gadek z Chatki, a także numery archiwalne dostępne są w Muzycznej Galerii Folkowej oraz wysyłkowo, na specjalne zamówienie (zamowienia@folk.pl)

pismo folkowe GADKI Z CHATKI nr 107

23. Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE 2013 (5-8 grudnia, Lublin)

Konkurs SCENA OTWARTA, zakwalifikowani wykonawcy:

Poleńka (Warszawa)
Magdalena Domańska & Beniamin Głuszek (Wrocław)
Bohdan Savchuk (Lublin)
Dzikie Jabłka (Łódź)
Kalokagathos (Częstochowa)
Duet Kipikasza (Lublin)
KoraLova (Brikama, Sanok, Kraków, Warszawa)
Mol Orkiestra (Łomianki)
Żmij i Magdalena Lechowska (Kraków)
Krzikopa (Chorzów)
Same Suki (Warszawa)

Festiwal MIKOŁAJKI FOLKOWE 2013 (5-8 grudnia, Lublin)

W tym roku, po raz pierwszy, organizatorzy konkursu postanowili, że jeden z zespołów konkursowych zostanie wytypowany przez publiczność na zasadzie "dzikiej karty". O głos publiczności ubiegają się następujący wykonawcy:

AcCello Duo (Katowice), Hadra (Kolbuszowa), Kapela Bez (Wrocław), Kapela Roztocze (Tomaszów Lubelski), Koromysło - Folk Maszyna ze Szczebrzeszyna, MM Quartet (Panki), Nesztojegore (Wałbrzych, Legnica, Zielona Góra, Wrocław), Restimfolk (Rzeszów), Studium Instrumentów Etnicznych (Skarżysko-Kamienna), Zespół Muzyki Etnicznej Dziejba (Opole).

Głosować można na Facebooku do piątku, 29 listopada do godz. 23:59.

  więcej  

Chłopcy Kontra Basia - 'OJ TAK!'

Chłopcy Kontra Basia - OJ TAK!
   Chłopcy Kontra Basia to minimalistyczny skład, który za punkt wyjścia obiera sobie polską twórczość tradycyjną.
   Autorskie teksty Barbary Derlak wokalistki zespołu, powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej, czy melodyjności ballady. Całość podana jest we współczesnych, jazzujących aranżacjach.

więcej

23. Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE 2013 (5-8 grudnia, Lublin)

ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, Lublin
Bilety: Karnet na cały Festiwal - 65 zł (w cenie również katalog i płyta festiwalowa), ceny biletów na poszczególne koncerty w programie

w programie:
:: wystawy fotograficzne
:: konferencja naukowa, panel dyskusyjny, promocja książki prof. Piotra Dahliga,
:: konkurs Scena Otwarta
:: warsztaty
:: koncerty: Folknery (Ukraina), FolkBeat (Rosja), Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk, Orkiestra św. Mikołaja, Kulgrinda (Litwa), Vołosi, Lotus Ensemble (Wietnam), Paddy and the Rats (Węgry), Belegost
:: Scena pod Schodami: Kapela Grzesia z Suska Nowego, Kapela Braci Tarnowskich, Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, Kapela Zygmunta Jakubowskiego z Rudy Zajączkowskiej

Festiwal MIKOŁAJKI FOLKOWE 2013 (5-8 grudnia, Lublin)
  więcej  

JESIENNE MAZURKI (23-24 listopada, Warszawa)

Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1, Warszawa
Bilety: Noc tańca - 10 zł, do kupienia przed wejściem, reszta wydarzeń bezpłatnie

w programie:

sobota, 23 listopada
9:00-18:15 - warsztaty: tańca łotewskiego, śpiewu litewskiego, tańca estońskiego, gry na skrzypcach (Piotr Gaca), gry na bębenku (Józef Pińczak), tańca polskiego (Piotr Zgorzelski)
19:00-1:00 - Noc Tańca (zagrają: Piotr Gaca, Józef i Czesław Pańczakowie, goście z Litwy, Łotwy i Estonii, a także członkowie Bractwa Ubogich)

niedziela, 24 listopada
10:00-10:50 - opowieść i prezentacja programu Wędrowny Uniwersytet Tradycji prowadzonego przez Stowarzyszenie "Tratwa"
11:00-14:00 - Kino Mazurkowe (filmy o tematyce związanej z Festiwalem a także mini-reportaże z poprzednich edycji)

JESIENNE MAZURKI (23-24 listopada, Warszawa)
  więcej  

Kapela Bractwa Ubogich - raz jeszcze - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (24 listopada, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   24 listopada (godz. 16:00-18:00), w ramach cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" wystąpią muzycy, korzy 20 lat temu tworzyli Kapelę Bractwa Ubogich: Agata Hartz, Ania Broda, Alicja Hałas, Jacek Hałas, Remigiusz Mazur-Hanaj, Witek Broda, Adam Strug i Janusz Prusinowski.

   Kapela Bractwa Ubogich działała w latach 1992-1994. Była pierwszą kapelą grająca tradycyjną, niestylizowaną muzykę wiejską. Muzycy korzystali ze zbiorów Archiwum Muzyki Ludowej Instytutu Sztuki PAN, z zapisów Oskara Kolberga, zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego i własnych doświadczeń terenowych. Na repertuar grupy składała się głównie muzyka z Radomszczyzny, Kurpiów, Lubelszczyzny i Rzeszowszczyzny - muzyka taneczna, pieśni liryczne, ballady, pieśni obrzędowe i religijne.

Dwójka, Polskie Radio

Kapela Bractwa Ubogich - raz jeszcze - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (24 listopada, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

warsztaty śpiewacze PIEŚŃ W WIELKIM MIEŚCIE (18-19 i 22-23 listopada, Lublin)

Pieśni z Polesia Rówieńskiego
Warsztaty śpiewacze z Jurijem Kowalczukiem
Lublin, 18-19 listopada 2013

Spotkania śpiewacze poświęcone pieśniom i stylowi przejętemu w przekazie ustnym od śpiewaków z kilku miejscowości rejonów dąbrowickiego i rokitniańskiego na ukraińskim Polesiu (północna część obwodu rówieńskiego, przy granicy z Białorusią).

Kurpiowskie pieśni nabożne i świeckie z parafii Nowogród
Warsztaty śpiewacze z Adamem Strugiem - grupa męska
Lublin, 22-23 listopada 2013

Spotkania śpiewacze poświęcone pieśniom i stylowi śpiewaków z jedynej kurpiowskiej parafii po południowej stronie Narwi. W programie repertuar nabożny (pieśni ze starych śpiewników jak i znane tylko w tradycji ustnej) oraz świecki (pieśni leśne i ballady).

Szczegółowe informacje w dziale Imprezy

Adam Strug, warsztaty PIEŚŃ W WIELKIM MIEŚCIE (22-23 listopada, Lublin)

przypominamy że:

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE (5-8 grudnia, Lublin)

W poniedziałek, 18 listopada, mija termin zgłoszeń do konkursu SCENA OTWARTA na Festiwalu Mikołajki Folkowe.


Karolina Cicha na Skrzyżowaniu Kultur (fot. www.folk.pl)

Już w sobotę (16 XI) podczas Festiwalu ETNICZNE INSPIRACJE odbędzie się koncert promujący najnowszą płytę Karoliny Cichej nagraną wspólnie z Bartem Pałygą WIELOMA JĘZYKAMI. Koncert Karoliny rozpoczyna się o godz. 20:00, a wcześniej, o godz. 19:00 zaśpiewa Agata Siemaszko. Wstęp - 20 zł.

łemkowski zespół BURJAN Megitza i Andreas Kapsalis

a w niedzielę (17 XI):
o godz. 19:00 - Megitza i Andreas Kapsalis,
o godz. 20:00 - łemkowski zespół BURJAN

Szczegółowe informacje w dziale Imprezy

ETNICZNE INSPIRACJE 2013 / FUZJE (14-17 listopada, Warszawa)

"DREWO" i PIEŚNI Z UKRAINY (15 i 17 listopada, Warszawa)

   Po wielu latach przerwy w Warszawie zaśpiewa legendarny już, kijowski zespół "Drewo". Podczas dwóch koncertów artyści zaprezentują stare, ukraińskie pieśni cerkiewne tzw. monodie (śpiewane do reformy cerkwi w XVII w.), pieśni duchowne powstałe w tradycji ludowej (duchowne wiersze, psalmy, kolędy) i najpiękniejsze przykłady tradycyjnych ludowych pieśni wielogłosowych (liryczne, ballady, pieśni kozackie i żołnierskie).

   Zafascynowani surowym pięknem zanikających, oryginalnych ludowych śpiewów, członkowie "Drewa" postanowili nie tylko je dokumentować, zapisywać, nagrywać, ale i wykonywać, w sposób możliwie bliski tradycyjnemu oryginałowi. Członkowie "Drewa" oprócz prac badawczych prowadzą także warsztaty ukraińskiego śpiewu tradycyjnego zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Od lat ta forma edukacji cieszy się również w Polsce ogromnym zainteresowaniem.

Zespół wystąpi w składzie:
Jewhen Jefremow, Anna Ochrimczuk, Tatiana Sopiłka, Serhij Ochrimczuk, Petro Towstucha, Dmytro Poliaczok

15 listopada 2013, godz. 18:00
Kościół Ewangelicko-Reformowany, Al. Solidarności 74
17 listopada 2013, godz. 18:15
Kościół oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 2

DREWO i PIEŚNI Z UKRAINY (15 i 17 listopada, Warszawa)

Balkan Sevdah - 'AKUSTIK'

Balkan Sevdah - AKUSTIK
   Płyta nazywa się "Akustik" dla podkreślenia zmiany formuły muzycznej. Przed rokiem przestaliśmy wykorzystywać elektroniczne brzmienia, które były obecne na poprzedniej płycie "Yari Nani". To największa zmiana. Jeśli chodzi o brzmienie, to pierwszy raz w naszych nagraniach pojawia się kontrabas, no i perkusja - gościnnie zagrał Bartosz Nazaruk.
   W kręgu zainteresowań Balkan Sevdah pozostaje wciąż muzyka bałkańska, na "Akustik" znalazły się motywy muzyczne pochodzące z Bułgarii, Bośni, Albanii, Serbii, Macedonii. Całości dopełnia Dziewczyna z Anatolii, czyli Anadolka zaśpiewana z polskim tekstem.   :: promomiks ::

więcej

8. Międzynarodowy FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA "Średniowiecz(e)" (13-17 listopada, Warszawa)

   To już ósma edycja Festiwalu. Jak co roku wezmą w nim udział artyści z różnych kultur i tradycji, znani i uznani nie tylko w kręgu sztuki opowiadania, ale i teatru i muzyki folkowej. Festiwal prezentuje zarówno różnorodność tradycyjnych praktyk opowiadania, jak i ich współczesnych autorskich form.
   Przewodnim tematem Festiwalu będą opowieści i pieśni drogi; motyw wędrowania, – to jak był ujmowany w różnych tradycjach. Tytuł "Średniowiecz(e)" oznacza krainę, która nie istnieje w konkretnym czasie i przestrzeni, zamieszkiwaną przez ludzi mających ciekawość świata tak wielką, że skłania ich do nieustającej wędrówki w nieznane.

   Po raz pierwszy w historii Festiwalu będzie można zobaczyć tradycyjny turecki teatr cieni Ka (Karagöz) w polsko-tureckim projekcie Umuta Nebioğlu i Alberta Kwiatkowskiego "Wiedźmy".
   Kulminacją festiwalu będzie tradycyjna sobotnio-niedzielna "Noc opowieści", w której wezmą udział wszyscy artyści. Nie zabraknie spektakli przeznaczonych dla dzieci ("Powrót Bazyliszka - nowe legendy warszawskie", "Opowieści tybetańskie", "Opowieści ziemi").

8. Międzynarodowy FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA (13-17 listopada, Warszawa)
  więcej  

Koncert pamięci Jana Gacy - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (10 listopada, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   10 listopada (godz. 16:00-18:00), w ramach cyklu "Muzyczna Scena Tradycji", odbędzie się specjalny koncert, którym muzycy młodego pokolenia i przyjaciele Jana Gacy złożą hołd radomskiemu mistrzowi skrzypiec.

   W Studiu im. Władysława Szpilmana wystąpią: Maria Siwiec, Piotr Gaca, Tomasz Stachura, Maciej Żurek, Mateusz i Agnieszka Niwińscy, Julka Migdalska, Kasia Zedel, Marcin Drabik, Mateusz Kowalski.

Dwójka, Polskie Radio

Koncert pamięci Jana Gacy - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (10 listopada, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

THE UKRAINIANS (15 listopada, Warszawa :: 16 listopada, Gdańsk)

   The Ukrainians od ponad 20 lat adaptuje ukraińskie melodie i harmonie do muzyki rockowej. I odwrotnie - przerabia na ukraińską modłę covery takich ikon jak The Smith, Sex Pistols czy Velvet Underground. Wyrósł z "ukraińskiego" projektu Wedding Present, który u schyłku lat 90-tych ub. wieku narobił niemałego zamieszania. Obydwa projekty łączy osoba gitarzysty Petera Solowki oraz skrzypka-wokalisty Lena Ligginsa (zespół od początku tworzony jest przez rodowitych Anglików i Irlandczyków - dwóch z korzeniami ukraińskimi).

   The Ukrainians świadomie ograniczył swoje ekspansywne możliwości w anglosaskim środowisku konsekwentnie śpiewając w języku ukraińskim. Pojawił się za wcześnie, by podbić scenę "world-music", której bujny rozkwit przypadł na drugą połowę 90-tych. Mimo to udało mu się zagrać na najbardziej prestiżowych festiwalach. Zawsze jednak był zbyt "rockowy" dla sceny folk, a zbyt "folkowy" dla rocka. [...] Pozostają pionierami mistrzowskiego łączenia estetyk ukraińskiego folku i anglosaskiego rocka, z punkowym zadziorem. Robią swoje od początku, nie oglądając się na zmieniające się trendy, świadomie unikając przeformatowywania swojej muzyki pod aktualny popyt. Ich koncerty to zawsze wulkan energii – zaskakujący, jak na mocno "dojrzały" wiek muzyków. Mimo, że muzyką zajmują się przy okazji, pop pracy – nadal tworzą, nagrywają nowe utwory, koncertują.

THE UKRAINIANS (15 listopada, Warszawa)

ETNICZNE INSPIRACJE 2013 / FUZJE (14-17 listopada, Warszawa)

   Tematem tegorocznej edycji Festiwalu Etniczne Inspiracje są fuzje i artystyczne kooperacje, które tworzą niepowtarzalną jakość. Temat Fuzje dotyka również krzyżowania różnych wpływów artystycznych - muzyki tradycyjnej z różnych stron świata oraz wrażliwości współczesnych artystów i wpływów współczesnej kultury i sztuki.

Festiwal odbędzie się w dniach 14 – 17 listopada 2013 roku w Domu Kultury RAKOWIEC na warszawskiej Ochocie.

czwartek, 14 listopada
godz. 15:00
:: premiera filmu
- "The Black Whole Of The Needle", reż. Ilir Dragovoj (film opowiada o Granicach Albańskich; po premierze dyskusja z reżyserem i specjalistami od sytuacji na Bałkanach)
WSTĘP WOLNY

piątek, 15 listopada
:: otwarcie wystawy
godz. 15:00
"Żółte" i "Niebieskie" (aut. Helena Wawrzeniuk)
WSTĘP WOLNY
   :: koncerty
   godz. 19:00
   Sol et Luna - Pieśni Stamtąd (Saba Krasoczko i Mieczysław Litwiński)
   godz. 20:00
   Milo Kurtis z zespołem NAXOS
WSTĘP - 20 zł

sobota, 16 listopada
:: koncerty
godz. 19:00
Agata Siemaszko i Kuba Bobas Wilk
   godz. 20:00
   Karolina Cicha i Bart Pałyga
   promocja płyty Wieloma językami
WSTĘP - 20 zł

niedziela, 17 listopada
:: koncerty
godz. 19:00
Megitza i Andreas Kapsalis
   godz. 20:00
   Burjan
WSTĘP - 20 zł

ETNICZNE INSPIRACJE 2013 / FUZJE (14-17 listopada, Warszawa)

premiera płyty - 26 października

Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga - WIELOMA JĘZYKAMI

   W sobotę 26 października ukaże się płyta Karoliny Cichej i Barta Pałygi "Wieloma językami". To pierwszy wspólny projekt artystów, którzy na swoim koncie mają współpracę z takimi muzykami jak Czesław Mozil, Mamadou Diouf, Maria Pomianowska czy zespół Masala.   :: zapowiedź albumu ::

   Materiał, który ukaże się na płycie, zdobył Grand Prix na prestiżowym Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Artyści, jako jedni z pierwszych polskich zespołów, mieli okazję wystąpić na "Skrzyżowaniu Kultur" - najważniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej festiwalu world music. Zagrali również w ramach "Wieczoru w Belwederze" na zaproszenie Pierwszej Damy Pani Anny Komorowskiej.

Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga - 'WIELOMA JĘZYKAMI'
więcej

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE (5-8 grudnia, Lublin)

SCENA OTWARTA - konkurs dla młodych zespołów folkowych

   6 grudnia 2013 roku w ramach Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" po raz dwudziesty pierwszy odbędzie się konkurs dla młodych zespołów folkowych "Scena Otwarta". Zapraszamy do wzięcia udziału wszystkie zespoły inspirujące się tradycyjną muzyką Polski i świata.
Zgłoszenia należy wysłać do 18 listopada.
Regulamin i kartę zgłoszenia można znaleźć na stronie Festiwalu.
Szczegółowe informacje: bracha.stefan[@]gmail.com oraz mikolaje[@]poczta.umcs.lublin.pl

   Celem tego konkursu jest stworzenie szansy zaistnienia przed szerszą publicznością młodym i debiutującym zespołom folkowym. Dobre zespoły zostają zauważone i docenione, nie tylko przez publiczność, ale i wydawców płyt i organizatorów innych festiwali. Kryteria oceny, jakimi posługują się jurorzy przy wyborze najlepszego zespołu, nie są szczegółowo sprecyzowane. Ważna jest oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów. W jury konkursu zasiadają muzycy, dziennikarze oraz naukowcy, na co dzień zajmujący się kulturą tradycyjną.
   W związku z przypadającą w bieżącym roku 10. rocznicą śmierci Anny Kiełbusiewicz, byłej wokalistki zespołów Orkiestra św. Mikołaja i Ania z Zielonego Wzgórza, organizatorzy ustanawiają w tegorocznym konkursie dodatkową nagrodę w wysokości 2500 zł za opracowanie i wykonanie piosenki z repertuaru artystki. Jej piosenki udostępnione zostały na stronie piosenki Ani. Wykonanie jednej, wybranej piosenki Ani Kiełbusiewicz nie jest obowiązkowe, natomiast nie wlicza się w 15-minutowy czas występu.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE (5-8 grudnia, Lublin)

zapowiedź wydawnicza

R.U.T.A. i Paprika Korps - 400 LAT

   19 października ukaże się wspólna płyta grup R.U.T.A i PAPRIKA KORPS, "400 lat". Redakcją literacką wydawnictwa zajął się Jacek Podsiadło - poeta, dziennikarz, wieloletni felietonista Tygodnika Powszechnego.   :: promomiks ::

   "400 lat" to muzyczne spotkanie przyjaciół z grup Paprika Korps i R.U.T.A., punky reggae party w czystej postaci, ale wybiegające też poza te dwa style. Oś tematyczna, wokół której obracają się teksty kolejnych utworów, to nic nowego na tej scenie: dyskryminacja kobiet, okrucieństwa wobec zwierząt, nadużycia władzy, przemoc policji, penalizacja marihuany, zagrożenia związane z nacjonalizmem itp. Nietypowe jest to, gdzie muzycy znajdują sojuszników dla swojej rebelii. W poszukiwaniu własnych "korzeni" idą nie tylko tropami pozostawionymi przez wielkich poprzedników ze sceny muzycznej, buntowników w rodzaju Boba Marleya czy Victora Jary, ale też powtarzają i przetwarzają słowa filozofów, malarzy, śpiewaków, poetów, etnografów i pionierów ruchu ludowego, począwszy od Seneki, a skończywszy na lubelskiej kapeli Amen.
      Jacek Podsiadło

R.U.T.A. i Paprika Korps - '400 LAT'
więcej

PIEŚŃ W WIELKIM MIEŚCIE, warsztaty tradycyjnych pieśni z Wielkopolski z Barbarą Wilińską (25-26 października, Lublin)

PIEŚŃ W WIELKIM MIEŚCIE
W programie pieśni Franciszki Ciesiółki z Iłówca pod Kościanem
prowadzenie - Barbara Wilińska
LUBLIN 25-26 października 2013 (piątek-sobota)


   Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza do udziału w warsztatach śpiewu tradycyjnego poświęconych starym pieśniom z Wielkopolski. Prowadzenie - BarbaraWilińska. W programie pieśni Franciszki Ciesiółki z Iłówca pod Kościanem.

:: Zajęcia przeznaczone są dla kobiet. Wcześniejsze doświadczenie muzyczne nie jest wymagane.
:: Zajęcia odbywać się będą w piątek 25 października od 17:00 do 20:00 i w sobotę (26 października) od 10:00 do 14:00.
:: Informacja o miejscu zajęć przekazana zostanie bezpośrednio przyjętym uczestniczkom
:: Wstęp wolny. Decyduje kolejność zgłoszeń.
:: Dodatkowe informacje i zgłoszenia: oikos(at)ekolublin.pl, 513 097830

   Franciszka Ciesiółka, jest uznawana za jedną z najbardziej twórczych i wyrafinowanych ludowych artystek śpiewaczek Wielkopolski. Urodziła się w 1881 roku w Iłowcu (powiat Kościan w Wielkopolsce). Jej śpiew, stylistycznie charakterystyczny dla regionu, nieodmiennie zachwyca swoją lekkością, inwencją melodyczną i nieustannym twórczym podejściem do materiału muzycznego, obfitując w zmiany melodii i ornamentacje. Obok wielkiej ilości ozdobników odnajdziemy tu tempo rubato, dźwięki nietemperowane, dużą ruchliwość melodii, rozdrabnianie wartości rytmicznych, nieschematyczność i bogactwo akcentów muzycznych, wariantowość motywów oraz taneczny charakter i szybkie tempa pieśni. Niektóre pieśni w oryginalnym wykonaniu będą dostępne z nagrań archiwalnych.

PIEŚŃ W WIELKIM MIEŚCIE, warsztaty tradycyjnych pieśni z Wielkopolski z Barbarą Wilińską (25-26 października, Lublin)

III Międzynarodowy Festiwal ZBLIŻENIA KULTUR (18-30 października, Warszawa)

   Tegoroczna, trzecia już edycja Festiwalu gościć będzie na kilku warszawskich scenach równocześnie m.in. w Kinie Muranów, w Państwowym Muzeum Etnograficznym i w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury. Tym razem Festiwal ma na celu przybliżyć Państwu kultury czterech bezpośrednio sąsiadujących ze sobą krajów - Rosji, Ukrainy, Polski i Białorusi. W programie prezentowane będą wystawy malarstwa, fotografii i rękodzieł pochodzące z krajów-uczestników, spektakle teatralne, projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, a także koncerty artystów pochodzących z krajów-uczestników.

piątek, 18 października
Kino ANTROPOS (PME), od g. 15:00
:: Dzień filmów ukraińskich
- "Cienie zapomnianych przodków", reż. Siergiej Paradżanow, 1964 r.
- "Ziemia", reż. Aleksander Dowżenko, 1930 r.
- "Taras Bulba", reż. Wladimir Bortko, 2009 r.

sobota, 19 października
Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, ul. Belwederska 25
g. 15:00 - Wystawa malarstwa polskiego, Grażyna Gowin
g. 15:30 - Wystawa prac artystycznych z Ukrainy, Daryna Iaresko
g. 16:00 - Wystawa gobelinów autorstwa Ałły Niepoczełowicz i Natalii Suchowierchowej z Mińska (Białoruś)
g. 16:30 - Foto wystawa pt. "Łączy nas Bug" autorstwa foto-dziennikarki z Brześcia Iriny Szepielewicz (Białoruś)
g. 17:00 - Uroczystość otwarcia Festiwalu
g. 17:30 - Genady Iskhakov, koncert pt. "Dusza i serce, najpiękniejsze piosenki rosyjskie"
g. 18:30 - Krystyna Sulżycka, koncert
g. 19:30 - Krzysztof Grabowski, spektakl "Miłka"
g. 20:00 - Lech Dyblik, koncert pt. "Odessa-Mama"

sobota, 19 października, cd.
Kino ANTROPOS (PME), od g. 14:00
:: Dzień filmów rosyjskich
- "Bikiniarze", reż. Walery Todorowski, 2008 r.
- "Jak spędziłem koniec lata", reż. Aleksey Popogrebskiy, 2010 r.
- "Admirał", reż. Andrei Kravchuk, 2008 r.

Kino MURANÓW, ul. Gen. W. Andersa 5, g. 17:00
- "Powrót", reż. Andriej Zwiagincew, 2003 r.

niedziela, 20 października
Kino ANTROPOS (PME), od g. 15:00
:: Dzień filmów białoruskich
- "Nesterka", zbiór filmów rysunkowych dla dzieci, reż. Igor Wołczek, l. 2003-2008
- "Swieżyna z salutem", komedia, reż. Iwan Pawłow, 2001 r.
- "Twierdza Brześć", dramat wojenny, reż. Aleksander Kott, 2010 r.

wtorek, 29 października
RONiK, ul. Belwederska 25
g. 19:00 - A. Ostrowski, "Późna miłość", spektakl Smoleńskiego Państwowego Teatru Dramatycznego im. A. Gribojedowa (Rosja).

środa, 30 października
RONiK, ul. Belwederska 25
g. 19:00 - A. Aweczenko - "Groźna namiętność", spektakl w dwóch aktach Smoleńskiego Państwowego Teatru Dramatycznego im. A. Gribojedowa (Rosja).

III Międzynarodowy Festiwal ZBLIŻENIA KULTUR (18-30 października, Warszawa)

Szczegółowe informacje na stronie Fundacji na Rzecz Zbliżania Kultur OPEN ART.

zapowiedź wydawnicza

Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga - WIELOMA JĘZYKAMI

   Premiera płyty WIELOMA JĘZYKAMI odbędzie się pod koniec października, a na razie można posłuchać singla zapowiadającego album. To "Białystok majn hejm" (Białystok moje miasto) - pieśń patriotyczna w języku jidysz, która powstała w 1939 roku prawdopodobnie w Taszkiencie w pierwszych dniach wojny. Autor utworu ma nadzieję na zwycięstwo i powrót do ukochanego miasta, za którym bardzo tęskni.

   Projekt "Wieloma językami" został wyróżniony nagrodą GRAND PRIX oraz Nagrodą Publiczności BURZĄ BRAW Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak przemawia nowoczesnym językiem muzycznym. Język ten opiera się na oryginalnym stylu dwóch charyzmatycznych osobowości: Karoliny Cichej i Barta Pałygi.
   Artyści wykorzystują w albumie swoje doświadczenia związane z muzyką etniczną, archaiczną i rockową. Obok elektronicznych samplerów i looperów brzmią tu etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla i wiele innych. Pojawia się też archaiczny śpiew alikwotowy. Album "Wieloma językami" składa się z utworów w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz i po tatarsku. To języki mniejszości narodowych zamieszkujących województwo Podlaskie - rodzinne strony Karoliny Cichej.

Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga - 'WIELOMA JĘZYKAMI'
więcej

Agata Siemaszko i Kuba Wilk - 'OGIEŃ I WODA'

Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk - OGIEŃ I WODA
   Na płycie znajduje się 13 utworów, przy czym większość z nich to tradycyjne pieśni romskie i słowackie, jednak mocno przez nas zaaranżowane. Zmieniliśmy nie tylko instrumentarium, ale też rytm czy formę (czardasze zostały przekształcone w formy zbliżone do reggae czy bossa novy), oraz niejednokrotnie manierę wykonawczą. Zachowaliśmy natomiast melodie i teksty, które ja starałam się w miarę możliwości jak najdokładniej odtworzyć (z zachowaniem charakterystycznych cech gwarowych z regionów takich jak Gemer czy Horehronie).
      Agata Siemaszko
Płyta nagrana z gościnnym udziałem Teresy Mirgi, Macieja Rybki, Pawła Kaczmarczyka i Mateusza Smoczyńskiego.

więcej

Janusz Prusinowski Trio - 'PO KOLANA W NIEBIE'

Janusz Prusinowski Trio - PO KOLANA W NIEBIE
   [...] A jakie jest miejsce nieba w polskiej muzyce ludowej? Pozostawiając kosmos pieśni religijnych (składających się głównie z nieba), sięgamy do muzyki instrumentalnej, do tańców, do skal i barw instrumentów, do wyzwań zawartych w przyśpiewkach. Myślę, że mistrzowie, od których ten język, muzykę i poezję otrzymaliśmy, wiedzą, co to niebo.
   Sięgamy również do poezji Juliana Tuwima, Leopolda Staffa i Rabindranatha Tagore. Poeci marzyli, żeby ich pieśni trafiły pod strzechy. My też - spod strzechy - marzymy. Doświadczenie nieba w różnych postaciach jest jedna z substancji poezji.
   Płyta została nagrana z gościnnym udziałem Marii Siwiec, wybitnej śpiewaczki z Gałek Rusinowskich.

więcej

Zmarli znakomici skrzypkowie - JAN GACA i BRONISŁAW BIDA

W ostatnich tygodniach zmarli dwaj znakomici skrzypkowie - Jan Gaca z Przystałowic Małych i Bronisław Bida z Gródek.

   Jan Gaca zmarł 23 sierpnia 2013 r. Urodził się w 1933 roku i był jednym z najlepszych weselnych skrzypków mikroregionu kajockiego. Miejsce to do dziś słynie ze wspaniałej, ekspresyjnej muzyki instrumentalnej, przez sąsiadów zawistnie nazywanej "kajockimi wigibusami".
   Grał od szesnastego roku życia, przeszedł wszystkie etapy tradycyjnej "edukacji muzykanckiej": grał najpierw wraz z braćmi (Piotrem i Władysławem) na bębenku obręczowym i barabanie, później stał się samodzielnym, cenionym skrzypkiem. Grywał z różnymi muzykantami i w różnych składach, także z harmonistami, od momentu, kiedy na wsi radomskiej zaczęły się pojawiać harmonie. Na co dzień grywał z braćmi Czesławem i Józefem Pańczakami.
   Na jego bogaty repertuar składały się przede wszystkim mazurki, oberki i polki "podłapane" m.in. od matki, która była znaną w okolicy śpiewaczką oraz od brata Piotra Gacy - również skrzypka. Muzyka Jana Gacy była niezwykle dynamiczna i żywiołowa, z charakterystycznym bogatym ozdabianiem i "ogrywaniem", czyli wariantowym i improwizowanym powtarzaniem tematu.
         Źródło: Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

   Bronisław Bida zmarł 24 lipca 2013 r. Urodził się w 1927 roku. Był pszczelarzem, rolnikiem, czapnikiem oraz skrzypkiem - jednym z ostatnich autentycznych muzykantów na Roztoczu.
   Swoją przygodę z muzyką zaczął - jak sam mówił "niechcący" - już w szkole podstawowej. Mając osiem lat dostał pierwsze skrzypce od opuszczającej Gródki nauczycielki. Zamiłowanie do muzyki zawdzięczał również mamie, która bardzo lubiła śpiewać. Początkowo pobierał lekcje u sławnego w okolicy skrzypka Józefa Radeja z Załawcza. Po wojnie swój warsztat doskonalił grając na piórniach, obieraczkach oraz zabawach tanecznych z miejscowymi muzykantami m.in. Kulą i Gałusem.
   W późniejszym okresie zarzucił grę na skrzypcach, by po kilkudziesięciu latach znów powrócić do muzykowania. Wykonywał tradycyjny repertuar, w szczególności typowe dla regionu podróżniaki oraz oberki, polki i kozaki zachowując swój indywidualny i charakterystyczny styl gry.
         Źródło: MuzykaTradycyjna.PL

Jan Gaca

Bronisław Bida, fot. Mateusz Borny

9. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (25-29 września, Warszawa)

9. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (25-29 września, Warszawa)

   Od 25 do 29 września w centrum Warszawy koncertować będą soliści i zespoły prezentujące wyspiarskie gatunki muzyczne, rytmy, śpiewy, instrumenty powstałe w szczególnych warunkach klimatycznych i społecznych. Ukształtowane w wyniku odkryć i podbojów, na skutek zniewolenia i jako przejaw wolności, w zimnie i tropikach, w odosobnieniu i na przecięciu uczęszczanych szlaków morskich. Każdy z zakątków - Belize i Honduras, Trynidad i Tobago, Dżerba, Sardynia, Reunion, Irlandia, Nowa Zelandia, Sycylia i Kanada - ma własną opowieść: o potomkach czarnoskórych niewolników, rozbitkach szukających nowego domu, rytmach płynących przez tysiące mil, morskich duchach i oceanicznym bluesie.


WYSPY ŚWIATA
SKRZYŻOWANIE KULTUR 2013
25-29 września, Warszawa


KONCERTY (namiot przed PKiN):


25 września - SOUNDS LIKE POLAND
Dzień panelowy i showcasy polskich zespołów prezentujących polską scenę muzyki świata
Karolina Cicha :: Atom String Quartet :: Orkiestra Św. Mikołaja :: Kwadrofonik :: Vołosi :: Joanna Słowińska

26 września - STRAŻNICY TRADYCJI
godz. 19.30 (transmisja radiowa)
- Tenores di Bitti "Mialinu Pira" /Sardynia/
- Danyel Waro /Reunion/

27 września - MISTRZOWIE I SZAMANI
godz. 19.00
- Koncert Mistrzów /Dżerba, Irlandia,
wyspy Kanady, Nowa Zelandia, Sycylia/
- Lindigo /Reunion/

28 września - KRÓLOWE RYTMU
godz. 19.00
- Calypso Rose /Trynidad i Tobago/
- Moana & The Tribe /Nowa Zelandia/

29 września - GŁOS CZARNYCH KARAIBÓW
godz. 19.00 (transmisja radiowa)
- The Garifuna Collective & Aurelio Martinez /Belize, Honduras/

BILETY: 25 IX - wstęp wolny, 90 zł - karnet, 30 zł - dzień

  więcej  

GADKI Z CHATKI nr 106

W najnowszym numerze folkowego pisma GADKI Z CHATKI, jak zawsze znajdziemy wiele ciekawych tematów:
- Nowości płytowe: Jarek Adamów "Fall in Mountains", Babooshki "Vesna", Stilo "Venus de Stilo";
- Sonda: Jedziemy na Festiwal! (Kaśka Paluch, Agnieszka Matecka-Skrzypek, Kamil Piotrowski, Joanna Zarzecka, Andrzej Sar, Maciej Piotrowski);
- Z teorii: Festiwale, Różne oblicza festiwali folklorystycznych - próba klasyfikacji (Joanna Dziadowiec);
- Festiwale: Nowa Tradycja 2013
- Rozmowa Gadek: "Święto folkowej różnorodności" - rozmowa z Olo Walickim, "Nagrodzony folk 2013" - rozmowa z Piotrem Piegatem;
- Wykonawcy: Czas do wyśpiewania... - Angela Gaber Trio; W trasie za Jarkiem - Jaromir Nohavica; Wieloma Językami - Karolina Cicha
- Felieton: Tomasz Janas - Wiosna festiwalowa;
- Podróże: Azerbejdżan - państwo kontrastów (Ewa Kozdraj); Smaki Hiszpanii (Ewa Kowalik)
- Folk i okolice: Lutnictwo Symulator tradycji (rozmowa z Marianem Skremblewiczem Antonowiczem); Uniwersytet Ludowy Witajcie w naszej bajce... (Aleksandra Rózga);
- EtnoLektura: Pudełko diabła (Ewelina Grygier)
- Recenzja: Stolica da się lubić (Rafał Chojnacki)
- oraz relacje z koncertów i prezentacje płyt.

Najnowszy numer Gadek z Chatki, a także numery archiwalne dostępne są w Muzycznej Galerii Folkowej oraz wysyłkowo, na specjalne zamówienie (zamowienia@folk.pl)

pismo folkowe GADKI Z CHATKI nr 106

Visegrad Wave - 'Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA 2013'

Visegrad Wave - Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA 2013
   Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" Vesegrad Wave in Czeremcha, to coroczna impreza odbywającą się w Czeremsze, niewielkiej miejscowości położonej w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego. Ma on na celu uczenie tolerancji, poszanowania różnych kultur i narodowości oraz podtrzymywanie tradycji ludowych Podlasia i innych regionów.
   [...] Mamy nadzieję, że dzięki tej składance [...] zabierzecie do swoich domów trochę tej wspaniałej festiwalowej atmosfery. Niech ta dobra energia, którą zaczerpniecie w Czeremsze będzie z Wami przez cały rok - do następnych Spotkań Folkowych.
         Organizatorzy

więcej

9. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (25-29 września, Warszawa)

Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu będą WYSPY ŚWIATA. Na scenie zaprezentują się artyści z dziesięciu dalekich wysp i terytoriów morskich: od tropikalnych Trynidadu i Tobago po mroźne wyspy północnej Kanady. Organizatorzy przedstawiają pierwsze gwiazdy 9. edycji Festiwalu.

TENORES DI BITTI MIALINU PIRA (Sardynia)
   Śpiewacy sardyńscy słynący z perfekcyjnych pieśni polifonicznych. Tradycja wykonywanego przez nich śpiewu cantu a tenore sięga 3 tysięcy lat i wywodzi się z najstarszych kultur Morza Śródziemnego. To polifoniczny śpiew przypominający chór. Do jego wykonania potrzeba czterech głosów męskich: prowadzącego melodię Oche (tenor lub baryton), cytującego wersy poezji miłosnej lub improwizującego tekst, a także gardłowego - Bassu, budującego tło - Contra oraz falsetu - Mesu Oche. Wykonywany przez Sardyńczyków śpiew przypomina techniki gardłowe i asymetryczną rytmikę ludowych pieśni Oceanii i Afryki.

AURELIO MARTINEZ i zespół THE GARIFUNA COLLECTIVE (Honduras i Belize)
   W XVII wieku afrykańscy niewolnicy, którzy uciekli od pracy na plantacjach, rozbili się u wybrzeży wyspy Saint Vincent na Morzu Karaibskim. Tam wspólnie z lokalną ludnością zakładali rodziny i stawiali opór kolonizacji. Nazywano ich Czarnymi Karaibami. Podbici przez Brytyjczyków, zostali przesiedleni do Ameryki Środkowej. Do ich potomków należy Aurelio Martinez - znakomity perkusista, kompozytor i wokalista. W Warszawie wystąpi razem z The Garifuna Collective - zespołem gromadzącym muzyków z różnych pokoleń i krajów, celebrujących wspólne korzenie etniczne. Grupa została powołana w Belize przez Andy'ego Palacio.

9. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (25-29 września, Warszawa)
DANYEL WARO i LINDIGO (Reunion)
   Reunion - licząca 800 tys. mieszkańców francuska wyspa na Oceanie Indyjskim, leżąca na wschód od Madagaskaru. Tam w XVIII wieku narodziła się maloya – powolny, refleksyjny gatunek muzyczny i styl tańca, zwany bluesem Oceanu Indyjskiego. Jego podstawą jest rytm, kiedyś wybijany przez czarnoskórych niewolników pracujących na plantacjach trzciny cukrowej i śpiewających o codziennych radościach i smutkach. Z czasem maloya stała się silnym element tożsamości mieszkańców Reunionu, głosem protestu przeciwko kolonizatorowi, zakazanym przez francuskie władze i zapomnianym, a potem wskrzeszonym w drugiej połowie XX wieku przez członków ruchów niepodległościowych. Od kilku lat znajduje się na liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
   Danyel Waro - muzyk, wokalista, poeta, bojownik o wolność oraz komentator współczesności. Śpiewa przede wszystkim po kreolsku o problemach Reunionu, polityce i rasizmie, sprzeciwia się dominacji kultury i języka francuskiego. Snuje też opowieści o codziennych sprawach, takich jak praca, miłość i śmierć.
   Grupa Lindigo także czerpie z tradycji maloya, ale łączy dawny rytm Reunionu z polifonicznym śpiewem Madagaskaru, a całość doprawia afrykańskimi brzmieniami i brazylijską sambą.

CZEREMCHA VISEGRAD WAVE - XVIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA" (19-21 lipca, Czeremcha)

   Na Festiwal będzie można dojechać specjalnym bezpłatnym pociągiem festiwalowym Kolei Mazowieckich.

Pociąg kursuje na linii Warszawa - Czeremcha - Warszawa.

DOJAZD NA FESTIWAL:
odjazd: 19.07.2013 r. (piątek), Warszawa Wschodnia, godz. 14:02
przyjazd: 19.07.2013 r. (piątek), Czeremcha, godz. 17:25

POWRÓT Z FESTIWALU:
odjazd: 21.07.2013 r. (niedziela), Czeremcha, godz. 23:00
przyjazd: 22.07.2013 r. (poniedziałek), Warszawa Wschodnia, godz. 02:15.

pociąg festiwalowy, CZEREMCHA VISEGRAD WAVE - XVIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów 'Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA' (19-21 lipca, Czeremcha)

CZEREMCHA VISEGRAD WAVE - XVIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów 'Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA' (19-21 lipca, Czeremcha)
  więcej  

ROZSTAJE 2013, 15th CROSSROADS Festival Krakow (14-21 lipca, Kraków)

Tegoroczne ROZSTAJE będą skupione wokół dwóch głównych tematów:
- Muzyka Północy / Arctic Circle
- Wyszehradzki Dom Tańca / Visegrad House of Dance


   Festiwal ROZSTAJE 2013 to m.in. prezentacja artystów reprezentujących tradycje muzyczne krajów nordyckich - z uwzględnieniem różnorodności kulturowej i zróżnicowanych form artystycznych: od surowych brzmień skandynawskiej muzyki tradycyjnej po zaawansowane przetworzenia i inspiracje artystów sceny etnojazzowej.
   Dwuczęściowy koncert Muzyka Północy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (18.07) to spotkanie z wybitnymi artystami: twórczość Torgeira Vassvika (Norwegia) zakorzeniona jest w tradycjach ludu Sámi; praktykach wokalnych joik i syberyjskich technikach śpiewu gardłowego; Kimmo Pohjonen (Finlandia) - to wizjoner, eksperymentator, jeden z najbardziej cenionych współczesnych fińskich muzyków [...].

   Muzyka Północy - to również temat plenerowego koncertu na krakowskim Rynku Głównym (20.07), w ramach którego zaprezentuje się litewska grupa wokalno-instrumentalna Marga Muzika, islandzki Arstidir oraz rodzima Kapela ze Wsi Warszawa - z projektem NORD - zawierającym materiał z najnowszej płyty zespołu uhonorowanej wieloma prestiżowymi nagrodami. Na Rozstajach - NORD premierowo: z udziałem Torgeira Vassvika (Norwegia).
   Będą też koncerty kameralne: festiwal otwiera Kaszebe II Olo Walickiego (14.07) - kontynuacja nowatorskiego projektu łączącego estetykę jazzową z elementami muzycznej i poetyckiej tradycji Kaszub; to także koncerty grupy Muzykanci, Ani Brody i Megitzy - inspirowane polską muzyką tradycyjną, motywami muzyki żydowskiej, romskiej, łemkowskiej i białoruskiej. W ramach cyklu Wyszehradzki Dom Tańca i Muzyka Karpat - wysłuchamy słowackiej Bandy, węgierskiej grupy Zurgó i ukraińskiego Burdonu.

ROZSTAJE 2013, 15th CROSSROADS Festival Krakow (14-21 lipca, Kraków)
   Premierowo - na Rozstajach i w Polsce - z koncertem Ocelový město (Miasto stali) wystąpi ze swoim zespołem Radůza - wybitna poetka, pieśniarka, multiinstrumentalistka, uosobienie czeskiego ducha, artystka przywracająca wymiar gatunku i podnosząca formę piosenki autorskiej inspirowanej lokalną tradycją - do rangi sztuki uniwersalnej.
   Obok prezentacji koncertowych będą również warsztaty tańców tradycyjnych: węgierskich (Zurgó), słowackich (Banda), polskich (Jan Kmita, Maria Siwiec, Jacek Hałas, Michał Maziarz i in.), szwedzkich i duńskich (Stefan Groot Trio); instrumentalne warsztaty rytmów mazurkowych (Maria Pomianowska, Maria Bojlund & Jidder Trio), warsztaty polskich pieśni tradycyjnych (Ania Broda), warsztaty głosowe joik (Torgeir Vassvik / Nowegia), targi instrumentów ludowych na Rynku Głównym w Krakowie (21.07), warsztaty tradycyjnego rzemiosła (ŻyWa Pracownia), spotkania w klubie festiwalowym...
      Jan Słowiński

Festiwal ETNOmania (21 lipca, Wygiełzów k. Krakowa)

Festiwal ETNOmania to warsztaty, koncerty, prezentacje i dużo dobrej zabawy dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Festiwal ETNOmania, już po raz trzeci odbędzie się w gościnnych progach Skansenu – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie (40 km od Krakowa, w stronę Oświęcimia).
21 lipca 2013 r, godz. 11.00-19.00
Skansen w Wygiełzowie (ul. Podzamcze 1, Wygiełzów)
Bilety - wszystkie atrakcje Festiwalu bezpłatne, obowiązuje bilet wstępu do skansenu

   W programie znalazło się sześć stref tematycznych: RZEMIOSŁA (całodzienne warsztaty rzemiosła i rękodzieła ludowego, m.in. garncarstwo, wikliniarstwo, bibułkarstwo, koronka klockowa, zabawkarstwo, bednarstwo, łyżkarstwo, malarstwo na szkle, haft, zielarstwo, rzeźbiarstwo, ikonopisarstwo i wiele innych), FOLKDIZAJNU (stoiska młodych projektantów i warsztaty, m.in upcycling, filcowanie, redressing), EKO (rodzicielstwo i produkty), MUZYKI (koncerty zespołów Future Folk i Kapela z Orliczka, pokaz i warsztaty tradycyjnych instrumentów, tańce ludowe), DZIECI (program artystyczno-ekologiczny) i RELAKSU (kuchnia tradycyjna, wegetariańska i ekologiczna, konkursy, zabawy, gry, wycieczki, "piknikowanie"). Będzie twórczo, aktywnie i kolorowo.

Festiwal ETNOmania (21 lipca, Wygiełzów k. Krakowa)

Mercedes Peón - 'SIHÁ'

Mercedes Peón - SIHÁ
Mercedes Peón - SÓS ...---...
   Mercedes Peón uważana jest za jedną z najbardziej charyzmatycznych kobiet we współczesnej muzyce. Urodziła się w Galicji w 1967 roku, a w wieku 13 lat usłyszała śpiew kobiet z Costa Da Morte. Gra na tamburynie i śpiew ribeirany stały się dla niej impulsem do gromadzenia pieśni, tańców, opowieści i doświadczeń współczesnych mieszkańców wiosek. Tę wiedzę przekazała wykładając w szkołach miejskich, w telewizji galicyjskiej, a także na uniwersytetach w Sorbonie, Porto czy Walii.

Mercedes Peón - 'SÓS ...---...'
więcej

V MAZOVIA GOES BAROQUE 2013, Projekt 3 (5-7 lipca, Warszawa)

piątek, 5 lipca, 19:00

Hille Perl - viola da gamba
Lee Santana - teorba

Program: Do snu i tańca - muzyka dla Ludwika XIV

sobota, 6 lipca, 18:00

Daniel Sepec - skrzypce
Hille Perl - viola da gamba
Lee Santana - teorba
Michael Behringer - klawesyn, pozytyw

Program: Włochy i zapatrzona w nie Austria

niedziela, 7 lipca, 18:00

Daniel Sepec - skrzypce
Hille Perl - viola da gamba
Lee Santana - teorba
Michael Behringer - klawesyn, pozytyw

Program: H.I.F.von Biber - Sonaty różańcowe (wybór)

V MAZOVIA GOES BAROQUE 2013, Projekt 3 (5-7 lipca, Warszawa)

Wszystkie koncerty odbywają się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, ul. Modzelewskiego 59.

FESTIWAL GALICJA/GNOJNICA (5-7 lipca, Gnojnica k. Ropczyc, Rzeszowszczyzna)

W dniach 5-7 lipca 2013 r. w Gnojnicy k. Ropczyc odbędzie się druga edycja Festiwalu Galicja/Gnojnica poświęconego muzyce Rzeszowszczyzny i regionów sąsiednich. Wystąpią na nim starzy mistrzowie z okolicznych wsi i przyjezdne zespoły, które grają muzykę z Galicji. Program to seria prezentacji i potańcówek, warsztaty prowadzone przez tutejszych muzyków - "mistrzów tradycji" oraz wydarzenia towarzyszące.

   Podkarpacie to wyjątkowy region muzyczny. Ścierają się tu wpływy muzyki polskiej - regionu krakowskiego, tarnowskiego, lubelskiego ale również wpływy łemkowskie, ukraińskie, słowackie czy żydowskie.
   Do niedawna Rzeszowszczyzna była "zagłębiem muzykanckim". Ilość skrzypków, cymbalistów, klarnecistów była imponująca. Dziś żyjących Mistrzów jest niewielu a młodzi nie uczą się już tradycyjnej gry, śpiewów, tańca.
   Chcemy, by było inaczej. W czasie festiwalu odbędą się warsztaty instrumentalne i taneczne prowadzone przez tutejszych Mistrzów Tradycji (m.in. Jana Marka - prym, Danutę Sąsiadek - sekund). Będzie można obejrzeć filmy z muzykantami rzeszowskimi z archiwum Andrzeja Bieńkowskiego oraz Witolda Brody. Obejrzeć wystawę fotograficzną, dotyczącą życia nie tylko muzycznego "Z dna szuflady" ze zbiorów mieszkańców Gnojnicy. A wieczorami odbędą się potańcówki i koncerty, grać będzie miejscowa Gnojnica Jazz Band (!), Mistrzowie z Rzeszowskiego i goście z Galicji, między innymi: Kapela Braci Byrtków z Beskidu Żywieckiego, Gacoki z Gaci Przeworskiej, Jerzy Panek - śpiewak z Futomy, Kocirba, Albina Kuraś i Kapela Kurasiów z Lubziny oraz legendarna węgierska grupa Muzsikás i dudziarz Juraj Dufek ze Słowacji. Muzykę cygańską usłyszymy na koncercie Teresy Mirgi a żydowskie motywy zagra Kapela Brodów.

Organizatorzy Festiwalu: Witold Broda, Andrzej Bieńkowski, Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu", fundacja Muzyka Odnaleziona, Wiejskie Centrum Kultury w Gnojnicy Dolnej.

FESTIWAL GALICJA/GNOJNICA (5-7 lipca, Gnojnica k. Ropczyc, Rzeszowszczyzna)

Festiwal muzyki tradycyjnej "NA ROZSTAJNYCH DROGACH" (3-7 lipca, Roztocze Zachodnie / Lasy Janowskie)

Festiwal muzyki tradycyjnej "NA ROZSTAJNYCH DROGACH"
Roztocze Zachodnie / Lasy Janowskie

3-7 lipca 2013, Janów Lubelski, Momoty Górne, Szklarnia

   Festiwal to pięciodniowe edukacyjno-artystyczno-muzyczne wydarzenie którego celem jest kultywowanie i promocja zanikających tradycji muzycznych oraz poznawanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Janowskiej i Roztocza Zachodniego. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni miejsko-wiejskiej w kilku niezwykłych miejscowościach położonych w samym sercu Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie m.in. w Janowie Lubelskim, Szklarni i Momotach Górnych.
   W ramach festiwalu odbędą się warsztaty "Mistrz-uczeń" poświęcone tradycjom muzycznym regionu janowsko-biłgorajskiego i pogranicza Roztocza Zachodniego. Będzie to pięciodniowy intensywny kurs obejmujący naukę śpiewu, tańca oraz gry na skrzypcach, bębenku basach.
   Odbędą się również, jako jedne z nielicznych w Polsce, warsztaty gry na suce biłgorajskiej - unikatowym instrumencie ludowym pochodzącym z okolic Janowa Lubelskiego, który po blisko stuletniej przerwie m.in. dzięki Zbigniewowi Butrynowi z Janowa Lubelskiego na nowo wchodzi do praktyki muzycznej.
   Ponadto na program festiwalu składać się będą zajęcia muzyczne dla dzieci, przedstawienia teatralne w wykonaniu wiejskich zespołów obrzędowych, spotkania, projekcie filmowe, a także koncerty i potańcówki, gdzie obok autentycznych kapel oraz śpiewaków wiejskich zaprezentują się zespoły inspirujące się muzyką ludową (m.in. koncert pieśni nabożnych, koncert Grzegorza Tomaszewskiego grającego na cytrach, Kapela Bronisława Bidy, Kapela Braci Dziobaków, Wędrowiec).
   Najważniejszym punktem tegorocznego festiwalu będzie benefis Stanisława Głaza, który w tym roku obchodzi 80 urodziny. Podczas specjalnie przygotowanego spotkania zaprezentowany zostanie film o Stanisławie, wystąpią zaproszone zespoły oraz śpiewacy i muzykanci. Nie zabraknie oczywiście muzyki do tańca w wykonaniu Mistrza oraz jego uczniów (m.in. Krzysztof Butryn, Ewa Grochowska, Katarzyna Zedel, Mateusz Borny, Ewa Rydzewska).

Festiwal muzyki tradycyjnej 'NA ROZSTAJNYCH DROGACH' (3-7 lipca, Roztocze Zachodnie/Lasy Janowskie)
  więcej  

KONCERT ČAČI VORBA oraz KIERMASZ FOLKOWY (15 czerwca, Warszawa)

KONCERT ČAČI VORBA oraz KIERMASZ FOLKOWY
(support: AVTOMAT - projekt PLEŚNI)
15 czerwca 2013 (sobota), klub COCOdeORO, Warszawa

ul. Potocka 14, róg Mickiewicza (wejście od Marii Kazimiery)

KIERMASZ: 13:00-20:30, wstęp wolny
   Całodniowe wydarzenie w warszawskim klubie COCOdeORO rozpocznie kiermasz artystów rękodzieła z Polski i Ukrainy. Wystawcy zaoferują biżuterię, odzież, dodatki i ceramikę w stylu folk / etno / boho. Oprócz możliwości spotkania się z artystami-wytwórcami, w trakcie kiermaszu będzie można posłuchać dobrej folkowej muzyki oraz skorzystać z kuchni klubu COCOdeORO.

KONCERT: 20.30, bilety 15/20 zł, rezerwacje w klubie
   ČAČI VORBA - jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat wyróżniony w ubiegłym roku polskim "Folkowym Fonogramem Roku" oraz brytyjskim tytyłem "Songlines Top of the World Album". Lubelska grupa Čači Vorba specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Serwuje akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej, latynoskiej rumby oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych akustycznych instrumentach, zaskakując błyskotliwymi połączeniami w stylu "bałkańskiego twista", czy "rumuńskiego rock'n'rolla".
   support: PLEŚNI - nowy projekt i nadchodzący album toruńskiego wokalisty, kompozytora i producenta, Kajetana Łukomskiego, grającego pod pseudonimem Avtomat. Do współpracy przy najnowszym albumie zaprosił wokalistki śpiewające białym głosem. Pleśni łączą ukraińskie, białoruskie, syberyjskie i gruzińskie pieśni wielogłosowe z nowoczesnymi, basowymi podkładami elektronicznymi, które wprowadzają te, często zapomniane, ludowe kompozycje w obszar zainteresowań młodych ludzi. Jest to inicjatywa, która przypomina człowiekowi, skąd się wywodzi - nie z geometrii, symetrii i matematyki, a z pleśni, prehistorycznej zupy, chaosu i biologicznej gęstwiny.

KONCERT ČAČI VORBA oraz KIERMASZ FOLKOWY (15 czerwca, Warszawa)

CZEREMCHA VISEGRAD WAVE - XVIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA" (19-21 lipca, Czeremcha)

CZEREMCHA VISEGRAD WAVE - XVIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów

Festiwal potwierdził już, że tegoroczną gwiazdą będą TRANS GLOBAL UNDERGRUND & FANFARA TIRANA (UK/Albania).

A poza tym w programie koncertowym:
:: zespoły z Polski - Carrantuohill, Czeremszyna, Harpcore, Pochwalone, R.U.T.A. i Hulajhorod (Polska/Ukraina)
:: zespoły z grupy wyszehradzkiej: Banda (Słowacja), Medicimbal (Czechy), Boja (Węgry).
- Od 22 do 27 lipca 2013 będą się odbywały warsztaty muzyczne i rękodzielnicze, pokazy filmów.
- Do Czeremchy będzie można dojechać z Warszawy bezpłatnym pociągiem festiwalowym Kolei Mazowieckich (odjazd wczesnym popołudniem w piątek z Warszawy Wschodniej, powrót w niedzielę w nocy).

Trans Global & Fanfara Tirana (19-21 lipca, Czeremcha)
Trans Global Undergrund & Fanfara Tirana
Hulajhorod (19-21 lipca, Czeremcha), fot. M. Pietrucha, Jarmark Jagielloński 2008
Hulajhorod, fot. M. Pietrucha, Jarmark Jagielloński 2008 r.
Carrantuohill (19-21 lipca, Czeremcha)
Carrantuohill
Pochwalone (19-21 lipca, Czeremcha)
płyta "Czarny war" projektu Pochwalone
  więcej  

47. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (27-30 czerwca, Kazimierz Dolny nad Wisłą)

47. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (27-30 czerwca, Kazimierz Dolny nad Wisłą)

   W programie Festiwalu tradycyjnie konkursy dla: kapel ludowych, solistów-instrumentalistów, solistów-śpiewaków i zespołów śpiewaczych; konkurs "Duży-Mały" oraz konkurs folkloru rekonstruowanego.
   Seminarium folklorystyczne na temat: "Folklor społeczności polskich na Litwie" (referaty wygłoszą: dr Tomasz Nowak - UW oraz dr Gustaw Juzala - UJ).
   Klub festiwalowy "TYNDYRYNDY" z bogatym programem warsztatów, targowiskiem instrumentów, koncertami i zabawami tanecznymi.
   Gwiazdą tegorocznego Festiwalu będzie Kapela ze Wsi Warszawa (29 czerwca).


PIEŚŃ W WIELKIM MIEŚCIE, warsztaty śpiewu tradycyjnego i pieśni Anny Malec (14-15 czerwca, Lublin)

PIEŚŃ W WIELKIM MIEŚCIE
warsztaty śpiewu tradycyjnego i pieśni Anny Malec
prowadzenie - Agata Harz
LUBLIN 14-15 czerwca 2013 (piątek - sobota)


   Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza do udziału w warsztatach śpiewu tradycyjnego poświęconych technice śpiewu tzw. białym głosem oraz repertuarowi i stylowi wybitnej śpiewaczki Anny Malec z Jedrzejówki na Roztoczu.

:: Zajęcia przeznaczone są dla kobiet. Wcześniejsze doświadczenie muzyczne nie jest wymagane.
:: Zajęcia odbywać się będą w piątek 14 czerwca od 16.00 do 20.00 i w sobotę (15 czerwca) od 11.00 do 15.00.
:: Informacja o miejscu zajęć przekazana zostanie bezpośrednio przyjętym uczestniczkom
:: Wstęp wolny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo dla uczestniczek poprzednich edycji warsztatów.
:: Dodatkowe informacje i zgłoszenia: oikos(at)ekolublin.pl, 513 097830

   "Pieśń w wielkim mieście" to trwający od maja do grudnia 2013 cykl warsztatów poświęcony repertuarowi i stylom wybitnych śpiewaków i śpiewaczek wiejskich z Lubelszczyzny i innych regionów Polski oraz Ukrainy i Białorusi. Odbywać się będą w Lublinie oraz m.in. Radzyniu Podlaskim, Krasnymstawie, Zamościu, Lubartowie i Biłgoraju. Założeniem cyklu jest podtrzymanie międzypokoleniowej transmisji kompetencji i doświadczeń tradycyjnego śpiewu. Zajęcia prowadzone i współprowadzone będą przez przedstawicielki najstarszego pokolenia wiejskich śpiewaczek oraz artystów podejmujących kontynuację stylu i repertuaru.

PIEŚŃ W WIELKIM MIEŚCIE, warsztaty śpiewu tradycyjnego i pieśni Anny Malec (14-15 czerwca, Lublin)

FESTIWAL ETHNO PORT POZNAŃ 2013 (7-9 czerwca, Poznań)

   Podczas VI edycji festiwalu tradycyjnie dominować będzie muzyka z najróżniejszych stron świata. Będzie też spotkanie z polską sceną folkową, a dla zainteresowanych - warsztaty, wykłady i pokazy filmowe.
   Mając oparcie w tradycji artyści z różnych stron świata potrafią budować fascynujący dialog różnorodnych kultur. Wykonawcy i wielbiciele muzyki ethno na całym świecie odkryli tę prawdę dawno temu. Za odkryciem tym stoi zarówno naturalna chęć poznania, zobaczenia kultury innych, jak i po prostu pragnienie usłyszenia nowej, pięknej muzyki. W dzisiejszych czasach trudno o bardziej emocjonujące muzyczne doświadczenie. Ze szczególną dbałością przygotowaliśmy każdy element programu festiwalu. Chcemy zaprosić słuchaczy do spotkania z twórczością tych artystów, którzy w swym dorobku mają wybitne i bezdyskusyjnie wartościowe dokonania. Czasem będzie to muzyka surowa, bliska temu jak brzmiała od pokoleń, chciałoby się powiedzieć od zawsze, a kiedy indziej będzie korzystała z bardzo współczesnych i nowoczesnych rozwiązań brzmieniowych i aranżacyjnych. Czasem po prostu zaprosi do tańca, a czasem skłoni do zadumy. Zawsze będzie jednak za nią stała prawdziwa, istotna opowieść.

W programie:

- DAGADANA & FRANK PARKER (Polska/Ukraina/USA)
- TAMIKREST (Mali)
- DUBIOZA KOLEKTIV (Bośnia i Hercegowina)
- KAYHAN KALHOR & ERDAL ERZINCAN (Iran/Turcja)
- CANZONIERE GRECANICO SALENTINO "PIZZICA INDIAVOLATA" (Włochy)
- HYSNI (NIKO) ZELA & ALBANIAN ISO-POLYPHONIC CHOIR (Albania)
- JANUSZ PRUSINOWSKI TRIO (Polska)

- KAPELA ZE WSI WARSZAWA & MERCEDES PEÓN (Polska/Hiszpania)
- PANDIT HARIPRASAD CHAURASIA (Indie)
- ALIREZA GHORBANI "TRIBUTE TO RUMI" (Iran)
- YAT-KHA (Rosja)
- BOBAN & MARKO MARKOVIĆ ORCHESTRA (Serbia)
- FÉLIX LAJKÓ (Węgry)
- IBRAHIM MAALOUF "DIAGNOSTIC" (Liban)

FESTIWAL ETHNO PORT POZNAŃ 2013 (7-9 czerwca, Poznań)

GADKI Z CHATKI nr 104/5

W najnowszym numerze folkowego pisma GADKI Z CHATKI, jak zawsze znajdziemy wiele ciekawych tematów:
- Nowości płytowe: Di Galitzyaner Klezmorim "Ponad horyzont", Rodyna "Rodyna", "Poland-Pakistan: Sounds from two Continents";
- Sonda: Folkowo na 2013 (Wojciech Ossowski, Witt Wilczyński, Rafał Chojnacki, Jacek Hałas);
- Z teorii: Cygańskie kapele jako element krajobrazu kulturowego Podpol'ania (Agata Siemaszko);
- Rozmowa Gadek: "Romano Kher" - "Cygański Dom" - rozmowa z Agnieszka Caban;
- Tradycja: W piątek zły początek (?) (Agata Turczyn); Zielona Świątki w tradycji ludowej Lubelszczyzny (Piotr Lasota)
- Wykonawcy: Trio Joubran Muzyka nie powstaje z pustki; Celso Pina Buntownik akordeonu; Bart Peeters - życie zaczyna się po czterdziestce;
- Felieton: Tomasz Janas - Trochę dobrze, trochę nie;
- Podróże: Kamczatka Enter
- Folk i okolice: Memetyka Wolność to tylko słowo? (Anna Kowalska); Anioły i diabły W poszukiwaniu zaczarowanej krainy (rozmowa z Piotrem Lasotą);
- EtnoLektura: Skradziona tożsamość (Ewelina Grygier)
- Recenzje: Ostatni wiejscy muzykanci; Powrót królów; Obłęd
- oraz relacje z koncertów, prezentacje płyt oraz prezent dla prenumeratorów.

pismo folkowe GADKI Z CHATKI nr 104/5

Stilo - 'VENUS DE STILO'

Stilo - VENUS DE STILO

   Kolejna - piąta już - podróż do świata dźwięków spod znaku STILO. Po okresie grania głośniejszego, znanego z poprzedniej płyty "Lisboa Avenue", powrót do bardziej akustycznych i etnicznych klimatów. 51 minut muzyki, w której skrzypce Zuzy Kuczbajskiej i Sylwii Świątkowskiej (znanej m.in. z KZWW) prowadzą słuchacza ścieżkami Melodii i Improwizacji, a Adam Rozenman sięga po perkusjonalia z odległych zakątków świata. Do tego gitara, bas, trochę perkusji oraz dawka fideli i klarnetu. W jednym z utworów wokalnie udziela się zwyciężczyni Nowej Tradycji 2013, Karolina Cicha. Album powstał w ADAM Recording Studio, wydał go niezależny label Havry Records. Autorką rysunku na okładce jest Anna Szmajda.

więcej

Wokół dziecka - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (2 czerwca, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   2 czerwca wystąpią w Dwójce trzy znakomite wokalistki związane z polską sceną muzyki tradycyjnej i folku.

   Na koncert złożą się ludowe kołysanki i pieśni dziecięce zarówno z Polski – w tym niezwykle cenne kołysanki warmińskie - jak i kołysanki bułgarskie i greckie. Na Muzycznej Scenie Tradycji zobaczymy trzy znakomite wokalistki: Annę Brodę, Agatę Harz i Weronikę Grozdew.

Dwójka, Polskie Radio

Wokół dziecka - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (2 czerwca, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

Jarzębina - 'NA WYGUNIE. Pieśni z Kocudzy'

Jarzębina - NA WYGUNIE. Pieśni z Kocudzy
   "Jarzębina" zdobyła popularność piosenką Ko-ko Euro spoko, ceniona jest jednak od lat przede wszystkim za stylowe i pełne wyrazu wykonania repertuaru tradycyjnego. Dowodem uznania są aż trzy najwyższe nagrody - Złote Baszty - na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2001, 2007, 2011), czy prestiżowa Nagroda im. Oskara Kolberga (2003) oraz częste zaproszenia na festiwale, koncerty solowe, a także (co rzadkie w przypadku wiejskich zespołów śpiewaczych) liczne grono wiernych słuchaczy w całej Polsce.
   Zespół "Jarzębina" z Kocudzy powstał w 1990 r. Jego liderką jest Irena Krawiec, a w grupie śpiewają trzy pokolenia kobiet - mieszkanek Kocudzy III oraz sąsiednich Zdzisławic. "Jarzębina" kontynuuje tradycyjną kulturę śpiewaczą wsi Kocudza i okolicy (pogranicze powiatów janowskiego i biłgorajskiego), zarówno w jej wymiarze religijnym, jak i świeckim. Zespół z powodzeniem koncertuje, jak również bierze udział w teatralnych inscenizacjach dawnych obrzędów i zwyczajów, występuje w całym kraju i za granicą, ale także bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym swojej wsi, gminy, powiatu oraz całego regionu.
   Nagrania, które zawiera niniejsza płyta, zostały zarejestrowane w trakcie koncertu. "Jarzębina", jeśli nie jest zapraszana na koncerty okolicznościowe, tematyczne, stara się tak dobrać repertuar występu, aby zaprezentować możliwie szerokie spektrum tradycji śpiewaczej swojej wsi i okolicy, stąd obecność na płycie pieśni zarówno religijnych, jak i świeckich.

więcej

Instytut Sztuki PAN, 'PIERWSZY PODHALAŃSKI POPIS KONKURSOWY LUDOWYCH MUZYK GÓRALSKICH. ZAKOPANE 18-20 KWIETNIA 1952'

PIERWSZY PODHALAŃSKI POPIS KONKURSOWY LUDOWYCH MUZYK GÓRALSKICH. ZAKOPANE 18-20 KWIETNIA 1952
   Ósmy tom serii Folk Music Collection, pt. Pierwszy Podhalański Popis Konkursowy Ludowych Muzyk Góralskich. Zakopane 18-20 kwietnia 1952, to dwupłytowy album prezentujący archiwalny zapis fonograficzny bezprecedensowego konkursu kapel ludowych, który odbył się w sali teatralnej hotelu Morskie Oko przy słynnych Krupówkach ku uczczeniu piętnastej rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego.
   Na płytach zaprezentowano niemal trzy godziny muzyki, co stanowi prawie pełny zapis zmagań konkursowych najprzedniejszych ówczesnych kapel, tak zwanych muzyk podhalańskich. [...] Większość muzyków, zwłaszcza prymistów, pochodzących z dawnych rodów muzykanckich, które od wielu pokoleń kultywowały staroświeckie nuty góralskie, działało jeszcze w okresie międzywojennym. Pamiętali oni czasy słynnego Bartusia Obrochty, a ci, urodzeni w XIX wieku (najstarszy muzyk, który wystąpił w konkursie urodził się w 1888 r.) przesiąknięci byli nutami sabałowymi, przejętymi "z pierwszej ręki". I choć zagrali oni - w większości - pierwszy raz na scenie i przed publicznością, a więc w całkiem odmiennych okolicznościach niż te, do których przywykli na weselach, posiadach, muzykach, ich nuty zabrzmiały autentycznie. Po pół wieku nagrania zrealizowane przez Ekipę Krakowską Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego stanowią dokument o szczególnej wartości historycznej.

więcej

V Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2013, projekt 2 (22-26 maja, Warszawa, Płock, Siedlce, Łochów)

   Przeciwstawianie sobie muzyki dawnej i "tradycyjnej", "mainstreamowej" muzyki klasycznej (czy, jak mówimy w Polsce, "muzyki poważnej") ma swoją historię i swoje liczne uzasadnienia. Wiele z nich straciło aktualność, bowiem muzyka dawna stała się już wiele lat temu pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego, a są miejsca, w których wręcz je zdominowała. Część tych "uzasadnień" ma dzisiaj charakter raczej anegdotyczny, inne niebezpiecznie ocierają się o stereotyp. Istnieją jednak pewne elementy, które pozwalają nam mówić, że świat muzyki dawnej, środowisko jej wykonawców i słuchaczy pozostają wciąż fenomenem w pewnym sensie "osobnym".
   Do takich osobliwości tego świata należy okoliczność, że pozwala on muzykom na spokojny rozwój przez okres całej ich kariery. Nie znajdziemy tutaj presji, by drogę zawodową zaczynać w wieku lat "-nastu" i obowiązkowo od wygrania jakiegoś konkursu. Przeciwnie, granice wieku juniorskiego przesunięte są mocno w czasie. Wynika to także z tego, że pojęcie "muzyki dawnej" dotyczy takiej części dziejów muzyki europejskiej, kiedy bycie wirtuozem czy solistą najczęściej pozostawało w relacji wtórnej w stosunku do bycia częścią zespołu...


W programie:
:: Elena Andreyev (wiolonczela) - Bach, Gabrielli i Vitali na wiolonczelę solo
:: Leila Schayegh (skrzypce) i Jörg Halubek (klawesyn) - J.S. Bach na skrzypce i klawesyn
:: Wokół J.M. Leclaira - francuskie sonaty skrzypcowe z XVIII w.


Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.

V Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2013, projekt 2 (22-26 maja, Warszawa, Płock, Siedlce, Łochów)

Wydawnictwo Stara Droga - 'NA ROZSTANYCH DROGACH'

NA ROZSTANYCH DROGACH
   Na rozstajnych drogach to prezentacja tradycyjnych pieśni oraz melodii z regionu janowsko-biłgorajskiego. Wydawnictwo ma wymiar międzypokoleniowy, a nawet rodzinny. Jest to owoc wieloletniej przyjaźni, niezliczonej ilości spotkań, rozmów i wspólnego muzykowania. Autentyczność i surowość brzmienia, towarzysząca szczególnie pieśniom, to zasługa suki biłgorajskiej - staropolskiego instrumentu smyczkowego, który po blisko stu latach na nowo wchodzi do praktyki muzycznej.
   Obok repertuaru śpiewaczego, który wedle tradycji przynależny był suce, pojawiają się także melodie taneczne, ukazując tym samym bogate i nie do końca odkryte możliwości tego instrumentu.
   Na płycie śpiewają: Janina i Anna Chmiel, Lucyna i Monika Jargiło i Stanisław Fijałkowski, na sukach grają Zbigniew i Krzysztof Butrynowie, a na skrzypcach - Bronisław Bida, Stanisław Głaz i Ewa Grochowska.

więcej

WIRTUALNE GĘŚLE logo

WIRTU@LNE GĘŚLE - ogłoszenie laureata

   Laureatem 10. WIRTU@ALNYCH GĘŚLI została płyta NORD zespołu Kapela ze Wsi Warszawa

   Serdecznie gratulujemy!

   Na stronie plebiscytu ogłoszony został już zwycięzca oraz pokazana kolejność pierwszej dziesiątki płyt.

statuetka Wirtualnych Gęśli 2012

Poszukiwacze Zaginionego Rulonu - 'FOLK BALTICA 2013'

Poszukiwacze Zaginionego Rulonu - FOLK BALTICA 2013
   Skład kapeli nawiązuje do tradycji brzmieniowej z lat świetności i ogromnej popularności muzyki tanecznej na Radomszczyźnie, gdzie harmonie i skrzypce stanowiły o kolorycie brzmieniowym kapel. Zespół sięga również do melodii starodawnych, gdzie dominuje brzmienie strunowe (skrzypce, basy) – oddając klimat wiejskich zabaw oraz atmosferę tajemniczych opowieści o zaginionym rulonie... Repertuar grupy to melodie taneczne z Radomszczyzny: mazurki, oberki, polki.

więcej

Maarja Nuut - 'SOOLO'

Maarja Nuut - SOOLO
   Maarja Nuut jest młodą i utalentowaną skrzypaczką i wokalistką z północnej Estonii. Inspiracje czerpie z tradycyjnych estońskich pieśni i melodii tanecznych a także z własnych podróży.
   Szerokie muzyczne horyzonty Maarji, oraz zainteresowanie różnymi kulturami zabrały ją w podróż do wielu miejsc na całym świecie. Podczas studiowania muzyki tradycyjnej w Viljandi Culture Academy była zafascynowana brzmieniem i siłą ekspresji starych estońskich wiejskich muzykantów. To właśnie te nastroje i rytmy zainspirowały Maarję do tworzenia muzyki a także sprawiły, że odnalazła swój własny styl muzyczny. Bardzo duży nacisk kładzie ona na rytmiczność i taneczność muzyki.

więcej

FESTIWAL WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA 2013 (6-12 maja, Warszawa)

   Zbigniew Namysłowski na scenie razem z wybitnymi skrzypkami wiejskimi, Targowisko Instrumentów, szwedzka "polska" i wirująca Noc Tańca. Mazurki będzie można grać, śpiewać i tańczyć w dniach 6-12 maja.
   Motywem przewodnim tegorocznej, piątej już edycji festiwalu są tzw. rytmy polskie, które w XVI wieku wyemigrowały z Polski do krajów skandynawskich i weszły do kanonu tamtejszych narodowych tańców. Kujawiaki, mazurki, chodzone zabrzmią na koncertach obok melodii zwanych w Szwecji "polska". Migracje tych rytmów będą też przedmiotem otwierającej festiwal konferencji.
    Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata" to przede wszystkim niezwykłe spotkania muzyczne. Obok Tadeusza Kubiaka, wybitnego skrzypka z łęczyckiego, zagra jazzowy Quintet Zbigniewa Namysłowskiego oraz szwedzkie Nyckelharpa Trio, wykonujące swoją muzykę na oryginalnym instrumencie, któremu zawdzięcza nazwę.
   Kolejnym spotkaniem różnych stylów muzycznych będzie koncert wczesnych utworów Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej z Katowic zestawiony z kreowanymi na żywo kompozycjami Kawalerów Błotnych oraz muzyką z Kurpiów (zaśpiewa m.in. Adam Strug), Rzeszowszczyzny i Mazowsza.
   Analogii oraz wpływów polskiego stylu w swojej tradycyjnej muzyce skrzypcowej będą również szukać muzycy z Rosji, Ukrainy i Białorusi razem z wykonawcami z Polski. Zabrzmią też zrekonstruowane pieśni do tańca z tych krajów.
   W sobotę barwna kulminacja festiwalu. Targowisko Instrumentów będzie działać przez cały dzień w Fortecy przy ul. Zakroczymskiej. Będzie tam można obejrzeć dzieła wytwórców z całej Polski, posłuchać prezentacji gry na tradycyjnych czy też eksperymentalnych instrumentach, a przede wszystkim spróbować samemu na nich zagrać. Targowisku towarzyszyć będą krótkie koncerty festiwalowych gości połączone z warsztatami tańca - polskiego, szwedzkiego, ukraińskiego i innych. Dodatkową atrakcją będzie kino mazurkowe, wystawa fotografii archiwalnych pt. "Tak było" oraz "Muzykanci Tralalanci" - spektakl dla dzieci na podstawie piosenek Witolda Lutosławskiego.
   I wreszcie, w sobotę wieczorem zawiruje szalona Noc Tańca. Do tańca zagra ponad 20 świetnych kapel z Polski i zagranicy, m. in. kapela Jana Gacy z Przystałowic i Janusz Prusinowski Trio.
   Od wtorku do soboty można wziąć udział w warsztatach: tańca, śpiewu kurpiowskiego, gry na skrzypcach (repertuar łęczycki i z radomskiego, grupy początkujące i zaawansowane), na harmonii polskiej, bębnie (baraban i bębenek obręczowy).

  więcej

WARSZTATY, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

PROGRAM, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, Magnus Gustafsson (Szwecja)

KONKURS "NOWA TRADYCJA" (17-18 maja, Warszawa)
zakwalifikowani wykonawcy:

   W dniu 2 kwietnia 2013 r. komisja konkursowa w składzie: Maria Baliszewska, Jakub Borysiak, Piotr Kędziorek, Włodzimierz Kleszcz, Wojciech Ossowski, Anna Szewczuk, Anna Szotkowska i Małgorzata Jędruch-Włodarczyk po przesłuchaniu 62 nadesłanych nagrań zakwalifikowała do udziału w Konkursie "Nowa Tradycja" następujących wykonawców (w kolejności alfabetycznej):

- AcCello Duo
- Adam Oleś hurdu_hurdu
- Angela Gaber Trio
- Cicha & Spółka
- Kapela Przewłockiego
- Lesja
- Meadow Quartet & Tomas Dobrovolskis

- Miklosz Deki Czureja
- Mol Orkiestra
- PKP Raducz
- Poleńka
- Sestry Boczniewicz
- Sztetl
- Wano Wejta

Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja

   Spośród zgłoszeń jedno nie spełniło wymogów regulaminowych i nie podlegało ocenie.

XVI FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA "NOWA TRADYCJA 2013" (16-19 maja, Warszawa)
program festiwalu:

czwartek, 16 maja, 19.30
- MUZYKA ŹRÓDEŁ: Beskid Żywiecki
- LAUREACI FOLKOWEGO FONOGRAMU ROKU:
Adam Strug i Kapela ze Wsi Warszawa

piątek, 17 maja
16.00 - KONKURS
20.00 - POSZUKIWACZE ZAGINIONEGO RULONU oraz WŁADYSŁAWA NUTY NOMILSE - koncert pamięci WŁADYSŁAWA TREBUNI-TUTKI

sobota,18 maja
16.00 - KONKURS
20.00 - HOURIA AÏCHI & L'HIÂZ'CAR (Algieria/Francja)

niedziela, 19 maja, 19.30
- KONCERT LAUREATÓW
- CUNCORDU E TENORE DE OROSEI (Włochy-Sardynia)

XVI Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja (16-19 maja, Warszawa)

Wszystkie koncerty odbywają się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, ul. Modzelewskiego 59.

Zgagafari - 'UKŁADANKA'

Zgagafari - UKŁADANKA
   "Układanka" to debiutancki album grupy Zgagafari. Zespół sięgnął do korzennych słowiańskich melodii i tekstów, odkrywając je na nowo. To przede wszystkim pieśni ludowe - polskie i ukraińskie, tradycyjne melodie skandynawskie oraz własne aranżacje muzyki dawnej. To spontaniczny folk zabarwiony liryzmem, szczerością i historią. Soczyste dźwięki akustycznych brzmień prowadzą przez pieśni, kołysanki, ballady, wiejskie krajobrazy, ludowe poranki, noce i ludzkie byty.

więcej

4. FESTIWAL NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA (9-12 maja, Warszawa)

9.05.2013 (czwartek), Synagoga im. Nożyków (ul. Twarda 6)
Hakafot (Izrael/Niemcy/Polska/Bułgaria), "Hakafot"

10.05.2013 (piątek), Klub Palladium (ul. Złota 7/9)
Samech (Polska)
Watcha Clan (Francja)

11.05.2013 (sobota), Klub Palladium (ul. Złota 7/9)
Malerai - Goldstein - Masecki (Polska), "Tsugreytndik zikh tsu tantsn - Preparing to dance"
Karolina Cicha & Spółka (Polska), "Pozdrowienia z Jidyszlandu"

12.05.2013 (niedziela), Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6)
Riverloam Trio (Polska/Wielka Brytania), "Babcia's Memory"
Horny Trees Big Band (Polska), "Great Jewish Songbook"

4. FESTIWAL NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA (9-12 maja, Warszawa)

POŁUDNICE/ELEKTRONICE

POŁUDNICE/ELEKTRONICE
   Prezentowana na płycie muzyka, to kompilacja tradycyjnych pieśni z Podlasia, Ukrainy, Białorusi, z muzyką klubową. Przy powstawaniu albumu pracowało kilkanaście osób - grupa Południce oraz białostoccy DJ'e: Adam Frankiewicz, Edemski, Griot Groove, Itimen, Johnny Uraner, Liquid Molly, Martin Sethi, Miss God, Red Emprez oraz Wounds.

   Z jednej strony Południce: (wciąż) młode dziewczyny starające się śpiewać jak wiekowe babcie; z drugiej – twórcy "młodej" muzy klubowej. Patrzące sobie głęboko w oczy wiejskie pieśni i dubstep, dub, elektro i inne bity. Muzyczny mezalians? Być może, ale z widokami na happy end.

więcej

BALKAN PARTY (7 kwietnia, Warszawa)

w programie: film o największym skupisku cygańskim na Bałkanach; koncert TSIGUNZ FANFARA AVANTURA z Poznania (Gypsy Turbo Brass); konkursy; bałkańska dyskoteka
czas: niedziela, 7 kwietnia 2013 roku, godz. 19:00
miejsce: Klub Spółdzielnia CDQ, ul. Burakowska 12
wstęp: 15 zł (w strojach cygańskich/rezerwacja) / 20 zł w dniu imprezy

   Fanfara Avantura to siedmioosobowy zespół wykonujący autorskie, aranżacje tradycyjnych melodii Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii. Każdy ich występ to energetyczne awanturnicze show, pełne interakcji z publicznością, urozmaicone stylowym wizerunkiem, godnym nowoczesnych Cyganów.

"Jedyny taki zespół na świecie! To eksperymentalna orkiestra dęta, którą tworzą muzycy wywodzący się ze środowiska muzyki improwizowanej, alternatywnej i jazzu. Zupełnie przypadkiem zafascynowani muzyką bałkańską, postanowili wykonywać ją po swojemu..." New Yorker

BALKAN PARTY (7 kwietnia, Warszawa)

ŚCIEŻKAMI SAKRALNEGO WSCHODU (7 kwietnia, Warszawa)

Muzyka grecka, gruzińska, ormiańska i ukraińska - Kameralny Zespół Muzyki Dawnej "Aulos"
czas: niedziela, 7 kwietnia 2013 roku, godz. 18:00
miejsce: Warszawa, al. Solidarności 74 (kościół ewangelicko-reformowany)
wstęp: datki na na Fundusz "Śpiewaj" im. Staszka Jonczyka

   Koncert będzie podróżą, przybliżającą muzykę kilku różnych kościołów wschodnich. Złożą się nań śpiewy liturgiczne pochodzące z wielu tradycji: greckiej, gruzińskiej, ormiańskiej, ukraińskiej i innych.
   Chociaż bardzo różnią się między sobą kraje i kultury, z których pochodzi przedstawiana muzyka, jednak poszczególne utwory zestawione z sobą tworzą spójną całość i pokazują niezwykłą jedność duchową. Koncert nie będzie więc konfrontacją wykluczających się tradycji, lecz ukazaniem wspólnego ich podłoża i swoistego przenikania się.

Kameralny Zespół Muzyki Dawnej "Aulos" w obecnym składzie działa od początku 2010 roku. W swych wokalnym repertuarze sięga przede wszystkim do muzyki sakralnej epoki średniowiecza, jak również do muzyki Wschodu oraz do muzyki cerkiewnej, nierozerwalnie związanej z kulturą Białostocczyzny.

ŚCIEŻKAMI SAKRALNEGO WSCHODU (7 kwietnia, Warszawa)

MAZURKOWY PONIEDZIAŁEK (1 kwietnia, Warszawa)

   1 kwietnia, jak co roku w drugi dzień Świąt Wielkanocy, przed kościołem pokamedulskim na Bielanach (Dewajtis 3) odbędzie się Poniedziałek Mazurkowy. W tym roku, podczas mszy św. zagra orkiestra dęta ze Zdziłowic, a po mszy św o godzinie 12.00, do tańca zagrają bracia Tarnowscy, a następnie o 14.00, w podziemiach kościoła - bracia Smoczyńscy (mazurki jazzowe). Gości zaprasza się do przynoszenia wypieków, którymi wszyscy podzielą się po mszy św.

MAZURKOWY PONIEDZIAŁEK (1 kwietnia, Warszawa)

Kwietniowe WARSZTATY TANECZNE prowadzone przez PIOTRA ZGORZELSKIEGO (6-7 kwietnia, Rzeszów; 12-13 kwietnia, Łódź)

6-7 kwietnia, Rzeszów

"ABC oberkologii i innych wywijasów - Warsztaty polskich tańców tradycyjnych"

- warsztaty i potańcówka przy muzyce na żywo (potańcówka prawdopodobnie w sobotę wieczorem); mogą w nich uczestniczyć wszyscy - bez względu na wiek, nie trzeba umieć tańczyć!
Do tańca zagrają:
- kapela w składzie: Mateusz Kowalski - akordeon, skrzypce, basy; Michał Maziarz - skrzypce, basy; Dorota Murzynowska - bębenek, baraban
- zespół "Kocirba" w składzie: Teresa Potańska - prym; Dorota Jamróz - sekund; Jarek Mazur - basy; oraz Pan Jan Marzec skrzypek z miejscowości Kosowy.
Koszt warsztatów - 130 zł od osoby.
Miejsce - Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Ćwiklińskiej 2, bud. D1



12-13 kwietnia, Łódź

Pograjka Łódzka: GARNITURY Z KUJAWIAKA - warsztaty / wykład / potańcówka

- Na dawnej wiejskiej zabawie cykl tańców granych po kolei, bez przystanku nazywany był często "kompletem" lub "garniturem". Tym razem proponujemy Wam przymiarkę "GARNITURU Z KUJAWIAKA". Kujawiakiem nazywany był set następujących bezpośrednio po sobie, w coraz szybszym tempie, tańców w rytmie mazurkowym: chodzony - kujawiak - mazurek - oberek. Tańce te przenikały niemal niepostrzeżenie jeden w drugi poprzedzone jedynie okrzykiem, improwizowaną przyśpiewką czy zmianą kierunku na "ksebkę" lub na "odsibkę". Zatem celem naszego spotkania będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach mazurkowych i elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach, jeśli się uda to i w czterech), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. Na warsztatach poznamy kroki oraz proste zasady obowiązujące w tych tańcach, które pozwalają tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.
Do tańca zagrają - Kapela Dobrzeliniacy (region łęczycko-kutnowski) oraz Kapela Gęsty Kożuch Kurzu.
Koszt warsztatów - na wszystkie wydarzenia w ramach Pograjki Łódzkiej WSTĘP WOLNY.
Miejsce - warsztaty & wykład: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3; potańcówka: Teatr Szwalnia, ul. Struga 90

Piotr Zgorzelski, warsztaty tradycyjnych tańców polskich

Pograjka Łódzka, 12-13 kwietnia 2013

Muzyka Ludowa z Kujaw i Pałuk

MUZYKA LUDOWA Z KUJAW I PAŁUK
   Celem wydawnictwa jest promocja tradycyjnej muzyki Kujaw i Pałuk. Utwory przechowywane w Archiwum Działu Folkloru Muzeum Etnograficznego w Toruniu: przyśpiewki, piosenki taneczne, pieśni oraz tańce, zostały zarejestrowane w latach 50.-70. XX wieku. Są one cenne ze względu na udział muzyków urodzonych jeszcze w XIX wieku. Wykonawcy to reprezentujący często przeciętny poziom muzyczny autentyczni wiejscy grajkowie i śpiewacy, którzy na co dzień zajmowali się gospodarzeniem, a nie muzykowaniem. Głównym kryterium doboru muzyków była ich pamięć o dawnym repertuarze, a nie umiejętności muzyczne. Stąd dla współczesnego odbiorcy nagrania te mogą brzmieć bardzo surowo, wręcz archaicznie, zdarzają się bowiem muzykom wyraźne potknięcia, fałszywe dźwięki. Publikacja tych nagrań wydaje się jednak ważna, bo dokumentuje i przybliża mniej idealizowany, autentyczny obraz wiejskiej kultury muzycznej, stanowiąc pewną przeciwwagę dla większości propozycji nagraniowych realizowanych z udziałem wyselekcjonowanych, najzdolniejszych wiejskich artystów.
   Układ płyty wynika z funkcji utworów opisanych przez informatorów. Między numerami 1 a 46 - zestawiono melodie wykonywane na co dzień. Utwory ściślej związane z sytuacjami obrzędowymi, głównie pieśni i przyśpiewki weselne, zgrupowano od nr 47 do 64. Pięć ostatnich pozycji (od 65 do 69), to utwory z cyklu dorocznego (dwie melodie podkoziołkowe, pieśń na wywożenie mężatek oraz pieśń z kolędowania wielkanocnego i przywoływki dyngusowe).

więcej

Koncert pieśni pasyjnych - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (26 marca, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   Na "Muzycznej Scenie Tradycji" we wtorek zagości zespół praktykujący polskie pieśni religijne i świeckie, w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga na płn.-wsch. Mazowszu.

   Na koncert Monodii Polskiej złożą się pieśni pasyjne w wariantach melodycznych przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej na północno-wschodnim Mazowszu. Pieśni średniowieczne, renesansowe, barokowe i dziewiętnastowieczne przetrwały w tych stronach za sprawą zbiorowej pamięci i umiłowania tej muzyki przez drobną tamtejszą szlachtę, oraz mieszkających za rzeką Kurpiów Zielonych.
   Łomżyńskie to bogaty w dawne pieśni region, w który odnajdujemy pięć muzycznych wyrazów: drobnoszlachecki, dwa kurpiowskie (biały i zielony), podlaski, oraz "pojaćwieski" (na północ od Narwi, na wschód od Biebrzy). Jako, że nie sposób opanować wszystkich wariantów i muzycznych wspaniałości niemal do wczoraj tam praktykowanych, zespół koncentruje się na pieśniach z dwóch, sąsiadujących ze sobą parafii: nowogrodzkiej (jedyna, kurpiowska po południowej stronie Narwii) i szczepankowskiej (drobnoszlachecka).
   W koncercie towarzyszyć będą śpiewakom instrumenty z epoki: Janusz Prusinowski zagra na lirze korbowej (pieśni barokowe), Adam Strug na fisharmonii (dziewiętnastowieczne). Ostatni odnotowany w łomżyńskiem lirnik pojawił się pod kościołem w Śniadowie w 1902 roku (za: Bohdan Winiarski "Nad brzegiem Wissy, Pissy i Narwi").

Dwójka, Polskie Radio

Koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Monodii Polskiej - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (26 marca)

OLMANY. PRZEKROCZYĆ GRANICE. PIEŚNI Z POLESIA - BIAŁORUŚ (22 marca, Warszawa)

część I - OLMANY (film)
   Tytułowe Olmany to wieś na południu Białorusi, położona na skraju największego w Europie obszaru bagien. Żadne wysiłki ZSRR nie dały im rady - planowane melioracje czy budowa autostrady spełzły na niczym. Bołota są łaskawe - można na nich zbierać żurawinę i nieźle zarobić, ale też budzą respekt - są niebezpieczne. I niezmienne od wieków. Archaiczny świat, który pamiętają, wciąż żyje w tamtejszych ludziach. Zachował się w pieśniach, w opowieściach, w sposobie myślenia.
   TW filmie, wraz z charyzmatyczną przewodniczką, Saganichą, udajemy się w głąb bagien, słuchając barwnych historii o miejscach świętych i przeklętych. Podpatrujemy sytuacje z życia bohaterów - paradoksalne, śmieszne, wzruszające. Dotykamy reguł życia wyjętych z przeszłości, dziś dla nas nieprawdopodobnych.

część II - OLMANY INTERLUDIUM (spektakl)
   Przedstawienie jest próbą znalezienia formuły na pracę z tradycyjnymi pieśniami na scenie. Twórcy poszukują równowagi między brzmieniem i treścią pieśni, a formą, w jaką można je ubrać, nie narzucając im żadnej dodatkowej interpretacji, niczego spoza świata, w którym powstały. Wszystkie utwory użyte w spektaklu pochodzą z materiałów nagranych i opracowanych przez jego uczestników.
   Spektakl powstał w ramach projektu "Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze - polsko-białorusko-ukraińska współpraca artystyczna", we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.

 DVD Przekroczyć granice. Pieśni z Polesia - Białoruś

Przekroczyć granice. Pieśni z Polesia - Białoruś

FOLKOWY FONOGRAM ROKU 2012 oraz FONOGRAM ŹRÓDEŁ - znamy już wyniki

   Jury Konkursu Folkowy Fonogram Roku 2011 w składzie: Dariusz Anaszko, Andrew Cronshaw, Bartek Chaciński, Tomasz Janas i Piotr Kędziorek oceniło płyty zgłoszone do konkursu i przyznało następujące nagrody:

- I nagrodę i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2012 ex equo dla płyt "Nord" zespołu Kapela ze Wsi Warszawa oraz "Adieu" Adama Struga
- II nagrodę dla płyty "Na Uschod" zespołu R.U.T.A.
- III nagrodę dla płyty "Hurdu Hurdu" Adama Olesia

cd Kapeli ze Wsi Warszawa 'Nord'  cd Adam Strug 'Adieu'  cd R.U.T.A. 'Na Uschod'  cd Adam Oleś 'Hurdu_Hurdu'



   Jury Fonogramu Źródeł 2011 w składzie: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz - Dyrektor Programu 2 PR, Anna Szewczuk - kierownik RCKL, Program 2 PR, Anna Szotkowska - dziennikarz Programu 2 PR, Piotr Kędziorek - dziennikarz Programu 2 PR, Kuba Borysiak - dziennikarz Programu 2 PR przyznało:

- dwie równorzędne I nagrody za wydanie niezwykle cennych nagrań ze zbiorów obu placówek, które są dokumentem tradycji tych regionów: Muzeum Etnograficznemu w Toruniu za płytę "Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk" oraz Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie za płytę "Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia"
- II nagrodę jury przyznało Wydawnictwu Muzyka Odnaleziona za album "3 x Gace. Mistrzowie/Uczniowie" za dokumentację fenomenu muzykanckiej rodziny Gaców i ukazanie ich ogromnego wpływu na zainteresowanie młodego pokolenia muzyką nizinnej Polski, czego świadectwem jest płyta zawierająca nagrania ich uczniów.
- III nagrodę otrzymało Wydawnictwo Stara Droga za płytę "Na rozstajnych drogach" z muzyką regionu janowsko-biłgorajskiego ukazującą żywotność tradycji tego regionu w międzypokoleniowym przekazie.
   Jury przyznało również wyróżnienia: "Pieśni naszych ojców" - płycie wydanej przez Stowarzyszenie "Głos Puszczy Rominckiej" oraz "Lasowiackie życie" - wydanej przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za niezwykle cenną dokumentację muzyki regionu dokonaną przez lokalne środowiska oraz Muzeum Regionalnemu w Opocznie za płytę "Zagraj mi, muzykancie" prezentującej dawną muzykę tego regionu.

cd Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk  cd Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia  cd 3 x Gace. Mistrzowie/Uczniowie  Na rozstajnych drogach

Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja

GADKI Z CHATKI nr 103

W najnowszym numerze folkowego pisma GADKI Z CHATKI, jak zawsze znajdziemy wiele ciekawych tematów:
- Nowości płytowe: "Na rozstajnych drogach", Dziczka "Kolędy z Podlasia", Zagraj mi muzykancie... Tradycyjna opoczyńska muzyka ludowa";
- Sonda: Tradycja +/- Współczesność (Piotr Fedorowicz, Andrzej Sar, Joanna Szadura, Witt Wilczyński);
- Z teorii: Choinka - Treści symboliczne bożonarodzeniowej choinki (dr Katarzyna Smyk);
- Rozmowa Gadek: Zapiski z kozackiego grodu - rozmowa z zespołem Hulajhorod;
- Festiwale: Mikołajki Folkowe 2012 (Czas kręci się jak koło i kosmos..., relacja Joanny Zarzeckiej);
- Wykonawcy: Poszukiwacze Zaginionego Rulonu; Megitza Różnorodnie; Joe Hill Historia, która przetrwała w piosence;
- Felieton: Tomasz Janas - Od wschodu do zachodu; Witt Wilczyński - Folkowe 2012 - szeroko i subiektywnie
- Recenzja: Etnofonie Kurpiowskie; Dropkick Murphys
- oraz relacje z koncertów, prezentacje płyt i pożegnanie Władysława Trebuni-Tutki pióra Anity Rysiewskiej
- dla prenumeratorów dołączono płytę "XXII Mikołajki Folkowe" - składankę z ostatniego Festiwalu.

pismo folkowe GADKI Z CHATKI nr 103

SERIA MUZYKA ŹRÓDEŁ

SERIA MUZYKA ŹRÓDEŁ
   Dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Muzyki i Tańca, Polskie Radio wznowiło serię Muzyka Źródeł.
   "Muzyka Źródeł. Kolekcja Muzyki Ludowej Polskiego Radia" to unikalny zbiór 27 albumów CD zawierający muzykę ludową z terenów Polski, jak również nagrania tradycyjnej muzyki Polaków osiadłych poza granicami kraju oraz nagrania muzyki mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.
   Nagrania powstawały na przestrzeni wielu lat i stanowią skarbnicę tradycji muzycznej wszystkich regionów - od Podhala poprzez Mazowsze do Kaszub. Dodatkowym atutem wydawnictwa są merytoryczne opisy zwarte w załączonych do płyt książeczkach i bogata ikonografia.
   Wydawnictwo zawiera różne gatunki muzyki - pieśni obrzędowe, towarzyszące najważniejszym momentom życia ludzkiego, a także muzykę instrumentalną, w wykonaniach legendarnych, często już nieżyjących muzyków ludowych.
   Płyty będą się pojawiać w sprzedaży sukcesywnie w pierwszych miesiącach roku.

więcej

TAŃCOGRAJKA (22-24 marca, Poznań)

TAŃCOGRAJKA - warsztat muzyczny o tradycyjnych, polskich grach i zabawach dziecięcych

TERMIN ZAPISÓW NA WARSZTATY UPŁYWA 9 marca, ilość miejsc jest ograniczona.

Warsztat przeznaczony jest dla rodziców, nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych, wszystkich poszukujących alternatywnego sposobu na zabawę dzisiaj. Obejmuje teoretyczne wprowadzenie w temat zabaw ludowych oraz około 12 godzin warsztatów praktycznych.

Warsztat prowadzą: Katarzyna Szurman i Katarzyna Żytomirska.

Koszt uczestnictwa to 190 zł/os.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Poznańskiego Domu Tańca.

TAŃCOGRAJKA (22-24 marca, Poznań)

Polsko-ukraińskie spotkanie lirników i kobziarzy - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (10 marca, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   Na "Muzycznej Scenie Tradycji" zabrzmią pieśni dziadowskie, psalmy, kanty, dumy, które z towarzyszeniem i liry i bandury śpiewać będą Andrij Liaszuk, Jarosław Kryśko, Jacek Hałas i Remigiusz Mazur Hanaj.

   Tematem polsko-ukraińskiego spotkania będą pieśni wędrownych lirników i kobzarzy. To zjawisko zwykle lokowane jest bliżej ludowych tradycji muzycznych, choć jest to pewne uproszczenie. Wprawdzie nie wywodzili się oni z arystokratycznych rodów, jak średniowieczni trubadurzy czy truwerzy, ale zarówno wykonawcami jak i autorami pieśni byli ludzie różnego stanu i różnych umiejętności, także wykształceni muzycznie czy literacko.
   Ukraińską i polską tradycję lirniczą - chociaż na wielu obszarach i przez wiele pokoleń przenikały się one - dzielą jednak istotne różnice. Polska bardziej zindywidualizowana i zanarchizowana, bardziej urozmaicona w przekazie, z silnie zaznaczonym nurtem antyklerykalnym nie miała takiej skali i siły oddziaływania jak ukraińska, nie była zinstytucjonalizowana i nigdy nie stała się trwałym elementem kultury narodowej, mimo prób romantyków w tym względzie (przyszły zbyt późno). Inaczej ukraińska, która już u swego zarania była naznaczona etosem Kozaków – ludzi wolnych, niezależnych i wędrownych. Cerkiew nadała kobzarstwu ukraińskiemu ramy ogólnospołecznej instytucji, której członkowie, kobzarze, lirnicy i bandurzyści uczyli się w specjalnych akademiach gry, śpiewu i przede wszystkim tekstów pieśni. Byli ewangelicznymi posłańcami dobrej nowiny, odgrywali też ważną rolę w pielęgnowaniu tożsamości etnicznej narodu skazanego na byt bez własnego państwa i tę rolę wypełniali na różne sposoby, bo trzeba pamiętać, że ukraiński kobzar to nie tylko hieratyczny ślepiec, który "widzi więcej", grywali również na weselach, czy po prostu zabawiając dzieci i młodzież. Nic dziwnego, że prześladował ich carat, a wielu z ich kontynuatorów zgładzono za Stalina w latach 30-tych XX wieku (szersza informacja na stronie Dwójki).

Dwójka, Polskie Radio

Polsko-ukraińskie spotkanie lirników i kobziarzy - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (10 marca)

GADKI Z CHATKI nr 102

W najnowszym numerze folkowego pisma GADKI Z CHATKI, jak zawsze znajdziemy wiele ciekawych tematów:
- Nowości płytowe: Junior Stress "Dzięki", Megitza "Megitza", Makaruk "Erotyki Ludowe";
- Sonda: Folklor a edukacja (Maria Baliszewska, Anna Broda, dr Agata Kusto);
- Z teorii: Pieśń w kulturze tradycyjnej i współczesnej (artykuł Marii Bikont);
- Rozmowa Gadek: Folkowe przedszkole - rozmowa z Katarzyną Kanią-Stróżewską;
- Podróże: EkoTurystyka (Wycieczki ukraińskie czyli jak zostaliśmy ekoturystami); Tybet (Pojechać do Ladakhu);
- Festiwale: Skrzyżowanie Kultur (Węzeł Warszawa, relacja Joanny Zarzeckiej);
- Folk i okolice: Przewodnik Alternatywny (rozmowa z Markiem Styczyńskim); Etnobotanika (fragmenty jego książki Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów); Taniec brzucha (artykuł Małgorzaty Wielgosz Bo taniec to magia...)
- Felieton: Tomasz Janas - Krajobraz po zmianie
- Sylwetka: Megitza
- oraz relacje z koncertów, prezentacje płyt i pożegnanie Aleha Klimchanki pióra Marcina Puszki
- dla prenumeratorów dołączono płytę "Lilija" Kwartetu Pałuckiego.

pismo folkowe GADKI Z CHATKI nr 102

III EDYCJA KONKURSU "STARA TRADYCJA" (zgłoszenia do 1 kwietnia)

   Konkurs przeznaczony dla młodych muzyków, śpiewaków oraz kapel i jest okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu opartego na źródłach polskiej muzyki ludowej. Celem konkursu jest promowanie młodych muzyków i śpiewaków - kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie formuł na obecność tej muzyki we współczesnej kulturze. Uczestników oceniać będą mistrzowie - tradycyjni muzykanci oraz eksperci - badacze żywego dziedzictwa.

   Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać formularz zgłoszenia oraz nagrania 3 utworów (mp3) kontynuujących konkretną tradycję z terenu Rzeczpospolitej.

   W jury zasiadają: mistrzowie - tradycyjni muzykanci zaproszeni zostaną po oszacowaniu liczby zgłoszeń z danego regionu; eksperci - Andrzej Bieńkowski, Piotr Kędziorek, Marcin Pospieszalski, Tomasz Nowak, Adam Strug.
   Szczegółowe informacje, formularze, kontakt można znaleźć na stronie .

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

10. WIRTU@LNE GĘŚLE (marzec-kwiecień)

10. Wirtualne Gęśle - wkrótce rusza internetowy plebiscyt na najlepszą płytę z muzyką folkową i etniczną minionego roku

Jeszcze do piątku, 22 lutego organizatorzy Wirtualnych Gęśli czekają na zgłoszenia i propozycje płyt do tegorocznego plebiscytu.
   W tym roku odbędzie się już dziesiąta edycja internetowego plebiscytu WIRTU@LNE GĘŚLE. Internauci-słuchacze będą mogli zagłosować na swoją ulubioną płytę z muzyką etniczną. Śledząc płyty wydane w minionym roku, widać że ich różnorodność jak zawsze będzie ogromna - od płyt z muzyką źródłową, przez interpretacje typowo folkowe, rockowe i jazzowe, po muzykę współczesną inspirującą się motywami ludowymi. Będą płyty wykonawców znanych szerszej publiczności, jak Kapela ze Wsi Warszawa, Kroke, Carrantuohill czy R.U.T.A., oraz nagrania debiutantów i zespołów znanych tylko lokalnie.
   Głosowanie na stronie www.gesle.folk.pl rozpocznie się w pierwszych dniach marca i potrwa do 28 kwietnia.

10. WIRTU@LNE GĘŚLE (marzec-kwiecień)

BRENDAN MONAGHAN i NIALL MCCLEAN (2 marca, Lublin)

   Brendan Monaghan i Niall McClean wystąpią w ramach cyklu "Mikołajki Folkowe prezentują". Jest to cykl kameralnych wydarzeń muzycznych organizowanych już od kilku lat, będący uzupełnieniem odbywającego się co roku w grudniu Festiwalu "Mikołajki Folkowe".

   Gitarzysta i wokalista Brendan Monaghan występuje w rodzinnej Irlandii i w innych krajach na całym świecie, zarówno na koncertach solowych, jak i z wieloma znanymi muzykami, pisze też piosenki dla innych artystów europejskich i amerykańskich. W Lublinie towarzyszyć mu będzie charyzmatyczny skrzypek Niall McClean.
   Twórczość Brendana Monaghana to udany mariaż folku z nutką popularną. Płynące, nastrojowe ballady splatają się z irlandzkim folkiem, a w ich melancholii jest też odrobina nieskrępowanej radości. To ciepła, miła dla ucha muzyka i pozytywnie nastrajające teksty autora. Irlandzki dziennikarz i prezenter radia RTE, John O' Regan stwierdza: "Muzyka Brendana Monaghana łączy to co najlepsze w klasycznym folk-rocku ze sztuką kompozytorską oraz elementami irlandzkiej muzyki tradycyjnej w atrakcyjną całość, której dobrze się słucha".

BRENDAN MONAGHAN i NIALL MCCLEAN (2 marca, Lublin)

WERCHOWYNA (26 lutego, Warszawa)

Tradycyjny Werchowynowy koncert w Auli Politechniki Warszawskiej (godz. 20:00).
W programie tradycyjne ukraińskie kolędy i pieśni wielogłosowe.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.

Werchowyna, koncert na Polibudzie 2012

Trio Joubran - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (24 lutego, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   W ostatnią niedzielę lutego na "Muzycznej Scenie Tradycji" Programu 2 Polskiego Radia wystąpi palestyńska grupa Trio Joubran. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00, transmisja na antenie i stronie internetowej radiowej Dwójki.
   Trio Joubran tworzą bracia - mistrzowie gry lutni oud: Samir, Wissam i Adnan Joubran. Pochodzą z Nazzaretu, z rodziny o głębokich muzycznych korzeniach. Ich matka, Ibtisam Hanna Joubran, była słynną śpiewaczką pieśni z gatunku muwachahat, ojciec jest jednym z najbardziej znanych na świecie lutników budujących tradycyjne lutnie oud. Muzykę zespołu cechuje niespotykana precyzja i wirtuozeria. Podczas koncertów artyści swobodnie improwizują, często inspirując się tradycyjnym makamem (maqām – wzorzec melodyczny, a zarazem forma muzyki arabskiej). Grupa ma na swoim koncie pięć albumów: "Tamaas" (2003), "Randana" (2005), "Majâz" (2007), "A l'ombre des mots" (2009) oraz "AsFâr" (2011). Na instrumentach perkusyjnych braciom towarzyszyć będzie Yousef Hbeish.

Dwójka, Polskie Radio

Trio Joubran - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (24 lutego)

WARSZTATY TRADYCYJNYCH PIEŚNI PODHALAŃSKICH (23-24 lutego, Kraków)

Warsztaty poprowadzi Hania Chowaniec-Rybka - artystka obdarzona pięknym głosem i wybitą muzykalnością - urodziła się i wychowała na Podhalu, w rodzinie pielęgnującej tradycję, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Posiada wyjątkową umiejętność łączenia tradycyjnej muzyki polskiej z nowymi, współczesnymi brzmieniami. W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmen'a Bennie Maupin'a. Efektem tej współpracy jest płyta "Early Reflections", na której znajdują się m.in. kompozycje inspirowane melodiami ludowymi Podhala.

Zajęcia będą odbywać się w dwóch grupach:
gr I (początkująca), godz. 10:00 - 13:00 (sobota i niedziela)
gr II (zaawansowana), godz. 14:30 - 17:30 (sobota i niedziela)

Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia i szczegółowe informacje: fundacjakrzenie@wp.pl, Fundacja Korzenie
miejsce: ul. Kanonicza 15, Kraków

WARSZTATY TRADYCYJNYCH PIEŚNI PODHALAŃSKICH (23-24 lutego, Kraków)

JACEK HAŁAS - specjalny koncert w Międzynarodowym Dniu Radia (13 lutego, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

13 lutego, w Międzynarodowym Dniu Radia, który w tym roku przypada w Środę Popielcową, Program 2 zaprasza do Studia im. Władysława Szpilmana na wyjątkowy występ Jacka Hałasa - lirnika i śpiewaka. Początek o godz. 18.00, transmisja na antenie i stronie internetowej radiowej Dwójki.

   Artysta wystąpi z repertuarem wskrzeszającym starodawne pieśni dziadów, żebraków, lirników, którzy wędrując po terenach dawnej Rzeczypospolitej śpiewali o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych czy opowieści o rozmaitych tragicznych zdarzeniach (wojnach, pożarach, epidemiach, morderstwach itp.).
   Bogaty i zróżnicowany repertuar pieśniowy dziadów charakteryzował się tym, iż funkcjonujące w nim teksty posiadały swoistą wymowę religijną. W obrazowy sposób ukazywały ogólnoludzkie prawdy, jednocześnie przypominając o wynikających z nich zasadach moralnych. Rozważania te, trwające przez setki lat na bezdrożach Europy, nabrały wyrazistej i pięknej formy, do dzisiejszego dnia zadziwiającej kunsztem i bogactwem wyobraźni. Niestety większość repertuaru dziadowskiego - tak jak i sama postać dziada, lirnika - przepadła w odmętach dziejów, wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach.

Dwójka, Polskie Radio

JACEK HAŁAS - specjalny koncert w Międzynarodowym Dniu Radia (13 lutego)

kolejne płyty z wydawnictwa ARC Music

MUSIC OF SARDINIA
MUSIC OF SARDINIA
Tomoe-ryu Yutakadaiko 'JAPANESE DRUMS'
Tomoe-ryu Yutakadaiko
JAPANESE DRUMS
Joji Hirota & Hiten Ryu Daiko 'JAPANESE DRUMS'
Joji Hirota & Hiten Ryu Daiko
JAPANESE DRUMS

Affinity - 'AFFINITY'

Affinity - AFFINITY
   Affinity to trio powstałe z inicjatywy kontrabasisty, kompozytora i improwizatora Ksawerego Wójcińskiego, chociaż wszyscy muzycy są partnerami - na równych prawach. To jego postać - jako, że współtworzył wcześniej projekty z oboma (Nuntium z Klausem Kugelem oraz Herę z Pawłem Postaremczakiem) - scaliła ten zespół w jedno.
   Muzyka tria jest zróżnicowana, czerpiąca z przeróżnych stylów i gatunków - od jazzu, poprzez free, klasyczną awangardę i dodekafonikę po folk o wschodnich korzeniach - ale też niezwykle zwarta i jednorodna. U wszystkich trzech słychać bardzo wyraźnie fascynację późną muzyką Johna Coltrane'a i jego spadkobierców tworzących w duchu dojrzałego free jazzu. I chociaż jego duch unosi się nad ich muzyką, wykraczają oni poza rejony przez Coltrane'a wyznaczone, czerpiąc świadomie i kreatywnie z jego doświadczeń.

więcej

TRIFON ZAREZAN - bałkańskie święto wina (14 lutego, Warszawa)

   Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, jest świętowane przez hodowców winorośli, karczmarzy, oraz wszystkich miłośników wina. Obrządek tego święta polega na podcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę.

Zabawa odbędzie się w klubie Karuzela (ul. St. Konarskiego 85, Warszawa) we czwartek 14 lutego o godz. 20:00; wstęp - 15 zł
Zagra zespół Sarakina, a rytuał podcinania winorośli i tańce bułgarskie poprowadzi Stojan Uzunov.

TRIFON ZAREZAN - bałkańskie święto wina (14 lutego, Warszawa)

Makaruk - 'EROTYKI LUDOWE'

Makaruk - EROTYKI LUDOWE
   Płyta Erotyki Ludowe to produkcja muzyczna, która łączy oryginalną polską muzykę ludową z nowoczesną aranżacją i kompozycją.
   Ludowe teksty nie są centralnym wyróżnikiem produkcji, a jedynie punktem wyjścia do współczesnych interpretacji, wkomponowanych w ciekawe linie melodyczne i przemyślane aranżacje jazzowe, orkiestrowe czy związane z muzyką rozrywkową i klubową.
   Udział w nagraniach wzięli Michał Urbaniak, Tymon Tymański, Gendos, Włodzimierz 'Kinior' Kiniorski i Antoni Gralak. Artyści wystąpili jako soliści w przygotowanych specjalnie dla nich utworach.

więcej

KUSOKI - tradycyjna zabawa taneczna kończąca karnawał (9 lutego, wieś Ciekoty, Góry Świętokrzyskie)

   Kuse dni, mięsopusty, diabelskie dni albo po prostu ostatki - tak nazywano w Polsce trzy ostatnie dni przed środą popielcową, w które oddawano się wesołości do szaleństwa, odbywano kuligi, tańczono dniem i nocą. Celem było wytańczyć się i wybawić przed reżimem zbliżającego się postu. "Lniane" tańce obrzędowe miały zaowocować urodzajem lnu i konopi, potrzebnych na co dzień w gospodarstwie do wyrobu ubrań, oleju i sznurów. Ostatki były też szczególnym czasem dla kobiet. Panny na wydaniu "zaprzęgano" do drewnianej kłody, którą miały ciągnąć publicznie po całej wsi do miejsca zabawy. Ciągnięcie kloca miało być karą za niepodjęcie w porę obowiązku założenia rodziny i zbyt długiego cieszenia się swobodami wolnego stanu. Często musiały się też wykupić tzw. fundą, czyli okupem (wódka) za uciechy stanu wolnego, będący jednocześnie ofiarą w intencji rychłego zamążpójścia.

KUSOKI 2013 odbędą się 9 lutego 2013, we wsi Ciekoty (Góry Świętokrzyskie). Tradycyjna zabawa taneczna kończąca karnawał odbędzie się w rytmach świętokrzyskich poleczek, walczyków, obertasów. Na drewnianej podłodze, jak dawniej bywało. Kusoki to jedyna okazja, aby wspólnie z tancerzami z ZpiT Ciekoty zatańczyć "Na len, na konopie" - kusokowy taniec obrzędowy. Do tańca przygrywać będą jedni z najlepszych muzykantów z regionu świętokrzyskiego Kapela Ciekoty w składzie: Piotr Grzegorczyk (bęben), Grzegorz Michta (akordeon), Adam Młodawski (śpiew, kontrabas), Ernest Ściegienny (klarnet), Kamil Powrózek (skrzypce). O swojskie zakąski i napitek zadbają ciekockie gospodynie.

Izba biesiadna przy agroturystyce "Nad wodą", Ciekoty 27 (za sklepem wiejskim).
Wstęp: 25 zł., start godz. 19:00
Ilość miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje pod nr tel. 0-662565217, email:fundacjakorzenie@wp.pl
Organizator: Fundacja Korzenie

KUSOKI - tradycyjna zabawa taneczna kończąca karnawał (9 lutego, wieś Ciekoty, Góry Świętokrzyskie)

Piąta edycja festiwalu MAZOVIA GOES BAROQUE (15-24 lutego, Warszawa, Pruszków, Łochów)

   Pierwszą odsłonę tegorocznego festiwalu zdominuje muzyka wokalna w różnych wcieleniach. Poznamy proste i wyrafinowane formy poetyckie średniowiecza, renesansu i baroku. Posłuchamy twórczości wielkich poetów i kompozytorów jak Guillaume de Machaut i Martin Codax, ale też twórców anonimowych. Posłuchamy muzyki barokowej towarzyszącej tekstom włoskim, francuskim, niemieckim, łacińskim i... hebrajskim. Będziemy na dworach, w kościołach, w teatrach operowych, ale też na ulicach miast.

W programie:
:: Parlar cantando - XIV-wieczna muzyka z północy Włoch
:: Fermate il Passo - narodziny recytatywu na pograniczu poezji i muzyki we Włoszech w początkach XVI wieku
:: Loing de vous - muzyka Guillaume'a de Machaut na XIV-wiecznym dworze francuskim
:: Cantigas de amigo - Martin Codax (XIII w.)
:: Sztuka madrygału (C. Monteverdi, J. Arcadelt, C. de Rore, J. des Prés, C. Gesualdo, S. Lacorcia, E. Rotem, G. Frescobaldi)
:: Il Mantovano Hebreo - muzyka Salomone Rossiego
:: Kosmopolityczne Niemcy (G.F. Händel, J.J. Quantz, J.D. Zelenka)
:: Jean-Philippe Rameau - opera, której nie było

Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.

Piąta edycja festiwalu MAZOVIA GOES BAROQUE (15-24 lutego, Warszawa, Pruszków, Łochów)

DZICZKA, koncert KOLĘDY Z PODLASIA (20 stycznia, Warszawa)

Kolędy z Podlasia w wykonaniu zespołu Dziczka
:: 20 stycznia 2013 r., godz. 12:15 (oraz do mszy o godz. 11:00)
:: podziemia kościoła pokamedulskiego, ul. Dewajtis 3
:: wstęp wolny

Po koncercie będzie można kupić najnowszą płytę Dziczki - Kolędy z Podlasia.

DZICZKA, koncert KOLĘDY Z PODLASIA (20 stycznia, Warszawa)

FOLKOWY FONOGRAM ROKU i FONOGRAM ŹRÓDEŁ

Ruszył konkurs Polskiego Radia na najlepsze płyty z muzyką folkową i tradycyjną 2012 roku.

   Do 12 lutego radiowa Dwójka czeka na zgłoszenia do konkursu na najlepszą płytę folkową (Folkowy Fonogram Roku) oraz najlepszy album z muzyką tradycyjną (Fonogram Źródeł). Konkurs dotyczy płyt wydanych w minionym roku w Polsce. Laureaci zaprezentują się podczas XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbędzie się w dniach 16-19 maja br. Wstępne wyniki zostaną ogłoszone 26 marca.

   W jury konkursu "Folkowy Fonogram Roku 2012" zasiadają: Dariusz Anaszko (portal etno.serpent.pl), Bartek Chaciński (tygodnik "Polityka", Program 2 Polskiego Radia), Andrew Cronshaw (muzyk, dziennikarz - Wielka Brytania), Tomasz Janas (dziennikarz niezależny), Piotr Kędziorek (Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Program 2 Polskiego Radia), natomiast skład jury konkursu "Fonogram Źródeł 2012" prezentuje się następująco: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor - redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Anna Szotkowska, Anna Szewczuk, Piotr Kędziorek, Kuba Borysiak (Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Program 2 Polskiego Radia).

:: Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Polskie Radio S.A., al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa, z dopiskiem "Folkowy Fonogram Roku" lub "Fonogram Źródeł". Fonogram może zgłosić zespół lub wydawca.
:: Regulamin, formularze oraz dodatkowe informacje na stronie Festiwalu.

Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja

WARSZTATY TRADYCYJNEJ PIEŚNI POLSKIEJ, prowadzi Adam Strug (25-27 stycznia, Sopot)

   Spotkania śpiewacze prowadzone przez Adama Struga można bez przesady określić mianem 'podróży w czasie'. Uczestnicy - sokratejską metodąmajełtyczną - sami w sobie odkrywają właściwą im siłę i barwę głosu. Każda z nich, według prowadzącego, jest niezbędnym komponentem śpiewającego polskie pieśni stadła. Cechą tego śpiewu jest bowiem śpiew 'po prostu', w którym nie idzie o autoekspresję, czy autoprezentację. Śpiewacy są w tej muzyce instrumentami za sprawą których od wieków opowiadana jest ta sama historia: o miłości i śmierci. Przedmiotem spotkań będą kurpiowskie liryki miłosne i tamtejsze pieśni nabożne.

HARMONOGRAM: piątek - 18:00-21:00 :: sobota - 12:00-14:00 (przerwa) 16:00-18:00 :: niedziela - 12:00-14:00 (przerwa) 16:00-18:00

ZGŁOSZENIA: Koszt - 150 zł :: Miejsce - Sopocka Scena Off de BICZ (sala prób). Biuro czynne od pon.-pt. w godz. 10:00-17:00 (al. Mamuszki 2, Teatr Na Plaży, Sopot) :: Udział: (po uprzednim potwierdzeniu na liście obecności u koordynatora) poprzedzony wpłatą - bezzwrotnej zaliczki (80zł), - pełnej opłaty (150 zł) :: Termin uiszczenia opłaty: do 17 stycznia 2013 r.

Koordynator - Beata Szalkowska :: tel. - 58 555 22 34, 603-332-390 :: e-mail: bszalkowska@sopot.pl (UWAGA: osoby zgłaszające swój udział e-mailowo proszę o pozostawienie do siebie numeru kontaktowego) :: ilość miejsc ograniczona

Więcej informacji, nr konta itp.: www.offdebicz.sopot.pl.

Kolejne edycje: 22-24 II 2013 r. - Weronika Grozdew-Kołacińska (Polska/Bułgaria) :: 29-31 III 2013 r. - Agata Hartz (Polska) :: 26-28 IV 2013 r. - Ewa Grochowska (Polska)

WARSZTATY TRADYCYJNEJ PIEŚNI POLSKIEJ, prowadzi Adam Strug (25-27 stycznia, Sopot)

FOLKOWE ZAPUSTY (20 stycznia, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

Kolejny koncert z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" będzie poświęcony zapustom.

20 stycznia 2013 r. w studiu im. Władysława Szpilmana w Warszawie, o godz. 16:00 wystąpią:

   Kapela Niwińskich z Otwocka (Mateusz Niwiński - skrzypce, Agnieszka Niwińska - bębenek, Barbara Derlak - klarnet) oraz muzycy ludowi z Radomszczyzny i Powiśla Maciejowickiego: Jan Kmita z Przystałowic Małych (skrzypce) oraz Stefan Nowaczek z Podłęża (skrzypce).

Dwójka, Polskie Radio

Kapela Niwińskich, FOLKOWE ZAPUSTY (20 stycznia)

Visegrad Wave - 'Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA 2012'

Visegrad Wave - Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA 2012
   Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" Vesegrad Wave in Czeremcha, to coroczna impreza odbywającą się w Czeremsze, niewielkiej miejscowości położonej w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego. Ma on na celu uczenie tolerancji, poszanowania różnych kultur i narodowości oraz podtrzymywanie tradycji ludowych Podlasia i innych regionów.
   [...] Mamy nadzieję, że dzięki tej składance [...] zabierzecie do swoich domów trochę tej wspaniałej festiwalowej atmosfery. Niech ta dobra energia, którą zaczerpniecie w Czeremsze będzie z Wami przez cały rok - do następnych spotkań folkowych.
         Organizatorzy

więcej

Meadow Quartet - 'UNEXPECTED'

Meadow Quartet - UNEXPECTED
   Tytuł debiutanckiej płyty zespołu jest wyrazem dla pewnych nieoczekiwanych i w jakimś sensie nieoczywistych wyborów i procesów. Dotyczy to zarówno sfery osobistej, jak i całego spektrum stylistycznego w jakim się poruszają, a dla którego bazą jest muzyka żydowska. Członkowie zespołu uważają, że staje się ona tym, czym jazz w XX wieku - pokonuje drogę od muzyki etnicznej i zaczyna być nośnikiem coraz bardziej pojemnym i znaczącym dla - w szczególności awangardowej - twórczości muzycznej. Płyta Unexpected jest dość luźnym zbiorem utworów i najbardziej reprezentatywnym wycinkiem w dorobku zespołu.

więcej

Hear The Dybbuk - 'OSVALDO GOLIJOV: THE DREAMS AND PRAYERS OF ISAAC THE BLIND'

Hear The Dybbuk - OSVALDO GOLIJOV: THE DREAMS AND PRAYERS OF ISAAC THE BLIND
   "The Dreams and Prayers of Isaac the Blind" znany jest z dwóch wcześniejszych interpretacji, Davida Krakauera z Kronos Quartet dla wytwórni Nonesuch i Davida Orlowsky'ego z Vogler Quartett dla wytwórni Sony Classical.
   Hear The Dybbuk to projekt, którego istotą jest wykonawstwo dzieł łączących estetykę i sposób organizacji materii dźwiękowej charakterystyczny dla muzyki klasycznej oraz tradycyjną muzykę żydowską. Inicjatorem projektu jest klarnecista Marcin Malinowski - lider Meadow Quartet, wspierany przez czołowych kameralistów młodego pokolenia związanych ze środowiskiem muzycznym Trójmiasta: Dorotę Roszkowską (skrzypce), Ewę Kaszubę (skrzypce), Michała Piwowarczyka (altówka), Aleksandrę Kuczewską (wiolonczela) i Joannę Bogusz (fortepian).

więcej

Daktari - 'THIS IS THE LAST SONG I WROTE ABOUT JEWS, volume 1'

Daktari - THIS IS THE LAST SONG I WROTE ABOUT JEWS, volume 1
   Daktari to grupa improwizatorów. Ich muzyka to organiczna fuzja noise'owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami.
   Dziesięć krótkich, lecz esencjonalnych utworów składających się na płytę Daktari to wykonywana na rockową nutę jazzowa uczta. Utrzymane w spójnej stylistyce, energetyczne, zarazem 'leniwe' melodie wywołują skojarzenie z pochodem orkiestry przez miasto w letnie, słoneczne popołudnie.

więcej

Robinson : Zerang : Rogiński : Zimpel - 'YEMEN'

Robinson : Zerang : Rogiński : Zimpel - YEMEN
   Program "Muzyka Żydów z Jemenu" w oryginale był przygotowany jako projekt specjalny na V Tzadik Poznań Festiwal. Tam też zabrzmiał po raz pierwszy. W przepięknych murach renesansowego Pałacu Górków, gdzie zlokalizowana była jedna z pięciu scen festiwalu, kwartet złożony z ważnych postaci współczesnej muzyki improwizowanej zaprezentował oryginalną interpretację/wariację na temat mało znanej tradycji muzycznej jemeńskich Żydów.
   Muzyka jemeńskiej diaspory była unikatowa. Sytuacja geopolityczna sprawiła, że rozwijała się w swoistej izolacji i oderwaniu od głównego nurtu muzycznej kultury żydowskiej, ulegając wpływom i przenikając się z surową muzyką Beduinów, czy też barwą instrumentów arabskich. Ta jej wyjątkowość jest na tyle duża, że tradycja muzyczna jemeńskich Żydów została nawet wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

więcej

STARY NOVY GOD Prawosławny Sylwester w Składzie Butelek! (11 stycznia, Warszawa)

STARY NOVY GOD Prawosławny Sylwester w Składzie Butelek! (11 stycznia, Warszawa)

   Skład Butelek jako jedno z pierwszych miejsc w Warszawie rozpoczął świętowanie prawosławnego nowego roku!!! Tym razem o północy muzyczna niespodzianka - tańce i hulanki do muzyki na żywo!!!
   Przy wejściu - bimber, o północy - szampan!!!
   DJ Wojcio i szalone tańcowanie przy Słowiańskiej Diskotece do bitów wschodnich, klezmerskich i cygańskich!!!
wstęp 10 zł
Skład Butelek, 11 listopada 22
piątek, 11 stycznia, godz. 21:00


Di Galitzyaner Klezmorim - 'PONAD HORYZONT'

Di Galitzyaner Klezmorim - PONAD HORYZONT
   "Z wielkim zainteresowaniem posłuchałem płyty "Ponad horyzont" w wykonaniu krakowskiego zespołu Di Galitzyaner Klezmorim.
   Płyta bardzo interesująca, znakomite wykonanie, mam nadzieję, że spotka się z ogromnym zainteresowaniem".
         Krzysztof Penderecki

więcej

Max Klezmer Band & Maciek Maleńczuk - 'HUSH HUSH'

Max Klezmer Band & Maciek Maleńczuk - HUSH HUSH
   Na najnowszym albumie Max Klezmer Band (ze specjalnym udziałem Maćka Maleńczuka), w nowym międzynarodowym składzie, artyści przesuwają muzyczne granice czerpiąc z hipnotycznych sefardyjskich melodii, szalonych klezmerskich tańców, arabskich, bałkańskich i hinduskich brzmień oraz silnych elementów jazzu, rocka i improwizacji.

więcej

DOČEK NOVE GODINE 2013, Prawosławny Sylwester Bałkański (12 stycznia, Sen Pszczoły, Warszawa)

   Już po raz trzeci "Warsaw Balkan Madness" oraz Sen Pszczoły zapraszają na wspólne celebrowanie Nowego Roku wg. kalendarza juliańskiego – używanego w obrządku Prawosławnym.
   Tradycją stało się już, że Sylwester Bałkański jest najbardziej szaloną imprezą w roku, kończącą się nie wcześniej niż o 7 rano. A wszystko dzięki niesamowitym artystom, którzy wystąpią tej nocy – oraz energii i atmosferze generowanej przez najlepszą publiczność.
   Pierwszy z zaproszonych gości to SARAKINA. Zespół dopiero co wydał swój czwarty album - DANCE OF FIRE. Kolejnym gościem tego wieczoru będzie RAMSES HOPPA, obywatel świata, pochodzący z Amsterdamu, zamieszkujący aktualnie w Budapeszcie. Twórca niesamowitego projektu CIRCUS HOPPA łączącego muzykę bałkańską i swing z elementami performance’u cyrkowego. Jest niezwykle doświadczonym DJem. Uzupełnieniem nocy będzie występ połączonych sił WARSAW BALKAN MADNESS oraz SUFIego - czyli najbardziej szalone rytmy Europy Południowo Wschodniej okraszone żywymi instrumentami perkusyjnymi oraz beatboxem.
atrakcje:
- SZAMPAN O PÓŁNOCY - aby godnie uczcić nowy rok
- wyjątkowe, przygotowane specjalnie na tą okazję ETNO-UV dekoracje
- wizualizacje w klimacie bałkańskim
- specjalnie przygotowane bałkańskie menu
- rakija w barze
- salka chill-outowa, aby móc odpocząć od parkietowych szaleństw i nabrać nowych sił do dalszej zabawy!
miejsce: Sen Pszczoły, ul. Inżynierska 3, Warszawa :: start: 21:00 :: wstęp: 20 zł (ilość miejsc ograniczona).

DOCEK NOVE GODINE 2013, Prawosławny Sylwester Bałkański (12 stycznia, Sen Pszczoły, Warszawa)

BAŁKAŃSKI SYLWESTER NA PRADZE 2013 (7-10 stycznia, Warszawa)

   Sylwester Bałkański na Pradze to nie tylko muzyka na żywo przy dźwiękach i rytmach Balkan Sevdah Akustik czy zabójczej serii skocznych hitów wypuszczanych w trakcie BALKAN BALANGI DISCO PARTIZANTI! To także dobre bałkańskie kino, opowieści podróżnicze, warsztaty muzyczne, nauka tańców korowodowych oraz konkursy.

8.01.2013 (wtorek)
godz. 18:30 - Film: Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową
godz. 20:30 - Spotkanie podróżnicze o Bałkanach (będzie m.in. o życiu studenckim w Prisztinie, o Kosowskiej Mitrovicy, Kosowie, serwowaniu herbaty, szybki przegląd 8 krajów w 15 minut, festiwal trąbek w Guczy)

9.01.2013 (środa)
godz. 19:00 - Film: Gucza! Pojedynek na trąbki
godz. 20:30 - Warsztaty muzyczne dla dorosłych (nawet dla tych, którym słoń nadepnął na ucho, bierzcie przeszkadzajki)

10.01.2013 (czwartek)
godz. 20:00 - Impreza sylwestrowa w klubie Hydrozagadka (ul. 11 listopada 22, Warszawa); w programie: zespół Balkan Sevdah Akustik oraz BALKAN BALANGA DISCO PARTIZANTI!!!; do tego niespodzianki, konkursy i okolicznościowe menu na barze! wstęp 20 zł.

BAŁKAŃSKI SYLWESTER NA PRADZE 2013 (7-10 stycznia, Warszawa)

Percival - 'SLAVA!'

Percival - SLAVA!
   Płyta "Slava!" jest pierwszą z tryptyku przedstawiającego muzykę ludów słowiańskich i zawiera pieśni pochodzące ze wszystkich współcześnie istniejących państw, których mieszkańcy są zaliczani do grupy Słowian południowych.
   Chociaż Percival, jako grupa, odtwarza epokę wczesnego średniowiecza, pieśni zawarte na tym albumie na pewno są dużo młodsze. Mogą mieć jednak swoje korzenie w czasach o wiele dawniejszych, jako, że dotykają tematów uniwersalnych - miłości, pracy, natury, wojny i walki, oraz biesiadowania, dlatego ich pierwowzory mogłyby być śpiewane przez Słowian sprzed podziału na dzisiejsze narody.

więcej

Jan Trebunia-Tutka - 'GÓRY W SERCU'

Jan Trebunia-Tutka - GÓRY W SERCU
   Góry w sercu ...ale i serca w górę. Z inspiracji Mirosława Kowalika powstało kilkanaście piosenek. Okazały się one spójne z filozofią górali i w efekcie zabrzmiały głosem Jana Trebuni-Tutki. Jan mógłby głosem spowodować lawinę, ale tutaj, śpiewając, nadaje mocy prostym i mądrym myślom zawartym w tekstach: jak wspinać się w życiu, żeby nie upaść; kogo wybierać jako towarzysza drogi; czyich rad słuchać wędrując przez życie...

więcej

Weselcie się ludzie! Kolędy i pastorałki po domach dawniej śpiewane... (4 stycznia, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

Na koncercie kolędowym Dwójki, wystąpią Kaja i Janusza Prusinowscy oraz ich goście: śpiewaczki z Gałek Rusinowskich i muzycy z Janusz Prusinowski Trio. Koncert odbędzie się 4 stycznia o godzinie 19.30 w studiu im. Witolda Lutosławskiego (transmisja na antenie Dwójki oraz stronie Polskiego Radia).

   Śpiewanie kolęd podczas Wigilii, rodzinnych i przyjacielskich spotkań jest obrazem tego jak żyje tradycja: więź oparta na łączności pokoleń oraz doświadczaniu Obecności i wieczności. Często śpiewanie i granie kolęd jest początkiem muzykowania - podstawowej radości z muzyki. Do takich uczuć i takiego śpiewu chcemy powrócić, do takiego świata chcemy Państwa zaprosić.

Dwójka, Polskie Radio

Kaja i Janusz Prusinowscy, Weselcie się ludzie! Kolędy i pastorałki po domach dawniej śpiewane... (4 stycznia)

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.