To jest tylko fragment strony. |
archiwum nowości 2013 r.
Aktualne informacje: 2022 r. | Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.
Muzyczna Galeria Folkowa
godziny pracy przed świętami (specjalnie dla zdesperowanych :-))
- poniedziałek (23 XII): od 14:00 do 21:00
- wtorek (24 XII): od 10:00 do późnego wieczora
adres: Warszawa, ul. Piękna 11 b, domofon 117 (oficyna, poddasze).
BARDZO WAŻNA INFORMACJA
- W okresie przedświątecznym wszystkie przesyłki wysyłamy priorytetem.
- Zamówione płyty można odebrać stacjonarnie w Muzycznej Galerii Folkowej (adres powyżej), po uprzednim umówieniu telefonicznym. Przy składaniu zamówienia należy wpisać w komentarzu chęć odbioru osobistego (prosimy podać też nr telefonu).
Oleś Brothers & Jorgos Skolias - SEFARDIX
Skąd pomysł, aby muzykę Sefardyjczyków zagrać od nowa i zaśpiewać wszystko po grecku? [...] Pomysł narodził się w głowie Mirona Zajferta, szefa warszawskiego festiwalu Nowa Muzyka Żydowska, i to on - w ramach tegoż festiwalu - zamówił projekt SEFARDIX na jego edycję w 2011 roku. Założeniem i jednym z głównych celów, zarówno zamawiającego, jak i artystów, było zagranie muzyki, która będzie raczej opowieścią o niej niż wyłącznie jej reinterpretacją. Na płycie nie mogło zabraknąć improwizacji, która w muzyce sefardyjskiej była spuścizną po 800-letniej obecności Arabów w Hiszpanii, oraz utworów solowych, które w postaci pieśni a capella stanowiły istotną część tej muzyki...
Mosaik - CAŁE SZCZĘŚCIE
Ich debiutancka płyta "Ludovava" i koncertowa "...a my do Betlejem" ukazały się w 2010 roku. Tego lata muzycy weszli na wielką górę z całym sprzętem na plecach i w samotnej chacie nagrali nowy, trzeci w dorobku zespołu album. Dzięki pomocy przyjaciół powstała płyta wyjątkowa: zapis szczęśliwych chwil na końcu świata. Całe szczęście Mosaik to wysmakowane World Music z orientalno-słowiańskim zacięciem.
polecamy płyty z kolędami:
Premiera teledysku do singla "BIAŁYSTOK MAJN HEJM"
Już w najbliższy poniedziałek, 16 grudnia 2013 r. odbędzie się premiera teledysku "BIAŁYSTOK MAJN HEJM". Jest to oficjalny wideoklip do singla z albumu WIELOMA JĘZYKAMI, na którym Karolina Cicha śpiewa w językach mniejszości tworzących kulturową tożsamość województwa Podlaskiego."BIAŁYSTOK MAJN HEJM" (Białystok to mój dom) to utwór napisany w języku jidysz, który powstał w Taszkiencie w pierwszych dniach drugiej wojny światowej. Utwór mówi o tęsknocie za rodzinnym miastem, przedwojennym Białymstokiem. W zamyśle twórców, teledysk jest próbą połączenia historii i wspomnień ze współczesnym obrazem miasta, jego dziedzictwem i tożsamością.
Przedwojenne portrety mieszkańców Białegostoku autorstwa Augustisa przeplatają się z kadrami ukazującymi dzisiejsze oblicze miasta. Premiera teledysku - jak przystało na utwór tak silnie związany z tym miejscem – odbędzie się w Białymstoku.
Oficjalny pokaz odbędzie się 16 grudnia w klubie Zmiana Klimatu, (ul. Warszawska 6) o godz. 19:00.
GADKI Z CHATKI nr 107
W najnowszym numerze folkowego pisma GADKI Z CHATKI, jak zawsze znajdziemy wiele ciekawych tematów:
- Nowości płytowe: Janusz Prusinowski Trio "Po kolana w niebie", Jazgot "Muzyko, siłę daj", Tatvamasi "Parts of the Entirety"
- Sonda: Jestem ze wsi (Sylwia i Piotr Zdunkiewiczowie, Magdalena Kuśmierczyk, Beata Wójcik, Marta Białkowska, Maciej Piotrowski, Grzegorz Misztal)
- Z teorii: Festiwale, Folklorystyczne style bycia i życia festiwalowego (Joanna Dziadowiec)
- Rozmowa Gadek: Nie szukałem nowości, szukałem muzyki - rozmowa z Joszkiem Brodą
- Festiwale (Joanna Zarzecka): 47. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych Jak zwykle w czerwcu nad Wisłą; Z Wiejskiego Podwórza Wielki festiwal na prowincji
- Z tradycji: Dziad wędrowny W kręgu mędrca i żebraka (Marcin Skrzypek)
- Wykonawcy: Czas dobrego wina... - Lesja; Susanna - Susanna Jara-Małecka
- Felieton: Tomasz Janas - "Analog" czy "digital"?
- Folk i okolice: Nowy cyrk Carnaval w Lublinie (Marta Iwańczuk)
- Podróże: Azja Środkowa 4x4x4 czyli cztery stany na czterech kołach we czwórkę (Paweł Goleman); Podróże z dzieckiem Podróż małymi krokami (Agnieszka, Michał i Hania Jastrzębscy)
- Pożegnania: Jan Gaca (1933-2013); ...lubię sobie słuchać moich melodii. Bronisław Bida (1927-1913)
- oraz relacje z koncertów, recenzje oraz prezentacje płyt i książek.
Najnowszy numer Gadek z Chatki, a także numery archiwalne dostępne są w Muzycznej Galerii Folkowej oraz wysyłkowo, na specjalne zamówienie (zamowienia@folk.pl)
23. Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE 2013 (5-8 grudnia, Lublin)
Konkurs SCENA OTWARTA, zakwalifikowani wykonawcy:
Poleńka (Warszawa)
Magdalena Domańska & Beniamin Głuszek (Wrocław)
Bohdan Savchuk (Lublin)
Dzikie Jabłka (Łódź)
Kalokagathos (Częstochowa)
Duet Kipikasza (Lublin)
KoraLova (Brikama, Sanok, Kraków, Warszawa)
Mol Orkiestra (Łomianki)
Żmij i Magdalena Lechowska (Kraków)
Krzikopa (Chorzów)
Same Suki (Warszawa)W tym roku, po raz pierwszy, organizatorzy konkursu postanowili, że jeden z zespołów konkursowych zostanie wytypowany przez publiczność na zasadzie "dzikiej karty". O głos publiczności ubiegają się następujący wykonawcy:
AcCello Duo (Katowice), Hadra (Kolbuszowa), Kapela Bez (Wrocław), Kapela Roztocze (Tomaszów Lubelski), Koromysło - Folk Maszyna ze Szczebrzeszyna, MM Quartet (Panki), Nesztojegore (Wałbrzych, Legnica, Zielona Góra, Wrocław), Restimfolk (Rzeszów), Studium Instrumentów Etnicznych (Skarżysko-Kamienna), Zespół Muzyki Etnicznej Dziejba (Opole).
Głosować można na Facebooku do piątku, 29 listopada do godz. 23:59.
więcej
23. Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE 2013 (5-8 grudnia, Lublin)
ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, Lublin
Bilety: Karnet na cały Festiwal - 65 zł (w cenie również katalog i płyta festiwalowa), ceny biletów na poszczególne koncerty w programiew programie:
:: wystawy fotograficzne
:: konferencja naukowa, panel dyskusyjny, promocja książki prof. Piotra Dahliga,
:: konkurs Scena Otwarta
:: warsztaty
:: koncerty: Folknery (Ukraina), FolkBeat (Rosja), Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk, Orkiestra św. Mikołaja, Kulgrinda (Litwa), Vołosi, Lotus Ensemble (Wietnam), Paddy and the Rats (Węgry), Belegost
:: Scena pod Schodami: Kapela Grzesia z Suska Nowego, Kapela Braci Tarnowskich, Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, Kapela Zygmunta Jakubowskiego z Rudy Zajączkowskiej
więcej
więcej
warsztaty śpiewacze PIEŚŃ W WIELKIM MIEŚCIE (18-19 i 22-23 listopada, Lublin)
Pieśni z Polesia Rówieńskiego
Warsztaty śpiewacze z Jurijem Kowalczukiem
Lublin, 18-19 listopada 2013
Spotkania śpiewacze poświęcone pieśniom i stylowi przejętemu w przekazie ustnym od śpiewaków z kilku miejscowości rejonów dąbrowickiego i rokitniańskiego na ukraińskim Polesiu (północna część obwodu rówieńskiego, przy granicy z Białorusią).Kurpiowskie pieśni nabożne i świeckie z parafii Nowogród
Warsztaty śpiewacze z Adamem Strugiem - grupa męska
Lublin, 22-23 listopada 2013
Spotkania śpiewacze poświęcone pieśniom i stylowi śpiewaków z jedynej kurpiowskiej parafii po południowej stronie Narwi. W programie repertuar nabożny (pieśni ze starych śpiewników jak i znane tylko w tradycji ustnej) oraz świecki (pieśni leśne i ballady).
Szczegółowe informacje w dziale Imprezy
przypominamy że:
W poniedziałek, 18 listopada, mija termin zgłoszeń do konkursu SCENA OTWARTA na Festiwalu Mikołajki Folkowe.
Już w sobotę (16 XI) podczas Festiwalu ETNICZNE INSPIRACJE odbędzie się koncert promujący najnowszą płytę Karoliny Cichej nagraną wspólnie z Bartem Pałygą WIELOMA JĘZYKAMI. Koncert Karoliny rozpoczyna się o godz. 20:00, a wcześniej, o godz. 19:00 zaśpiewa Agata Siemaszko. Wstęp - 20 zł.
a w niedzielę (17 XI):
o godz. 19:00 - Megitza i Andreas Kapsalis,
o godz. 20:00 - łemkowski zespół BURJAN
Szczegółowe informacje w dziale Imprezy
"DREWO" i PIEŚNI Z UKRAINY (15 i 17 listopada, Warszawa)
Po wielu latach przerwy w Warszawie zaśpiewa legendarny już, kijowski zespół "Drewo". Podczas dwóch koncertów artyści zaprezentują stare, ukraińskie pieśni cerkiewne tzw. monodie (śpiewane do reformy cerkwi w XVII w.), pieśni duchowne powstałe w tradycji ludowej (duchowne wiersze, psalmy, kolędy) i najpiękniejsze przykłady tradycyjnych ludowych pieśni wielogłosowych (liryczne, ballady, pieśni kozackie i żołnierskie).Zafascynowani surowym pięknem zanikających, oryginalnych ludowych śpiewów, członkowie "Drewa" postanowili nie tylko je dokumentować, zapisywać, nagrywać, ale i wykonywać, w sposób możliwie bliski tradycyjnemu oryginałowi. Członkowie "Drewa" oprócz prac badawczych prowadzą także warsztaty ukraińskiego śpiewu tradycyjnego zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Od lat ta forma edukacji cieszy się również w Polsce ogromnym zainteresowaniem.
Zespół wystąpi w składzie:
Jewhen Jefremow, Anna Ochrimczuk, Tatiana Sopiłka, Serhij Ochrimczuk, Petro Towstucha, Dmytro Poliaczok
15 listopada 2013, godz. 18:00
Kościół Ewangelicko-Reformowany, Al. Solidarności 74
17 listopada 2013, godz. 18:15
Kościół oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 2
Balkan Sevdah - AKUSTIK
Płyta nazywa się "Akustik" dla podkreślenia zmiany formuły muzycznej. Przed rokiem przestaliśmy wykorzystywać elektroniczne brzmienia, które były obecne na poprzedniej płycie "Yari Nani". To największa zmiana. Jeśli chodzi o brzmienie, to pierwszy raz w naszych nagraniach pojawia się kontrabas, no i perkusja - gościnnie zagrał Bartosz Nazaruk.
W kręgu zainteresowań Balkan Sevdah pozostaje wciąż muzyka bałkańska, na "Akustik" znalazły się motywy muzyczne pochodzące z Bułgarii, Bośni, Albanii, Serbii, Macedonii. Całości dopełnia Dziewczyna z Anatolii, czyli Anadolka zaśpiewana z polskim tekstem. :: promomiks ::
więcej
THE UKRAINIANS (15 listopada, Warszawa :: 16 listopada, Gdańsk)
The Ukrainians od ponad 20 lat adaptuje ukraińskie melodie i harmonie do muzyki rockowej. I odwrotnie - przerabia na ukraińską modłę covery takich ikon jak The Smith, Sex Pistols czy Velvet Underground. Wyrósł z "ukraińskiego" projektu Wedding Present, który u schyłku lat 90-tych ub. wieku narobił niemałego zamieszania. Obydwa projekty łączy osoba gitarzysty Petera Solowki oraz skrzypka-wokalisty Lena Ligginsa (zespół od początku tworzony jest przez rodowitych Anglików i Irlandczyków - dwóch z korzeniami ukraińskimi).The Ukrainians świadomie ograniczył swoje ekspansywne możliwości w anglosaskim środowisku konsekwentnie śpiewając w języku ukraińskim. Pojawił się za wcześnie, by podbić scenę "world-music", której bujny rozkwit przypadł na drugą połowę 90-tych. Mimo to udało mu się zagrać na najbardziej prestiżowych festiwalach. Zawsze jednak był zbyt "rockowy" dla sceny folk, a zbyt "folkowy" dla rocka. [...] Pozostają pionierami mistrzowskiego łączenia estetyk ukraińskiego folku i anglosaskiego rocka, z punkowym zadziorem. Robią swoje od początku, nie oglądając się na zmieniające się trendy, świadomie unikając przeformatowywania swojej muzyki pod aktualny popyt. Ich koncerty to zawsze wulkan energii – zaskakujący, jak na mocno "dojrzały" wiek muzyków. Mimo, że muzyką zajmują się przy okazji, pop pracy – nadal tworzą, nagrywają nowe utwory, koncertują.
ETNICZNE INSPIRACJE 2013 / FUZJE (14-17 listopada, Warszawa)
Tematem tegorocznej edycji Festiwalu Etniczne Inspiracje są fuzje i artystyczne kooperacje, które tworzą niepowtarzalną jakość. Temat Fuzje dotyka również krzyżowania różnych wpływów artystycznych - muzyki tradycyjnej z różnych stron świata oraz wrażliwości współczesnych artystów i wpływów współczesnej kultury i sztuki.
Festiwal odbędzie się w dniach 14 – 17 listopada 2013 roku w Domu Kultury RAKOWIEC na warszawskiej Ochocie.czwartek, 14 listopada
godz. 15:00
:: premiera filmu
- "The Black Whole Of The Needle", reż. Ilir Dragovoj (film opowiada o Granicach Albańskich; po premierze dyskusja z reżyserem i specjalistami od sytuacji na Bałkanach)
WSTĘP WOLNY
piątek, 15 listopada
:: otwarcie wystawy
godz. 15:00
"Żółte" i "Niebieskie" (aut. Helena Wawrzeniuk)
WSTĘP WOLNY
:: koncerty
godz. 19:00
Sol et Luna - Pieśni Stamtąd (Saba Krasoczko i Mieczysław Litwiński)
godz. 20:00
Milo Kurtis z zespołem NAXOS
WSTĘP - 20 złsobota, 16 listopada
:: koncerty
godz. 19:00
Agata Siemaszko i Kuba Bobas Wilk
godz. 20:00
Karolina Cicha i Bart Pałyga
promocja płyty Wieloma językami
WSTĘP - 20 zł
niedziela, 17 listopada
:: koncerty
godz. 19:00
Megitza i Andreas Kapsalis
godz. 20:00
Burjan
WSTĘP - 20 zł
premiera płyty - 26 października
Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga - WIELOMA JĘZYKAMI
W sobotę 26 października ukaże się płyta Karoliny Cichej i Barta Pałygi "Wieloma językami". To pierwszy wspólny projekt artystów, którzy na swoim koncie mają współpracę z takimi muzykami jak Czesław Mozil, Mamadou Diouf, Maria Pomianowska czy zespół Masala. :: zapowiedź albumu ::Materiał, który ukaże się na płycie, zdobył Grand Prix na prestiżowym Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Artyści, jako jedni z pierwszych polskich zespołów, mieli okazję wystąpić na "Skrzyżowaniu Kultur" - najważniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej festiwalu world music. Zagrali również w ramach "Wieczoru w Belwederze" na zaproszenie Pierwszej Damy Pani Anny Komorowskiej.
XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej MIKOŁAJKI FOLKOWE (5-8 grudnia, Lublin)
SCENA OTWARTA - konkurs dla młodych zespołów folkowych
6 grudnia 2013 roku w ramach Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" po raz dwudziesty pierwszy odbędzie się konkurs dla młodych zespołów folkowych "Scena Otwarta". Zapraszamy do wzięcia udziału wszystkie zespoły inspirujące się tradycyjną muzyką Polski i świata.
Zgłoszenia należy wysłać do 18 listopada.
Regulamin i kartę zgłoszenia można znaleźć na stronie Festiwalu.
Szczegółowe informacje: bracha.stefan[@]gmail.com oraz mikolaje[@]poczta.umcs.lublin.plCelem tego konkursu jest stworzenie szansy zaistnienia przed szerszą publicznością młodym i debiutującym zespołom folkowym. Dobre zespoły zostają zauważone i docenione, nie tylko przez publiczność, ale i wydawców płyt i organizatorów innych festiwali. Kryteria oceny, jakimi posługują się jurorzy przy wyborze najlepszego zespołu, nie są szczegółowo sprecyzowane. Ważna jest oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów. W jury konkursu zasiadają muzycy, dziennikarze oraz naukowcy, na co dzień zajmujący się kulturą tradycyjną.
W związku z przypadającą w bieżącym roku 10. rocznicą śmierci Anny Kiełbusiewicz, byłej wokalistki zespołów Orkiestra św. Mikołaja i Ania z Zielonego Wzgórza, organizatorzy ustanawiają w tegorocznym konkursie dodatkową nagrodę w wysokości 2500 zł za opracowanie i wykonanie piosenki z repertuaru artystki. Jej piosenki udostępnione zostały na stronie piosenki Ani. Wykonanie jednej, wybranej piosenki Ani Kiełbusiewicz nie jest obowiązkowe, natomiast nie wlicza się w 15-minutowy czas występu.
zapowiedź wydawnicza
R.U.T.A. i Paprika Korps - 400 LAT
19 października ukaże się wspólna płyta grup R.U.T.A i PAPRIKA KORPS, "400 lat". Redakcją literacką wydawnictwa zajął się Jacek Podsiadło - poeta, dziennikarz, wieloletni felietonista Tygodnika Powszechnego. :: promomiks ::"400 lat" to muzyczne spotkanie przyjaciół z grup Paprika Korps i R.U.T.A., punky reggae party w czystej postaci, ale wybiegające też poza te dwa style. Oś tematyczna, wokół której obracają się teksty kolejnych utworów, to nic nowego na tej scenie: dyskryminacja kobiet, okrucieństwa wobec zwierząt, nadużycia władzy, przemoc policji, penalizacja marihuany, zagrożenia związane z nacjonalizmem itp. Nietypowe jest to, gdzie muzycy znajdują sojuszników dla swojej rebelii. W poszukiwaniu własnych "korzeni" idą nie tylko tropami pozostawionymi przez wielkich poprzedników ze sceny muzycznej, buntowników w rodzaju Boba Marleya czy Victora Jary, ale też powtarzają i przetwarzają słowa filozofów, malarzy, śpiewaków, poetów, etnografów i pionierów ruchu ludowego, począwszy od Seneki, a skończywszy na lubelskiej kapeli Amen.
Jacek Podsiadło
III Międzynarodowy Festiwal ZBLIŻENIA KULTUR (18-30 października, Warszawa)
Tegoroczna, trzecia już edycja Festiwalu gościć będzie na kilku warszawskich scenach równocześnie m.in. w Kinie Muranów, w Państwowym Muzeum Etnograficznym i w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury. Tym razem Festiwal ma na celu przybliżyć Państwu kultury czterech bezpośrednio sąsiadujących ze sobą krajów - Rosji, Ukrainy, Polski i Białorusi. W programie prezentowane będą wystawy malarstwa, fotografii i rękodzieł pochodzące z krajów-uczestników, spektakle teatralne, projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, a także koncerty artystów pochodzących z krajów-uczestników.piątek, 18 października
Kino ANTROPOS (PME), od g. 15:00
:: Dzień filmów ukraińskich
- "Cienie zapomnianych przodków", reż. Siergiej Paradżanow, 1964 r.
- "Ziemia", reż. Aleksander Dowżenko, 1930 r.
- "Taras Bulba", reż. Wladimir Bortko, 2009 r.
sobota, 19 października
Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, ul. Belwederska 25
g. 15:00 - Wystawa malarstwa polskiego, Grażyna Gowin
g. 15:30 - Wystawa prac artystycznych z Ukrainy, Daryna Iaresko
g. 16:00 - Wystawa gobelinów autorstwa Ałły Niepoczełowicz i Natalii Suchowierchowej z Mińska (Białoruś)
g. 16:30 - Foto wystawa pt. "Łączy nas Bug" autorstwa foto-dziennikarki z Brześcia Iriny Szepielewicz (Białoruś)
g. 17:00 - Uroczystość otwarcia Festiwalu
g. 17:30 - Genady Iskhakov, koncert pt. "Dusza i serce, najpiękniejsze piosenki rosyjskie"
g. 18:30 - Krystyna Sulżycka, koncert
g. 19:30 - Krzysztof Grabowski, spektakl "Miłka"
g. 20:00 - Lech Dyblik, koncert pt. "Odessa-Mama"sobota, 19 października, cd.
Kino ANTROPOS (PME), od g. 14:00
:: Dzień filmów rosyjskich
- "Bikiniarze", reż. Walery Todorowski, 2008 r.
- "Jak spędziłem koniec lata", reż. Aleksey Popogrebskiy, 2010 r.
- "Admirał", reż. Andrei Kravchuk, 2008 r.
Kino MURANÓW, ul. Gen. W. Andersa 5, g. 17:00
- "Powrót", reż. Andriej Zwiagincew, 2003 r.
niedziela, 20 października
Kino ANTROPOS (PME), od g. 15:00
:: Dzień filmów białoruskich
- "Nesterka", zbiór filmów rysunkowych dla dzieci, reż. Igor Wołczek, l. 2003-2008
- "Swieżyna z salutem", komedia, reż. Iwan Pawłow, 2001 r.
- "Twierdza Brześć", dramat wojenny, reż. Aleksander Kott, 2010 r.
wtorek, 29 października
RONiK, ul. Belwederska 25
g. 19:00 - A. Ostrowski, "Późna miłość", spektakl Smoleńskiego Państwowego Teatru Dramatycznego im. A. Gribojedowa (Rosja).
środa, 30 października
RONiK, ul. Belwederska 25
g. 19:00 - A. Aweczenko - "Groźna namiętność", spektakl w dwóch aktach Smoleńskiego Państwowego Teatru Dramatycznego im. A. Gribojedowa (Rosja).
Szczegółowe informacje na stronie Fundacji na Rzecz Zbliżania Kultur OPEN ART.
zapowiedź wydawnicza
Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga - WIELOMA JĘZYKAMI
Premiera płyty WIELOMA JĘZYKAMI odbędzie się pod koniec października, a na razie można posłuchać singla zapowiadającego album. To "Białystok majn hejm" (Białystok moje miasto) - pieśń patriotyczna w języku jidysz, która powstała w 1939 roku prawdopodobnie w Taszkiencie w pierwszych dniach wojny. Autor utworu ma nadzieję na zwycięstwo i powrót do ukochanego miasta, za którym bardzo tęskni.Projekt "Wieloma językami" został wyróżniony nagrodą GRAND PRIX oraz Nagrodą Publiczności BURZĄ BRAW Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak przemawia nowoczesnym językiem muzycznym. Język ten opiera się na oryginalnym stylu dwóch charyzmatycznych osobowości: Karoliny Cichej i Barta Pałygi.
Artyści wykorzystują w albumie swoje doświadczenia związane z muzyką etniczną, archaiczną i rockową. Obok elektronicznych samplerów i looperów brzmią tu etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla i wiele innych. Pojawia się też archaiczny śpiew alikwotowy. Album "Wieloma językami" składa się z utworów w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz i po tatarsku. To języki mniejszości narodowych zamieszkujących województwo Podlaskie - rodzinne strony Karoliny Cichej.
Zmarli znakomici skrzypkowie - JAN GACA i BRONISŁAW BIDA
W ostatnich tygodniach zmarli dwaj znakomici skrzypkowie - Jan Gaca z Przystałowic Małych i Bronisław Bida z Gródek.
Jan Gaca zmarł 23 sierpnia 2013 r. Urodził się w 1933 roku i był jednym z najlepszych weselnych skrzypków mikroregionu kajockiego. Miejsce to do dziś słynie ze wspaniałej, ekspresyjnej muzyki instrumentalnej, przez sąsiadów zawistnie nazywanej "kajockimi wigibusami".
Grał od szesnastego roku życia, przeszedł wszystkie etapy tradycyjnej "edukacji muzykanckiej": grał najpierw wraz z braćmi (Piotrem i Władysławem) na bębenku obręczowym i barabanie, później stał się samodzielnym, cenionym skrzypkiem. Grywał z różnymi muzykantami i w różnych składach, także z harmonistami, od momentu, kiedy na wsi radomskiej zaczęły się pojawiać harmonie. Na co dzień grywał z braćmi Czesławem i Józefem Pańczakami.
Na jego bogaty repertuar składały się przede wszystkim mazurki, oberki i polki "podłapane" m.in. od matki, która była znaną w okolicy śpiewaczką oraz od brata Piotra Gacy - również skrzypka. Muzyka Jana Gacy była niezwykle dynamiczna i żywiołowa, z charakterystycznym bogatym ozdabianiem i "ogrywaniem", czyli wariantowym i improwizowanym powtarzaniem tematu.
Źródło: Festiwal Wszystkie Mazurki Świata
Bronisław Bida zmarł 24 lipca 2013 r. Urodził się w 1927 roku. Był pszczelarzem, rolnikiem, czapnikiem oraz skrzypkiem - jednym z ostatnich autentycznych muzykantów na Roztoczu.
Swoją przygodę z muzyką zaczął - jak sam mówił "niechcący" - już w szkole podstawowej. Mając osiem lat dostał pierwsze skrzypce od opuszczającej Gródki nauczycielki. Zamiłowanie do muzyki zawdzięczał również mamie, która bardzo lubiła śpiewać. Początkowo pobierał lekcje u sławnego w okolicy skrzypka Józefa Radeja z Załawcza. Po wojnie swój warsztat doskonalił grając na piórniach, obieraczkach oraz zabawach tanecznych z miejscowymi muzykantami m.in. Kulą i Gałusem.
W późniejszym okresie zarzucił grę na skrzypcach, by po kilkudziesięciu latach znów powrócić do muzykowania. Wykonywał tradycyjny repertuar, w szczególności typowe dla regionu podróżniaki oraz oberki, polki i kozaki zachowując swój indywidualny i charakterystyczny styl gry.
Źródło: MuzykaTradycyjna.PL
9. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (25-29 września, Warszawa)
Od 25 do 29 września w centrum Warszawy koncertować będą soliści i zespoły prezentujące wyspiarskie gatunki muzyczne, rytmy, śpiewy, instrumenty powstałe w szczególnych warunkach klimatycznych i społecznych. Ukształtowane w wyniku odkryć i podbojów, na skutek zniewolenia i jako przejaw wolności, w zimnie i tropikach, w odosobnieniu i na przecięciu uczęszczanych szlaków morskich. Każdy z zakątków - Belize i Honduras, Trynidad i Tobago, Dżerba, Sardynia, Reunion, Irlandia, Nowa Zelandia, Sycylia i Kanada - ma własną opowieść: o potomkach czarnoskórych niewolników, rozbitkach szukających nowego domu, rytmach płynących przez tysiące mil, morskich duchach i oceanicznym bluesie.
WYSPY ŚWIATA
SKRZYŻOWANIE KULTUR 2013
25-29 września, Warszawa
KONCERTY (namiot przed PKiN):
25 września - SOUNDS LIKE POLAND
Dzień panelowy i showcasy polskich zespołów prezentujących polską scenę muzyki świata
Karolina Cicha :: Atom String Quartet :: Orkiestra Św. Mikołaja :: Kwadrofonik :: Vołosi :: Joanna Słowińska26 września - STRAŻNICY TRADYCJI
godz. 19.30 (transmisja radiowa)
- Tenores di Bitti "Mialinu Pira" /Sardynia/
- Danyel Waro /Reunion/
27 września - MISTRZOWIE I SZAMANI
godz. 19.00
- Koncert Mistrzów /Dżerba, Irlandia,
wyspy Kanady, Nowa Zelandia, Sycylia/
- Lindigo /Reunion/28 września - KRÓLOWE RYTMU
godz. 19.00
- Calypso Rose /Trynidad i Tobago/
- Moana & The Tribe /Nowa Zelandia/
29 września - GŁOS CZARNYCH KARAIBÓW
godz. 19.00 (transmisja radiowa)
- The Garifuna Collective & Aurelio Martinez /Belize, Honduras/
BILETY: 25 IX - wstęp wolny, 90 zł - karnet, 30 zł - dzień
więcej
GADKI Z CHATKI nr 106
W najnowszym numerze folkowego pisma GADKI Z CHATKI, jak zawsze znajdziemy wiele ciekawych tematów:
- Nowości płytowe: Jarek Adamów "Fall in Mountains", Babooshki "Vesna", Stilo "Venus de Stilo";
- Sonda: Jedziemy na Festiwal! (Kaśka Paluch, Agnieszka Matecka-Skrzypek, Kamil Piotrowski, Joanna Zarzecka, Andrzej Sar, Maciej Piotrowski);
- Z teorii: Festiwale, Różne oblicza festiwali folklorystycznych - próba klasyfikacji (Joanna Dziadowiec);
- Festiwale: Nowa Tradycja 2013
- Rozmowa Gadek: "Święto folkowej różnorodności" - rozmowa z Olo Walickim, "Nagrodzony folk 2013" - rozmowa z Piotrem Piegatem;
- Wykonawcy: Czas do wyśpiewania... - Angela Gaber Trio; W trasie za Jarkiem - Jaromir Nohavica; Wieloma Językami - Karolina Cicha
- Felieton: Tomasz Janas - Wiosna festiwalowa;
- Podróże: Azerbejdżan - państwo kontrastów (Ewa Kozdraj); Smaki Hiszpanii (Ewa Kowalik)
- Folk i okolice: Lutnictwo Symulator tradycji (rozmowa z Marianem Skremblewiczem Antonowiczem); Uniwersytet Ludowy Witajcie w naszej bajce... (Aleksandra Rózga);
- EtnoLektura: Pudełko diabła (Ewelina Grygier)
- Recenzja: Stolica da się lubić (Rafał Chojnacki)
- oraz relacje z koncertów i prezentacje płyt.
Najnowszy numer Gadek z Chatki, a także numery archiwalne dostępne są w Muzycznej Galerii Folkowej oraz wysyłkowo, na specjalne zamówienie (zamowienia@folk.pl)
więcej
więcej
KONCERT ČAČI VORBA oraz KIERMASZ FOLKOWY (15 czerwca, Warszawa)
KONCERT ČAČI VORBA oraz KIERMASZ FOLKOWY
(support: AVTOMAT - projekt PLEŚNI)
15 czerwca 2013 (sobota), klub COCOdeORO, Warszawa
ul. Potocka 14, róg Mickiewicza (wejście od Marii Kazimiery)
KIERMASZ: 13:00-20:30, wstęp wolny
Całodniowe wydarzenie w warszawskim klubie COCOdeORO rozpocznie kiermasz artystów rękodzieła z Polski i Ukrainy. Wystawcy zaoferują biżuterię, odzież, dodatki i ceramikę w stylu folk / etno / boho. Oprócz możliwości spotkania się z artystami-wytwórcami, w trakcie kiermaszu będzie można posłuchać dobrej folkowej muzyki oraz skorzystać z kuchni klubu COCOdeORO.
KONCERT: 20.30, bilety 15/20 zł, rezerwacje w klubie
ČAČI VORBA - jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat wyróżniony w ubiegłym roku polskim "Folkowym Fonogramem Roku" oraz brytyjskim tytyłem "Songlines Top of the World Album". Lubelska grupa Čači Vorba specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Serwuje akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej, latynoskiej rumby oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych akustycznych instrumentach, zaskakując błyskotliwymi połączeniami w stylu "bałkańskiego twista", czy "rumuńskiego rock'n'rolla".
support: PLEŚNI - nowy projekt i nadchodzący album toruńskiego wokalisty, kompozytora i producenta, Kajetana Łukomskiego, grającego pod pseudonimem Avtomat. Do współpracy przy najnowszym albumie zaprosił wokalistki śpiewające białym głosem. Pleśni łączą ukraińskie, białoruskie, syberyjskie i gruzińskie pieśni wielogłosowe z nowoczesnymi, basowymi podkładami elektronicznymi, które wprowadzają te, często zapomniane, ludowe kompozycje w obszar zainteresowań młodych ludzi. Jest to inicjatywa, która przypomina człowiekowi, skąd się wywodzi - nie z geometrii, symetrii i matematyki, a z pleśni, prehistorycznej zupy, chaosu i biologicznej gęstwiny.
CZEREMCHA VISEGRAD WAVE - XVIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA" (19-21 lipca, Czeremcha)
Festiwal potwierdził już, że tegoroczną gwiazdą będą TRANS GLOBAL UNDERGRUND & FANFARA TIRANA (UK/Albania).
A poza tym w programie koncertowym:
:: zespoły z Polski - Carrantuohill, Czeremszyna, Harpcore, Pochwalone, R.U.T.A. i Hulajhorod (Polska/Ukraina)
:: zespoły z grupy wyszehradzkiej: Banda (Słowacja), Medicimbal (Czechy), Boja (Węgry).
- Od 22 do 27 lipca 2013 będą się odbywały warsztaty muzyczne i rękodzielnicze, pokazy filmów.
- Do Czeremchy będzie można dojechać z Warszawy bezpłatnym pociągiem festiwalowym Kolei Mazowieckich (odjazd wczesnym popołudniem w piątek z Warszawy Wschodniej, powrót w niedzielę w nocy).
Trans Global Undergrund & Fanfara Tirana
Hulajhorod, fot. M. Pietrucha, Jarmark Jagielloński 2008 r.
Carrantuohill
płyta "Czarny war" projektu Pochwalone
więcej
47. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (27-30 czerwca, Kazimierz Dolny nad Wisłą)
W programie Festiwalu tradycyjnie konkursy dla: kapel ludowych, solistów-instrumentalistów, solistów-śpiewaków i zespołów śpiewaczych; konkurs "Duży-Mały" oraz konkurs folkloru rekonstruowanego.
Seminarium folklorystyczne na temat: "Folklor społeczności polskich na Litwie" (referaty wygłoszą: dr Tomasz Nowak - UW oraz dr Gustaw Juzala - UJ).
Klub festiwalowy "TYNDYRYNDY" z bogatym programem warsztatów, targowiskiem instrumentów, koncertami i zabawami tanecznymi.
Gwiazdą tegorocznego Festiwalu będzie Kapela ze Wsi Warszawa (29 czerwca).
V Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2013, projekt 2 (22-26 maja, Warszawa, Płock, Siedlce, Łochów)
Przeciwstawianie sobie muzyki dawnej i "tradycyjnej", "mainstreamowej" muzyki klasycznej (czy, jak mówimy w Polsce, "muzyki poważnej") ma swoją historię i swoje liczne uzasadnienia. Wiele z nich straciło aktualność, bowiem muzyka dawna stała się już wiele lat temu pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego, a są miejsca, w których wręcz je zdominowała. Część tych "uzasadnień" ma dzisiaj charakter raczej anegdotyczny, inne niebezpiecznie ocierają się o stereotyp. Istnieją jednak pewne elementy, które pozwalają nam mówić, że świat muzyki dawnej, środowisko jej wykonawców i słuchaczy pozostają wciąż fenomenem w pewnym sensie "osobnym".
Do takich osobliwości tego świata należy okoliczność, że pozwala on muzykom na spokojny rozwój przez okres całej ich kariery. Nie znajdziemy tutaj presji, by drogę zawodową zaczynać w wieku lat "-nastu" i obowiązkowo od wygrania jakiegoś konkursu. Przeciwnie, granice wieku juniorskiego przesunięte są mocno w czasie. Wynika to także z tego, że pojęcie "muzyki dawnej" dotyczy takiej części dziejów muzyki europejskiej, kiedy bycie wirtuozem czy solistą najczęściej pozostawało w relacji wtórnej w stosunku do bycia częścią zespołu...
W programie:
:: Elena Andreyev (wiolonczela) - Bach, Gabrielli i Vitali na wiolonczelę solo
:: Leila Schayegh (skrzypce) i Jörg Halubek (klawesyn) - J.S. Bach na skrzypce i klawesyn
:: Wokół J.M. Leclaira - francuskie sonaty skrzypcowe z XVIII w.
Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.
FESTIWAL WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA 2013 (6-12 maja, Warszawa)
Zbigniew Namysłowski na scenie razem z wybitnymi skrzypkami wiejskimi, Targowisko Instrumentów, szwedzka "polska" i wirująca Noc Tańca. Mazurki będzie można grać, śpiewać i tańczyć w dniach 6-12 maja.
Motywem przewodnim tegorocznej, piątej już edycji festiwalu są tzw. rytmy polskie, które w XVI wieku wyemigrowały z Polski do krajów skandynawskich i weszły do kanonu tamtejszych narodowych tańców. Kujawiaki, mazurki, chodzone zabrzmią na koncertach obok melodii zwanych w Szwecji "polska". Migracje tych rytmów będą też przedmiotem otwierającej festiwal konferencji.
Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata" to przede wszystkim niezwykłe spotkania muzyczne. Obok Tadeusza Kubiaka, wybitnego skrzypka z łęczyckiego, zagra jazzowy Quintet Zbigniewa Namysłowskiego oraz szwedzkie Nyckelharpa Trio, wykonujące swoją muzykę na oryginalnym instrumencie, któremu zawdzięcza nazwę.
Kolejnym spotkaniem różnych stylów muzycznych będzie koncert wczesnych utworów Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej z Katowic zestawiony z kreowanymi na żywo kompozycjami Kawalerów Błotnych oraz muzyką z Kurpiów (zaśpiewa m.in. Adam Strug), Rzeszowszczyzny i Mazowsza.
Analogii oraz wpływów polskiego stylu w swojej tradycyjnej muzyce skrzypcowej będą również szukać muzycy z Rosji, Ukrainy i Białorusi razem z wykonawcami z Polski. Zabrzmią też zrekonstruowane pieśni do tańca z tych krajów.
W sobotę barwna kulminacja festiwalu. Targowisko Instrumentów będzie działać przez cały dzień w Fortecy przy ul. Zakroczymskiej. Będzie tam można obejrzeć dzieła wytwórców z całej Polski, posłuchać prezentacji gry na tradycyjnych czy też eksperymentalnych instrumentach, a przede wszystkim spróbować samemu na nich zagrać. Targowisku towarzyszyć będą krótkie koncerty festiwalowych gości połączone z warsztatami tańca - polskiego, szwedzkiego, ukraińskiego i innych. Dodatkową atrakcją będzie kino mazurkowe, wystawa fotografii archiwalnych pt. "Tak było" oraz "Muzykanci Tralalanci" - spektakl dla dzieci na podstawie piosenek Witolda Lutosławskiego.
I wreszcie, w sobotę wieczorem zawiruje szalona Noc Tańca. Do tańca zagra ponad 20 świetnych kapel z Polski i zagranicy, m. in. kapela Jana Gacy z Przystałowic i Janusz Prusinowski Trio.
Od wtorku do soboty można wziąć udział w warsztatach: tańca, śpiewu kurpiowskiego, gry na skrzypcach (repertuar łęczycki i z radomskiego, grupy początkujące i zaawansowane), na harmonii polskiej, bębnie (baraban i bębenek obręczowy).
więcej
BALKAN PARTY (7 kwietnia, Warszawa)
w programie: film o największym skupisku cygańskim na Bałkanach; koncert TSIGUNZ FANFARA AVANTURA z Poznania (Gypsy Turbo Brass); konkursy; bałkańska dyskoteka
czas: niedziela, 7 kwietnia 2013 roku, godz. 19:00
miejsce: Klub Spółdzielnia CDQ, ul. Burakowska 12
wstęp: 15 zł (w strojach cygańskich/rezerwacja) / 20 zł w dniu imprezy
Fanfara Avantura to siedmioosobowy zespół wykonujący autorskie, aranżacje tradycyjnych melodii Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii. Każdy ich występ to energetyczne awanturnicze show, pełne interakcji z publicznością, urozmaicone stylowym wizerunkiem, godnym nowoczesnych Cyganów.
"Jedyny taki zespół na świecie! To eksperymentalna orkiestra dęta, którą tworzą muzycy wywodzący się ze środowiska muzyki improwizowanej, alternatywnej i jazzu. Zupełnie przypadkiem zafascynowani muzyką bałkańską, postanowili wykonywać ją po swojemu..." New Yorker
ŚCIEŻKAMI SAKRALNEGO WSCHODU (7 kwietnia, Warszawa)
Muzyka grecka, gruzińska, ormiańska i ukraińska - Kameralny Zespół Muzyki Dawnej "Aulos"
czas: niedziela, 7 kwietnia 2013 roku, godz. 18:00
miejsce: Warszawa, al. Solidarności 74 (kościół ewangelicko-reformowany)
wstęp: datki na na Fundusz "Śpiewaj" im. Staszka Jonczyka
Koncert będzie podróżą, przybliżającą muzykę kilku różnych kościołów wschodnich. Złożą się nań śpiewy liturgiczne pochodzące z wielu tradycji: greckiej, gruzińskiej, ormiańskiej, ukraińskiej i innych.
Chociaż bardzo różnią się między sobą kraje i kultury, z których pochodzi przedstawiana muzyka, jednak poszczególne utwory zestawione z sobą tworzą spójną całość i pokazują niezwykłą jedność duchową. Koncert nie będzie więc konfrontacją wykluczających się tradycji, lecz ukazaniem wspólnego ich podłoża i swoistego przenikania się.
Kameralny Zespół Muzyki Dawnej "Aulos" w obecnym składzie działa od początku 2010 roku. W swych wokalnym repertuarze sięga przede wszystkim do muzyki sakralnej epoki średniowiecza, jak również do muzyki Wschodu oraz do muzyki cerkiewnej, nierozerwalnie związanej z kulturą Białostocczyzny.
Kwietniowe WARSZTATY TANECZNE prowadzone przez PIOTRA ZGORZELSKIEGO (6-7 kwietnia, Rzeszów; 12-13 kwietnia, Łódź)
6-7 kwietnia, Rzeszów
"ABC oberkologii i innych wywijasów - Warsztaty polskich tańców tradycyjnych"
- warsztaty i potańcówka przy muzyce na żywo (potańcówka prawdopodobnie w sobotę wieczorem); mogą w nich uczestniczyć wszyscy - bez względu na wiek, nie trzeba umieć tańczyć!
Do tańca zagrają:
- kapela w składzie: Mateusz Kowalski - akordeon, skrzypce, basy; Michał Maziarz - skrzypce, basy; Dorota Murzynowska - bębenek, baraban
- zespół "Kocirba" w składzie: Teresa Potańska - prym; Dorota Jamróz - sekund; Jarek Mazur - basy; oraz Pan Jan Marzec skrzypek z miejscowości Kosowy.
Koszt warsztatów - 130 zł od osoby.
Miejsce - Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Ćwiklińskiej 2, bud. D1
12-13 kwietnia, Łódź
Pograjka Łódzka: GARNITURY Z KUJAWIAKA - warsztaty / wykład / potańcówka
- Na dawnej wiejskiej zabawie cykl tańców granych po kolei, bez przystanku nazywany był często "kompletem" lub "garniturem". Tym razem proponujemy Wam przymiarkę "GARNITURU Z KUJAWIAKA". Kujawiakiem nazywany był set następujących bezpośrednio po sobie, w coraz szybszym tempie, tańców w rytmie mazurkowym: chodzony - kujawiak - mazurek - oberek. Tańce te przenikały niemal niepostrzeżenie jeden w drugi poprzedzone jedynie okrzykiem, improwizowaną przyśpiewką czy zmianą kierunku na "ksebkę" lub na "odsibkę". Zatem celem naszego spotkania będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach mazurkowych i elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach, jeśli się uda to i w czterech), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. Na warsztatach poznamy kroki oraz proste zasady obowiązujące w tych tańcach, które pozwalają tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.
Do tańca zagrają - Kapela Dobrzeliniacy (region łęczycko-kutnowski) oraz Kapela Gęsty Kożuch Kurzu.
Koszt warsztatów - na wszystkie wydarzenia w ramach Pograjki Łódzkiej WSTĘP WOLNY.
Miejsce - warsztaty & wykład: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3; potańcówka: Teatr Szwalnia, ul. Struga 90
OLMANY. PRZEKROCZYĆ GRANICE. PIEŚNI Z POLESIA - BIAŁORUŚ (22 marca, Warszawa)
część I - OLMANY (film)
Tytułowe Olmany to wieś na południu Białorusi, położona na skraju największego w Europie obszaru bagien. Żadne wysiłki ZSRR nie dały im rady - planowane melioracje czy budowa autostrady spełzły na niczym. Bołota są łaskawe - można na nich zbierać żurawinę i nieźle zarobić, ale też budzą respekt - są niebezpieczne. I niezmienne od wieków. Archaiczny świat, który pamiętają, wciąż żyje w tamtejszych ludziach. Zachował się w pieśniach, w opowieściach, w sposobie myślenia.
TW filmie, wraz z charyzmatyczną przewodniczką, Saganichą, udajemy się w głąb bagien, słuchając barwnych historii o miejscach świętych i przeklętych. Podpatrujemy sytuacje z życia bohaterów - paradoksalne, śmieszne, wzruszające. Dotykamy reguł życia wyjętych z przeszłości, dziś dla nas nieprawdopodobnych.
część II - OLMANY INTERLUDIUM (spektakl)
Przedstawienie jest próbą znalezienia formuły na pracę z tradycyjnymi pieśniami na scenie. Twórcy poszukują równowagi między brzmieniem i treścią pieśni, a formą, w jaką można je ubrać, nie narzucając im żadnej dodatkowej interpretacji, niczego spoza świata, w którym powstały. Wszystkie utwory użyte w spektaklu pochodzą z materiałów nagranych i opracowanych przez jego uczestników.
Spektakl powstał w ramach projektu "Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze - polsko-białorusko-ukraińska współpraca artystyczna", we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.
TAŃCOGRAJKA (22-24 marca, Poznań)
TAŃCOGRAJKA - warsztat muzyczny o tradycyjnych, polskich grach i zabawach dziecięcych
TERMIN ZAPISÓW NA WARSZTATY UPŁYWA 9 marca, ilość miejsc jest ograniczona.
Warsztat przeznaczony jest dla rodziców, nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych, wszystkich poszukujących alternatywnego sposobu na zabawę dzisiaj. Obejmuje teoretyczne wprowadzenie w temat zabaw ludowych oraz około 12 godzin warsztatów praktycznych.
Warsztat prowadzą: Katarzyna Szurman i Katarzyna Żytomirska.
Koszt uczestnictwa to 190 zł/os.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Poznańskiego Domu Tańca.
Polsko-ukraińskie spotkanie lirników i kobziarzy - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (10 marca, Warszawa, fale radiowej Dwójki)
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" zabrzmią pieśni dziadowskie, psalmy, kanty, dumy, które z towarzyszeniem i liry i bandury śpiewać będą Andrij Liaszuk, Jarosław Kryśko, Jacek Hałas i Remigiusz Mazur Hanaj.
Tematem polsko-ukraińskiego spotkania będą pieśni wędrownych lirników i kobzarzy. To zjawisko zwykle lokowane jest bliżej ludowych tradycji muzycznych, choć jest to pewne uproszczenie. Wprawdzie nie wywodzili się oni z arystokratycznych rodów, jak średniowieczni trubadurzy czy truwerzy, ale zarówno wykonawcami jak i autorami pieśni byli ludzie różnego stanu i różnych umiejętności, także wykształceni muzycznie czy literacko.
Ukraińską i polską tradycję lirniczą - chociaż na wielu obszarach i przez wiele pokoleń przenikały się one - dzielą jednak istotne różnice. Polska bardziej zindywidualizowana i zanarchizowana, bardziej urozmaicona w przekazie, z silnie zaznaczonym nurtem antyklerykalnym nie miała takiej skali i siły oddziaływania jak ukraińska, nie była zinstytucjonalizowana i nigdy nie stała się trwałym elementem kultury narodowej, mimo prób romantyków w tym względzie (przyszły zbyt późno). Inaczej ukraińska, która już u swego zarania była naznaczona etosem Kozaków – ludzi wolnych, niezależnych i wędrownych. Cerkiew nadała kobzarstwu ukraińskiemu ramy ogólnospołecznej instytucji, której członkowie, kobzarze, lirnicy i bandurzyści uczyli się w specjalnych akademiach gry, śpiewu i przede wszystkim tekstów pieśni. Byli ewangelicznymi posłańcami dobrej nowiny, odgrywali też ważną rolę w pielęgnowaniu tożsamości etnicznej narodu skazanego na byt bez własnego państwa i tę rolę wypełniali na różne sposoby, bo trzeba pamiętać, że ukraiński kobzar to nie tylko hieratyczny ślepiec, który "widzi więcej", grywali również na weselach, czy po prostu zabawiając dzieci i młodzież. Nic dziwnego, że prześladował ich carat, a wielu z ich kontynuatorów zgładzono za Stalina w latach 30-tych XX wieku (szersza informacja na stronie Dwójki).
III EDYCJA KONKURSU "STARA TRADYCJA" (zgłoszenia do 1 kwietnia)
Konkurs przeznaczony dla młodych muzyków, śpiewaków oraz kapel i jest okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu opartego na źródłach polskiej muzyki ludowej. Celem konkursu jest promowanie młodych muzyków i śpiewaków - kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie formuł na obecność tej muzyki we współczesnej kulturze. Uczestników oceniać będą mistrzowie - tradycyjni muzykanci oraz eksperci - badacze żywego dziedzictwa.
Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać formularz zgłoszenia oraz nagrania 3 utworów (mp3) kontynuujących konkretną tradycję z terenu Rzeczpospolitej.
W jury zasiadają: mistrzowie - tradycyjni muzykanci zaproszeni zostaną po oszacowaniu liczby zgłoszeń z danego regionu; eksperci - Andrzej Bieńkowski, Piotr Kędziorek, Marcin Pospieszalski, Tomasz Nowak, Adam Strug.
Szczegółowe informacje, formularze, kontakt można znaleźć na stronie .
10. WIRTU@LNE GĘŚLE (marzec-kwiecień)
10. Wirtualne Gęśle - wkrótce rusza internetowy plebiscyt na najlepszą płytę z muzyką folkową i etniczną minionego roku
Jeszcze do piątku, 22 lutego organizatorzy Wirtualnych Gęśli czekają na zgłoszenia i propozycje płyt do tegorocznego plebiscytu.
W tym roku odbędzie się już dziesiąta edycja internetowego plebiscytu WIRTU@LNE GĘŚLE. Internauci-słuchacze będą mogli zagłosować na swoją ulubioną płytę z muzyką etniczną. Śledząc płyty wydane w minionym roku, widać że ich różnorodność jak zawsze będzie ogromna - od płyt z muzyką źródłową, przez interpretacje typowo folkowe, rockowe i jazzowe, po muzykę współczesną inspirującą się motywami ludowymi. Będą płyty wykonawców znanych szerszej publiczności, jak Kapela ze Wsi Warszawa, Kroke, Carrantuohill czy R.U.T.A., oraz nagrania debiutantów i zespołów znanych tylko lokalnie.
Głosowanie na stronie www.gesle.folk.pl rozpocznie się w pierwszych dniach marca i potrwa do 28 kwietnia.
BRENDAN MONAGHAN i NIALL MCCLEAN (2 marca, Lublin)
Brendan Monaghan i Niall McClean wystąpią w ramach cyklu "Mikołajki Folkowe prezentują". Jest to cykl kameralnych wydarzeń muzycznych organizowanych już od kilku lat, będący uzupełnieniem odbywającego się co roku w grudniu Festiwalu "Mikołajki Folkowe".
Gitarzysta i wokalista Brendan Monaghan występuje w rodzinnej Irlandii i w innych krajach na całym świecie, zarówno na koncertach solowych, jak i z wieloma znanymi muzykami, pisze też piosenki dla innych artystów europejskich i amerykańskich. W Lublinie towarzyszyć mu będzie charyzmatyczny skrzypek Niall McClean.
Twórczość Brendana Monaghana to udany mariaż folku z nutką popularną. Płynące, nastrojowe ballady splatają się z irlandzkim folkiem, a w ich melancholii jest też odrobina nieskrępowanej radości. To ciepła, miła dla ucha muzyka i pozytywnie nastrajające teksty autora. Irlandzki dziennikarz i prezenter radia RTE, John O' Regan stwierdza: "Muzyka Brendana Monaghana łączy to co najlepsze w klasycznym folk-rocku ze sztuką kompozytorską oraz elementami irlandzkiej muzyki tradycyjnej w atrakcyjną całość, której dobrze się słucha".
WERCHOWYNA (26 lutego, Warszawa)
Tradycyjny Werchowynowy koncert w Auli Politechniki Warszawskiej (godz. 20:00).
W programie tradycyjne ukraińskie kolędy i pieśni wielogłosowe.
Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.
WARSZTATY TRADYCYJNYCH PIEŚNI PODHALAŃSKICH (23-24 lutego, Kraków)
Warsztaty poprowadzi Hania Chowaniec-Rybka - artystka obdarzona pięknym głosem i wybitą muzykalnością - urodziła się i wychowała na Podhalu, w rodzinie pielęgnującej tradycję, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Posiada wyjątkową umiejętność łączenia tradycyjnej muzyki polskiej z nowymi, współczesnymi brzmieniami. W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmen'a Bennie Maupin'a. Efektem tej współpracy jest płyta "Early Reflections", na której znajdują się m.in. kompozycje inspirowane melodiami ludowymi Podhala.
Zajęcia będą odbywać się w dwóch grupach:
gr I (początkująca), godz. 10:00 - 13:00 (sobota i niedziela)
gr II (zaawansowana), godz. 14:30 - 17:30 (sobota i niedziela)
Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia i szczegółowe informacje: fundacjakrzenie@wp.pl, Fundacja Korzenie
miejsce: ul. Kanonicza 15, Kraków
kolejne płyty z wydawnictwa ARC Music
MUSIC OF SARDINIA
Tomoe-ryu Yutakadaiko
JAPANESE DRUMS
Joji Hirota & Hiten Ryu Daiko
JAPANESE DRUMS
TRIFON ZAREZAN - bałkańskie święto wina (14 lutego, Warszawa)
Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, jest świętowane przez hodowców winorośli, karczmarzy, oraz wszystkich miłośników wina. Obrządek tego święta polega na podcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę.
Zabawa odbędzie się w klubie Karuzela (ul. St. Konarskiego 85, Warszawa) we czwartek 14 lutego o godz. 20:00; wstęp - 15 zł
Zagra zespół Sarakina, a rytuał podcinania winorośli i tańce bułgarskie poprowadzi Stojan Uzunov.
KUSOKI - tradycyjna zabawa taneczna kończąca karnawał (9 lutego, wieś Ciekoty, Góry Świętokrzyskie)
Kuse dni, mięsopusty, diabelskie dni albo po prostu ostatki - tak nazywano w Polsce trzy ostatnie dni przed środą popielcową, w które oddawano się wesołości do szaleństwa, odbywano kuligi, tańczono dniem i nocą. Celem było wytańczyć się i wybawić przed reżimem zbliżającego się postu. "Lniane" tańce obrzędowe miały zaowocować urodzajem lnu i konopi, potrzebnych na co dzień w gospodarstwie do wyrobu ubrań, oleju i sznurów. Ostatki były też szczególnym czasem dla kobiet. Panny na wydaniu "zaprzęgano" do drewnianej kłody, którą miały ciągnąć publicznie po całej wsi do miejsca zabawy. Ciągnięcie kloca miało być karą za niepodjęcie w porę obowiązku założenia rodziny i zbyt długiego cieszenia się swobodami wolnego stanu. Często musiały się też wykupić tzw. fundą, czyli okupem (wódka) za uciechy stanu wolnego, będący jednocześnie ofiarą w intencji rychłego zamążpójścia.
KUSOKI 2013 odbędą się 9 lutego 2013, we wsi Ciekoty (Góry Świętokrzyskie). Tradycyjna zabawa taneczna kończąca karnawał odbędzie się w rytmach świętokrzyskich poleczek, walczyków, obertasów. Na drewnianej podłodze, jak dawniej bywało. Kusoki to jedyna okazja, aby wspólnie z tancerzami z ZpiT Ciekoty zatańczyć "Na len, na konopie" - kusokowy taniec obrzędowy. Do tańca przygrywać będą jedni z najlepszych muzykantów z regionu świętokrzyskiego Kapela Ciekoty w składzie: Piotr Grzegorczyk (bęben), Grzegorz Michta (akordeon), Adam Młodawski (śpiew, kontrabas), Ernest Ściegienny (klarnet), Kamil Powrózek (skrzypce). O swojskie zakąski i napitek zadbają ciekockie gospodynie.
Izba biesiadna przy agroturystyce "Nad wodą", Ciekoty 27 (za sklepem wiejskim).
Wstęp: 25 zł., start godz. 19:00
Ilość miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje pod nr tel. 0-662565217, email:fundacjakorzenie@wp.pl
Organizator: Fundacja Korzenie
Piąta edycja festiwalu MAZOVIA GOES BAROQUE (15-24 lutego, Warszawa, Pruszków, Łochów)
Pierwszą odsłonę tegorocznego festiwalu zdominuje muzyka wokalna w różnych wcieleniach. Poznamy proste i wyrafinowane formy poetyckie średniowiecza, renesansu i baroku. Posłuchamy twórczości wielkich poetów i kompozytorów jak Guillaume de Machaut i Martin Codax, ale też twórców anonimowych. Posłuchamy muzyki barokowej towarzyszącej tekstom włoskim, francuskim, niemieckim, łacińskim i... hebrajskim. Będziemy na dworach, w kościołach, w teatrach operowych, ale też na ulicach miast.
W programie:
:: Parlar cantando - XIV-wieczna muzyka z północy Włoch
:: Fermate il Passo - narodziny recytatywu na pograniczu poezji i muzyki we Włoszech w początkach XVI wieku
:: Loing de vous - muzyka Guillaume'a de Machaut na XIV-wiecznym dworze francuskim
:: Cantigas de amigo - Martin Codax (XIII w.)
:: Sztuka madrygału (C. Monteverdi, J. Arcadelt, C. de Rore, J. des Prés, C. Gesualdo, S. Lacorcia, E. Rotem, G. Frescobaldi)
:: Il Mantovano Hebreo - muzyka Salomone Rossiego
:: Kosmopolityczne Niemcy (G.F. Händel, J.J. Quantz, J.D. Zelenka)
:: Jean-Philippe Rameau - opera, której nie było
Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.
DZICZKA, koncert KOLĘDY Z PODLASIA (20 stycznia, Warszawa)
Kolędy z Podlasia w wykonaniu zespołu Dziczka
:: 20 stycznia 2013 r., godz. 12:15 (oraz do mszy o godz. 11:00)
:: podziemia kościoła pokamedulskiego, ul. Dewajtis 3
:: wstęp wolny
Po koncercie będzie można kupić najnowszą płytę Dziczki - Kolędy z Podlasia.
FOLKOWY FONOGRAM ROKU i FONOGRAM ŹRÓDEŁ
Ruszył konkurs Polskiego Radia na najlepsze płyty z muzyką folkową i tradycyjną 2012 roku.
Do 12 lutego radiowa Dwójka czeka na zgłoszenia do konkursu na najlepszą płytę folkową (Folkowy Fonogram Roku) oraz najlepszy album z muzyką tradycyjną (Fonogram Źródeł). Konkurs dotyczy płyt wydanych w minionym roku w Polsce. Laureaci zaprezentują się podczas XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbędzie się w dniach 16-19 maja br. Wstępne wyniki zostaną ogłoszone 26 marca.
W jury konkursu "Folkowy Fonogram Roku 2012" zasiadają: Dariusz Anaszko (portal etno.serpent.pl), Bartek Chaciński (tygodnik "Polityka", Program 2 Polskiego Radia), Andrew Cronshaw (muzyk, dziennikarz - Wielka Brytania), Tomasz Janas (dziennikarz niezależny), Piotr Kędziorek (Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Program 2 Polskiego Radia), natomiast skład jury konkursu "Fonogram Źródeł 2012" prezentuje się następująco: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor - redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Anna Szotkowska, Anna Szewczuk, Piotr Kędziorek, Kuba Borysiak (Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Program 2 Polskiego Radia).
:: Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Polskie Radio S.A., al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa, z dopiskiem "Folkowy Fonogram Roku" lub "Fonogram Źródeł". Fonogram może zgłosić zespół lub wydawca.
:: Regulamin, formularze oraz dodatkowe informacje na stronie Festiwalu.
WARSZTATY TRADYCYJNEJ PIEŚNI POLSKIEJ, prowadzi Adam Strug (25-27 stycznia, Sopot)
Spotkania śpiewacze prowadzone przez Adama Struga można bez przesady określić mianem 'podróży w czasie'. Uczestnicy - sokratejską metodąmajełtyczną - sami w sobie odkrywają właściwą im siłę i barwę głosu. Każda z nich, według prowadzącego, jest niezbędnym komponentem śpiewającego polskie pieśni stadła. Cechą tego śpiewu jest bowiem śpiew 'po prostu', w którym nie idzie o autoekspresję, czy autoprezentację. Śpiewacy są w tej muzyce instrumentami za sprawą których od wieków opowiadana jest ta sama historia: o miłości i śmierci. Przedmiotem spotkań będą kurpiowskie liryki miłosne i tamtejsze pieśni nabożne.
HARMONOGRAM: piątek - 18:00-21:00 :: sobota - 12:00-14:00 (przerwa) 16:00-18:00 :: niedziela - 12:00-14:00 (przerwa) 16:00-18:00
ZGŁOSZENIA: Koszt - 150 zł :: Miejsce - Sopocka Scena Off de BICZ (sala prób). Biuro czynne od pon.-pt. w godz. 10:00-17:00 (al. Mamuszki 2, Teatr Na Plaży, Sopot) :: Udział: (po uprzednim potwierdzeniu na liście obecności u koordynatora) poprzedzony wpłatą - bezzwrotnej zaliczki (80zł), - pełnej opłaty (150 zł) :: Termin uiszczenia opłaty: do 17 stycznia 2013 r.
Koordynator - Beata Szalkowska :: tel. - 58 555 22 34, 603-332-390 :: e-mail: bszalkowska@sopot.pl (UWAGA: osoby zgłaszające swój udział e-mailowo proszę o pozostawienie do siebie numeru kontaktowego) :: ilość miejsc ograniczona
Więcej informacji, nr konta itp.: www.offdebicz.sopot.pl.
Kolejne edycje: 22-24 II 2013 r. - Weronika Grozdew-Kołacińska (Polska/Bułgaria) :: 29-31 III 2013 r. - Agata Hartz (Polska) :: 26-28 IV 2013 r. - Ewa Grochowska (Polska)
STARY NOVY GOD Prawosławny Sylwester w Składzie Butelek! (11 stycznia, Warszawa)
Skład Butelek jako jedno z pierwszych miejsc w Warszawie rozpoczął świętowanie prawosławnego nowego roku!!! Tym razem o północy muzyczna niespodzianka - tańce i hulanki do muzyki na żywo!!!
Przy wejściu - bimber, o północy - szampan!!!
DJ Wojcio i szalone tańcowanie przy Słowiańskiej Diskotece do bitów wschodnich, klezmerskich i cygańskich!!!
wstęp 10 zł
Skład Butelek, 11 listopada 22
piątek, 11 stycznia, godz. 21:00
Aktualne informacje: 2022 r. | Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.