informacje związane z muzyką tradycyjną, ludową, folkową, etniczną, world music i innymi nieoczywistymi dźwiękami;
ciekawe wydarzenia, festiwale, koncerty, inicjatywy; informacje o artystach; nowości i starocie płytowewybrane premiery z 2018 r.:

Kapela ze Wsi Warszawa - RE:AKCJA MAZOWIECKA  Mimochodem - LEŚMIAN LEŚMIAN  Andrzej Bienkowski - PIĘCIU OD BOGUSZA

Wielbłądy - CZAS NGONI  Svitlana Nianio - KYTYTSI (reedycja płyty z 1999 r.)  Matragona - ANARTI
Muzyczna Galeria Folkowa

ul. Bracka 3 lokal 2 B
(domofon 19, klatka w podwórku!)


Kontakt telefoniczny:
+48 501-061-713
lub +48 501-061-733
(22) 621 63 67

Muzyczna Galeria Folkowa, www.folk.pl
Serdecznie zapraszamy!!!


aktualności: nowości płytowe i ciekawe wydarzenia 2018 r. / 2019 r.

polecamy festiwale:  
28. Festiwal Mikołajki Folkowe 2018 (30 listopada-2 grudnia, Lublin) Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2016 (18-23 kwietnia, Warszawa) 6. FESTIWAL NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA (18, 23-27 kwietnia, Warszawa) Festiwal muzyki tradycyjnej 'NA ROZSTAJNYCH DROGACH' (1-5 lipca, Roztocze Zachodnie/Lasy Janowskie) XX. Festiwal 'Z wiejskiego podwórza' (24-26 lipca, Czeremcha)12. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur (24.09-01.10, Warszawa) 9. Międzynarodowy FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA (19-23 listopada, Warszawa) 

archiwum:
2017/2018; 2016 r.; 2015 r.; 2014 r.; 2013 r.; 2012 r.; 2011 r.


Karolina Cicha - 'MIĘKKIE MASZYNY'

STARE ale NOWE (stare płyty, nowe w sklepiku):

Karolina Cicha - MIĘKKIE MASZYNY - to mieszanka avant-popu z energią rocka. W piosenkach usłyszeć można też elementy myślenia etnicznego, czegoś, co się bierze w muzyce z rytuału. [...] Gościnnie wystąpili: Tomasz Budzyński i Mamadou Diouf.

Karolina Cicha - DO LUDOŻERCÓW - [...] jego wiersze tylko z pozoru są nie-muzyczne. Okazuje się, że ich rytm narzuca niekiedy zaskakująco współczesną stylistykę: punkrockową, hiphopową, reggae. [...] Różewicz, którego chciałam pokazać to Różewicz ponowoczesny, apokaliptyczno-komiczny, Różewicz ironiczny i liryczny.

Karolina Cicha - DO LUDOŻERCÓW
więcej

karnawałowy koncert MAMADOU & SAMA YOON (19 stycznia, Warszawa) - KONCERT ODWOŁANY

miejsce: Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a, Warszawa
koncert: godz. 19:00
z cyklu: ALTER WAWER

Założycielem i liderem kolektywu jest dziennikarz, muzyk i intrygujący wokalista, Senegalczyk Mamadou Diouf. W języku wolof, rodzimym języku Mamadou, "sama yoon" oznacza: "moja droga, mój wybór", co bezbłędnie określa muzyczne credo zespołu. Każdy ich występ to pełen ekspresji tygiel afrykańskich tradycji, kultur i muzycznych gatunków. Przepełniony magicznym transem afrobeat spotyka się z wciągającym do tańca radosnym funkiem, a leniwie, choć z dużym pulsem, kołyszące reggae przeplata się z pełnym refleksji pustynnym bluesem.

karnawałowy koncert MAMADOU & SAMA YOON (19 stycznia, Warszawa)

ODPUST ZUPEŁNY (12 stycznia, Warszawa)

miejsce: sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21, Warszawa
koncert: godz. 19:00
z cyklu: ENERGIA ŹRÓDEŁ - FOLKOWE OKO

Odpust Zupełny - zespół muzyki dawnej inaczej... Zgłębia dziwną czasoprzestrzeń rozciągającą się od średniowiecza do wiejskiego odpustu. Nawiązuje do średniowiecznych dworskich tradycji Zachodu - twórczości trubadurów i truwerów piszących ku uciesze rycerzy i dworu pieśni będące echem wypraw krzyżowych i bitew, wydarzeń politycznych, uniesień i przygód miłosnych. [...] Na repertuar Odpustu składają się pieśni rycerskie, patetyczne, satyryczne i wręcz frywolne, dawna "piosenka biesiadna" oraz średniowieczne i renesansowe tańce. Oprócz tego zespół gra również piosenki i melodie, które można jeszcze czasem usłyszeć na wyprawach krzyżowych.

ODPUST ZUPEŁNY (12 stycznia, Warszawa)

Czeremszyna - TĘSKNOTY | YEARNINGS

Czeremszyna - TĘSKNOTY | YEARNINGS
   ... czekam na Ciebie ... tęsknię ... nie płaczę ... przychodzisz we wspomnieniach ... uśmiecham się ...
   od momentu ujrzenia tego świata, od pierwszego oddechu stajemy się integralnym i nierozłącznym, paradoksalnie nieprzemijającym, elementem procesu ... zwanym przemijaniem ... przemija czas, życie; coś w międzyczasie się kończy ... coś jednocześnie zaczyna ... w pogoni za czymś bliżej nie określonym ... szczęściem? ... często nie dostrzegamy strat ... refleksja przychodzi zbyt późno ... znowu nie zdążyliśmy ... a tyle jeszcze mieliśmy do przekazania ... cierpimy ... przystańmy na chwilkę ... wsłuchajmy się w otaczającą nas przestrzeń ... pozwólmy dogonić się tęsknotom ... obudzą się wspomnienia ... przecież tęskniliśmy od zawsze ... niezależnie od wieku ... za czymś ...

więcej

Janusz Prusinowski Kompania - PO ŚLADACH | IN THE FOOTSTEPS

Janusz Prusinowski Kompania - PO ŚLADACH | IN THE FOOTSTEPS

Premiera płyty 15 grudnia

   Podążając śladami wiejskich muzykantów odkrywamy nieoczekiwane i nieoczywiste krajobrazy - muzyczne i ludzkie. Bywa że zataczamy w nich coraz to nowe kręgi, czasem wkraczamy w obszary całkiem nieznane a niekiedy odnajdujemy w nich coś niezwykle osobistego.
   Na płycie "Po śladach" znalazły się zarówno starożytne obery, wykrzykiwane wyrywasy i improwizowane mazurki jak i utwory powstałe z poetyckiej refleksji. Mam nadzieję, że ta publikacja - tak jak zdjęcie z podróży - odzwierciedla miejsce, do którego zaprowadziła nas fascynująca wędrówka w poszukiwaniu muzycznej tożsamości i wewnętrznej jedności.

więcej

MINIMAL BLOOD. tradycyjne pieśni o kobietach i krwi

MINIMAL BLOOD. tradycyjne pieśni o kobietach i krwi
   Tematem MINIMAL BLOOD są tradycyjne pieśni o kobietach i krwi. Na płycie pojawią się historie kobiet, które decydują się na zbrodnie, ale także tych, na których zbrodnia jest dokonana; kochanków, którzy giną, bo ich miłość nie jest akceptowana; boskiej kary za planowanie czyjejś śmierci; diabelskiej kary za przyczynienie się do czyjejś śmierci; świętego uniknięcia śmierci. Historie mieszające świat realny i magiczny, które niegdyś służyły zapewne wzmocnieniu moralności. Czytane przez pryzmat współczesności opowiadają o wielowątkowości losów kobiety, o ich wrażliwości i emocjonalności, niemocy, miłości.
   Projekt tworzą artyści wielu estetyk: inicjatorka, Maja Miro-Wiśniewska - wykonująca m.in. współczesną muzykę na fletach historycznych, Kasia Kadłubowska - perkusistka zanurzona w minimalizmie i konceptualizmie oraz duet Grochocki_Odorowicz, który swoim wykonaniem pieśni pogrzebowych wygrał Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2017.

więcej

Alina Jurczyszyn i Kamila Bigus - SOUND MEDITATION - from SONG LABORATORY

Alina Jurczyszyn i Kamila Bigus - SOUND MEDITATION
from SONG LABORATORY

   "Sound Meditation" - płyta założycielek zespołu Laboratorium Pieśni, Aliny Jurczyszyn i Kamili Bigus - pieśni tradycyjne, transowe, z pradawnej pamięci naszych przodków, utkane z głosów i etnicznych instrumentów, improwizacji i sennych narracji.

   Alina Jurczyszyn - wokal, shruti box, bęben szamański, instrumenty perkusyjne
   Kamila Bigus - wokal, skrzypce, rebeb turecki, bęben szamański, instrumenty perkusyjne
   oraz gościnnie: Michał Zeltman i Hubert Połoniewicz.

więcej

Óir - IN SCOTTISH CONDITION

Óir - IN SCOTTISH CONDITION
   Naszym zamysłem było pokazanie zróżnicowania muzyki szkockiej i jej wpływ na sąsiednie kraje - Irlandię i Anglię.
   ÓIR prowadzi słuchacza przez różne szkockie krainy i formy muzyczne: taneczne Strathspeys, liryczne Airs, skoczne Jigs czy piosenki.
   Na płycie znajdują sie utwory napisane lub zapisane od XVII do XIX wieku. Są to zarówno utwory tradycyjne jak i napisane przez kompozytorów, których znamy z nazwiska, ale którzy pisali utwory w idiomie szkockim tacy jak Alexander Walker czy Hewie MacDonald.

więcej

Sarakina - BALKANTRON

Sarakina - BALKANTRON
   BALKANTRON to szósty już album Sarakiny, wydany z okazji osiemnastych urodzin zespołu. W większości wypełniły go nowe autorskie kompozycje Jacka Grekowa. Do nagrań ponownie został zaproszony improwizujący wirtuoz gadułki, Peyo Peev, na co dzień solista Bułgarskiej Narodowej Radiowej Orkiestry Muzyki Ludowej. Poza bułgarskim i macedońskim folklorem Sarakina do swej muzyki włącza elementy klasyki, jazzu i szeroko rozumianej world music.

więcej

Same Suki - ACH, MÓJ BORZE

Same Suki - ACH, MÓJ BORZE
   Drugi studyjny album zespołu Same Suki - ACH, MÓJ BORZE to płyta, która powstała z chęci wyrażania siebie, taką jaką się jest. Bez cenzury. To muzyka kobiet z miasta, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać o tym, co tu i teraz.
   Punktem wyjścia dla jej powstania były melodie i teksty ludowe - te zasłyszane na podwórku, te nauczone w domu i te znalezione w książkach etnograficznych. Same Suki z poszukiwań w muzyce źródeł stworzyły płytę eklektyczną i zaangażowaną we wszystkie ważne dla zespołu sprawy - ekologię, prawa kobiet, miłość, seks, odnajdywanie siebie i swojego głosu.

więcej

BlackFace Family - AFRICAN DRUMS

BlackFace Family - AFRICAN DRUMS
   Piosenki BlackFace Family są punktem kulminacyjnym dyskotek w klubach Mzuzu, w betonowych wnętrzach, udekorowanych tylko mirror balls u sufitu. Może wydawać się eklektyczna, ale z elementów hip-hopu, dancehall'u, reggae, rnb, afro-popu, kwaito house'u i wielu innych zespół utkał lokalny, rozpoznawalny styl kukaning'inako - co znaczy spod góry Kaningina.
[...] Twiggy, odpowiedzialny za większość bitów, jest uważany za najważniejszego producenta muzyki klubowej z północy Malawi. Zespół tworzy z dwoma braćmi - czyli wokalistami Jah Facem i Sparrowem, wspomaganymi przez Kritique'a. Łączą oni malawijskie zamiłowanie do wielogłosowych melodii z przefiltrowanymi przez afrykańską wrażliwość stylizacjami rap i raga. [...]

więcej

Karolina Cicha, Elżbieta Rojek - 'JEDEN - WIELE' pieśni chwalebne wielu świątyń

Karolina Cicha, Elżbieta Rojek - 'JEDEN - WIELE' pieśni chwalebne wielu świątyń

Premiera płyty 23 listopada

   Album "Jeden-wiele" to zbiór najradośniejszych i najjaśniejszych pieśni, które można usłyszeć w świątyniach na Podlasiu, gdzie od wieków współegzystują obok siebie różne religijne tradycje. Ta płyta to połączenie tej bogatej mozaiki w jeden spójny program, w którym wszystkie religie przemawiają niejako jednym głosem. Jest to materiał bliski stylistycznie muzyce folkowej, z charakterystycznym brzmieniem instrumentów etnicznych takich jak fidel płocka, suka biłgorajska, kobyz, komancze, ud, rubab, daf czy tombak, z muzyką czasem ekstatyczną, czasem kontemplacyjną a nierzadko bliską rytuału czy obrzędu. [...]

więcej

Warszawska Orkiestra Sentymentalna - PŁYŃ WISEŁKO

Warszawska Orkiestra Sentymentalna - PŁYŃ WISEŁKO

Koncert premierowy odbył się 7 listopada 2018 r. o godz. 19:00 w Studio Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego przy ul. J. Kaczmarskiego 59

   Piosenki pochodzą z różnych czasów - sprzed pierwszej wojny światowej, z dwudziestolecia międzywojennego, a także z czasów powojennych. Opowiadają o codzienności ułanów, ich dziewcząt, ich przyjaciół, o ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości, poczuciu humoru i różnych, nie zawsze chwalebnych, skłonnościach.

więcej

Archiwalne informacje: 2017/2018; 2016 r.; 2015 r.; 2014 r.; 2013 r.; 2012 r.; 2011 r.


Jeśli wiesz o czymś czego my nie wiemy, a warto się tym podzielić, napisz: jani@folk.pl