To jest tylko fragment strony.
kliknij tu aby wyświetlić całą stronę

archiwum nowości 2012 r.

Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.


BARDZO WAŻNA INFORMACJA

   - W okresie przedświątecznym wszystkie przesyłki wysyłamy priorytetem.
   - Zamówione płyty można odebrać stacjonarnie w Muzycznej Galerii Folkowej (adres powyżej), po uprzednim umówieniu telefonicznym. Przy składaniu zamówienia należy wpisać w komentarzu chęć odbioru osobistego (prosimy podać też nr telefonu).


Rodyna - 'RODYNA'

Rodyna - RODYNA
   Zespół śpiewaczy Rodyna ze wsi Dubiażyn istnieje od 1991 roku. Powstał z inicjatywy mieszkańców wsi, Związku Ukraińców Podlasia oraz Urzędu Gminy Bielsk Podlaski. Dubiażyn – wieś położona na terenie gminy Bielsk Podlaski - to miejsce bardzo rozśpiewane i bogate w ukraińskie tradycje. Obecnie w zespole śpiewają także mieszkańcy sąsiednich wsi: Koszki, Podbiele, Knorydy i Mokre.
   W zespole w naturalny sposób następuje przekazywanie tradycji młodszemu pokoleniu, śpiewa w nim bowiem kilka pokoleń wykonawców (od 13 do 80 lat). Rodyna kultywuje folklor swojej okolicy. W repertuarze zespołu są obrzędy (wesele, chrzciny, dożynki, zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą), pieśni obrzędowe, liryczne, żartobliwe i religijne.

więcej

Lesja i Muzyki - 'ZIELONE WINO'

Lesja i Muzyki - ZIELONE WINO
   Repertuar zespołu tworzą ukraińskie pieśni ludowe zaaranżowane przez muzyków zespołu, którzy otworzyli serca, by oddać piękno w nich zawarte. Używają do tego uniwersalnego języka muzycznego, w taki sposób, by nie utracić niczego z całej palety emocji, którymi przepełniona jest muzyka ludowa Ukrainy. Jednocześnie próbują dotrzeć ze swoją twórczością do szerokiego grona odbiorców.
   ...Muzyka pełna wschodniej nostalgii, nieujarzmionej przestrzeni, w której chciałoby się ukryć chociażby część własnej tajemnicy. Oni nam opowiadają o wymiarach z pozoru poznanych, ale jednak zaskakują aranżacją i zmiennością...

więcej

Pozytyv - 'POZYTYV'

Pozytyv - POZYTYV
   Pozytyv to połączenie pasji, zamiłowania do folkloru ukraińskiego, a także chęć zabawy i kontynuacji szeroko pojętej tradycji. Powstanie zespołu to inicjatywa wokalistek, do której dołączyli się muzycy z Podlachian Folk Orchestra, tworząc niepowtarzalny styl muzyczny.
   Pozytyv to nazwa spontaniczna, pochodząca z etykiety wody mineralnej, która natchnęła członków zespołu do tworzenia energicznej muzyki.
   Dzięki zaangażowaniu całego zespołu powstała płyta pełna pozytywnej energii, na której znajdziecie piosenki pochodzące z Podlasia, a także wielu zakątków Ukrainy.

więcej

Kapela Drewutnia - 'EJ BIDA BIDA!'

Kapela Drewutnia - EJ BIDA BIDA!
   Słuchając tej płyty, spotkasz się z Bidą, która z domu chłopa do karczmy wygania, innego zaś ze strachu przed żoną w karczmie trzyma. Czasem każe się samotnemu po świecie błąkać, aż go śmierć znajdzie.
   Spróbujmy razem zajrzeć za wiejskie okiennice i posłuchać, jak dawnymi czasy ludzie sobie z Bidą radzili...

   Nasz siódmy album powstawał najdłużej z dotychczas nagranych i pokazuje bardziej zadumane oblicze zespołu. Aby nagrać tę płytę, cofnęliśmy się w czasie, wchodząc do analogowego studia sprzed 30 lat – bez komputera. Po raz pierwszy zagrały też: gajdica, lira korbowa i cymbały huculskie.

więcej

slajdowisko o Indiach - DOTYKANIE NIDOTYKALNYCH (12 grudnia, Warszawa)

Dotykanie niedotykalnych 12.12.2012; Adam Rostkowski
Miejsce: Aula Starego BUWu, Kampus Główny UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28)
Czas: środa, 20:15-21:45
Wstęp wolny!

   Od 43 lat istnieje miejsce w środkowych Indiach gdzie żyją i pracują trędowaci. Nikt ich tam nie odrzuca, nie piętnuje, a ich dzieci spokojnie mogą tam żyć i się uczyć. To miejsce nazywa się JEEVODAYA (z sanskrytu Świt życia). W tej chwili mieszka tam ponad 700 osób.
   W społeczeństwie indyjskim trąd pozbawia nie tylko zdrowia ale często także możliwości normalnego funkcjonowania społecznego. Trędowaci są wykluczeni-niedotykalni. Są wyrzuceni ze swoich domów, miast i zamieszkują kolonie. Nie dostaną pracy a ich dzieci nie mogą się uczyć z tymi "zdrowymi". Przeniesiemy się zatem tam gdzie nie docierają turyści a piękno i kolory Indii mają nieco inne odcienie. Poznamy te wszystkie dzieci, ich radości i marzenia. Dotkniemy tego co "niedotykalne".

slajdowisko o Indiach - DOTYKANIE NIDOTYKALNYCH (12 grudnia, Warszawa)

Dziczka - 'KOLĘDY Z PODLASIA'

Dziczka - KOLĘDY Z PODLASIA
   "Kolędy z Podlasia" to już druga płyta Dziczki. Składają się na nią tradycyjne pieśni zimowego cyklu obrzędowego z północnego Podlasia. Stylistyka muzyczna utworów zawartych na płycie jest zróżnicowana: od archaicznych monodycznych deklamacji do złożonych wielogłosowych pieśni pochodzących z XIX i XX wieku.

więcej

Hymny i pieśni adwentowe - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (2 grudnia, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   2 grudnia, w dniu rozpoczęcia Adwentu – szczególnego czasu oczekiwania na radosne Przyjście – odbędzie się w radiowym Studiu im. Władysława Szpilmana koncert hymnów i pieśni adwentowych.
   Hymny i pieśni adwentowe - to koncert w dwóch odsłonach. W pierwszej wystąpi Ania Broda – śpiew, Jacek Mielcarek - klarnet, ta rogato i Mateusz Szemraj - oud. W drugiej: Adam Strug - śpiew i Witek Broda - lira korbowa.

- Będą to hymny adwentowe, które pochodzą z tradycji warmińskiej - zapowiadała swój występ w "Źródłach" Anna Broda. - To repertuar zupełnie nieznany i zapomniany. Jako lokalna patriotka z serca Warmii, Olsztyna, cieszę się, że będę mogła pokazać szerszej publiczności to, co najpiękniejsze w tradycji tego regionu - mówiła artystka.

W drugiej części Adam Strug wykona pieśni z tradycji ustnej. - W warstwie tekstu są to pieśni skodyfikowane w Śpiewniku Pelplińskim z roku 1870 - mówił wokalista na antenie Dwójki.

Dwójka, Polskie Radio

XXII. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI LUDOWEJ MIKOŁAJKI FOLKOWE 2012 (6-9 grudnia, Lublin)

XXII. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI LUDOWEJ MIKOŁAJKI FOLKOWE 2012 (6-9 grudnia, Lublin)

czwartek, 6 grudnia 2012
godz. 19.00 - Mikołajkowa Scena AD Hoc Black Velvet Band, Polska

piątek, 7 grudnia 2012
11.00 - Klub Festiwalowy Folk jest drogą: Studencka Konferencja Naukowa
14.00 - Ptaszory i pędy bambusa
15.00 - bilety 5/10 zł:
- Scena Otwarta
- Megitza
23.00 - Folk Nocą Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, 10 zł

sobota, 8 grudnia 2012
11.00 - Klub Festiwalowy Warsztaty pieczenia szczodroków
12.00 - Klub Festiwalowy Trzy godziny z Hałasem - warsztaty tańca Jacka Hałasa
15.00 - Klub Festiwalowy Folk jest drogą: "Tam gdzie turysta jest gościem" - pokaz slajdów
17.00 - Scena pod Schodami Kapela Cicheckich, Polska
18.30 - Klub Festiwalowy Krótkometrażowy pokaz odzieży Moksha
19.00 - Koncert Główny bilety - 30/35 zł
- Orkiestra Św. Mikołaja, Polska
- Trebunie Tutki
- Hosoo & Transmongolia
01.00 - "Zegar bije" koncert Jacek Hałas, Polska 10 zł

niedziela, 9 grudnia 2012
11.00 - Klub Festiwalowy Warsztaty muzyczne dla dzieci (3 - 6 lat) - prowadzenie Witold Broda
12.00 - Klub Festiwalowy Warsztaty muzyczne dla dzieci (powyżej 7 lat) - prowadzenie Witold Broda
12.00 - Klub Festiwalowy Warsztaty śpiewu alikwotowego - prowadzenie Hosoo (Mongolia)
14.30 - Ptaszory i pędy bambusa
16.00 - Klub Festiwalowy Folk jest drogą: pokaz slajdów
18.00 - Scena pod Schodami Kapela Władysława Pogody, Polska
19.00 - Hello Folks! bilety - 15/20 zł
- Lia Fáil, Polska
- Roberto DeLira i Kompany
- Niburta, Węgry


Andrzej Bieńkowski - 'OSTATNI WIEJSCY MUZYKANCI'

Andrzej Bieńkowski - OSTATNI WIEJSCY MUZYKANCI
   Autor dociera do zapomnianej, ekspresyjnej muzyki i grających ją wiejskich muzykantów. To ciekawie napisana, pełna anegdot opowieść o ostatniej generacji tych muzyków, ich obyczajach, emocjach, tajemnicach.
   Wiedza, jakiej dostarcza – tyleż adeptowi etnografii, co miłośnikowi muzyki - jest unikatowa, tego "nie uczą w szkole", a tym bardziej w mediach, pełnych wyświechtanych stereotypów.
   Największą część książki stanowią jednak zdjęcia, kreślone malarskim talentem autora, w których odbija się pełne paradoksów, dzisiejsze życie pozagrobowe muzyki tradycyjnej: bieda, starość i opuszczenie miesza się tu z uznaniem i dumą, a trzeźwe, praktyczne chłopskie spojrzenie z zabobonami, aberracjami i uczuciowością.
         Antoni Beksiak 2012

więcej

"15 i pół" - JUBILEUSZ KAPELI ZE WSI WARSZAWA (2 grudnia, Fabryka Trzciny, Warszawa)

   Do wspólnego świętowania na scenie warszawskiej Fabryki Trzciny zespół zaprosił tak znakomitych muzyków jak m.in.: Leszek Możdżer, Tymon Tymański, Pablopavo, Dj Feel-X (Kaliber 44), zespół Stasia Rajkowskiego z Rakowicz oraz wielu innych.

   Od 1997 roku grupa podbija sceny najważniejszych festiwali i sal koncertowych świata, stając się muzyczną wizytówką Polski. Zespół ma na swoim koncie nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings, w 2004 roku Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer". Ich ostatni album "Nord" znalazł się na drugim miejscu plebiscytu World Music Chart Europe, a także otrzymał nagrodę niemieckich krytyków muzycznych. Zespół współpracował z takimi legendami muzyki etnicznej jak szwedzka Hedningarna czy pochodzącą z Galicji Mercedes Peón. W tym roku grupa została uhonorowana Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   Wejście na koncert będzie możliwe tylko na podstawie imiennych zaproszeń. Będzie można je zdobyć w różnorakich audycjach radiowych w tym tygodniu, a także przez fanpage www.facebook.com/KarrotKommando - pierwszy konkurs już 21.11.2012.

'15 i pół' - JUBILEUSZ KAPELI ZE WSI WARSZAWA (2 grudnia, Fabryka Trzciny, Warszawa)

Sarakina - 'DANCE OF FIRE'

Sarakina - DANCE OF FIRE
   Zawarte na płycie kompozycje prezentują szeroką paletę dźwiękowo-instrumentalną. Wciągają słuchacza w intrygującą muzyczną podróż po Bałkanach. Pełne ekspresji ogniste tańce z wyeksponowanym iskrzącym brzmieniem dud, ludowych skrzypiec gadułki czy klarnetu kontrastują z lirycznymi i nostalgicznymi balladami o melodyce okraszonej nutą akordeonu i bałkańskiego fletu kaval. Kameralne instrumentarium brzmi jak orkiestra łącząca archaiczną ornamentykę instrumentów etnicznych ze współczesnymi etno-jazzowymi rytmami.
   W nagraniach wziął udział specjalny gość z Bułgarii, Peyo Peev, wirtuoz gry na ludowych skrzypcach o nazwie gadulka.

więcej

FOLKOWY SYLWESTER Z CZEREMSZYNĄ (31 grudnia, Czeremcha na Podlasiu)

FOLKOWY SYLWESTER Z CZEREMSZYNĄ:
Data - 31.12.2012, godz. 20.00
Miejsce - Gminny Ośrodek Kultury, Czeremcha, ul. 1 Maja 77 (sala duża - biesiadno-taneczna, sala kominkowa - na słodko)
Rezerwacja miejsc - do 10 grudnia 2012 r.,
Więcej informacji - e-mail:czeremszyna2@wp.pl; www.czeremszyna.pl
Koszt - 170 zł / osoba (w cenie zapewniamy smakołyki podlaskiej kuchni: dania gorące, zimne przystawki, ciasta, napoje zimne i gorące, 1/2 l mocnego alkoholu na parę, wina, szampan do toastu oraz super zabawę przy folkowej muzyce do "białego rana").
Muzyka - zespół Czeremszyna + muzyka mechaniczna

FOLKOWY SYLWESTER Z CZEREMSZYNĄ (31 grudnia, Czeremcha na Podlasiu)

Nordic - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (18 listopada, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   W najbliższą niedzielę, 18 listopada, odbędzie się trzeci z serii koncertów z cyklu Muzyczna Scena Tradycji. Tym razem wystąpi szwedzka grupa Nordic. Radiowa Dwójka zaprasza do Studia im. W. Szpilmana na godz. 16.00. Wstęp na koncert po zdobyciu darmowych wejściówek, transmisja na antenie i stronie internetowej Dwójki.
   Nordic to szwedzkie trio specjalizujące się w muzyce ludowej, ale zarazem niestroniące od muzycznych eksperymentów. Niezwykłe połączenie instrumentów zapewnia zespołowi niepowtarzalne brzmienie, a skłonność do improwizacji sprawia, że koncerty grupy pozostają niezapomnianym przeżyciem. Wyjątkowy entuzjazm oraz wdzięk sceniczny przyniosły triu znaczące sukcesy zarówno w rodzinnej Szwecji, jak i za granicą.

Zespół tworzą: Anders Löfberg - wiolonczela, Magnus Zetterlund - mandolina oraz Erik Rydvall - nyckelharpa.

   Kolejny koncert w ramach "Muzycznej Sceny Tradycji" odbędzie się 2 grudnia br.

Dwójka, Polskie Radio

Dziczka - KONCERT PIEŚNI ZADUSZNYCH (18 listopada, Warszawa)

godz. 15:00, sala prowincjalska klosztoru oo. Dominikanów w Warszawie, ul. Freta 10

koncert ludowych pieśni zadusznych z Podlasia, Polesia oraz z Ukrainy Wschodniej
   Treścią tych pieśni są opowieści Duszy Zmarłego - o śmierci, o sensie życia, o swoich wędrówkach i spotkaniach na Tym i na Tamtym Świecie. Pieśni zaduszne tworzą szczególny klimat zadumy, wyciszenia, czasem smutku,a razem z tym pokoju, w którym będziemy wspólnie wspominać swoich bliskich zmarłych.

Dziczka - KONCERT PIEŚNI ZADUSZNYCH (18 listopada, Warszawa)

PIEŚNI BAGIEN / PIEŚNI SPOD NIEBIESKIEJ (14-15 listopada, Lublin)

PIEŚNI BAGIEN / PIEŚNI SPOD NIEBIESKIEJ (14-15 listopada, Lublin)

PIEŚNI BAGIEN
14 XI godz. 19.00

tradycyjne pieśni z białoruskiego Polesia
- koncert śpiewaczek z wioski Kozły
- film "Olmany" (reż Jagna Knittel, 2012)

PIEŚNI SPOD NIEBIESKIEJ
15 XI godz. 19.00

tradycyjna muzyka Roztocza:
- Bronisław Bida (skrzypce),
- zespół śpiewaczy z Łukowej
+ pieśni z Łukowej i Chrzanowa - uczestnicy warsztatów

Koncerty odbywają się w Warsztatach Kultury (ul. Popiełuszki 5)
wstęp wolny


JESIENNE MAZURKI 2012 (16-18 listopada, Warszawa)

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
ul. Elektoralna 12, Warszawa

16.11.2012 (piątek)
godz. 18:00-21:00 - próba Wielkiej Orkiestry Gaców (Chór Szerszeni) - prowadzenie Maciej Żurek - Stowarzyszenie Tratwa

17.11.2012 (sobota)
godz. 10:00-13:00 - próba Wielkiej Orkiestry Gaców
godz. 15:00-18:00 - warsztaty z Janem Gacą, prowadzenie Janusz Prusinowski - Wszystkie Mazurki Świata
godz. 19:00 - pokaz filmu Muzykanci Gace z Radomskiego, przedstawienie publikacji 3xGace. Mistrzowie i Uczniowie
19:30-2:00 - zabawa taneczna przy kapeli Jana Gacy, i kapelach wszystkich obecnych uczniów

18.11.2012 (niedziela)
godz. 16:00 - pokaz filmu DVD dołączonego do książki Andrzeja Bieńkowskiego Ostatni wiejscy muzykanci
Miasto a wieś: stereotypy, etosy, granice folkloru - rozmowa Zbigniewa Benedyktowicza i Andrzeja Bieńkowskiego
ok. godz. 17:30 - wystawa Między nami
ok. godz. 19:00 - zagrają: Trio Janusza Prusinowskiego i inne kapele.

JESIENNE MAZURKI 2012 (16-18 listopada, Warszawa)

Andrzej Bieńkowski - '3 x GACE. Mistrzowie/Uczniowie'  Andrzej Bieńkowski - 'Ostatni Wiejscy Muzykanci'

Raza Khan - CALL OF THE SOUL

Raza Khan - CALL OF THE SOUL
   Raza Khan to suficki muzyk, śpiewak i kompozytor; doskonały improwizator, dysponujący niespotykaną skalą głosu. Śpiewa w językach urdu i pendżabskim. Jako siedmioletni chłopiec zaczął pobierać naukę śpiewu u Ustada Shafgara Alego Khana, kontynuatora liczącej pięć stuleci tradycji muzyki sufickiej Sham Chourasi Gharana.
   Raza Khan był jedną z gwiazd tegorocznego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

więcej

WARSZTATY TRADYCYJNYCH PIEŚNI PODHALAŃSKICH (17-18 listopada, Kraków)

Warsztaty poprowadzi Hania Chowaniec-Rybka - artystka obdarzona pięknym głosem i wybitą muzykalnością - urodziła się i wychowała na Podhalu, w rodzinie pielęgnującej tradycję, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Posiada wyjątkową umiejętność łączenia tradycyjnej muzyki polskiej z nowymi, współczesnymi brzmieniami. W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmen'a Bennie Maupin'a. Efektem tej wspołpracy jest płyta "Early Reflections", na której znajdują się m.in. kompozycje inspirowane melodiami ludowymi Podhala.

Zajęcia będą odbywać się w dwóch grupach:
gr I, godz. 10:00 - 13:00 (sobota i niedziela) - grupa dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę ze śpiewem tradycyjnym lub mających niewielkie doświadczenie wokalne;

gr II, godz. 14:00 - 17:00 (sobota i niedziela) - grupa dla osób zaawansowanych, mających min. kilkuletnie doświadczenia wokalne, muzykujących itp.

Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia i szczegółowe informacje: fundacjakrzenie@wp.pl, www.fundacjakorzenie.eu

WARSZTATY TRADYCYJNYCH PIEŚNI PODHALAŃSKICH (17-18 listopada, Kraków)

nowe, stare-nowe, znów dostępne

Djivan Gasparian, Sergei Karapetian, Mkrtich Malkhasian 'THE ART OF THE ARMENIAN DUDUK'
Djivan Gasparian
THE ART OF THE ARMENIAN DUDUK
Babooshki 'KOLĘDY I SZCZEDRIWKI'
Babooshki
KOLĘDY I SZCZEDRIWKI
Ania z Zielonego Wzgórza 'ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA'
Ania z Zielonego Wzgórza
ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

BAŁKAŃSKIE INSPIRACJE 2012 (14-17 listopada, Warszawa)

   Od 14 do 17 listopada 2012 roku Dom Kultury Rakowiec stanie się miejscem, gdzie będzie można usłyszeć muzykę w najlepszym wykonaniu oraz zobaczyć sztukę w najbardziej alternatywnej formie. Nie zabraknie również spotkań i warsztatów z artystami. A wszystko to odbywać się będzie pod wspólnym motywem Bałkańskich Inspiracji.

14.11.2012 (środa), godz. 18:00
Wystawa otwierająca Festiwal pt. Gniazdo punktów; autorki: Ksenija Pantelič i Jovana Cosič, Serbia, wstęp wolny
godz. 20:00 Sefardyjska esencja muzyki: koncert Damira Imamoviča - Sevdah, Bośnia, wstęp: 20 zł

15.11.2012 (czwartek), godz. 17:00, wstęp wolny
Wieczór filmowy: Sevdah (reż. Marina Andree Škop); godz. 18:30 panel dyskusyjny: Wpływy bałkańskie w muzyce i kulturze polskiej, prowadzący: Maciej Szajkowski; godz. 20:30 Gucza - serbski Woodstock (reż. Milivoj Ilić).

16.11.2012 (piątek), godz. 19:00, wstęp: 10 zł
Nowa bałkańska jakość: koncert Sokół Orkestar, Kraków

17.11.2012 (sobota), godz. 19:00, wstęp: 15 zł
Powrót do korzeni: koncert Balkan Sevdah Akustik, Warszawa
godz. 20:00 Bałkańska cyganeria: koncert Tsigunz Fanfara Avantura, Poznań

Istnieje możliwość wykupienia karnetu na cały festiwal (wejścia na wszystkie koncerty), koszt 30 zł od osoby.

BAŁKAŃSKIE INSPIRACJE 2012 (14-17 listopada, Warszawa)

zapowiedź wydawnicza - premiera już wkrótce

Sarakina - DANCE OF FIRE
   Już wkrótce ukaże się najnowsza płyta Sarakiny pt. DANCE OF FIRE. Będzie to już czwarty album grupy po płytach "Sarakina" (2001), "Junction" (2004) i "Fryderykata" (2008).
   W nagraniach wziął udział specjalny gość z Bułgarii, Peyo Peev, wirtuoz gry na ludowych skrzypcach o nazwie gadulka.

Sarakina - 'DANCE OF FIRE'
więcej

Koncert muzyki etnicznej z Madagaskaru (27 października, godz. 17:00, Warszawa)

Koncert charytatywny
Désiré Dauphin Rasolomampionona - gitara, śpiew w jęz. malgaskim (i innych)
Joseph Rakoto - przeszkadzajki, harmonizacja głosowa
Warszawa, al. Solidarności 74 (kościół ewangelicko-reformowany)
bilety: 10 zł (to cegiełki na sierociniec na Madagaskarze)

   Utwory pochodzą z poszczególnych regionów Madagaskaru, bądź są powszechnie znanymi na Madagaskarze szlagierami. Muzyka ta świetnie wprowadza w refleksyjny nastrój, oddający piękne krajobrazy Madagaskaru - bezkresnych stepów, skalistych wzgórz, łańcuchów górskich i spowitych mgłą horyzontów.
   Celem koncertu jest wsparcie finansowe sierocińca "Akany Tsimoka" usytuowanego w Anosy Avaratra, dystrykt Antananarivo-Avaradrano, region Analamanga na Madagaskarze.
   Sierociniec ten daje obecnie schronienie około 60 dzieciom w różnym wieku od 2 do 19 lat. Działa na zasadzie rodzinnego domu dziecka. Zapewnia dzieciom w miarę możliwości finansowych, oprócz potrzeb bytowych, dostęp do szkół, opieki lekarskiej, również naukę zawodów dla starszej wiekowo grupy, np. jako stolarz, ślusarz lub przy naprawie urządzeń mechanicznych lub komputerów. Mimo starań ze strony pracowników sierocińca często brakuje środków na zakup żywności, ubrań, książek, czy artykułów szkolnych.
   Zebranie środków finansowych odbędzie się poprzez sprzedaż "cegiełek" o wartości 10 zł każda, stanowiących jednocześnie opłatę za wstęp na koncert. Istnieje możliwość wykupienia przez każdego uczestnika koncertu dowolnej ilości "cegiełek".

Koncert muzyki etnicznej z Madagaskaru

Otako - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (28 października, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   W najbliższą niedzielę, 28 października, odbędzie się drugi z serii koncertów z cyklu Muzyczna Scena Tradycji. Tym razem zagra zespół Otako oraz muzycy z Suwalszczyzny. Radiowa Dwójka zaprasza do Studia im. W. Szpilmana na godz. 16.00. Wstęp na koncert po zdobyciu darmowych wejściówek, transmisja na antenie i stronie internetowej Dwójki.
   Zespół Otako powstał w Suwałkach w 2008 roku. Podstawę jego repertuaru stanowi materiał zebrany podczas wypraw do najstarszych skrzypków Suwalszczyzny: Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko. Zespół tworzą: Piotr Fiedorowicz - skrzypce, śpiew, gitara; Karol Halicki - gitary; Zymek Szulc - perkusja. Grupa zdobyła drugą nagrodę na XIII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2010".
   Oprócz Otako wystąpią: Kapela w Składzie oraz muzycy ludowi - Stanisława Czuper i Stanisław Olszewski.
   Kolejne koncerty "Muzycznej Sceny Tradycji" odbędą się 18 listopada i 2 grudnia br.

Dwójka, Polskie Radio

zapowiedź wydawnicza - premiera listopad 2012

Dziczka - KOLĘDY Z PODLASIA
   Już wkrótce ukaże się nowa płyta Dziczki. Tym razem będzie to płyta z kolędami pt. "KOLĘDY Z PODLASIA", na której znajdzie się 18 utworów związanych z zimowymi świętami i obrzędami z północnego Podlasia - kolęd, pieśni noworocznych oraz "hohotuch" (noworocznych teatralnych widowisk z Kozą, Koniem lub Żurawiem oraz pieśni, jakie im towarzyszą).

Płyta ukaże się nakładem wydawnictwa KONADOR.

Dziczka - 'KOLĘDY Z PODLASIA'
więcej

Andrzej Bieńkowski - '3 x GACE. Mistrzowie/Uczniowie'

Andrzej Bieńkowski - 3 x GACE. MISTRZOWIE / UCZNIOWIE.
   3xGACE to książeczka ze zdjęciami i dwie płyty CD o jednej z najświetniejszych kapel rodzinnych z Radomskiego - kapeli Gaców - oraz o ich młodych uczniach. Założycielem kapeli w końcu lat 1940. był Piotr Gaca, grali też: Jan, Władysław, Stanisław i Stefan - wszyscy Gace! Nagrania Gaców są na pierwszej płycie.
   Wyjątkowość Gaców to nie tylko znakomita muzyka. Równie ważne jest to, że wychowali wielu uczniów. Dziś stanowią oni czołówkę skrzypków grających wiejską muzykę: Janusz Prusinowski, Maciej Żurek, Ewa Grochowska, Mateusz Niwiński, Katarzyna Zedel, Marcin Drabik i wielu innych.
   To oni w przyszłości będą decydować o kształcie muzyki wiejskiej. Ich nagrania znajdują się na drugiej płycie.

więcej

MIKOŁAJKI FOLKOWE (6-9 grudnia, Lublin)

   7 grudnia 2012 roku w ramach Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" po raz dwudziesty odbędzie się konkurs dla młodych zespołów folkowych "ScenaOtwarta". Mogą w nim wziąć udział wszystkie zespoły inspirujące się tradycyjną muzyką Polski i świata.

   Celem tego konkursu jest stworzenie szansy zaistnienia przedszerszą publicznością młodym i debiutującym zespołom folkowym. Dobre zespoły zostają zauważone i docenione, nie tylko przez publiczność, ale i wydawców płyt i organizatorów innych festiwali.
   Jaki zespół jest dobry? Kryteria oceny, jakimi posługują się jurorzy przywyborze najlepszego zespołu, nie są szczegółowo sprecyzowane. Ważna jest oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów.
   W jury zasiadają co roku muzycy, dziennikarze oraz naukowcy, na co dzień zajmujący się kulturą tradycyjną. Na przestrzeni ostatnich osiemnastu lat na "Scenie Otwartej" swoje pierwsze nagrody i wyróżnienia zdobywały takie zespoły jak: Żywiołak, Kapela ze Wsi Warszawa, Czeremszyna, Matragona, Lautari, Gadająca Tykwa, Balkan Sevdah, Jar, Rzepczyno Folk Band, Percival Schuttenbach, OVO, Się Gra, Psio Crew, Burdon, Chłopcy kontra Basia, Folknery czy Stara Lipa.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Festiwalu.

MIKOŁAJKI FOLKOWE, konkurs Scena Otwarta (6-9 grudnia, Lublina)

EtnoUgór - Jedna Europa Wiele Kultur II (10 listopada, Warszawa)

MERCEDES PEÓN + KAPELA ZE WSI WARSZAWA
AIRTIST + PABLOPAVO i PRACZAS


sobota, 10 listopada 2012, Palladium, ul. Złota 7/9, Warszawa
19:00 - otwarcie klubu; 20:00 - Pablopavo i Praczas; 21:15 - Kapela ze Wsi Warszawa; 22:15 - Mercedes Peón; 23:30 - Airtist

Kapela ze Wsi Warszawa, Nord - EtnoUgór 10 listopada 2012, Warszawa, Palladium Mercedes Peón - EtnoUgór 10 listopada 2012, Warszawa, Palladium   Pablopavo & Praczas - EtnoUgór 10 listopada 2012, Warszawa, Palladium Airtist - EtnoUgór 10 listopada 2012, Warszawa, Palladium

EtnoUgór - Jedna Europa Wiele Kultur II; Kapela ze Wsi Warszawa+Mercedes Peón, Pablopavo i Praczas+Airtist (10 listopada 2012, Warszawa, Palladium)

AFROBAJE NA PRADZE (14 października, Warszawa)

   AFROBAJE NA PRADZE to familijne warsztaty bajkowo-muzyczne, które prowadzą znani muzycy i autorzy piosenek, pasjonaci kultury afrykańskiej: Mamadou Diouf i Gwidon Cybulski.

   Podczas warsztatów dzieci i rodzice wspólnie ułożą tekst piosenki, na podstawie sudańskiej bajki o motylu i gąsienicy. Utwór zostanie także zaaranżowany na afrykańskie instrumenty i nagrany przez uczestników warsztatów i zaproszonych muzyków. Piosenka znajdzie się również na płycie z bajkami i baśniami z różnych stron świata, czytanymi przez dzieci.

Zapisy: mail: sekretariat@tupraga.pl; tel.: 22 618 41 51

AFROBAJE NA PRADZE, familijne warsztaty bajkowo-muzyczne
14 października, godz. 15-18, wstęp wolny
Tu Praga Dom Kultury, Dąbrowszczaków 2, Praga Północ

AFROBAJE, familijne warsztaty bajkowo-muzyczne (14 października, Warszawa)

II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ZBLIŻENIA KULTUR 2012 (19-21 października, Warszawa)

   Festiwal odbędzie się w Warszawie, w dniach od 19 do 21 października 2012. w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie, przy ul. Belwederska 25. Jest kontynuacją I edycji festiwalu "Na prigliadku, na prikusku" czyli dwutygodnik rosyjski", który miał miejsce w Warszawie w maju 2011.

19.10.2012 (piątek), godz. 18:00
Dzień Rosyjski: prezentacja kuchni rosyjskiej; koncert polsko-rosyjskiego zespołu "Wowa z Charkowa-Russian Underground", wykonującego utwory słynnej rosyjskiej grupy "Leningrad" oraz własne kompozycje.

20.10.2012 (sobota), godz. 17:00
Dzień Międzynarodowy: prezentacja słodyczy, napojów i specjałów kuchni z różnych stron świata; prezentacja książki Bajki z całego świata - "Bajkowa mozaika", spotkanie z pomysłodawczynią wydania - Anną Kaszubską i autorami książki; koncert towarzyszący spotkaniu z autorami z udziałem Michała Konstrata i Evgena Malinovskiego.

21.10.2012 (niedziele), godz. 17:00
Dzień Polski: prezentacja kuchni polskiej; pokaz mody - prezentacja kolekcji polskiej projektantki mody Hanny Bieńkowskiej; koncert niezwykle utalentowanej, charyzmatycznej artystki, góralki z Zakopanego - Hanki Wójciak z Kapelą.

Na wszystkie imprezy wstęp z bezpłatnymi zaproszeniami.
Odbiór zaproszeń w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie przy ul. Belwederska 25; tel. 22/849-27-30

II Międzynarodowy Festiwal ZBLIŻENIA KULTUR 2012, (19-21 października, Warszawa, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury)

KROKE z Polską Orkiestrą Radiową (6 października, Studio im. W. Lutosławskiego, Warszawa)

   6 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie się koncert, znanego głównie poza granicami naszego kraju, zespołu KROKE z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą i w aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
   KROKE to zespół instrumentalny założony w 1992 roku przez trzech przyjaciół z Akademii Muzycznej w Krakowie. Początkowo grupa kojarzona była z muzyką klezmerską, z silnymi wpływami bałkańskimi. Aktualnie muzycy w swej twórczości balansują pomiędzy różnymi gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej, brzmienia orientu, a także jazzu, tworząc swój własny, charakterystyczny styl.
   Sobotni koncert KROKE będzie promował najnowszy album pt. "Feelharmony", wydany z okazji 20-lecia pracy artystycznej grupy. Znalazły się na niej najpopularniejsze utwory m.in.: "Lullaby for Kamila", "Dream", "Monutains", "Night the Garden of Eden", "Time", "River of Shadows", "Cave", "Usual Happiness", "Ajde Jano", "Light in the Darkness" oraz "Eddie"- wirtuozerski utwór grupy zaaranżowany przez Krzysztofa Herdzina na kwintet smyczkowy.

Dwójka, Polskie Radio

Polska Orkiestra Radiowa

Kroke

Kapela ze Wsi Warszawa - MUZYCZNA SCENA TRADYCJI (7 października, Warszawa, fale radiowej Dwójki)

   Koncertem Kapeli ze Wsi Warszawa program Drugi Polskiego Radia inauguruje nowy cykl koncertowy MUZYCZNA SCENA TRADYCJI.
   Od najbliższej niedzieli, 7 października, radiowe Studio im. W. Szpilmana co miesiąc gościć będzie najlepszych polskich i zagranicznych muzyków ludowych i folkowych. Jako pierwsza zaproszenie Programu 2 na "Muzyczną Scenę Tradycji" przyjęła Kapela ze Wsi Warszawa, która w tym roku świętuje swoje 15-lecie. Wstęp na koncert po zdobyciu darmowych wejściówek, transmisja na antenie i stronie internetowej Dwójki - start o godz. 16.00.
   Koncertami w ramach "Muzycznej Sceny Tradycji" radiowa Dwójka pragnie przybliżyć słuchaczom najciekawszych artystów folkowych oraz ich mistrzów - wiejskich muzyków i śpiewaków - zarówno polskich, jak i zagranicznych.
   Kolejne koncerty "Muzycznej Sceny Tradycji" odbędą się 28 października, 18 listopada i 2 grudnia br.

Dwójka, Polskie Radio

R.U.T.A. - 'NA USCHOD. WOLNOŚĆ ALBO ŚMIERĆ.'

R.U.T.A. - NA USCHOD. WOLNOŚĆ ALBO ŚMIERĆ.
   - R.U.T.A. tą płytą zapełnia kolejną z białych kart, jakie mamy w narodowej świadomości, o naszych wschodnich sąsiadach i o wielowiekowej niewoli, opresjach społeczno-polityczno-religijnych - zaznacza Szajkowski. - Widzimy jak nadal pokutują stereotypy i jak niewiele Polacy wiedzą o sąsiadach ze Wschodu. Megalomania miesza się z roszczeniami, budzą się upiory nacjonalizmów, a jednocześnie społeczeństwa Białorusi, Rosji i Ukrainy zmagają się ze zniewoleniem nowych/starych reżimów. Muzyka niech będzie oddechem wolności, sprzeciwem wobec zniewolenia i, choćby w symbolicznym wymiarze, pojednaniem naszych słowiańskich narodów - mówi Szaja.

więcej

Mistrzowskie WARSZTATY
na 8. Warszawskim Festiwalu SKRZYŻOWANIE KULTUR
(23-29 września)


Zapisy na warsztaty ruszają od 20 sierpnia.

W tym roku będzie można uczestniczyć w następujących klasach:
   Klasa śpiewu indyjskiego - Mistrz: Anoop Mishra (Indie)
   Klasa śpiewu koreańskiego - Mistrzyni: Ahn Sook-sun (Korea Południowa)
   Klasa rytmu - Mistrz: Bijan Chemirani (Iran)
   Klasa skrzypiec indyjskich - Mistrzyni: Dr. Jyotsna Srikanth (Indie)
   Klasa improwizacji - Mistrz: Vladiswar Nadishana (Syberia, Rosja)
   Klasa tańca i ekspresji muzycznej - Mistrz: Kilema (Madagaskar)
   Klasa - spotkanie z mistrzem - Mistrz: Alexey Arkhipovskiy (Rosja).

8. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (23-29 września, Warszawa)

JARMARK JAGIELLOŃSKI 2012 (17-19 sierpnia, Lublin)

   Sztuka i rzemiosło tradycyjne reprezentowane przez twórców ludowych z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy, koncerty muzyki tradycyjnej i inspirującej się nią muzyki folkowej, warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, wystawy, pokazy, a wszystko na uliczkach Starego Miasta w Lublinie, gdzie mury kamienic niejedną historię zasłyszały, niejedną kryją legendę i tajemnicę, a wszystko obserwuje złoty kogucik z Wieży Trynitarskiej.

   Na scenie muzycznej zaprezentują się m.in.: Čači Vorba, Janusz Prusinowski Trio, Besh o droM, Melodia w Polsce, Monodia Polska, Adam Strug, Kapela Niwińskich, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Jan Kmita, Orkiestra Wczorajszego Fasonu, Janina Chmiel, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Dudziarska Manugi, Zdrowie Pięknych Pań.

WARSZTATY: Letnia Szkoła Plecionkarstwa, Otwarte warsztaty i pokazy rzemiosła, Warsztaty śpiewu tradycyjnego, Warsztaty robienia kwiatów z bibuły, Warsztaty tańców wielkopolskich, Warsztat malowania na szkle, Warsztat gry na suce biłgorajskiej, Warsztaty wycinanki łowickiej, Warsztaty robienia fujarek.

Jarmark Jagielloński 2012, (17-19 sierpnia, Lublin)

8. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (23-29 września, Warszawa)

8. WARSZAWSKI FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR (23-29 września, Warszawa)

Program seny muzycznej:
(Namiot Festiwalowy przed PKiN)

23 września (niedziela), godz. 19:00
Legendy Wschodu: Mugham i Duduk
   Alim Qasimov (Azerbejdżan)
   Jivan Gasparyan (Armenia)
24 września (poniedziałek), godz. 19:00
Zbudzone głosy Azji
   Ayarkhaan (Jakucja - Rosja)
   Rustavi (Gruzja)
25 września (wtorek), godz. 19:00
Energia Orientu
   Al Kindi Ensemble (Turcja)

26 września (środa), godz. 19:00
Opowieści Tygrysa
   Ahn Sook-sun (Korea Południowa)
   Ondekoza (Japonia)
27 września (czwartek), godz. 19:00
Suma Tradycji
   Koncert Mistrzów Warsztatów - Aleksey Arkhipovskiy (Rosja)
28 września (piątek), godz. 19:00
Świątynie Dźwięku
   Titi Robin (Francja/Indie/Maroko/Turcja)
   Raza Khan (Indie)

29 września (sobota)
godz. 11:00 - Dziecięce orientalia na Skrzyżowaniu Kultur
godz. 19:00 - Kierunek Afryka
   Boubacar Traorè (Mali)
   Dobet Gnahorè (Wybrzeże Kości Słoniowej)

BILETY:
- 23.09 (niedziela)- 29.09 (sobota) godz. 19:00 - cena 25 zł
- Dziecięce Orientalia na Skrzyżowaniu Kultur, 29.09 (sobota) godz. 11:00 - cena 10 zł.
- Karnet - 120 zł (wszystkie koncerty z wyłączeniem Dziecięcych Orientaliów).


31. FESTIWAL MUZYKI INSPIROWANEJ FOLKLOREM "DŹWIĘKI PÓŁNOCY" (28 lipca - 4 sierpnia, Gdańsk, Chmielno)

   31. Festiwal "Dźwięki Północy" złożony jest z pięciodniowych warsztatów tanecznych i instrumentalnych oraz trzech dni koncertowych. Tegorocznym motywem przewodnim imprezy są instrumenty - akordeon i skrzypce oraz ich rola w muzyce tradycyjnej. W bogatym programie Festiwalu znaleźli się artyści prezentujący specyficzne i niezwykłe podejście do akordeonu - od tradycyjnego po awangardowe.

Program koncertów (Centrum Św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50):
2 sierpnia (czwartek)
   godz. 18:00 Olo Walicki Kaszebe II (Polska)
   godz. 20:00 Hal & Nikolaj (Dania)
   godz. 21:40 Antti Paalanen (Finlandia)
3 sierpnia (piątek)
   godz. 19:00 Nordic (Szwecja)
   godz. 20:40 Noc Tańca - taneczna zabawa z muzyką graną na żywo/wstęp wolny
4 sierpnia (sobota)
   godz. 19:00 Chłopcy kontra Basia (Polska)
   godz. 20:40 Olav Mjelva i Erik Rydvall (Norwegia/Szwecja)
   godz. 22:00 The Samurai (Finlandia/ Belgia/ Francja/ Irlandia/ Italia)

31. FESTIWAL MUZYKI INSPIROWANEJ FOLKLOREM 'DŹWIĘKI PÓŁNOCY' (28 lipca - 4 sierpnia, Gdańsk, Chmielno)
   :: Część warsztatowa będzie zakończona zabawą taneczną. Odbędzie się tygodniowe spotkanie z muzyką instrumentalną i taneczną Danii oraz Polski (muzyka regionu Wielkopolski i Kaszub). Warsztaty muzyczne: instrumentalne - skrzypcowe i akordeonowe - oraz taneczne poprowadzą instruktorzy-praktycy z Polski i Danii. Uczestnicy spotkania z muzyką Kaszub będą mogli pracować pod okiem swoich mistrzów w niezwykle urokliwym miejscu - Chmielnie na Kaszubach.
   :: Po raz pierwszy odbędą się w tym roku także warsztaty wycinanek "Folk it", prezentujące folkowy design. Warsztaty otwarte są dla wszystkich w wieku lat 6-99, którzy tęsknią za misternym rękodziełem i szukają alternatywnej możliwości spędzenia wakacyjnego czasu.

Orkiestra św. Mikołaja, 'KRAINA BOJNÓW'

Orkiestra św. Mikołaja - KRAINA BOJNÓW
   "Kraina Bojnów" to czwarty z kolei albumu Orkiestry św. Mikołaja, który po raz pierwszy ukazał się w 1998 r. i zdobył tytuł "Folkowego Fonogramu Roku 1998". Mimo upływu lat, muzyka "Krainy Bojnów" wciąż jest fascynująca. Powstała w Orkiestrowym "laboratorium tradycji" z mieszanki tradycji Łemków i Bojków ze współczesnymi nurtami muzycznymi.

więcej

ETNOPRAGA - MUZYKA OD KUCHNI (6-8 lipca oraz 20-22 lipca, Warszawa)

   To kontynuacja dobrze znanej serii koncertów muzyki świata oraz działań promujących wielokulturowość na Pradze Północ. W tym roku zmienia się formuła wydarzenia: koncerty zespołów nawiązujących do muzyki tradycyjnej będą punktem wyjścia do poznania innych kultur. Podczas licznych warsztatów będzie można między innymi odkryć tajemnice kuchni włoskiej i rumuńskiej, nauczyć się kroków i zasad ludowych tańców, czy poznać ciekawe techniki rękodzielnicze.

Włoskie PoPołudnie (6-8.07.2012)

6 lipca, piątek: g. 18-22, Plac Hallera
g. 18-19 - warsztaty gry na tamburello
g. 19-20 - warsztaty taneczne Pizzica Pizzica
g. 20-21 - warsztaty włoskich pieśni tradycyjnych
g. 21-22 - warsztaty taneczne Pizzica Pizzica
g. 18-20 - włoskie gry i zabawy dla dzieci
7 lipca, sobota: g. 15-22, Plac Hallera
g. 15-19 - warsztaty kulinarne
g. 15-19 - warsztaty rękodzieła artystycznego - maski z papier maché
g. 15-16 - warsztaty taneczne Pizzica Pizzica
g. 16-17 - warsztaty włoskich pieśni tradycyjnych
g. 17-18 - warsztaty gry na tamburello, 1h
g. 18-19 - warsztaty taneczne Pizzica Pizzica
g. 19.30 - koncert Skaddia
g. 22 - Italo Disco (Sen Pszczoły)
g. 15-19 - włoskie gry i zabawy dla dzieci
g. 15-19 - nauka gry w Bocce, Scopa Briscola i Ciucciu
8 lipca, niedziela: g. 16, Sen Pszczoły, ul. Inżynierska 3
g. 16 - pokaz filmu
g. 18 - warsztaty włoskich pieśni tradycyjnych
g. 20 - "Incontriamoci al bar della piazza" - improwizowany spektakl w wykonaniu Alessandro Bruzzone i Angeli Ottone
g. 21 - karaoke z włoską piosenką
g. 16-20 - Włoskie gry i zabawy dla dzieci dla dzieci
g. 16-20 - nauka gry w Bocce, Scopa Briscola i Ciucciu
Fotografie Davide Lanzilao"INCERTEZZA"

Transylwania (20-22.07.2012)

20 lipca, piątek: g. 18-22 , Plac Hallera
g. 18-20 - gry i zabawy dla dzieci
g. 18-20 - warsztaty rękodzieła artystycznego
g. 20-22 - warsztaty tańców tradycyjnych Palatka
g. 22 - koncert Danaga & VJ Pribeag (Sen Pszczoły, ul. Inzynierska 3)
21 lipca, sobota: g. 15-22, Plac Hallera
g. 15-19 - warsztaty kulinarne - Kuchnia Transylwanii
g. 15-16 oraz g. 17-18 - warsztaty tańców tradycyjnych Palatka
g. 16-18 warsztaty rękodzieła artystycznego
g. 16-17 oraz 18-19 - warsztaty graficzne z Marią Brudască
g. 19.30 - koncert Palatka Gypsy Band
g. 15-19 - gry i zabawy dla dzieci
22 lipca, niedziela, g. 16, Sen Pszczoły, ul. Inżynierska 3
g. 18 - "Rumunia - ostatni azyl europejskiej duszy" - spotkanie z Michałem Kruszoną, pokaz slajdów
g. 20 - pokaz współczesnych animacji rumuńskich
g. 16-18 - gry i zabawy dla dzieci

EtnoPraga - Muzyka od Kuchni, 2012, Rachele Andrioli

EtnoPraga - Muzyka od Kuchni, 2012, Palatka Gypsy Band

XVII Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" Visegrad Wave in Czeremcha
W tym roku odjadą dwa specjalne bezpłatne pociągi festiwalowe Kolei Mazowieckich - z Warszawy i z Białegostoku.
Program:
20.07 (piątek) godz. 19.00
   Bezobratri (Czechy)
   Czeremszyna (Polska)
   Czesław Śpiewa (Polska/Dania)
   Ethno Party DJ Wojcio
21.07 (sobota) godz. 18.00
   Blasting Company (USA)
   Sheket (Węgry)
   Megitza (Polska/USA)
   Di Grine Kuzine (Niemcy)
   Ethno Party DJ Wojcio
22.07 (niedziela) godz. 17.00
   Słoma i Przedwietrze (Polska)
   Hrdza (Słowacja)
   Todar i WZ Orkiestra (Białoruś)

:: imprezy towarzyszące: filmy, wystawy, sprzedaż rękodzieła ludowego, kuchnia słowacka, kuchnia nepalska, warsztaty muzyczne, rękodzielnicze, taneczne, bębniarskie, konferencja pt. "Czy wyjście folku z cienia uchroni folklor od zapomnienia ? - zasadność inspiracji folklorem w twórczości muzyków folkowych"
:: w dniach 23.07-28.07 odbywać się będą warsztaty śpiewu "białego" - prowadzenie Ludmiła Wostrikow (Ukraina), zapisy do 17 lipca; dodatkowo w tym czasie mogą odbyć się warsztaty rękodzielnicze, filmy
:: zapisy na wszystkiego rodzaju warsztaty - czeremszyna2@wp.pl

Artur Dutkiewicz, piano solo, 'MAZURKI'

Artur Dutkiewicz - MAZURKI
   "Jazzowe Mazurki" to program, w którym chopinowska tradycja, polska muzyka ludowa i transowa improwizacja jazzowa łączą się w jedną oryginalną całość.   Na program recitalu solowego składają się autorskie mazurki Artura Dutkiewicza inspirowane m.in. muzyką F. Chopina, K. Szymanowskiego oraz polską muzyką ludową. Słychać w nich wyraźnie polski, słowiański nastrój. Mazurki, oparte na rytmach ludowych, grane są tu w motoryczny, jazzowy sposób, co w połączeniu z improwizacją jest zabiegiem prekursorskim we współczesnej polskiej muzyce fortepianowej.   Projekt MAZURKI Artura Dutkiewicza uzyskał w 2009 roku stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

więcej

Weronika Grozdew 'ETNOFONIE KURPIOWSKIE'

ETNOFONIE KURPIOWSKIE
   Projekt "Etnofonie Kurpiowskie" poświęcony jest dwóm wielkim postaciom polskiej kultury. Wybitnemu kompozytorowi Karolowi Szymanowskiemu oraz wybitnemu etnografowi i duchownemu ks. Władysławowi Skierkowskiemu. Tematem, który silnie połączył te dwa nazwiska, jest fenomen śpiewu kurpiowskiego. Założenie projektu jest bardzo nowatorskie, ponieważ przyświeca mu nadanie tej samej rangi różnym tradycjom i stylom muzycznym, wypracowanym w polskiej kulturze muzycznej.

więcej

Adam Strug 'ADIEU'

Adam Strug - ADIEU
   Debiutancki album Adama Struga "Adieu" to eklektyczna mikstura orientu, liryki miłosnej, minimalizmu i miejskiego folku. Trudno tę muzykę jednoznacznie zakwalifikować i w tym jej siła. Bawić się przy niej może publiczność inteligencka i północnopraska. Uwagę zwracają też teksty: liryka i pastisz zdają się być rozpoznawalną cechą twórczości Struga. Producentem płyty i kontrabasistą w jednej osobie jest Marcin Pospieszalski. Zespół współtworzą: Frank Parker (perkusja), Szczepan Pospieszalski (trąbka), Janusz Prusinowski (mandolina, skrzypce) i Michał Żak (klarnet, flet drewniany). Z zespołem współpracują m.in: Wojtek Lubertowicz (bębny orientalne) i Piotr Piszczatowski (bęben).

więcej

PIEŚNI Z KOŻYNA

PIEŚNI Z KOŻYNA
   Materiał muzyczny zaprezentowany na płycie to pieśni świeckie. Znajdują się tutaj zarówno utwory obrzędowe, jak i liryczne, które panie Maria Denisiuk oraz Maria Jakimiuk, bohaterki tej płyty, śpiewają najchętniej.

więcej

Z wiejskiego podwórza, festiwal wielu kultur i narodów, Czeremcha 2012

XVII Festiwal Wielu Kultur i Narodów - Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA
(Czeremcha, 20-22 lipca 2012)

ROZSTAJE 2012 Podróż na Wschód 14th CROSSROADS Festival
(Kraków, 21-29 lipca 2012)

Rynek Główny - Rotunda - PWST

Rozstaje, 14th CROSSROADS Festival, Kraków 2012

ANTOLOGIA POLSKIEGO FOLKU. XV LAT FESTIWALU NOWA TRADYCJA

ANTOLOGIA POLSKIEGO FOLKU. XV LAT FESTIWALU NOWA TRADYCJA
   Ta płyta to nie tylko kronika laureatów Konkursu Folkowego, który odbywa się podczas festiwalu Nowa Tradycja. To wybór najlepszych nagrań konkursowych zespołów, które zmieniły oblicze polskiego folku. Kompilacja zaskakująca różnorodnością stylistyk, konwencji, gatunków i podejścia do źródeł inspiracji. Muzyka klezmerska, oberkowe rytmy nizinnej Polski, dźwięki charakterystyczne dla Suwalszczyzny, pieśni Romów, Kaszubów, czy wreszcie melodie Podhala i Beskidu Śląskiego.
   Wśród wykonawców najlepsi z najlepszych, zespoły znane na scenach całego świata: Kwadrofonik, The Cracow Klezmer Band (obecnie Bester Quartet), Caci Vorba, a także młodzi utalentowani laureaci konkursu ostatnich lat: zjawiskowa Agata Siemaszko, Adam Strug oraz Wołosi i Lasoniowie.

więcej

46. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Kazimierz Dolny 2012

46. FESTIWAL KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH (Kazomierz Dolny n/Wisłą, 28 czerwca - 1 lipca 2012)


WIRTUALNE GĘŚLE logo

WIRTU@LNE GĘŚLE - ogłoszenie laureata

   Laureatem 9. WIRTU@ALNYCH GĘŚLI została płyta GORE projektu muzycznego R.U.T.A.

   Serdecznie gratulujemy!

   Na stronie plebiscytu ogłoszona została już pierwsza dziesiątka płyt w kolejności alfabetycznej, szczegółowe wyniki poznamy 17 maja o godz. 19.00.

R.U.T.A. 'Gore'

FESTIWAL WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA 2012 (7-13 maja, Warszawa)

   Rusza czwarty festiwal Wszystkie Mazurki Świata - od 7 do 13 maja będziemy grać, śpiewać, tańczyć i... słuchać. Będzie polska muzyka tradycyjna w wykonaniu świetnych kapel wiejskich z Opoczyńskiego, Rzeszowskiego, Lubelskiego. Będą gwiazdy - w koncercie "KUJAWY" (Teatr Wielki) starodawne pieśni skomentuje na trąbce Tomasz Stańko, zaś mazurki Fryderyka Chopina i Romana Maciejewskiego zagra Janusz Olejniczak. Przybędą goście z Luizjany, z Niemiec, ze Szwecji, z Estonii.
   Festiwal otworzy koncert Artura Dutkiewicza, promujący jego nową płytę "Mazurki". Posłuchamy polskich tańców ze środkowoeuropejskich kodeksów i tabulatur XVII w, a także utworów kompozytorów współczesnych w ich premierowych wykonaniach. Koncertom, jak co roku, towarzyszyć będą warsztaty instrumentalne, wokalne i taneczne. W sobotę 12 maja - kolorowe Targowisko Instrumentów przed Skwerem na Krakowskim Przedmieściu i najbardziej żywiołowy moment festiwalu - Noc Tańca, podczas której do tańca zagrają goście i uczestnicy festiwalu. Na zakończenie - 13 maja - dla najmłodszych Małe Mazurki w Fundacji Sto Pociech. Będzie pięknie, intensywnie i mazurkowo.
         Serdecznie zapraszamy! Organizatorzy

  więcej

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

LEMKO JA SY, LEMKO..., Kyczera

Kyczera - LEMKO JA SY, LEMKO...
   "Kyczera", jak na jej możliwości kadrowe, nie jest już surowa. Prezentowany przez nią program słucha i ogląda się z autentycznym emocjonalnym zaangażowaniem. Jest lekki, świeży, choć pachnie minionym. Potrafi chwycić za serce [...].
         Piotr Trochanowski, "Besida" 3-4 / 1992

więcej

MAZURKOWY PONIEDZIAŁEK NA BIELANACH (9 kwietnia, Warszawa)

   Drugiego dnia Wielkanocy, tradycyjnie już, wokół kościoła Pokamedulskiego na ul. Dewajtis, odbędzie się Mazurkowy Poniedziałek – otwarta impreza organizowana przez fundację "Wszystkie Mazurki Świata". Mazurkowy Poniedziałek będzie jednocześnie zapowiedzią festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata", który w tym roku odbędzie się w dniach 7–13 maja.

   Podczas mszy św. o godz. 11 usłyszymy pieśni wielkanocne w wykonaniu Konsorcjum Kantorów Kościoła Katolickiego oraz zespołu puzonów historycznych - Trombastic.
Po mszy, na placu przed kościołem, jak przystało na radosne święto - muzyka i tańce. Będzie można zatańczyć mazurka, polkę czy kujawiaka - do tańca zagra Kapela Mateusza Niwińskiego. Nie zabraknie też i w tym roku mazurkowych wypieków - na stołach przed kościołem będzie można położyć własnoręcznie upieczone mazurki i skosztować tych, które przynieśli inni.
   O godz. 13 kolejna atrakcja – w podziemiach kościoła "Wielkanoc w dawnej Polsce - pieśni i tańce", wspólny koncert Konsorcjum Kantorów Kościoła Katolickiego i zespołu Trombastic.

  więcej

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

3. FESTIWAL NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA (18-22 kwietnia, Warszawa)

   Znamy już program Festiwalu. W tym roku koncerty odbywać się będą w Synagodze im. Nożyków (ul. Twarda 6) oraz w Novym Kinie Praha (ul. Jagiellońska 26), a zagrają: VDM Trio (Rosja/Izrael/Polska) - "Śpiew Ziemii", Perry Robinson, Michael Zerang, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel (USA/Polska) - "Muzyka Żydów z Jemenu", Kabbalah (Francja), Nor Cold Quartet (Polska/Izrael/Belgia) - Projekt "Melas chole", The Sway Machinery (USA), Lena Piękniewska & Soundcheck (Polska) - "Kołysanki na wieczny sen", Bester Quartet & Tomasz Ziętek (Polska) - "Projekt Gebirtig".
   W programie również projekcje filmów dokumentalnych oraz pokaz i warsztaty tańca izraelskiego.
   Większość koncertów będzie jedyna i niepowtarzalna - przygotowana specjalnie na Festiwal NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA.
  Szczegółowy program.

Nowa Muzyka Żydowska

KONKURS "NOWA TRADYCJA" (18-19 maja, Warszawa)
zakwalifikowani wykonawcy:

   Komisja w składzie: Maria Baliszewska, Małgorzata Jędruch-Włodarczyk, Anna Szotkowska, Jakub Borysiak, Piotr Kędziorek, Włodzimierz Kleszcz i Wojciech Ossowski na podstawie nadesłanych nagrań demonstracyjnych, zakwalifikowała do udziału w Konkursie "Nowa Tradycja" następujących wykonawców (kolejność alfabetyczna):

- Acoustic Acrobats
- Afrofree
- Atom String Quartet
- Besquidians
- Katarzyna Brzozowska
- Dobroto

- Poszukiwacze Zaginionego Rulonu
- Same Suki
- Sutari
- Śliczne Goździki
- Tsiguntz Fanfara Avantura
- Barbara Wilińska

XV Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja

   Do udziału w konkursie zgłosiło się 52 wykonawców, z czego 1 nie spełniał wymogów regulaminowych i nie podlegał ocenie.

Nord Kapela ze Wsi Warszawa

Kapela ze Wsi Warszawa - NORD
   Już w najbliższą sobotę, 31 marca, premiera nowej płyty Kapeli ze Wsi Warszawa - NORD.
   To płyta z gościnnym udziałem szwedzkiego zespołu Hedningarna oraz Sandy Scofield - szamanki i śpiewaczki z północy Kanady.
   "NORD to ukłon Kapeli dla herosów i mistyków, potomków walecznych Wikingów i wieszczów ludu Saami, których sztuka była zawsze zespołowi bliska. Muzyka dziwnie znajoma, w swym niezwykłym brzmieniu: szorstkim, a jednak dostojnym. Zimnym, chropawym - a głębokim i mocnym. Z nutą nostalgii i z jakąś przeszywającą dreszczem prawdą".

więcej

II EDYCJA KONKURSU "STARA TRADYCJA" (zgłoszenia do 8 kwietnia)

   Jeszcze do 8 kwietnia można się zgłaszać do II edycji konkursu "Stara Tradycja".
   Konkurs przeznaczony dla młodych muzyków jest okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu opartego na źródłach polskiej muzyki ludowej. Uczestników oceniać będą mistrzowie - tradycyjni muzykanci oraz eksperci - badacze żywego dziedzictwa.

   Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać formularz zgłoszenia oraz nagrania 3 utworów (mp3) kontynuujących konkretną tradycję z terenu Rzeczpospolitej.
   Po eliminacjach I stopnia (odsłuchanie nadesłanych nagrań) wyłoniona pierwsza dziesiątka laureatów zostanie zaproszona na występ w koncercie "Stara Tradycja" podczas Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" w Warszawie (8 maja 2012 r.)
   W jury zasiadają: mistrzowie - tradycyjni muzykanci zaproszeni zostaną po oszacowaniu liczby zgłoszeń z danego regionu; eksperci - Andrzej Bieńkowski, Piotr Kędziorek, Marcin Pospieszalski, Tomasz Nowak, Remigiusz Hanaj.
   Szczegółowe informacje, formularze, kontakt można znaleźć na stronie Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata".

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

XV FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA "NOWA TRADYCJA 2012" (17-20 maja, Warszawa)
program festiwalu:

czwartek, 17 maja, 19.00
MUZYKA ŹRÓDEŁ: Kurpie
KONCERT JUBILEUSZOWY: Muzykanci, Swoją Drogą, Kwadrofonik, Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk

piątek, 18 maja
16.00 KONKURS
20.00 SIĘ GRA oraz
LAUREAT FOLKOWEGO FONOGRAMU ROKU: Čači Vorba

sobota,19 maja
16.00 KONKURS
20.00 BARTEK NIEDŹWIECKI oraz
MOSTAR SEVDAH REUNION

niedziela, 20 maja, 19.00
KONCERT LAUREATÓW
TRIO PETRAKIS-LOPEZ-CHEMIRANI

XV Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja

FOLKOWY FONOGRAM ROKU i FONOGRAM ŹRÓDEŁ - znamy już wyniki

   Jury Konkursu Folkowy Fonogram Roku 2011 w składzie: Dariusz Anaszko, Andrew Cronshaw, Jacek Hawryluk, Tomasz Janas i Piotr Kędziorek oceniło płyty zgłoszone do konkursu i przyznało następujące nagrody:
- I nagrodę w wysokości 5.000,- PLN i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2011 dla płyty "Tajno Biav" zespołu Čači Vorba
- II nagrodę dla płyty zespołu Wołosi i Lasoniowie
- III nagrodę dla płyty grupy Swoją Drogą i Goście.

 cd Caci Vorba 'Tajno Biav'  cd Wołosi i Lasoniowie  cd Swoją Drogą i Goście



   Jury Fonogramu Źródeł 2011 w składzie: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz - Dyrektor Programu 2 PR, Anna Szewczuk - dziennikarz Programu 2 PR, Anna Szotkowska - dziennikarz Programu 2 PR, Piotr Kędziorek - kierownik RCKL, Program 2 PR, Kuba Borysiak - dziennikarz Programu 2 PR przyznało:
- Nagrodę Specjalną wysokości 2 tysięcy złotych Wydawnictwu In Crudo za kontynuację serii wydawniczej ukazującej bogactwo i różnorodność ludowej tradycji muzycznej
- I nagrodę i tytuł Fonogramu Źródeł 2011 roku otrzymuje płyta "Jest drabina do nieba. Część druga" Wydawnictwa In Crudo
- II nagrodę jury przyznało płycie "Pieśni z Kożyna" wydanej przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia
- III nagrodę otrzymują ex quo płyty: "Stanisław Fijałkowski. Portret Śpiewaka" Wydawnictwa In Crudo oraz "Śpiewy, gwizdy, krzyki" Wydawnictwa Muzyka Odnaleziona.
   Poza tym jury postanowiło przyznać wyróżnienia Miejskiemu Domowi Kultury w Kolbuszowej za płytę "Kuszenie Władysława" Kapeli Władysława Pogody oraz Stowarzyszeniu Krusznia za płytę "Muzyka Pojezierza Sejneńskiego".

cd Jest drabina do nieba, cz. 2  cd Pieśni z Kożyna  cd Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa na Roztoczu  Bieńkowski ŚPIEWY GWIZDY KRZYKI  Władysław Pogoda Kuszenie Władysława  Muzyka Pojezierza Sejneńskiego

Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja

Stereokarpaty Tołhaje

Tołhaje - STEREOKARPATY
   "Στέρεος" (czyt. stereos) oprócz określenia jakości dźwięku, oznacza po grecku "solidny", "mocny", "dobrze zbudowany, skonstruowany". "Stereos" jest również pokrewnym słowem do greckiego "στερέωμα" (stereoma), które oznacza podstawę, rzecz, która dostarcza wsparcia (np. w sensie motorycznym, mechanicznym, napędza coś). Oznacza również sklepienie niebieskie widoczne nad naszymi głowami.
   Taka jest właśnie nowa płyta Tołhajów – przestrzenna, dojrzalsza i otoczona karpackimi, stereofonicznymi inspiracjami.

więcej

Wirtualne Gęśle

W poniedziałek, 5 marca, rozpoczęło się głosowanie na WIRTU@LNE GĘŚLE. To już dziewiąta edycja plebiscytu, w którym internauci wybierają folkową płytę minionego roku. Głosowanie odbywa się na stronie www.gesle.folk.pl i potrwa do 21 kwietnia. Do wyboru płyty z muzyką źródłową, folkową, inspirowane brzmieniami etnicznymi z różnych stron świata, w sumie - 86 płyt, które ukazały się w ubiegłym roku.


3. FESTIWAL NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA (19-22 kwietnia, Warszawa)

   Już w połowie kwietnia odbędzie się w Warszawie trzecia edycja Festiwalu NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA.
   Do tej pory na Festiwalu wystąpili m.in.: Boris Malkovsky & Dafô Quartet, AutorYno, Jorgos Skolias i Oleś Duo, Daktari, Mikołaj Trzaska, Daniel Kahn i Psoy Korolenko, Raphael Rogiński, Wojtek Mazolewski Bund Band, Horny Trees, Zakarya, Cukunft, DJ Click i Merlin Shepherd i EstelleGoldfarb i Valentina Casula, Klezzmates, Shofar. Program tegorocznego Festiwalu mamy nadzieję poznać wkrótce.

Szczegółowe informacje dotyczące koncertów w dziale Imprezy.

3. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska

5th element Klezmafour

Klezmafour - 5TH ELEMENT
   Muzyka zespołu czerpie wiele inspiracji z kultury i historii Lublina, miasta w którym mieszały się niegdyś muzyczne wpływy Wschodu, Zachodu i Południa. Muzycy podchodzą do tradycji jednak w sposób zupełnie nieortodoksyjny, dodając wiele współczesnych wpływów wraz z szczyptą bałkańskiego szaleństwa. Mimo klasycznego instrumentarium (klarnet, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja) energia podczas koncertów Klezmafour wielokrotnie przypomina bardziej tą znaną z koncertów muzyki rockowej, równocześnie doskonale sprawdzając się w filharmoniach. Dzieje się tak głównie za sprawą perfekcyjnego zgrania, do którego zespół przywiązuje szczególną wagę. Jak przyznają sami muzycy: "Chcemy, aby nasza muzyka brzmiała, jak wykonywana na jednym instrumencie".

więcej

Huculski Blues Warszawa Kyiv Express

Warszawa Kyiv Express - HUCULSKI BLUES
   Znakiem rozpoznawczym polsko–ukraińskiego zespołu Warszawa Kyiv Express jest jazz inspirowany słowiańską muzyką ludową.
   Na płycie znalazło się 8 kompozycji. Zaaranżowane w nietypowych formach i rytmach na nowo odkrywają melodie wywodzące się z tradycji kultury Europy Środkowej i Wschodniej.
   W muzyce zespołu słychać kujawiaka, poloneza, przyśpiewki góralskie, kołomyjkę, biały stepowy śpiew, ale również kaukaską lezginkę, zwaną również czeczenką.

więcej

Śpiewy, Gwizdy, Krzyki Andrzej Bieńkowski

Andrzej Bieńkowski (Muzyka Odnaleziona) - ŚPIEWY, GWIZDY, KRZYKI
   Andrzej Bieńkowski: W mieście śpiewy wiejskie kojarzą się z grupką kobiet, które na folklorach, weselach czy majówkach pod kapliczkami monotonnie śpiewają. Tyle widzimy, jadąc z miasta na daczę przez wieś. Prawda jest bardziej złożona, śpiewano w każdej sytuacji, od narodzin do śmierci. Śpiewano z radości i rozpaczy, i z nudy, żeby się zalecać i żeby zniszczyć przeciwnika, ośmieszyć go albo rozśmieszyć. Śpiewano pieśni historyczne, dydaktyczne, religijne, miłosne i błazeńskie. Były też ballady – odpowiedniki dzisiejszych tabloidów – o strasznych zbrodniach i cudach.

więcej

FOLKOWY FONOGRAM ROKU i FONOGRAM ŹRÓDEŁ

   Już w poniedziałek 13 lutego kończy się termin zgłaszania płyt do konkursów na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł (decyduje data stempla pocztowego).
   Konkursy organizowane są przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia. Formularze zgłoszeń do obu konkursów można znaleźć na stronach RCKL. W jury Folkowego Fonogramu Roku zasiadają dziennikarze muzyczni, zaś Fonogram Źródeł przyznaje redakcja RCKL i Program 2 PR.

   Wkrótce też, rozpocznie się głosowanie na najlepszą płytę minionego roku w niezależnym plebiscycie internautów WIRTU@LNE GĘŚLE. Fani i słuchacze będą przyznawać swoją nagrodę już po raz dziewiąty.

Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja

Caci Vorba

ČAČI VORBA - TAJNO BIAV TOUR 2012
3500 km - 12 dni - 10 koncertów w Polsce i w Niemczech
18-29 stycznia 2012



Aktualne informacje: 2022 r.   |   Archiwalne informacje: 2021 r. | 2020 r. | 2019 r. | 2017/2018 | 2016 r. | 2015 r. | 2014 r. | 2013 r. | 2012 r. | 2011 r.



Jeśli wiesz o czymś czego my nie wiemy, a warto się tym podzielić, napisz: jani@folk.pl